Znamy nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.06.2013

We wtorek, 25 czerwca, w warszawskiej Klubokawiarni Grawitacja, uroczyście ogłoszono listę utworów nominowanych do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. To już dwudziesta dziewiąta edycja tego prestiżowego wyróżnienia dla autorów polskiej fantastyki. ​Nominacje za rok 2012 otrzymało jedenaście utworów – pięć powieści i sześć opowiadań.

Znamy nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez jej miłośników autorom najlepszych polskich utworów literackich w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie. Początkowo nagroda nosiła nazwę Sfinks. Jako pierwszy zdobył ją Janusz Andrzej Zajdel za powieść „Paradyzja”. Zajdel zmarł w lipcu 1985 roku, a po śmierci pisarza zdecydowano, że nagroda będzie nosić jego imię.

Niedawno pisaliśmy o sposobach, w jaki wydawnictwa zachęcają czytelników do głosowania na publikowanych przez siebie autorów. Jak widać po nominacjach, szczególnie efektowne okazały się działania prowadzone wokół utworów Jakuba Ćwieka.

I tak, wśród nadesłanych nominacji w kategorii "Powieść" znalazły się 53 teksty 49 autorów opublikowane przez 25 różnych wydawnictw. Nominowanych zostało pięć książek: „Kłamca 4. Kill'em all” Jakuba Ćwieka (Fabryka Słów), „Pan Lodowego Ogrodu. Tom IV” Jarosława Grzędowicza (wydanym przez Fabrykę Słów pod patronatem LC), „Czarne” Anny Kańtoch (Powergraph), „Niebo ze stali” Roberta M. Wegnera (Powergraph) oraz „Pomnik cesarzowej Achai. Tom I ” Andrzeja Ziemiańskiego (Fabryka Słów).

W kategorii "Opowiadanie" zgłoszono 131 utworów. Były to teksty 82 polskich autorów, które ukazały się w 30 czasopismach, antologiach, zbiorach opowiadań oraz na stronach i w magazynach internetowych. Nominowano sześć tekstów, w tym trzy autorstwa Jakuba Ćwieka. Na liście znalazły się jego: „Będziesz to prać!”, „Co było, a nie jest” i „Kukuryku”  (wszystkie w tomie „Chłopcy”, wydanym przez Sine Qua Non pod patronatem LC) oraz „Portret nietoty” Jacka Dukaja (w: „Zachcianki”, Świat Książki), „Czerwona mgła” Tomasza Kołodziejczaka (w: „Czerwona mgła”, Fabryka Słów) i „Jeszcze jeden bohater” Roberta M. Wegnera (w: „Herosi”, Powergraph).

Nominowani zostali wyłonieni na podstawie liczby oddanych głosów spośród kandydatur nadesłanych przez czytelników. Laureaci nagród w obu kategoriach również będą wybrani drogą głosowania czytelników. Odbędzie się ono podczas 28. Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon, który potrwa w Warszawie od 29 sierpnia do 1 września na terenie Kampusu Politechniki Warszawskiej.

Lubimyczytać.pl objęło patronat medialny nad Polconem 2013.

____________________________________________
Przeczytaj także:

Polcon 2013
Jakub Ćwiek powalczy o Zajdla

 


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
26.06.2013 13:44
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać 26.06.2013 12:45
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post