Siewca Wiatru cz.1

Cykl: Zastępy Anielskie (tom 1) | Seria: Mistrzowie Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Edipresse, Fabryka Słów
1 185
1 449
1 725

źródło okładki: https://www.empik.com/mistrzowie-polskiej-fantasty...»

Robert | 2010-07-04
Przeczytana: 02 lipca 2010

Już nawet nie pamiętam, ile czasu ganiałem za tą książką. Będzie pewnie z 5 lat z hakiem. W końcu dopadłem ją - ostatni egzemplarz z magazynu wysyłkowego księgarni Empik. Na dzień dzisiejszy chyba już się wyczerpał zapas cały nakład tej książki.
Z jednej strony cieszę się, że przeczytałem ją dopiero teraz, z drugiej natomiast żałuję, że tyle czasu zwlekałem. Nie ma tu sensu wymawianie się, że brak kasy, że były inne lepsze książki. Ta pozycja uchodziła i nadal uchodzi w moich oczach za sztandarowy przykład dobrze wydanych 30 zł. Nie wiem, czy da się obecnie znaleźć w księgarni w takiej cenie, grubo ponad 600-stronicową książkę, dobrze ilustrowaną, a co najważniejsze zawierającą porządną treść, która nie nudzi się do samego końca.

Nie taki anioł biały jak go malują

Lubisz skrzydlate (i niegrzeczne) aniołki? strzelaniny, ale i machanie bronią białą? ogromne sceny batalistyczne i mniejsze potyczki z dosadnymi opisami poległych? A więc to książka dla Ciebie. Natomiast, odradzam jej...

Kalissa | 2015-05-12
Przeczytana: maj 2015

Uważam, że powieść składa się z PROLOGU - który jest arcydziełem i reszty – czyli 12 rozdziałów i epilogu – dość dobrych i ciekawych, ale to już całkiem inna historia.

Gdyby PROLOG był opowiadaniem, bez wahania dałabym 10 gwiazdek i po prostu pokiwała głową z zachwytu. Bo kiedy zaczęłam czytać – od razu znalazłam się na wojnie, okrążyła mnie Armia Mroku i Cień, śmierć i zniszczenie. Ale oprócz tej walki z Siewcą Wiatru – nie mniej poruszyła mnie druga walka – i to wspaniałe stanięcie naprzeciwko siebie wielkiego budowniczego Jaldaboata z równie wielkim niszczycielem Daimionem. Byli zbyt różni by się porozumieć, ale każdy z nich bronił pewnych wartości. Wszystko było takie ludzkie – zachłyśnięcie się władzą, wierność rozkazom, zdrada, podłość, okrucieństwo, bunt, duma, godność, odwaga, posłuszeństwo - ale opisane w sposób tak pełny majestatu, że pomyślałam, że czytam arcydzieło fantastyki.

O reszcie powieści powiem tylko tyle, że nie jest zła. Przeczytałam ją z zainteresowaniem,...

Cezar Kolcz | 2019-04-04
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, Inne
Przeczytana: 04 kwietnia 2019

W wielu wcześniejszych opiniach zaznaczałem, iż nie lubię zbyt dużej ilości postaci wymienionych z imienia i nazwiska. W tej książce występuje taka masa imion, że nie mogę się połapać. Ba, imion... pseudonimy do tego dochodzą i zdrobnienia. Dosłownie nie wiedziałem na początku kto, z kim i dlaczego. W środku książki mniej więcej ilość postaci została zredukowana do minimum.
Wkurzało mnie, iż siła burzyciela światów przez większość książki nie była określona - nie wiedziałem jaki jest potężny i jaką mocą włada.
Jednak opis pewnej dużej bitwy zapierał dech w moich piersiach.
Pomysł na książkę świetny, fabularnie też bardzo dobrze się bawiłem, jednak ilość postaci jest tym czynnikiem który przeważa za tym, że nie sięgnę po kolejne tomy i uznam zakończenie tej książki jako zakończenie serii.

Interesujące ale nie w moim guście. Nie moja wrażliwość. Polecam ale do autorki nie powrócę.

deana | 2014-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 września 2014

Są książki, które trzeba czytać w odpowiednim momencie. U mnie tak jest z ,,Siewcą Wiatru". Gdybym go przeczytała kilka lat temu, na pewno byłabym zachwycona. Przeczytałam teraz - i cóż.. sympatyczna książka ale bez rewelacji. Cały czas miałam wrażenie, że gdzieś te motywy widziałam, skądś to znam. Dopiero jak zaczęłam wyczekiwać na pojawienie się braci Winchester zrozumiałam, że serial ,,Supernatural" i powieść Kossakowskiej oparte są na tych samej tradycji. Może jej anioły były pewnym novum w momencie ukazania się powieści ale obecnie książki, filmy, seriale pełne są ,,ludzkich" mieszkańców niebios. Motyw Apokalipsy też jest dość wyeksploatowany.
Dobrze i szybko mi się czytało ale nie dam wyższej oceny niż ,,dobry"

