Okładka książki Siewca Wiatru

powieść polska, 21w
typ
papier
Dzieckokwiatu
7,41 (4633 ocen i 350 opinii)

Opis książki

Bóg umarł - stwierdził filozof. A może odszedł? - zapytała pisarka. I postawiła BezPańskie anielskie zastępy w obliczu Armagedonu. To drugie wydanie książki, w polskiej angelologicznej fantastyce prekursorskiej i już klasycznej. Zawiera opowiadania z "anielskiej serii", pisanej przez Kossakowską na przestrzeni lat 2000-2003. Jej anioły są niepokojąco ludzkie. Palą, piją, piorą się po pyskach, byw...

Jej anioły są niepokojąco ludzkie. Palą, piją, piorą się po pyskach, bywają w burdelach, mają niewyparzone gęby, cierpią "na samotność", są po naszemu pazerne. Jak zauważył recenzent Elkandera: autorka pokazuje, do jakich rzeczy zdolny jest człowiek, który sięgnął po władzę. A fakt, że za przykład służą archaniołowie - aniołowie szczególnie umiłowani przez Boga - świadczy, że stoczyć może się nawet najszlachetniejszy...
A wszystko dlatego, że Pan, stwarzając świat, zapowiedział ostateczną walkę ze Złym. Nikt oprócz Niego nie wie kiedy przyjdzie czas. A Pan odszedł. Archaniołowie utrzymują Jego nieobecność w tajemnicy. Czy nie zniszczy ich władza? Czy zdołają ocalić dzieło Pana i siebie samych przed Antykreatorem? Jak walczyć z Siewcą Wiatru bez Pana, gdy Abbadon, wybrany i wskrzeszony Anioł Zagłady, bez Jego dotknięcia jest bezradny.. Nie ma już wybranych i odrzuconych, Niebios i Otchłani. Jest tylko Dzieło Pana i Antykreator, Siewca Wiatru, nicość i pustka... I cień. Coraz bliżej..

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Robert | 2010-07-04
Przeczytana: 02 lipca 2010

Już nawet nie pamiętam, ile czasu ganiałem za tą książką. Będzie pewnie z 5 lat z hakiem. W końcu dopadłem ją - ostatni egzemplarz z magazynu wysyłkowego księgarni Empik. Na dzień dzisiejszy chyba już się wyczerpał zapas cały nakład tej książki.
Z jednej strony cieszę się, że przeczytałem ją dopiero teraz, z drugiej natomiast żałuję, że tyle czasu zwlekałem. Nie ma tu sensu wymawianie się, że brak kasy, że były inne lepsze książki. Ta pozycja uchodziła i nadal uchodzi w moich oczach za sztandarowy przykład dobrze wydanych 30 zł. Nie wiem, czy da się obecnie znaleźć w księgarni w takiej cenie, grubo ponad 600-stronicową książkę, dobrze ilustrowaną, a co najważniejsze zawierającą porządną treść, która nie nudzi się do samego końca.

Nie taki anioł biały jak go malują

Lubisz skrzydlate (i niegrzeczne) aniołki? strzelaniny, ale i machanie bronią białą? ogromne sceny batalistyczne i mniejsze potyczki z dosadnymi opisami poległych? A więc to książka dla Ciebie. Natomiast, odradzam jej czyta...

Serafin | 2010-03-27
Przeczytana: 27 marca 2010

Siewca wiatru to jedna z najpiękniejszych książek jakie w życiu przeczytałem. Z reguły określenia piękna używam tylko wobec kobiet ale tu mogę nagiąć zasady... Już pierwsze akapity informują nas "tu jest inaczej" i jest. Aniołowie są inni niż ci o których mówią w kościele, oni czują, mają wątpliwości, ambicje i żądze. Są tacy jak ludzie czy demony, w końcu pochodzą z tego samego źródła.
Siewca oferuje fantastyczny język i doskonałe opisy. Kossakowska popisuje się swoim kunsztem w doborze słów i to jak dobra jest w tym co robi. Kreuje świat tak zwykły a tak niesamowity. Wyrazistych bohaterów których pamięta się przez lata i o których ja myślę wręcz jako o wzorcowych. Świetne opisy nie kończą się tylko na krajobrazach czy postaciach. Starcia i bitwy są... Świetne. Dynamiczne i nie monotonne. Czyli takie jakie powinny być.
Książka ma wszystko co jest potrzebne dobrzej książce a nawet więcej... Ma to COŚ o którym lubię pisać a sam nie za bardzo wiem co to jest. COŚ przyciąga uwagę na dłu...

