Burka w Nepalu nazywa się sari

- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Znak Literanova
- Data wydania:
- 2018-09-03
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-09-03
- Liczba stron:
- 384
- Czas czytania
- 6 godz. 24 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324048076
- Tagi:
- literatura polska reportaż Nepal literatura faktu prawa kobiet
Urodzić się kobietą to przekleństwo, to oznaka złej karmy.
(przysłowie nepalskie)
Mówi się, że rozpacz jest czarna, a codzienność szara. W Nepalu nie widuje się często tych odcieni, tu życie jest kolorowe. W hipnotyzującym ulicznym tłumie uwagę przykuwają wielobarwne sari, jeden z tradycyjnych kobiecych strojów, jakże inny od noszonej przez Afganki bezkształtnej burki, która jest dla nas symbolem uciemiężenia kobiet.
Tymczasem życie Nepalek niewiele różni się od życia muzułmanek. Pod grubszą warstwą pozorów i piękniejszą szatą kryje się bardzo podobna rzeczywistość.
Reportaż Edyty Stępczak to przejmująca opowieść o współczesnych nepalskich kobietach, które nie chcą już żyć w tradycyjnym, patriarchalnym społeczeństwie i – stawiając na szali swoje bezpieczeństwo, zdrowie, a często nawet życie – próbują zmieniać zarówno nepalską mentalność, jak i opresyjny system. Rozdarte między tradycją, uwierającą jak sztywny gorset, a aspiracjami i dążeniami, które rozbudza w nich nowoczesny świat, walczą o podstawowe prawa człowieka.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 450
- 258
- 55
- 19
- 9
- 7
- 7
- 6
- 5
- 5
OPINIE i DYSKUSJE
Reportaż o kobietach w Nepalu. Uświadamia, otwiera oczy, bardzo warto przeczytać.
Reportaż o kobietach w Nepalu. Uświadamia, otwiera oczy, bardzo warto przeczytać.
Pokaż mimo toMocna książka o patriarchacie, brutalnym, nierównym traktowaniu kobiet i tradycji. Rzeczowo napisana niczym raport podsumowujący wszystkie dziedziny życia. Niełatwa, bo podejmująca trudne tematy, które nam, Europejczykom nie mieszczą się w głowie. Warto przeczytać dla "otwarcia oczu", ale przestrzegam ludzi wrażliwych... nieraz możecie się popłakać, a tematy w niej poruszane długo jeszcze będą w Was siedzieć.
Mocna książka o patriarchacie, brutalnym, nierównym traktowaniu kobiet i tradycji. Rzeczowo napisana niczym raport podsumowujący wszystkie dziedziny życia. Niełatwa, bo podejmująca trudne tematy, które nam, Europejczykom nie mieszczą się w głowie. Warto przeczytać dla "otwarcia oczu", ale przestrzegam ludzi wrażliwych... nieraz możecie się popłakać, a tematy w niej...
więcej Pokaż mimo toGenialny holistyczny reportaż o kobietach i nie tylko, o Nepalu i nie tylko. Moim zdaniem każdy powinien to przeczytać. Dodatkowo świetny styl autorki sprawia, że przez książkę się płynie
Genialny holistyczny reportaż o kobietach i nie tylko, o Nepalu i nie tylko. Moim zdaniem każdy powinien to przeczytać. Dodatkowo świetny styl autorki sprawia, że przez książkę się płynie
Pokaż mimo toŚwietnie napisany reportaż o sytuacji kobiet w Nepalu - chociaż Indie pojawiają się tu także.
Sytuacja przepełniona dykryminacją, poniżaniem, odbieraniem godności i szacunku. Obok kobiet pojawia się również sytuacja dzieci, częściej oczywiście dziewczynek skazanych na los tych gorszych, niewyedukowanych, podporządkowych i oddanych bez reszty innym, szczególnie mężczyznom.
Co ciekawe Azja Pd-Wsch, kraje buddyjskie, hinduistyczne, wciąż kojarzą nam się z ostoją dobra, z pokojem, uśmiechem, wszystkim co pozytywne i tchnione. Kiedy wspominamy islam i kraje arabskie, od razu pojawia się skojarzenie z ograniczeniem praw kobiet, ta ksiązka obala ten stereotyp. W islamie mają burki, w Nepalu sari ale ich prawa są takie same. A w zasadzie ich nie ma.
Świetnie napisany reportaż o sytuacji kobiet w Nepalu - chociaż Indie pojawiają się tu także.
więcej Pokaż mimo toSytuacja przepełniona dykryminacją, poniżaniem, odbieraniem godności i szacunku. Obok kobiet pojawia się również sytuacja dzieci, częściej oczywiście dziewczynek skazanych na los tych gorszych, niewyedukowanych, podporządkowych i oddanych bez reszty innym, szczególnie mężczyznom....
Hinduizm religia swietych krow ale z pewoscia nie religia kobiet. Ksiazka w tytule wymienia Nepal ale dotyczy wielu innych miejsc i religii na swiecie, w ktorych bycie kobieta zmniejsza szanse na rowne traktowanie przez cale zycie. Poczawszy od biologi, poprzez obowiazki i oczekiwania rodziny jak i w obliczu wladzy w wiekszosci patriarchatu. Dla mnie piekna lektura, dwuplaszczyznow. Szczegolnie w obliczu zachodzacych zmian politycznych w Polsce. Polecam. Ku przemysleniom i przesrtodze, ze mala zmiana wsrod dzieci i mlodziedzy wplywa na dlugoterminowe skutki myslenia i postrzegania otaczajacego nas swiata.
