O kulturze i rewolucji

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
twardybidon

O kulturze i rewolucji to zbiór tekstów tworzących opowieść o oglądanej z Polski epoce, w której porządek kultury fundujący cywilizację zachodnią podważany jest przez rewolucyjne prądy. Zdaniem autora to one przekształciły się w dominującą dziś w Europie ideologię, która bezwzględnie eliminuje swoich tradycyjnych przeciwników, likwiduje pluralizm i realną debatę oraz efektywnie homogenizuje naszą rzeczywistość. Ideologia ta jest miękką wersją totalitarnego ustroju, w której bezpośredni terror zastąpiony zostaje przez szczelny, regulujący wszystko system prawny i symboliczną przemoc prowadzącą do ośmieszenia, zdezawuowania i usunięcia z życia publicznego wszelkich, niemieszczących się w doktrynie treści. Szczególną uwagę autor poświęca filozofii, literaturze i historii, bowiem z ich perspektywy dopiero jesteśmy w stanie zrozumieć naszą współczesną codzienność.

źródło opisu: https://www.piw.pl/shop/bronislaw-wildsteino-kulturze-i-rewolucji/

źródło okładki: https://www.piw.pl/shop/bronislaw-wildsteino-kulturze-i-rewolucji/

Andrzej | 2018-07-23
Przeczytana: 21 lipca 2018

Lubię Wildsteina – eseistę i uważam, że szkoda jego talentu na felietony. Nowa książka, ku mojemu rozczarowaniu, okazała się głównie zbiorem krótkich tekstów, publikowanych w gazetach opinii, czego zamawiajac przez internet nie sprawdziłem.

Mnie osobiście najbardziej spodobały się dłuższe szkice poświęcone literaturze. Zainspirowały mnie one do ponownego sięgnięcia bądź odkrycia takich pisarzy jak np. Antoni Libera czy Wojciech Albiński.
Teksty poświęcone kryzysowi i zmierzchowi cywilizacji Zachodu wtłoczone w felieton nie przekonały mnie. Ktoś gustujący jednak w krótkich formach będzie zachwycony.

Paulus | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018