Rok we mgle

Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Wydawnictwo: Otwarte
The Year of Fog
Bezimienna

W gęstej mgle? W falach Pacyfiku? Na parkingu? W ciężarówce nieznajomego? Gdzie zniknęłaś? Abigail i Jake wkrótce zamierzają się pobrać. Abigail jest młodą fotografką, która po tragicznej śmierci partnera układa sobie życie na nowo. Jake rozstał się z żoną. Samotnie wychowuje sześcioletnią córeczkę Emmę. Pewnego dnia Abigail wybiera się z dziewczynką na plażę. Kiedy robi zdjęcia, traci ją z...

Abigail i Jake wkrótce zamierzają się pobrać. Abigail jest młodą fotografką, która po tragicznej śmierci partnera układa sobie życie na nowo. Jake rozstał się z żoną. Samotnie wychowuje sześcioletnią córeczkę Emmę. Pewnego dnia Abigail wybiera się z dziewczynką na plażę. Kiedy robi zdjęcia, traci ją z oczu na kilkanaście sekund. Kilkanaście sekund, które zmieni się w najgorszy rok jej życia…

Co byłabyś w stanie zrobić, by odnaleźć ukochane dziecko?

"Ocena za trzymanie czytelnika w napięciu? Najwyższa z możliwych."
"The Washington Post"

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte 2018

źródło okładki: Wydawnictwo Otwarte 2018

Izabela Pycio | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

"Pamięć jest aktem rekonstrukcji. Za każdym razem, gdy przypominamy sobie jakieś wydarzenie, składamy ze sobą różne wersje tego wydarzenia, opierając się na życiowym doświadczeniu... Im starsi jesteśmy, tym więcej wydarzeń nakłada się na siebie."

Poprzednia książka Michelle Richmond "I że cię nie opuszczę" nie zrobiła na mnie aż tak wyśmienitego wrażenia. Pierwsze rozdziały potwierdzały, że słusznie podjęłam decyzję o sięgnięciu po nią. Nietuzinkowy pomysł na fabułę, ciekawie zapleciona intryga, łatwo wciągający rytm narracji, wyraziste kreacje głównych bohaterów. Jednak irracjonalne wydarzenia, abstrakcyjne sceny, niezrozumiałe zachowania postaci, osłabiały entuzjazm wobec przygody czytelniczej.

Natomiast "Rok we mgle" dostarczył wysokiej jakości rozrywkę. Znakomicie wpasował się w moje potrzeby spotkania z książką. Zachwycił swobodnie prowadzoną narracją na wysokim poziomie, fenomenalną umiejętnością przyciągania i podtrzymania uwagi odbiorcy. Jest jeden warunek, to thriller...

Madi | 2014-05-20
Na półkach: Przeczytane, 2014, Obyczajówka
Przeczytana: 19 maja 2014

Zgadzam się z niektórymi opiniami ,że książka choć ciekawa,z dobrą fabułą,to trochę toporna i ciężko się ją czyta.
Jak dla mnie jest w niej zbyt dużo szczegółowych opisów-choć z tym dałam sobie radę,po prostu je omijałam ,a to, że wplątane są wspomnienia jedynie sprawia ,że książka nie jest monotonna ,a raczej ciekawsza.
Podoba mi w niej to jak autor przedstawił stadium psychiki głównej bohaterki po stracie ukochanego dziecka-najpierw jest poczucie winy i ogromny ból, później dochodzi wielka determinacja,walka i nadzieja.
Nie podobało mi się natomiast zachowanie ojca dziewczynki pod koniec powieści- byłam wręcz na niego zła.
Książka ta jest przede wszystkim o wielkich uczuciach -cierpieniu i miłości .

Mystery | 2018-09-19
Na półkach: Przeczytane, Nic ciekawego
Przeczytana: 17 września 2018

Ale nudy!

Wymęczyły mnie przydługie i niepotrzebne opisy i wspomnienia . . .
Nie działo się niestety nic ciekawego.
Szkoda.

magda | 2013-02-19

Bohaterką jest Abigail - młoda kobieta, zawodowo zajmująca się fotografią, a prywatnie szczęśliwie zakochana w Jake’u, który samotnie wychowuje sześcioletnią córeczkę - Emmę. Abby ma świetny kontakt z dziewczynką i jest przekonana, że po ślubie z jej ojcem stworzą szczęśliwą i kochającą się rodzinę. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy w pewien chłodny, letni poranek nasza bohaterka wybiera się z małą Emmą nad ocean. Spacerują plażą, nad którą unosi się gęsta, biała mgła. W pewnym momencie coś przykuwa na chwilę uwagę Abby. Kobieta odwraca wzrok, zaczyna robić zdjęcia i na kilkanaście sekund traci Emmę z oczu. Po chwili stwierdza, że dziewczynki nie ma w pobliżu, zupełnie jakby rozpłynęła się we mgle.