Hinduizm religia swietych krow ale z pewoscia nie religia kobiet. Ksiazka w tytule wymienia Nepal ale dotyczy wielu innych miejsc i religii na swiecie, w ktorych bycie kobieta zmniejsza szanse na rowne traktowanie przez cale zycie. Poczawszy od biologi, poprzez obowiazki i oczekiwania rodziny jak i w obliczu wladzy w wiekszosci patriarchatu. Dla mnie piekna lektura,...
więcej Pokaż mimo toCzytałam już trochę książek tego typu. Ta wyróżnia się na tle innych tym, że jest napisana bardzo spójnie, kolejne rozdziały wynikają z siebie nawzajem, są płynne przejścia, nie brakuje w nich ogółów i dobrze rozwiniętych ciekawostek. Prawdopodobnie jest skierowana raczej do osób, które nie mają zbyt dużego pojęcia w tematach okołoindyjskich, co dla mnie jest dodatkowym plusem.
Czytałam już trochę książek tego typu. Ta wyróżnia się na tle innych tym, że jest napisana bardzo spójnie, kolejne rozdziały wynikają z siebie nawzajem, są płynne przejścia, nie brakuje w nich ogółów i dobrze rozwiniętych ciekawostek. Prawdopodobnie jest skierowana raczej do osób, które nie mają zbyt dużego pojęcia w tematach okołoindyjskich, co dla mnie jest dodatkowym plusem.
Pokaż mimo toSpoglądając na ten reportaż czysto od strony technicznej uważam, że mogło być zdecydowanie lepiej - warstwa językowa nie powala, momentami czytamy wręcz te same określenia wplatane w co któreś zdanie, bądź po prostu tematycznie powtarzające się dygresje autorki (da się to zaobserwować na przestrzeni "rozdziału" (czy ta książka w ogóle ma normalny podział na rozdziały? otóż nie :)),a także już będąc w zaawansowanej części całości książki). Kolejną kwestią, która mi przeszkadzała była nieuporządkowana rozdziałami/podrozdziałami treść - nie przekonuje mnie zastosowany podział, gdyż nie widzę w nim sensu: dostajemy kilka rozdziałów, z których jeden ma kilkaset stron, pozostałe kilkanaście/kilkadziesiąt, a ich tytuły są bardzo ogólne i każdy mógłby się odnosić do całości reportażu. Być może wynika to z braku ogólnego porządku treści - poruszana tematyka jest rozsiana po całej objętości książki, pewne kwestie, np. traktowanie młodej żony przez jej teściów są zapoczątkowane w jednym miejscu, a dokończone w dwóch następnych (chociaż niektóre kwestie są przestawione od a do z). Momentami występują dłużyzny, co sprawiało, że od bardzo ciekawej pod względem tematycznym książki musiałam się "oderwać" ;)
Spoglądając na ten reportaż czysto od strony technicznej uważam, że mogło być zdecydowanie lepiej - warstwa językowa nie powala, momentami czytamy wręcz te same określenia wplatane w co któreś zdanie, bądź po prostu tematycznie powtarzające się dygresje autorki (da się to zaobserwować na przestrzeni "rozdziału" (czy ta książka w ogóle ma normalny podział na rozdziały? otóż...
więcej Pokaż mimo toPoruszająca lektura.
Poruszająca lektura.
Pokaż mimo toKolejna wstrząsająca książka o tym, jak traktuje się kobiety na świecie. I chociaż Nepalki mają jeszcze gorzej niż Polki, nie zmienia to mojej wściekłości i frustracji na to, że połowa mieszkańców tego globu od razu startuje z gorszej pozycji tylko dlatego, że urodziły się kobietami. Opis uzależnienia od męskich członków rodziny jak zwykle zwala z nóg. Konieczność polegania na mężczyźnie nawet przy występowaniu o dokumenty jest po prostu kompletnie niezrozumiała. Dołóżmy do tego sztywne i surowe ramy zachowania narzucane przez religię. Oto jak upada mit hinduizmu jako religii pokoju i miłości. No nie wobec kobiet, o na pewno nie. Mamy tu oczywiście wydalanie z wioski podczas miesiączki, oddawanie na posługę do świątyni, gdzie oczywiście dziewczynki "służą" do wszystkiego, również do zaspokajania popędu "świętych" mężów. Poruszony został także temat fałszywych sierocińców nastawionych na turystykę charytatywną i osoby z kompleksem białego zbawiciela. Bolesny obraz niemal całkowitego zignorowania praw kobiet.
Kolejna wstrząsająca książka o tym, jak traktuje się kobiety na świecie. I chociaż Nepalki mają jeszcze gorzej niż Polki, nie zmienia to mojej wściekłości i frustracji na to, że połowa mieszkańców tego globu od razu startuje z gorszej pozycji tylko dlatego, że urodziły się kobietami. Opis uzależnienia od męskich członków rodziny jak zwykle zwala z nóg. Konieczność polegania...
więcej Pokaż mimo toBardzo ciekawa lektura.
Dla poszerzenia horyzontów.. Można się zdziwic po raz kolejny jak jeszcze funkcjonuje świat w niektórych zakątkach świata.
Polecam!
Bardzo ciekawa lektura.
Pokaż mimo toDla poszerzenia horyzontów.. Można się zdziwic po raz kolejny jak jeszcze funkcjonuje świat w niektórych zakątkach świata.
Polecam!