BagatElka | 2015-06-25
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Anioły to banda oszustów,bandytów i morderców,Bóg jest ale Go nie ma bo poszedł sobie w cholerę i wtedy zaczyna się totalna demolka.
Morze krwi,morze trupów i całe stada krwiożerczych bestii.
Jak już się czytelnik zaczyna nudzić brodzeniem pomiędzy flakami to pojawia się wątek romantyczny . I w tym momencie to miałam ochotę wiać bo zawiało kiczem i banałem.
Irytowały mnie też zdrobnienia imion i naprawdę powiadam Wam nie wiem z jakiej przyczyny autorka powstawiała tych Misiów,Jasiów itp
Może to miało być zabawne bo z jednej strony mordercze anioły a gadają do siebie jak pięciolatki ale mnie to nie śmieszyło.
Poczytałam,zapomniałam - lecę dalej.

szaraczek | 2018-02-18
Przeczytana: 16 lutego 2018

Dla mnie niekwestionowana królowa polskiej fantastyki niedawno powróciła z 6 już tomem przygód naszych skrzydlatych i demonicznych przyjaciół, a ja staram się nadrobić zaległości.

Bóg nie wrócił, a koniec jest blisko.
Gabriel z przyjaciółmi mają nie lada problem. W grę nie wchodzi już tylko obrona tajemnicy, ale i ochrona całego wszechświata, bo ON nadchodzi. Tytułowy Siewca Wiatru, przyjdzie by zniszczyć wszystko, co przed wiekami stworzył Bóg i w co tchnął życie.

Zdecydowanie w tej części jest więcej polityki. A jak do gry wchodzi polityka to nie trudno przewidzieć, że okaże się, że nie sami święci mieszkają w niebie i nie sami źli w piekle.

Jednak przyznać muszę szczerze. Jest bardzo dużo momentami ciężkich do przebrnięcia opisów, które autorka nadrabiała humorem. Uwielbiam to, że anioły są tu takie… ludzkie. Czasem przeklinają, piją, palą… zakochują się. Biorąc pod uwagę inne książki z fantastyki (jednak nie młodzieżowej) jest to ciekawe przedstawienie ich. Z resztą nie...

Blue-eyedPassionate | 2017-10-01
Przeczytana: styczeń 2015

Uwielbiam tą tematykę, ale z pewnością coś mi tutaj nie poszło.
Nie chodzi mi o bohaterów, gdyż wielowątkowość jest z pewnością tym, gdzie każdy znajdzie ulubioną postać.
Jednak książka mi nie szła.
Męczyłam ją.
Z pewnością to zasługa przydługich opisów i powolnej akcji. Ten styl pisania, który do mnie nie przemawia, z pewnością to też jego zasługa.
Odliczałam strony do końca.
A miałam taką chęć na tą serię, ale stwierdzam, że nie dam rady.

Serafin | 2010-03-27
Przeczytana: 27 marca 2010

Siewca wiatru to jedna z najpiękniejszych książek jakie w życiu przeczytałem. Z reguły określenia piękna używam tylko wobec kobiet ale tu mogę nagiąć zasady... Już pierwsze akapity informują nas "tu jest inaczej" i jest. Aniołowie są inni niż ci o których mówią w kościele, oni czują, mają wątpliwości, ambicje i żądze. Są tacy jak ludzie czy demony, w końcu pochodzą z tego samego źródła.
Siewca oferuje fantastyczny język i doskonałe opisy. Kossakowska popisuje się swoim kunsztem w doborze słów i to jak dobra jest w tym co robi. Kreuje świat tak zwykły a tak niesamowity. Wyrazistych bohaterów których pamięta się przez lata i o których ja myślę wręcz jako o wzorcowych. Świetne opisy nie kończą się tylko na krajobrazach czy postaciach. Starcia i bitwy są... Świetne. Dynamiczne i nie monotonne. Czyli takie jakie powinny być.
Książka ma wszystko co jest potrzebne dobrzej książce a nawet więcej... Ma to COŚ o którym lubię pisać a sam nie za bardzo wiem co to jest. COŚ przyciąga uwagę na...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zachwycali się tym niemalże wszyscy moi znajomi. Zaczęłam czytać u koleżanki, kupiłam w Empiku, bo jeszcze z początku spodobała mi się nowa koncepcja na wizję anioła, zmordowałam w domu.
Słowo "gniot" to przesada, bo sam pomysł i początek są naprawdę niezłe. Ale dajcie spokój - wielka wojna między dobrem i złem, o przygotowaniach do której mówi niemalże cała książka, wątek miłosny (bo bez tego nie przejdzie) jakoś tam ruszony, ale chyba tylko po to, żeby był. Do tego wielki i szczegółowy co do pchnięcia mieczem opis bitwy. Oczywiście główny bohater nie zgonie, ale zostanie ciężko ranny. Oczywiście poświęci się dużo ofiar. Oczywiście ten najbardziej wątpiący nagle zrozumie na polu bitwy wielką ideę czegośtam...Oklepany motyw goni oklepany motyw. Po prostu nie. Lubię, jak mnie książka zaskakuje, tutaj zaskoczył mnie tylko początek. Niemniej gratuluje autorce licznego grona fanów tego typu opowieści :)