Comaberenices | 2010-04-07

Niespecjalnie mnie ta książka urzekła. Jak dla mnie jest poprawna, ale nie zachwyca. Postaci Daimona i Hiji wzbudziły we mnie irytację. Ona piękna, z niebieskimi włosami (ech...), znajdująca się na marginesie społeczeństwa, takoż i on, twardy, silny, przyciągający wzrok. Cała ta ich miłość rodzi się w zasadzie na zawołanie autorki, szast-prast i już się kochają. Drago i Drop to jedyne osoby, które wywołały u mnie cień sympatii. Generalnie poczytać "Siewcę..." można, ale zachwycać się nie trzeba.

deana | 2014-09-05
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 05 września 2014

Są książki, które trzeba czytać w odpowiednim momencie. U mnie tak jest z ,,Siewcą Wiatru". Gdybym go przeczytała kilka lat temu, na pewno byłabym zachwycona. Przeczytałam teraz - i cóż.. sympatyczna książka ale bez rewelacji. Cały czas miałam wrażenie, że gdzieś te motywy widziałam, skądś to znam. Dopiero jak zaczęłam wyczekiwać na pojawienie się braci Winchester zrozumiałam, że serial ,,Supernatural" i powieść Kossakowskiej oparte są na tych samej tradycji. Może jej anioły były pewnym novum w momencie ukazania się powieści ale obecnie książki, filmy, seriale pełne są ,,ludzkich" mieszkańców niebios. Motyw Apokalipsy też jest dość wyeksploatowany.
Dobrze i szybko mi się czytało ale nie dam wyższej oceny niż ,,dobry"

Zachwycali się tym niemalże wszyscy moi znajomi. Zaczęłam czytać u koleżanki, kupiłam w Empiku, bo jeszcze z początku spodobała mi się nowa koncepcja na wizję anioła, zmordowałam w domu.
Słowo "gniot" to przesada, bo sam pomysł i początek są naprawdę niezłe. Ale dajcie spokój - wielka wojna między dobrem i złem, o przygotowaniach do której mówi niemalże cała książka, wątek miłosny (bo bez tego nie przejdzie) jakoś tam ruszony, ale chyba tylko po to, żeby był. Do tego wielki i szczegółowy co do pchnięcia mieczem opis bitwy. Oczywiście główny bohater nie zgonie, ale zostanie ciężko ranny. Oczywiście poświęci się dużo ofiar. Oczywiście ten najbardziej wątpiący nagle zrozumie na polu bitwy wielką ideę czegośtam...Oklepany motyw goni oklepany motyw. Po prostu nie. Lubię, jak mnie książka zaskakuje, tutaj zaskoczył mnie tylko początek. Niemniej gratuluje autorce licznego grona fanów tego typu opowieści :)

Monika | 2013-07-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Kocham Kossakowską. Kocham jej sposób przedstawienia postaci, humor i przewrotność. Dziwi mnie, że szanowni księża walczą z Potterem i Hello Kitty, a nie spalili jeszcze na stosie całego nakładu jej książek - w końcu "kossakowscy" aniołowie to nałogowcy, oszuści i degeneraci, jakże odmienni od hasających po obłoczkach amorków(tak, tu w mym rozumowaniu nastąpiło pomieszanie mitologii i chrześcijaństwa, ale o to wińcie moi drodzy coroczny szał walentynkowy - Biblia jest ostatnią rzeczą z jaką mi się anioły kojarzą).
"Siewcę Wiatru" przeczytałam jakieś trzy lata temu, a nadal często wracam myślami do tej książki. Stąd też chyba powstał wewnętrzny przymus do napisania kolejnej nieskładnej i marnej opinii. Bohaterowie są mi bliscy i realistycznie opisani, fabuła wciągnęła i nie mogłam się oderwać - jeśli nie ma się kilku wolnych godzin, to nie ma co nawet zabierać się do czytania. I nie jest to także lektura na wykłady - wybuchy śmiechu przeszkadzają wykładowcom. Polecam z czystym sercem w...

