Tłumacz między innymi. Szkice o przekładach, językach i literaturze

Seria: Sztuka Czytania
Wydawnictwo: Ossolineum
DonKichot

Punktem wyjścia tej książki jest teza o nieprzekładalności literatury – nieprzekładalności, która, paradoksalnie, zostaje uznana za rację bytu przekładu. Jarniewicz rozwija koncepcję autorskiego, twórczego charakteru pracy tłumacza, występującego w wielu rolach: pisarza, antologisty, krytyka, popularyzatora. Stawia nieoczywiste pytania o to, czy tłumacze mogą sobie pozwolić na czułość albo czy wolno im kłamać. Pyta o granicę, za którą przekład staje się plagiatem, o miejsce kobiet w przekładzie literackim i o sens tłumaczenia na współczesną polszczyznę dawnej literatury polskiej.

Klamrę książki tworzą dwa bardziej osobiste szkice, w których autor odsłania tajniki własnej pracy i kreśli swój pisarski życiorys, dziękując mistrzom i przywołując nazwiska młodych adeptów translatorskiej sztuki.

Pisane w przystępnym, wolnym od naukowego żargonu stylu, skupione na konkretnych przykładach i niestroniące od osobistego zaangażowania szkice Jarniewicza to lektura dla wszystkich zainteresowanych przekładem, literaturą i językiem.

źródło opisu: https://wydawnictwo.ossolineum.pl/products/75

źródło okładki: https://wydawnictwo.ossolineum.pl/products/75

Seticzek | 2019-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2019

O miłości do literatury, o fascynacji słowem, o wieloznaczności, o poezji...
Niesamowite, jak ciekawa może być praca tłumacza widziana "od kuchni". Niesamowite, że można tak dostępnie pisać o tak nieprzystępnym dla laików temacie, jak techniczne problemy z przekładem, relacje między tłumaczem i pisarzem, rola tłumacza we współczesnym świecie... Niesamowite, że tak się wkręciłem w TAKĄ lekturę.
Bardzo zajmująca. Polecam.

kruszyna | 2019-02-16

Niezwykle inspirująca lektura!

Rodion_Raskolnikow | 2019-02-03
Przeczytana: 08 lipca 2019

Zdecydowanie nie tylko dla tłumaczy. Znakomita.

abel | 2018-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2018

Jarniewicz to pewny wybór. I jako tłumacz, i jako teoretyk przekładu nieodmiennie imponuje świeżością spojrzenia, wnikliwością, przekorą, inteligencją. Taki jest też ten jego zbiór esejów o przekładzie.