Krew Habsburgów

Okładka książki Krew Habsburgów Adam Węgłowski
Okładka książki Krew Habsburgów
Adam Węgłowski Wydawnictwo: Oficynka Cykl: z deringerem (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
z deringerem (tom 2)
Oficynka
2018-10-01
2018-10-01

Po naprawdę niezłej "Nocy sztyletników" ten tom okazał się gigantycznym zawodem. Kompletny chaos gęsto poprzetykany ciekawostkami z epoki. Autor na pewno potrafi barwnie omalować historyczne tło swoich powieści, ale w tej wszystko poza tym kuleje. Akcja jest chaotyczna, bohaterowie trochę się gubią, nie ma jednego, który dźwigałby akcję i obchodził czytelnika. Spore negatywne zaskoczenie.

Druga część losów Kamila Korda. Tym razem młody Polak próbuje rozwikłać zagadkę śmierci jednego z członków austro-węgierskiej rodziny monarszej. Znowu dostajemy kilka historycznych ciekawostek i znowu dobrze udało się oddać realia epoki. Całość jest naprawdę solidna, choć mam wrażenie, że gdyby bohatera rzucić w wir najważniejszych historycznych wydarzeń końca XIX w., to byłoby jeszcze lepiej.

Po niewątpliwym, czytelniczym, sukcesie powieści „Noc sztyletników”, dwójka bohaterów Adama Węgłowskiego, Ernest Ochorowicz i Kamil Kord, powraca po raz kolejny w lekturze „Krew Habsburgów”.

Tym razem zmierzyć się będę musieli z tajemniczym, wiedeńskim podpalaczem, ale jak możemy się domyślać, straszliwy pożar teatru, podczas wystawiana słynnej opery „Opowieści Hoffmanna” Offenbacha (śmierć zebrała straszne żniwo, pośród spalonych żywcem i stratowanych przez oszalały ze strachu tłum ludzi) będzie jedynie przysłowiowym wierzchołkiem góry lodowej i preludium do dramatycznych wydarzeń, które rozegrają się już wkrótce. Wydarzeń, prowadzących nas do wielkiej tragedii, która znalazła swój finał 30 stycznia 1889 r. w myśliwskim zameczku w Mayerling, koło Wiednia, na zawsze kładąc się złowrogim cieniem na dziejach rodu Habsburgów i całej monarchii Austro- Węgierskiej.

Szczegółów, z oczywistych powodów, nie zdradzę…

Autor po raz drugi serwuje nam bardzo ciekawe i dobrze przemyślane połączenie powieści historycznej, naprawdę dobrej sensacji (z wielką polityką w tle) i krwistego kryminału, które wciąga nas w prawdziwy wir rozgrywających się zdarzeń.

Bez wątpienia największą zaletą prezentowanej tu publikacji (przynajmniej moim, skromnym, zdaniem, ale nie sądzę bym był w swojej ocenie bardzo odosobniony) oprócz, naturalnie, samej rozwijającej się stopniowo kryminalnej intrygi i okalającej jej sekretów jest znakomicie oddany (z ogromnym smakiem i pietyzmem- niemal namacalny) XIX- wieczny klimat Austro –Wegier, z górującą na wszystkim postacią cesarza Franciszka Józefa, jego synem Rudolfem i całą arystokratyczno-mieszczańską śmietanką monarchii. To również sam Wiedeń, tętniące życiem epoki miasto, naznaczone bliznami historii, wojnami, ideologią, ludzkimi namiętnościami i zbrodniami, blaskiem bogactwa i goryczą upadków, ludzkimi nadziejami, pragnieniami i marzeniami. Uchwycony w niezwykle barwny i plastyczny sposób, pełen opisów (duży ukłon w stronę literackiego warsztatu autora) jest niejako pomostem, łączącym rozmaite powieściowe wątki lektury. Milczącym obserwatorem rozgrywających się narodowych dramatów i osobistych ludzkich tragedii.

Ciekawie obraz politycznej, historycznej, etnicznej, społecznej i kulturowej mozaiki cesarstwa nad którym powoli zaczynają się już, wyraźnie, zbierać, czarne, dziejowe chmury.

W środku zaś dwójka polskich bohaterów pragnących rozwiązać jedną z najbardziej tajemniczych zagadek tego czasu.

Powieść Adama Węgłowskiego „Krew Habsburgów” za sprawą ciekawej narracji, interesującej fabuły, świetnego stylu oraz pewnego wyczucia chwili czyta się z naprawdę niekłamaną przyjemnością.

Z niecierpliwością czekam na kolejny tom opowieści tego autora. Naprawdę polecam.

Duży plus za okładkę!!!

