Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Czarna Owca
My Sister
Magdalena Nowak
Ag2S

Nazywam się Irini. Rodzice mnie oddali.
Nazywam się Elle. Rodzice mnie zatrzymali.
Przez całe życie Irini myślała, że została oddana, bo rodzice jej nie chcieli. Co jeśli prawda jest znacznie gorsza?
Dwie siostry.
Dwa różne losy.
Rodzina połączona przez wstrząsającą tajemnicę.

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/moja_siostra,p1990393812

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/moja_siostra,p1990393812

kryminalnakuchnia | 2018-09-17

W najbliższych dniach, premierę będzie miała, debiutancka powieść Michelle Adams pt; „Moja siostra”. Jak sam tytuł wskazuję, historia opisana przez autorkę, przedstawia relację dwóch sióstr. Irini, która w wieku trzech lat zostaje oddana pod opiekę ciotki Jeminy, oraz Elle, która zdaje się, toczy sielskie życie pod okiem kochających rodziców.

Mimo życia w dwóch różnych światach, siostry nie mogą bez siebie żyć i znajdują sposoby aby nie stracić kontaktu. Jedna stoi murem za drugą i pomaga przetrwać trudy egzystencji. Mimo, iż relację między nimi są dalekie od ideału, to przyciąganie między nimi jest tak silne, że aż uzależniające.
Mimo wszystko Irini czuje się gorsza od siostry. Jej głowę nieprzerwalnie zaprzątają myśli, dlaczego to właśnie ona została oddana. Łaknąc odpowiedzi na nurtujące ją pytanie, postanawia skonfrontować się z ojcem. Niestety, ktoś bacznie strzeże tajemnicy rodzinnej i zrobi wszystko, by nie ujrzała ona światła dziennego.

Jeśli masz ochotę na pełną...

Arlette | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

Książce chwilę zeszło, by do mnie dotrzeć, a gdy już dotarła wyglądała jakby wiele przeszła. Przód okładki miał odwinięte rogi, a tył był przez środek zagięty 😔 Jednak chciałam bardzo ją przeczytać, więc nie zważałam na jej braki w urodzie 😛
Co rzuca się w oczy najpierw to lekkie podobieństwo okładki do opakowania książki "Śladami Emmy". Tam dziewczynka wchodzi do wody, tutaj jest ta różnica, że jest ich dwie. Do tego mroczne niebo i morze. A jeśli chodzi o treść to w obydwu mamy do czynienia z tematyką trudnych relacji rodzinnych, a główną rolę odgrywają siostry.
Jednak "Moja siostra" aż tak mnie nie wymęczyła jak jej "okładkowa siostra".

Główną bohaterką jest Irini. Gdy miała 3 latka rodzice oddali ją na wychowanie ciotce, a zostawili sobie drugą córkę - 7-letnią Elle. Teraz Irini jest dorosłą ponad trzydziestoletnią kobietą, jednak trauma z dzieciństwa odcisnęła na niej piętno. Mimo, iż rodzice rozdzielili siostry, Elle nigdy nie dała młodszej o sobie zapomnieć. Ich relacja...

Izabela Pycio | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

"Jesteśmy naszymi rodzicami. Jesteśmy tacy, jakimi oni nas stworzyli, poprzez swoją obecność lub jej brak."

Zastanawiam się, jak to możliwe, że ludzie są w stanie dać się tak potężnie podporządkować innym, ubezwłasnowolnić psychicznie, wyprzeć własnych potrzeb i pragnień, aby tylko zadowolić otoczenie. I bynajmniej nie chodzi tu o brak umiejętności asertywnych zachowań, ale o niemal całkowite odrzucenie własnego ja, jakby zaprzeczenie jego istnienia, praw do życia na własnych warunkach. Możemy tłumaczyć to szczególnym wychowaniem, osobliwym doświadczeniem, czy wrodzoną cechą przymusu zadowalania bliskich, a może też wyrzutami sumienia, jednak w końcu trzeba zmierzyć się z lękami, niepokojem i paniką. Autorka podejmuje ciekawe zagadnienia natury człowieka, pozwala rozwinąć się im w intrygującej fabule, nadać znamiona niepokoju, a nawet przerażenia. Frapujący pomysł na scenariusz zdarzeń, zestawienie dwóch skrajnych osobowości, wzajemne przenikanie się, wywieranie odmiennego wpływu...

Mystery | 2018-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2018

"Ale nie da się cofnąć przeszłości, można tylko starać się iść do przodu pośród bałaganu, którego się narobiło."

Dwie siostry.Niszcząca tajemnica. Chora siostrzana miłość.
Początek bez szału, ale później nie mogłam się oderwać. Elle strasznie mnie denerwowała, naiwność Irini szokowała.
Jako całość wypada bardzo dobrze. I to zakończenie. . .
Polecam :-)

Snieznooka | 2018-12-16

Wydawnictwo Czarna Owca tej jesieni przygotowało dla nas pewną historię o dwóch siostrach, za której sprawą autorka debiutowała. Wiemy, jak to bywa z debiutami, jedne są błyskotliwe, świetne i porywające, inne nieco rozczarowują, jak poradziła sobie z tym Michelle Adams? Jesteście ciekawi?