Policja prowadzi śledztwo, niestety prowadzona na szeroką skalę akcja poszukiwawcza nie przynosi rezultatów. Nie ma żadnych podejrzanych, żadnych tropów ani wskazówek. Wydaje się, że z każdym dniem szansę na odnalezienie dziecka dramatycznie maleją. Pomimo wszystko życie Abby i...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dość długo chodziłam wokół tej książki i bałam się za nią zabrać. Duży udział w tym miały opinie, na które trafiłam. Obawiałam się, że będzie to droga przez mękę.
Ponieważ to egzemplarz recenzencki, musiałam w końcu porzucić obiekcje i się za nią zabrać. Ogólnie nie było tak źle. Przeczytałam ją w dwa dni, a jak na mnie to bardzo szybko. Zwłaszcza, że książka jest dość gruba. Szybkie tempo nie wynikało z tego, że książka była taka świetna, ale bardziej z pragnienia, aby mieć ją już z głowy :P Choć nie czytało mi się jej wcale źle! Nie ma w niej irytujących durnot i była dla mnie przez to lepsza od "I że cię nie opuszczę", w którym skrajne idiotyzmy przewijały się przez całą fabułę.
W "Roku we mgle" zawiodło mnie na pewno rozwiązanie głównej intrygi. Wszystko stało się tak nagle, ni z gruszki, ni z pietruszki. Sytuacja wydawała mi się naprawdę mało prawdopodobna. Zabrakło mi zwrotu, który by stopniowo i w sensowny sposób do niej doprowadził. Ogólnie czułam niedosyt w kwestii...

kasandra_85 | 2011-08-11
Przeczytana: sierpień 2011

MamaNaPetardzie | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

" W gęstej mgle?
W falach Pacyfiku?
Na parkingu?
W ciężarówce nieznajomego?
Co byłabyś w stanie zrobić, by odnaleźć ukochane dziecko?"

Michelle Richmond stała się jedną z moich ulubionych autorek książek, które doskonale trzymają czytelnika w napięciu dzięki thrillerowi "I że cię nie opuszczę".
Na "Rok we mgle" czekałam z niecierpliwością już za sam opis fabuły, jednak będąc mamą dwóch córek, moja chęć poznania tej historii była ogromna. I powiem Wam szczerze, że nie zawiodłam się na ani jednym zdaniu.

Poznajemy tu Abigail, narzeczoną Jake, ojca sześcioletniej Emmy. Tworzą oni szczęśliwą parę, jak i przyszłą wspólną rodzinę, jednak los nie jest dla nich łaskawy. Pewnego dnia Abi wybiera się z dziewczynką na spacer po plaży. Kobieta jest fotografem i mimowolnie rozgląda się za dobrymi ujęciami, jednak podczas chwili, kiedy jej wzrok przykuwa martwa foka, traci z oczu widok córki partnera. Gęsta mgła w której nagle zniknęła dziewczynka nie pozwala Abi dokładnie rozejrzeć się co...

Aniaczyanka | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

W tej książce nie ma wartkiej akcji, nie przeszywa też strachem, ale za to jest wielki niepokój. Jest całe może bólu i niepokoju. Jako mama, czytając o zniknięciu dziecka, wciągnęłam się od pierwszej strony. Przeżywałam razem z bohaterką jej cierpienie, wyrzuty sumienia, odtrącenie ukochanego. Chwilami miałam ochotę jej wykrzyczeć, żeby zrobiła coś inaczej, żeby szukała szczęścia gdzieś indziej. Oczywiście, to by się na nic nie zdało, ale uważam, że to plus dla książki - to ważne, że wywołuje emocje. Jedyne na minus to zakończenie - jakieś takie bez fajerwerek, czegoś zabrakło, albo wręcz przeciwnie, niepotrzebnie przedłużone. Ale może to tylko moje odczucie

lacerta | 2012-05-26
Przeczytana: 26 maja 2012

Jakoś nie bardzo mnie wciągnęła. Napisana trochę "topornie", za dużo opisów, za dużo wstawek z przeszłości, które tylko odbiegały od tematu. Chociaż nie można zaprzeczyć, że autorka potrafi trzymać w napięciu. Gdyby nie to już na samym początku odłożyłabym książkę na bok.

Herbatkow87a | 2018-08-29
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2018

"Rok we mgle" Michelle Richmond

Abby wybiera się z Emmą na plażę. Dziewczynka nie jest jej córką, ale kocha ją równie bardzo. Wkrótce Abby i ojciec Emmy mają się pobrać. Tymczasem dziewczynka znika. Podczas mglistego poranka na plaży. Kilkadziesiąt sekund wystarczyło, by życie Abby zamieniło się w koszmar.
Co się stało z Emmą? Utonęła, czy została porwana? Czy się odnajdzie? To nie jedyne pytania, jakie nurtują czytelnika na początku książki, ale również jak z tragedią poradzi sobie ojciec i przyszła macocha? Czy zmienią się ich relacje?

Moja ocena tej książki będzie niska. Niestety zawiodła mnie ta książka. Większość książki się wynudziłam. Spodziewałam się czegoś innego. Liczyłam bardziej na historię o zaginięciu dziewczynki, więcej ze śledztwa, więcej faktów niż odczuć i relacji kobiety odpowiedzialnej za Emmę i jej zniknięcie. Znacznie bardziej podobała mi się “I że cię nie opuszczę”, ponieważ była specyficzna i nie miała tak wielu rozległych opisów.
Zatem dla kogo jest ta...