Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Ryk kamiennego lwa

Cykl: Nadkomisarz Rafał Król (tom 2)
Wydawnictwo: Marginesy
Marczewek

Kolejna – po Czarnym mercedesie – wspaniała powieść mistrza pióra! Ruszyła także produkcja serialu na podstawie obu powieści. Nadkomisarz Rafał Król ucieka przed gestapo do Lwowa. Ma nadzieję zatrzymać się u Lenki, prostytutki, która dorabia jako biuralistka w Ratuszu. Niestety, Lenka parę dni wcześniej zniknęła. Dowiaduje się przy okazji, że Lenkę nachodził jakiś Ukrainiec. I że nie...

Nadkomisarz Rafał Król ucieka przed gestapo do Lwowa. Ma nadzieję zatrzymać się u Lenki, prostytutki, która dorabia jako biuralistka w Ratuszu. Niestety, Lenka parę dni wcześniej zniknęła. Dowiaduje się przy okazji, że Lenkę nachodził jakiś Ukrainiec. I że nie prezentował się specjalnie przyjaźnie. Kiedy Król jedzie do Molendowej, wdowy, którą znał z dawnych lat, zastaje zgliszcza. Molendowa nie żyje. I nie był to wypadek.

Rafał Król zaczyna śledztwo. Chce przede wszystkim odszukać zaginioną Lenkę i dopaść podejrzanego Ukraińca. Rekomendowany przez swoich warszawskich zwierzchników z konspiracji, nawiązuje też współpracę z lwowskim podziemiem i bierze udział w kilku spektakularnych akcjach. Zaprzyjaźnia się przy tym z jowialnym olbrzymem Lolkiem, swoim bezpośrednim przełożonym w konspiracji, i już wkrótce stają się nierozłączną parą. Ich przyjaźń zacieśnia się i krzepnie w konspiracyjnej aktywności. Nieraz narażają się na ryzyko, ale wychodzą z opresji dzięki pogodzie ducha i poczuciu humoru, które ich nie opuszcza nawet w najgorszych chwilach.

Janusz Majewski, wybitny reżyser filmowy, po raz kolejny udowadnia, że jest także wybitnym pisarzem: subtelnym, dowcipnym i zadziornym.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133159/ryk-k...(?)

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133159/ryk-k...»

Renax | 2018-07-31
Przeczytana: 22 lipca 2018

Ta druga część kryminalno-historycznej serii o Rafale Królu ukazała się w czerwcu, jakieś 3 lata po pierwszym tomie, który mi się bardzo spodobał 'Czarnym mercedesie". Ale na tej drugiej części się zawiodłam.
Nie owijając w bawełnę, akcja autorowi kompletnie się nie udała. Była przypadkowa i nieskoordynowana. Miałam wrażenie, że całe te wszystkie działania były okazją do pokazania topografii przedwojennego Lwowa. W ogóle nie było napięcia, które powinno być w kryminale.
Autor starał się uchwycić napięcia narodowościowe w tamtym Lwowie. Polacy, Ukraińcy, Niemcy, Ślązacy, Galicjanie itd. itp. W czasie, kiedy rozgrywa się akcja, rzezi jeszcze nie było, dopiero rana nabrzmiewała... Ale te napięcia już są.
To nie jest dokument historyczny i nawet na taki nie aspiruje, ale to książka, w której człowiek próbuje zawrzeć całe swoje dzieciństwo, całą miłość, całe wspomnienia. A to trudne do opisania.

betsy | 2018-08-31
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Niby kryminał retro, niby powieść łotrzykowska. W kryminałach retro jest konkurencja trudna do przebicia: Krajewski, Wroński, Ćwirlej...A najlepsze powieści łotrzykowskie pisze według mnie Grzegorz Kalinowski.

wiesia | 2018-07-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 lipca 2018

Rozczarowałam się bardzo. Po ciekawym "Czarnym mercedesie" liczyłam na kolejne udane spotkanie z nadkomisarzem Rafałem Królem.
Niestety jest nudno, akcja się wlecze, a dialogi bohaterów są często "o wszystkim i o niczym".
Z zakończenia wnioskuję, że autor planuje ciąg dalszy. Jeśli tak, to nie zamierzam przeczytać.
Żegnam Rafała Króla!

mieszka | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Oj oj oj, bardzo słaba. Chyba poprzestanę na tym, że jednak nie będę czytać p. Majewskiego. Jedyna powieść, która mi się podobała to Mała matura (film również). Chciałam chyba powrócić do lwowskich klimatów, ale się nie udało.
Dużo słabsza, mniej spójna i grzęznąca coraz bardziej w jakiejś zbędnej akcji niż cześć pierwsza "Czarny mercedes". Polubiłam trochę Rafała Króla, ale tutaj był taki miałki, średniawy.
Cóż. Tyle.