Kanclerz | 2014-01-24
Na półkach: 2014, Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Odrobinę się czuję rozczarowana. Chyba zbyt wiele "ochów" i "achów" się o "Siewcy" nasłuchałam przed przeczytaniem. Do jakości słowa pisanego przyczepić się w żaden sposób nie mogę, choć mam wrażenie, że gdzieś mi coś umknęło, skoro nie potrafię klęknąć wraz z rzeszami zachwyconych fanów.

System anielskiej hierarchii jest dla mnie trochę zbyt zagmatwany, choć może to wina mojego odsunięcia się od katolicyzmy. Jakkolwiek wiele fragmentów o eonach, kolejnych chórach i architektach wydało mi się całkowicie zbędnych.
Postacie, cóż, poza [uwaga neologizm :P] przesymbolizowaniem absolutnie każdej cząstki wyglądu, całkiem sympatyczny, choć również bardziej człowieczy od ludzi. Akcja wartka i ciekawa, sceny batalistyczne nie na moją modłę.

Podsumowując, książka dobra i warta przeczytania, ale pierwszej dziesiątki fantastyki jak dla mnie nie sięga. Może to wina moja, jako odbiorcy.

Ewa-Książkówka | 2011-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2011

Gdzieś tam hen, wysoko…miliony lat świetlnych w górę…mieszkają istoty cudownej urody i nieprzeciętnej mądrości… Przy pomocy swych najlepszych talentów jakimi obdarzył ich Pan urozmaicają sobie byt wieczny, śpiewając anielskie pieśni, grając na harfach, popijając wyborne wino usadowiwszy się uprzednio na mięciutkich chmurkach…
Czy dodałam, że każdy jeden z nich przejmuje się do bólu losem Ziemi i pomaga naszym marnym duszom w chwilach grozy i cierpień ..?
Tak, właśnie tak wygląda niebo…

A teraz dla tych, którzy są tą wizją zachwyceni mam złe wiadomości a dla znudzonych i ziewających – bardzo dobre ! TO WSZYSTKO KŁAMSTWO ! ;)

Te anioły klną, palą, piją i mają w głębokim poważaniu losy naszej Ziemi chętnie sobie przy tym używając w „ludzkich” przybytkach przyjemności - czy to przy pomocy alkoholu czy…innych pobudzaczy dobrego nastroju.:) Wszak trzeba sobie jakoś radzić żyjąc ze świadomością, że ich Stwórca spakował manatki i wyniósł się w siną dal ale czy tylko tak... ?

Cała resztę pol...

Tathagatha | 2012-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

W 'Siewcy wiatru' możemy spotkać znane nam bardzo dobrze archanioły, anioły, dżinny, niebo, piekło.... itd.
Wiele osób już w tym momencie poczuło zniechęcenie, ale zupełnie niepotrzebnie. Zadziwiające jest ile świeżości Kossakowska tchnęła w ten oklepany temat. Pomimo tego, że boski świat znany jest każdemu, to jednak w tej książce możemy wyróżnić jedynie te niepodważalne elementy.
Świat stworzony przez Maję jest inny, zaskakujący i po prostu godny uznania.
Anioły przeklinają, piją na umór, walczą, spiskują, kochają....są po prostu bardzo ludzcy.

Świetnie zostały prowadzone wątki - wiele jednocześnie, by na końcu zgrabnie połączyć je w logiczną całość.

Warto również wspomnieć o tym, że sam styl jest lekki, zgrabny i co najważniejsze: naturalny. Słowa płyną...a dialogi nie raz wywoływały uśmiech na mej twarzy.

Mimo tych wszystkich pochwał nie jestem absolutnie oczarowana tą powieścią. Nie jest to mój ulubiony gatunek i nie czytałam tego z wielkim 'wow', a myślę że ta historia ma tak...

aspolski | 2013-09-21

Judaistyczno-chrześciajańsko-islamska wersja Niebios, zaserwowana przez Maję Kossakowską spełniła moje oczekiwania.
Świat wykreowany jej piórem, przywodzi na myśl średniowiecze z domieszką nowoczesnych szczegółów. Aniołowie, wiadomo piękni, mądrzy i... brutalni. Z Głębianami jest podobnie, tylko gorzej. A ludzie... ludzi tu prawie nie ma - I właśnie to w tym wszystkim jest najpiękniejsze, Ziemia to epizod, ważne jest Niebo i Głębia, choć i ta schodzi na drugi plan. Królestwo, to za Królestwo giną tysiące skrzydlatych, to za nie i za Pana, którego już tam nie ma.
Gorąco Polecam!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku