Marczewek

Kolejna – po Czarnym mercedesie – wspaniała powieść mistrza pióra! Ruszyła także produkcja serialu na podstawie obu powieści. Nadkomisarz Rafał Król ucieka przed gestapo do Lwowa. Ma nadzieję zatrzymać się u Lenki, prostytutki, która dorabia jako biuralistka w Ratuszu. Niestety, Lenka parę dni wcześniej zniknęła. Dowiaduje się przy okazji, że Lenkę nachodził jakiś Ukrainiec. I że nie...

Nadkomisarz Rafał Król ucieka przed gestapo do Lwowa. Ma nadzieję zatrzymać się u Lenki, prostytutki, która dorabia jako biuralistka w Ratuszu. Niestety, Lenka parę dni wcześniej zniknęła. Dowiaduje się przy okazji, że Lenkę nachodził jakiś Ukrainiec. I że nie prezentował się specjalnie przyjaźnie. Kiedy Król jedzie do Molendowej, wdowy, którą znał z dawnych lat, zastaje zgliszcza. Molendowa nie żyje. I nie był to wypadek.

Rafał Król zaczyna śledztwo. Chce przede wszystkim odszukać zaginioną Lenkę i dopaść podejrzanego Ukraińca. Rekomendowany przez swoich warszawskich zwierzchników z konspiracji, nawiązuje też współpracę z lwowskim podziemiem i bierze udział w kilku spektakularnych akcjach. Zaprzyjaźnia się przy tym z jowialnym olbrzymem Lolkiem, swoim bezpośrednim przełożonym w konspiracji, i już wkrótce stają się nierozłączną parą. Ich przyjaźń zacieśnia się i krzepnie w konspiracyjnej aktywności. Nieraz narażają się na ryzyko, ale wychodzą z opresji dzięki pogodzie ducha i poczuciu humoru, które ich nie opuszcza nawet w najgorszych chwilach.

Janusz Majewski, wybitny reżyser filmowy, po raz kolejny udowadnia, że jest także wybitnym pisarzem: subtelnym, dowcipnym i zadziornym.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133159/ryk-k...(?)

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133159/ryk-k...»

Renax | 2018-07-31
Przeczytana: 22 lipca 2018

Ta druga część kryminalno-historycznej serii o Rafale Królu ukazała się w czerwcu, jakieś 3 lata po pierwszym tomie, który mi się bardzo spodobał 'Czarnym mercedesie": recenzja.
Była to wiec moja upragniona książka i wiele sobie po niej obiecywałam.
Przeczytałam 'Ryk kamiennego lwa' jakieś półtora tygodnia temu i muszę powiedzieć, że akcji już nawet nie pamiętam. Jedynie sceny lwowskie, te w kamieniczkach, na cmentarzu, gdzie Rafał Król zauważa rodzinę żydowską i chodzącego wyłudzacza Ukraińca, zduna. Nie owijając w bawełnę, akcja autorowi kompletnie się nie udała. Była przypadkowa i nieskoordynowana. Miałam wrażenie, że całe te wszystkie działania były okazją do pokazania topografii przedwojennego Lwowa. W ogóle nie było napięcia, które powinno być w kryminale. Poszukiwana jest Lenka, ale wokół tego nie ma kompletnie tajemnicy. Jak już się znalazła, to już mnie nawet przestało to interesować. Smutno mi tylko było, że ten biedny Rafał w takim napięciu erotycznym się błąkał....

wiesia | 2018-07-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 lipca 2018

Rozczarowałam się bardzo. Po ciekawym "Czarnym mercedesie" liczyłam na kolejne udane spotkanie z nadkomisarzem Rafałem Królem.
Niestety jest nudno, akcja się wlecze, a dialogi bohaterów są często "o wszystkim i o niczym".
Z zakończenia wnioskuję, że autor planuje ciąg dalszy. Jeśli tak, to nie zamierzam przeczytać.
Żegnam Rafała Króla!

mieszka | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Oj oj oj, bardzo słaba. Chyba poprzestanę na tym, że jednak nie będę czytać p. Majewskiego. Jedyna powieść, która mi się podobała to Mała matura (film również). Chciałam chyba powrócić do lwowskich klimatów, ale się nie udało.
Dużo słabsza, mniej spójna i grzęznąca coraz bardziej w jakiejś zbędnej akcji niż cześć pierwsza "Czarny mercedes". Polubiłam trochę Rafała Króla, ale tutaj był taki miałki, średniawy.
Cóż. Tyle.

czytajaca_Sandra | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Po przeczytaniu tej książki jest mi trochę przykro. Historia nadkomisarza Rafała Króla sama w sobie jest ciekawa. Nie brakuje tutaj pomysłowości na rozwój wydarzeń. Niemniej jednak sposób napisania jej nie do końca za mną przemawia. Mam wrażenie, że czegoś tej książce brakuje, może lekkości? Pan Majewski to wybitny reżyser i właściwie jest mi smutno, że nie do końca spodobała mi się ta książka. Sama się zdziwiłam. Być może muszę dorosnąć do czytania takich książek?

ems | 2018-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Wysłuchałem w Trójce (PR3)b - coś około trzydziestu fragmentów - i powiem tak:
wiem, że Janusz Majewski to ceniony reżyser, i że pewnie będzie tu sporo bardzo entuzjastycznych recenzji (tak jak było z Czarnym Mercedesem), ale jak dla mnie słabe to i grafomańskie okrutnie :-(

Ewa | 2018-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2018