Maja | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Nadkomisarz Rafał Król ucieka przed gestapo do Lwowa. Ma nadzieję zatrzymać się u Lenki, prostytutki, która dorabia jako biuralistka w Ratuszu. Jak się okazuje, Lenka zniknęła, co więcej, nachodził ją jakiś Ukrainiec. To nie koniec tragedii. Rafał Król postanawia dowiedzieć się, co stało się z Lenką. Czy uda mu się odkryć prawdę?

Pierwsza część cyklu o nadkomisarzu Rafale Królu urzekła mnie przede wszystkim klimatem. Tej powieści tego też nie można odmówić, bo jest dość mrocznie, ale uważam, że Ryk kamiennego lwa jest nieco słabszy od Czarnego mercedesa.

Rafał Król to postać, którą można polubić, ale tym razem jego poczynania nie potrafiły mnie utrzymać w napięciu. Szkoda, bo właśnie na to liczyłam. Nie powiem jednak, że to książka, od czytania której aż zgrzyta się zębami. Jeśli nastawicie się na kryminał, możecie być rozczarowani. Tutaj stosunkowo niewiele się dzieje. Jeżeli jednak spojrzycie na nią jak na opowieść o Lwowie - powieść powinna się Wam spodobać. I tak właśnie na...

czytajaca_Sandra | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Po przeczytaniu tej książki jest mi trochę przykro. Historia nadkomisarza Rafała Króla sama w sobie jest ciekawa. Nie brakuje tutaj pomysłowości na rozwój wydarzeń. Niemniej jednak sposób napisania jej nie do końca za mną przemawia. Mam wrażenie, że czegoś tej książce brakuje, może lekkości? Pan Majewski to wybitny reżyser i właściwie jest mi smutno, że nie do końca spodobała mi się ta książka. Sama się zdziwiłam. Być może muszę dorosnąć do czytania takich książek?

ems | 2018-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Wysłuchałem w Trójce (PR3)b - coś około trzydziestu fragmentów - i powiem tak:
wiem, że Janusz Majewski to ceniony reżyser, i że pewnie będzie tu sporo bardzo entuzjastycznych recenzji (tak jak było z Czarnym Mercedesem), ale jak dla mnie słabe to i grafomańskie okrutnie :-(

Książkowe_Wyliczanki | 2018-11-19
Przeczytana: 14 października 2018

Całość na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2018/11/poznaj-ryk-kamiennego-lwa-janusz.html

Widziałam to już przy pierwszym tomie, jednak teraz jest to całkowicie pewne i doskonale widoczne. To nie jest kryminał i nazywanie tak tego tytuły robi krzywdę zarówno książce jak i czytelnikowi, który nastawia się na coś zupełnie innego. "Ryk kamiennego lwa" jest zbieraniną wielu gatunków, których na pierwszy plan wysuwają się: powieść historyczna oraz przygoda. Oczywiście policjant jako postać pierwszoplanowa i poszukiwania jakie czyni on przez większość książki są istotne i rzeczywiście można odnieść wrażenie, że dlatego powinniśmy zakwalifikować ją go kryminału. Jednak podczas lektury jak i po jej zakończeniu uważam, że wątki kryminalne są pourywane, często gdzieś się po drodze gubią, żeby za chwilę zacząć w innym momencie. Nie, zdecydowanie nie jest to ten gatunek.

"Ryk kamiennego lwa" to ciekawa pozycja z pogranicza powieści historycznej, przygody, z elementami kryminału. Patrząc...

Sabina | 2018-08-25

na wakacje może być

Marta | 2018-11-21
Przeczytana: 30 listopada 2018

Z trudem dobrnelam do końca.