Virginia

W niedalekiej przyszłości złowrogie istoty z innej rzeczywistości, korzystające z magii niezwykłych technologii, atakują nasz świat. Jednym z ostatnich bastionów zjednoczonych sił ludzi i elfów staje się Królestwo Polski. Kajetan Kłobucki - tajny wysłannik hetmana wielkiego koronnego, władający potężnymi mocami i artefaktami - musi zbadać tajemnicę czerwonej mgły, w której z niejasnych...

Jednym z ostatnich bastionów zjednoczonych sił ludzi i elfów staje się Królestwo Polski. Kajetan Kłobucki - tajny wysłannik hetmana wielkiego koronnego, władający potężnymi mocami i artefaktami - musi zbadać tajemnicę czerwonej mgły, w której z niejasnych przyczyn ludzie nagle zmieniają się w mordercze potwory.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: empik.com

Dominik | 2019-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2019

W telegraficznym skrócie - zmarnowany potencjał. Dlaczego? Świat stworzony przez Kołodziejczaka intryguje. Wciąga. Chcesz go więcej, myślisz, że dobrym pomysłem byłoby napisanie długiej formy w nim osadzonej - tytułowa "Czerwona mgła" udowadnia, że autor potrafi pociągnąć ciekawą, dłuższą opowieść. Jednak sporo rzeczy w "Czerwonej mgle" nie gra. Po pierwsze, bizantyjskie słowotwórstwo. Trochę, jakby autor był fanatykiem Leśmiana i za wszelką cenę chciał zostać okrzyknięty następcą Mistrza. Czegóż tu nie ma! Nanokadabrowe pancerze, bojowe enpisy (??), egidy, chmury fagowe... trudno cokolwiek zrozumieć w tym fantastyczno - kosmologicznym bełkocie, didaskaliów brak, więc sam się, Czytelniku, domyśl. Niemniej, Pan Kołodziejczak chwilami cierpiał wyraźnie na kreatywny kryzys i tam, gdzie nie miał pomysłu, podkradał staremu, dobremu Tolkienowi. A tu wsadzimy elfa, a tutaj rasę balrogów (!!!), a na wschód wyślemy uruk-hai, dla niepoznaki przechrzczeni na urka-hai (postmodernistyczny...

książek: 2061

Pierwsze opowiadanie bardzo fajne i zaskakujące, reszta mnie wymęczyła. Ostatniego nie dokończyłam, miałam dość.

Krzysztof Baliński | 2019-05-12
Przeczytana: 12 maja 2019

Myślę, że tego się domyślacie moi drodzy czytelnicy, że oprócz czytania książek, w tym jest dużo książek wypożyczanych z biblioteki i ebooków, mam w sobie również żyłkę bibliofilką, i z tej racji skusiłem się na kolekcjonowanie serii „Mistrzowie Polskiej Fantastyki”, współpraca wydawnictw Fabryka Słów i EdiPresse. Tym bardziej warto było, że mimo, że fantastyki czytam sporo, to w moim posiadaniu nie było dużo książek z tego gatunku, i ta seria w jakimś stopniu pozwolił mi uzupełnić tą lukę. Jakościowo ta seria jest dobra, twarde okładki, co prawda dość dużo tekstu upchanego na stronie książki, ale rekompensuje to przyzwoita cena każdej książki. Sporo z tych książek czytałem, część pewnie przeczytam, teraz zaciekawiła mnie pozycja nr. 35 książka Tadeusza Kołodziejczaka zatytułowana „Czerwona mgła”, motyw interesujący autor dokonał dość karkołomnej próby przedstawienia realiów typowo tolkienowskich w konwencji fantastyki postapokaliptycznej. Coś podobnego zrobił Terry Brooks w cyklu...

kakahodor | 2019-05-09
Przeczytana: 09 maja 2019

Moje pierwsze spotkanie z twórczoscią pana Kołodziejczaka. Poczatkowo strasznie przeszkadzał mi przesty wszystkich tych magicznych pierwiastków które pojawiły się w naszym świecie i ktorymi byłam bombardowana w pierwszym opowiadaniu. Jednak z każdą kolejną stroną coraz bardziej wciągałam się w ten dziwnie, powykrzywiany świat. Wizja wielkiej zagłady i zła panoszacego się po świecie w którym główną linię oporu stawia Królestwo Polski jest fajnym wykorzystaniem tego przekonania, z którym możemy się spotkać w codziennym życiu.
Bardzo przyjemne spotkanie z Kajetanem. Mam nadzieje niedługo powtórzyć je w innej książce pana Kołodziejczaka.

42n4 | 2019-02-12
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Kontynuacja tomu I przygody na styku magii, a Rzeczypospolitej Sienkiewicza ;). Rozwijają się nowe wątki i przygody królewskiego geografa Kajetana. Czytałem kilka razy i jeszcze raz może przeczytam w chwili chandry. Niestety więcej w tym magii i rozrywki niż przemieniającej w Wieniawę książki...

