Mondo cane

2021-07-12
2021-07-12
Liryka Poezja
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 6 (51) grudzień 2021 Katarzyna Bielas, Katarzyna Boni, Irena Grudzińska-Gross, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Renata Lis, Natalia Malek, Weronika Murek, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Sally Rooney, Marcin Sendecki, Marcin Wicha
Ocena 6,6
Książki. Magaz... Katarzyna Bielas, K...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 1-2/2021 (594-595): Argentyna Félix Bruzzone, Gabriela Cabezón Cámara, Carlos Gamerro, Andrzej S. Jagodziński, Jerzy Jarniewicz, Martín Kohan, Andrzej Kopacki, Halina Kralowa, Michał Paweł Markowski, Ricardo Piglia, Rodolfo Walsh
Ocena 7,3
Literatura na ... Félix Bruzzone, Gab...
Okładka książki Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae Armantrout, Kacper Bartczak, Paweł Bień, Artur Burszta, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Grzegorz Chojnowski, Michał Domagalski, Łukasz Dynowski, Konrad Góra, Jerzy Jarniewicz, Radosław Jurczak, Mundek Koterba, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Elżbieta Łapczyńska, Filip Łobodziński, Karol Maliszewski, Nina Manel, Dawid Mateusz, Joanna Mueller, Bronka Nowicka, Grzegorz Nurek, Paulina Pidzik, Klaudia Pieszczoch, Anna Podczaszy, Marta Podgórnik, Jakub Pszoniak, Agata Puwalska, Jan Rojewski, Bianka Rolando, Robert Rybicki, Anna Sawicka, Krzysztof Schodowski, Urszula Sieńkowska-Cioch, Kamil Sipowicz, Rafał Skonieczny, Jakub Skurtys, Tadeusz Sławek, Marta Sokołowska, Katarzyna Szaulińska, Maciej Taranek, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski, Anna Wasilewska, Grzegorz Wołoszyn, Bohdan Zadura, praca zbiorowa
Ocena 4,0
Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae...
Okładka książki Literatura na Świecie 1-2/2020 (582-583) Ivy Compton-Burnett, Jerzy Jarniewicz, Ewa Kobyłecka-Piwońska, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Jean Rhys, Tomasz Swoboda, Miklos Szentkuthy
Ocena 7,0
Literatura na ... Ivy Compton-Burnett...

Przeczytałam ten tomik, bo dostał "Nike", ale się zawiodłam. Są w nim dwa dobre wiersze, reszta przeciętna albo wręcz banalna. Nudy na pudy.

Niezwykła osobowość profesora anglisty, tlumacza Joyce’a i poety Jerzego Jarniewicza odbija się swoim niepokornym światłem w tomiku nagrodzonym Nike. Autor miesza stare z nowym, potoczne z przestarzałym. Czasem ma się wrażenie, że chce być młodym na siłę, ale może to właśnie ta młoda krew studentów na Uniwersytecie Łódzkim, którą poi się i która go utrzymuje w stanie świeżości. Jakkolwiek - tomik prof. Jarniewicza jest wyważony, choć może mógłby być bardziej [email protected] Pytanie tylko na co, skoro autor tyle rzeczy zdobył i dokonał. Na drugim końcu jest Jacek Podsiadło - uciekinier z systemu, który swoją postawą rozpruwał rzeczywistość. U Jerzego Jarniewicza widać tęsknotę za anarchią, za czymś pieskim - ale jest to raczej zza szyby Pendolino, zza gazety, zza internetu, z bezpiecznego, czasem z irytująco bezpiecznego dystansu. Niemniej pochodzi to od człowieka, który jest wartościowym obserwatorem rzeczywistości i powinniśmy być dumni, że ktoś taki jest w tej części Europy i świata. Profesorze - kudos, gratulacje. Oraz - odwagi. Najlepszy wiersz: „To to” oraz pierwszy z tomu, ze śniegiem.

Nie znałem Autora. Przy okazji Nike, przeczytałem trzy Jego ostatnie zbiorki z Mondo Cane włącznie. Nie wiem, czy można napisać, iż kolejne książki są lepsze od poprzednich. Ale takie odniosłem wrażenie. Czy jednak ostatniej należała się Nike?

Nie przepadam za białym wierszem, ale dałam szansę temu tomikowi z uwagi na wielką wrażliwość autora w stosunku do zwierząt. Niestety, ani jeden z wierszy mnie nie zachwycił i nie mam jakiejkolwiek ochoty, aby sięgnąć po nie ponownie.
Zaledwie w paru wierszach znalazłam temat, który rzeczywiście budzi emocje, np. wspomnienie zatonięcia okrętu podwodnego KURSK, albo śmierć Jana Lityńskiego, który zginął, ratując swojego psa od utonięcia. Sposób przedstawienia tematu jest w nich niestety taki, że odczuwałam tylko wielkie rozczarowanie.
całość

szczerze? spoko wiersze. homoerotyczne, ale też bierotyczne, rozliczanie z ciałem, gorzkie rozważania o codzienności. całkiem aktualna poezja, może tylko nieco pisana na hamulcu. zdecydowanie wiersze pełne wyznań, co mnie jara, bo mało bełkotu.

W publicznym szalecie
"Zajmuję miejsce twarzą do ściany. Obok/
mężczyzna, niższy, starszy, w berecie, staje co chwila/ na palcach, co rusz podskakuje. Jakby/ chciał wzbić się ponad dzielące nas/ białe porcelanowe ścianki. Zerka w bok, z góry./ Gdy krzyżują się spojrzenia, 'Pójdziemy?',/ pyta i głową wskazuje kabinę. Czy/ poszliśmy?".
Podobno to rolą filozofii jest zadawanie pytań, ale, jak widać, poezja nie chce być gorsza.

W publicznym szalecie
"Zajmuję miejsce twarzą do ściany. Obok/
Podobno to rolą filozofii jest...

Mógł na tę naszą hańbę narodową spojrzeć oczyma Sekielskiego. Wolał to widzieć po poetycku oczyma senatora w sukience i uczniaka. Queer to czy nie Queer? Oto jest pytanie.
Najlepsze wiersze ze zbioru- "Gazety miały rację: śnieg padał w całej Polsce", "Ostatnia niedziela otwartych galerii", "Wielka rajza narodowa", "Woskiem, żyletką, pastą cukrową". Jednak chyba nie zawsze te najlepsze to te najbardziej poruszające.

Sięgnąłem po ten zbiór poezji, ponieważ otrzymał nagrodę NIKE. I zupełnie nie rozumiem, na jakiej podstawie był w ogóle nominowany.
Te ,,,,wiersze''''' są żenująco słabe. Autor nie umie posługiwać się środkami poetyckimi, nie umie łączyć wątków i chyba nie wie do końca, co chce przekazać, jaki jest cel tego wszystkiego. To nie ma żadnej wartości artystycznej i nie wiem, po co w ogóle powstało, bo wiele z tego brzmi jak wpis nastolatka na twitterze.
Ale dla równowagi musze przyznać, że jeden czy dwa wiersze mi się spodobały, bo miały interesujący koncept. Ale są jakby niedokończone i wyglądają bardziej jak szkic, niż gotowa praca - tak jak wszystkie pozostałe, jakby czekały na dokończenie.
To jest prostu kiepskie i chaotyczne. Strasznie przykre, że tak słabe wiersze są nagradzane i promowane. Nie wystarczy przepisać swoich myśli na papier i oddzielić spacją, aby była to poezja.

Wypełniając postanowienie przeczytania listy nominowanych do Nike odłożyłem poezję na sam koniec :). Teraz po ogłoszeniu werdyktu, praktycznie zaraz po wręczeniu usiadłem do tomiku i od razu na gorąco: intymna poezja, brzmieniowo te wiersze mi pasują, na językowe tematy nie wypowiadam się, bom człek prosty :). Jakoś wiersze mi się utworami Jeana Geneta kojarzą, a właściwie z jego polskimi przekładami: i prozą i poezją... Ale to tylko skojarzenia laika.

Poetycka wycieczka po intymnym mikrokosmosie autora, bez patosu, z odrobiną ekshibicjonizmu i całkiem sporą dawką empatii.

Dodaj cytat z książki Mondo cane