rozwiń zwiń

Burka w Nepalu nazywa się sari

Okładka książki Burka w Nepalu nazywa się sari
Edyta Stępczak Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2018-09-03
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-03
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324048076
Tagi:
literatura polska reportaż Nepal literatura faktu prawa kobiet
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
234 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
571
270

Na półkach: , ,

Mały eksperyment myślowy na początek. Z czym kojarzy Wam się Nepal? Ja, przed lekturą tytułu ze zdjęcia, bez zastanowienia wspomniałabym pewnie o egzotyczności i wibrujących kolorach. Cóż. Nie wiedziałam nic.
Reportaż Edyty Stępczak to dla mnie najważniejsza książka tego roku (wraz z „Obsesją piękna”). Otwierająca oczy. Przerażająca. Wiecie, zawsze gdy czytam o kulturach odmiennych od naszej, pojawia się we mnie dylemat moralny. Bo czy mamy prawo oceniać odmienność i tradycję? Nie bardzo. Ale gdy w grę wchodzi kryterium jakim jest cierpienie, jakoś przestaję mieć wątpliwości. A Nepalki cierpią. Od dziecka - jeśli w ogóle pozwoli im się przeżyć.
Autorka rozmawia z kobietami, opisuje ich los i daje nam poznać historie, od których ciarki przechodzą po plecach. Trudno doszukać się pozytywnych aspektów codzienności Nepalek, dla których jedyną okazją do zabawy i radości jest ceremonia wypraszająca szczęście i zdrowie mężczyzn. Jak dobrze, że pojawia się w tym na wskroś patriarchalnym świecie iskierka nadziei - część kobiet walczy o godność i własne prawa (by w końcu nie być połową wartości mężczyzny), wykazując się tak potrzebną odwagą, której przecież tak trudno wymagać w tamtejszych realiach.
To lektura, którą muszę ciągle przerywać by brać głębszy oddech. Ale jakże ważna. Bo wiedza i świadomość to fundament. (Dla nas, w (pozornie?) bezpiecznej Polsce także. Bo ostatnio nie dzieje się zbyt dobrze. I choć nie sposób zestawiać ze sobą te światy - przejawów dyskryminacji i nierówności kobiet nie musimy szukać daleko.)

Mały eksperyment myślowy na początek. Z czym kojarzy Wam się Nepal? Ja, przed lekturą tytułu ze zdjęcia, bez zastanowienia wspomniałabym pewnie o egzotyczności i wibrujących kolorach. Cóż. Nie wiedziałam nic.
Reportaż Edyty Stępczak to dla mnie najważniejsza książka tego roku (wraz z „Obsesją piękna”). Otwierająca oczy. Przerażająca. Wiecie, zawsze gdy czytam o kulturach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    457
  • Przeczytane
    270
  • Posiadam
    56
  • 2019
    19
  • Teraz czytam
    9
  • 2018
    7
  • Reportaż
    7
  • Literatura faktu
    6
  • Ulubione
    5
  • 2020
    5

Cytaty

Więcej
Edyta Stępczak Burka w Nepalu nazywa się sari Zobacz więcej
Edyta Stępczak Burka w Nepalu nazywa się sari Zobacz więcej
Edyta Stępczak Burka w Nepalu nazywa się sari Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także