Jale | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

"Czerwona Mgła" proponuje znaczne pogłębienie zaprezentowanego w "Czarnym horyzoncie" świata, i robi to wreszcie wielowymiarowo. Docenili to zresztą czytelnicy, nominując tytułowe, najdłuższe opowiadanie, do nagrody Zajdla. Bo rzeczywiście zdaje się być ono najbardziej przemyślane w tym zbiorze, posiadać największy ciężar gatunkowy i splatać w swoim wnętrzu kilka wyrazistych, pełnoprawnych wątków, czego zabrakło w pozostałych tekstach tego uniwersum. Do doskonałości wciąż jednak daleko, bo w niektórych momentach - na szczęście rzadkich - wybija na wierzch dziwna infantylność narracji czy dialogów. Zupełnie jakby autor chwilami zapominał, że pisze dla dorosłego czytelnika.

Wszystkie cztery opowiadania są dobre, choć rzeczywiście najlepsze, najbardziej dopracowane jest to tytułowe, opowiadające o wyprawie szkoleniowej Kajetana Kłobudzkiego na wschodnie rubieże kraju, gdzie zamiast balrogów i ich czarnej magii panoszy się czerwona Mgła. Z jednej strony jest to dość inteligentna gra z...

Joseheim | 2017-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Podobnie jak w przypadku "Czarnego horyzontu" doszłam do wniosku, że to po prostu nie jest książka dla mnie - to chyba bardziej męska literatura, nastawiona na opisy walk, technik bojowych itp., główny bohater to wielki badass który ma milion fantastycznych broni i artefaktów i wszyscy się go boją. O ile doceniam wysiłek włożony w kreowanie uniwersum, wyobraźnię autora i mnogość unikalnych elementów świata, o tyle nadmierna opisowość mnie po prostu męczy. Prześliznęłam się przez książkę byle szybciej i z zadowoleniem zabiorę się za kolejną pozycję. To całkiem dobre fantasy (a ja o polskiej fantastyce nie mam niestety dobrego mniemania), tyle że nie dla każdego. Warto zapoznać się z przynajmniej jednym tomem "Ostatniej Rzeczpospolitej", by wiedzieć, co i jak, ale jeśli ktoś przeczyta ten jeden i nie zaskoczy, to po pozostałe nie musi sięgać, bo są napisane w podobnym tonie i stylu. Nie odradzam, nie zachęcam.

gromik99 | 2017-10-17
Przeczytana: 15 października 2017

Kołodziejczak rewelacyjnie pokazuje jak inteligetnie napisać literaturę rozrywkową. Fabuła wciąga, pomysły z łatwością wizualizują się przed oczami a do tego to dziwne i oryginalne połączenie fantasy z s-f.
Jedyne nasuwające się porównanie to "PLO" Grzędowicza, ale bez urazy, Grzędowicz przy Kołodziejczaku nudzi!
Czerwona Mgła z tego zbioru to opowiadanie majstersztyk. Gorąco polecam niezdecydowanym (do których się przez długi czas zaliczałam).

książek: 2019
Efemeryda | 2017-07-15

Nietuzinkowa kreacja świata. Magia współistnieje z fizyką, wymiary się przenikają, najeźdźcy z kosmosu, pardon innego wymiaru - znany schemat? Nie do końca. Nie jest to prosta opowiastka magiczna ani nie czyta się lekko. Mimo to, a może właśnie dlatego warta przeczytania.

Justyna Pawłowska | 2017-05-03
Przeczytana: 02 maja 2017

Nazwisko "Kołodziejczak" słyszałam wielokrotnie przy różnych okazjach, ale jakoś nie sięgałam po jego książki. Może dlatego że nie jestem największą fanką militarnej fantastyki? Jednak znajomy polecił mi "Czerwoną mgłę" mówiąc, że to najlepsze połączenie technologii i magii z jakim się spotkał. Więc sięgnęłam po "Czerwoną mgłę"
I przepadłam. Wsiąkłam w świat żywy, barwny, a przede wszystkim realny i spójny. Wszystkie wydarzenia są poprzedzone wyraźnym ciągiem przyczynowo - skutkowym. Fabuła? Palce lizać. Pomysły? Doskonałe i nowatorskie. Postaci? Wielowymiarowe i prawdziwe.

Ale to, czym pan Tomasz urzekł mnie najbardziej, to piękna i wnikliwa analiza ludzkiej psychiki. Jej cieni, mrocznych zakamarków, jej motywacji i tego, co napędza nas, ludzi, do działania. Motywy zdrady, strachu, bohaterskich zrywów i poświęceń są oddane z ogromną dokładnością i moim zdaniem to właśnie one sprawiają, że od książki trudno się oderwać.

Kołodziejczak nie dość, że stworzył coś zupełnie nowego i...