"Krew Habsburgów" to kolejna powieść Adama Węgłowskiego, w której spotykamy znany już z "Nocy sztyletników" przyjacielski duet Kamila Korda i Ernesta Ochorowicza. Młody panicz trwoniący czas i rodzinny majątek na zabawie oraz o wiele starszy od niego łowca przygód. Ich przyjaźń przetrwała nawet wtedy, gdy Kamil rozwiódł się ze swoją żoną. A zeswatał ich nie kto inny, a właśnie Ernest Ochorowicz.

Panowie tym razem spotykają się we Wiedniu. Jest rok 1889 i Ochorowicz cały czas poszukuje tajemniczego podpalacza. Kamil w pewnym momencie do niego dołącza. Ale jak się okazało, wspólne poszukiwania doprowadzą ich do zupełnie innego miejsca, do zupełnie innych ludzi, do zupełnie innych problemów. Politycznych problemów.

Austro-Wegry to twór polityczny zarządzany przez cesarza Franciszka Józefa. Stary Habsburg nie mógł pogodzić się z liberalnymi poglądami swojego syna, Rudolfa, który miał zająć miejsce ojca. Młody Rudolf to zupełnie inne spojrzenie na świat, to zupełnie inne podejście do kwestii politycznych i społecznych. To były dwa światy absolutnie nie do pogodzenia. W takim razie jak spojrzeć na tragedię w Mayerlingu? Samobójstwo czy morderstwo? Jeżeli morderstwo to na czyje zlecenie? I co z tym wszystkim ma wspólnego Anna Landsfeld, przyjaciółka Ochorowicza?

Na te pytanie Węgłowski będzie nam stopniowo odpowiadał. I będzie to robił nie byle jak…

Ale "Krew Habsburgów" to nie tylko kryminalne zagadki, pościgi i wielka polityka. To nie tylko romans i zabawa. To nie tylko zamachowcy. W książce znajdziemy też świetnie zobrazowany ówczesny świat austro-węgierskiej monarchii. To zachwycający Wiedeń i spauperyzowana Galicja… Choć Polacy cieszyli się dość sporą autonomią.. Wraz z bohaterami powieści poznajemy salony ówczesnej śmietanki towarzyskiej. Jej zwyczaje i zabawy. Uczestniczymy w Polenballu i w seansach spirytystycznych.

Tu nie ma szczęśliwego zakończenia. Wyczuwamy gęstniejącą atmosferę, a motywy działania tworzą szeroki wachlarz. Od osobistej zemsty po działania polityczne mające zmienić bieg historii. Czy polscy przyjaciele wyjdą z tej afery obronną ręką? Co stracą a co zyskają?

Poszukujecie rozrywki dobrej a mądrej, "takiej jak kiedyś były": kobry, Gallux Show z Siostrami Sisters, Studio Gama? Lubiliście, tak jak ja, w dzieciństwie Pana Samochodzika, Tomki, Verne'y, Winnetou, kryminały z jamnikiem? Albo, osoby z innych generacji - marzy Wam się coś, co wciągnie, zaprosi do innego świata, taka wyprawa do środka wyobraźni?
Polecam tę książkę (to trzecia w serii, po przeczytaniu warto sięgnąć po dwie poprzednie) - emocjonujące i niesamowite przygody polskich romantycznych Sherlocków z późnych Austro-Węgier.
A ja domagam się od Autora kolejnego odcinka. Adam Węgłowski, kiedy nastąpi ciąg dalszy?

Polecam tę książkę (to...

Druga część serii to Krew Habsburgów, jak widzicie na zdjęciu. Akcja toczy się tym razem w Wiedniu.

Pewnego dnia ma być wystawiona opera *Opowieści Hoffmanna*. Bardzo dużo ludzi zgromadziło się po to, aby delektować się tą sztuką. Co poszło nie tak? Wybucha pożar. Dla wielu to wydarzenie skończyło się tragicznie.

Sprawą próbuje zajmować się Kamil Kord. "Śledztwo" prowadzi Ernest Ochorowicz, którego poznajemy również w pierwszej części.

Dla mnie książka jak najbardziej spełnia moje wymogi *historycznego kryminału*. W pełni oddaje rysy historyczne, jak i kwestie społeczne i kulturowe. Czułam się jak w dziewiętnastym wieku, żyjąc w czasach Franciszka Józefa I. Czyż to nie jest piękne?

Sprawą próbuje zajmować się Kamil Kord. "Śledztwo" prowadzi...

Grudzień 1881 r. Pewnego wieczoru w wiedeńskim Ringtheater wystawiana ma być opera „Opowieści Hoffmanna”. Niestety, dla niemal dwóch tysięcy osób, które zgromadziło się na widowni aby podziwiać dzieło Jacques’a Offenbacha, wizyta w teatrze była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w życiu…

Więcej na:

Więcej na:

• Kryminały
  • XIX wiek
  • Wyzwanie LC 2019
  • Do kupienia
  • Audiobooki
  • Polskie kryminały, sensacje, thrillery i okolice

Dodaj cytat z książki Krew Habsburgów