„...nie da się cofnąć przeszłości, można tylko starać się iść do przodu pośród bałaganu, który się narobiło”.

Irini Harringford od trzeciego roku była wychowywana przez wujostwo, z niezrozumiałego powodu została oddana przez rodziców. Jej starsza o cztery lata siostra Elle została z nimi, wiodąc spokojne życie. Dziewczyny były ze sobą bardzo zżyte, w dalszym ciągu próbowały utrzymywać ze sobą kontakt. Ich relacja jest daleka od ideałów, stoją za sobą murem, chcąc wspierać przy trudach codzienności. Irini za wszelką cenę chciałaby się dowiedzieć, dlaczego została oddana? Zaczyna czuć, że coś jest z Elle nie w porządku, z biegiem czasu zaczyna jej unikać. Wzrasta w niej poczucie bycia gorszej...

zupa_czyta | 2018-10-27
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: 27 października 2018

Ta książka jest dziwna. Dziwna w sposób niepokojący, ale też intrygujący. Dziwna, bo z jednej strony lekko irytuje styl autorki, a z drugiej chce się szybko ją skończyć, żeby odkryć wszystkie tajemnice rodziny Harringfordów.
Wielbiciele trzepniętych, pokręconych i obłąkanych bohaterek będą zadowoleni! Fani sag rodzinnych też znajdą tu coś dla siebie. Jest i tajemnica (wprawdzie niezbyt skomplikowana), są drobne zwroty akcji, wkradł się tu nawet jakiś romans, więc jak sami widzicie: są wszystkie elementy budujące dobry thriller psychologiczny. I to rzeczywiście jest dosyć porządna książka, ale bez fajerwerków, strzelających korków od szampana i mózgów eksplodujących od zaproponowanych przez autorkę rozwiązań ;)
Chociaż czytało się dobrze, miałam wrażenie, że to wszystko już gdzieś było. A skoro już o tym mowa: nie potrafię powiedzieć dlaczego, ale styl autorki trochę kojarzył mi się z piórem Gillian Flynn i tym, jak skonstruowała świat przedstawiony w "Ostrych...

Panna Jagiellonka | 2018-10-11
Przeczytana: 09 października 2018

Moja siostra nie jest idealnym thrillerem psychologicznym, czuć w niej debiutem autorki i jak na dłoni widać wiele niedociągnięć. Mimo to nie potrafiłam jej odłożyć, a gdy już zmusiłam się do tego, nie mogłam przestać o niej myśleć. Czy to podczas sprzątania, gotowania czy kąpieli - ciągle myślałam o tym, co ukrywała rodzina Harringford.

Główna bohaterka, anestezjolog Irini Harringford otrzymuje telefon od swojej starszej siostry Elle, w którym ta informuje ją o śmierci matki. Naturalna kolej rzeczy można by powiedzieć, ale nie w tym przypadku.
Irini z niewiadomego powodu została oddana pod opiekę swojej ciotce gdy miała raptem trzy latka. Rodzice nie utrzymywali z nią kontaktu i nie pozwalali na to również jej siostrze, trudno zatem dziwić się Irini, że przez całe życie czuła się jak niepotrzebny rupieć wyrzucony na śmietnik. Zapewne więc nie pojechałaby na pogrzeb kobiety, która praktycznie była jej obca, gdyby nie chęć poznania odpowiedzi na nurtujące ją pytania. O ile to...

Paola30 Paulina | 2018-12-10

Super thriller psychologiczny z prawdziwego zdarzenia, autorka umiejętnie dawkuje napięcie i do końca nic nie jest przewidywalne. Bardzo ciekawa fabuła powieści. Autorka przedstawia nam życie dwóch sióstr, które zostały rozdzielone w dzieciństwie ze względu na chorobę starszej siostry. Dziewczyny się odnajdują i nawiązują ze sobą kontakt, Elle jako starsza siostra czuje się zobowiązana chronić Irini, pomaga jej gdy dziewczyna jest wyśmiewana, lecz na początku Irini nie zdaje sobie sprawy co jest nie tak z jej siostrą. Prawdziwa natura Elle wyjawia się gdy jej chłopak próbuje zgwałcić Irini a ona odbiera to w inny sposób i wpada w szał, wtedy dziewczyna postanawia uciec od siostry i się przed nią ukrywać ale Elle zawsze udaje się ją znaleźć, a Irini podświadomie chce być znaleziona. Irini zawsze czuła się jako ta gorsza poprzez swoje kalectwo i przez to że rodzice ją oddali. Lecz gdy odkrywa prawdę, że Elle jest chora i nawet była leczona ale...

Cherry | 2018-10-24

Jeżeli spodziewacie się akcji pędzącej niczym pociąg pośpieszny to tu jej nie znajdziecie, ale jeżeli nastawieni jesteście na dobrą, rodzinną historię - dobrą, czyli taką, która wciąga, ale w sposób subtelny, bo powoli odkrywa przed nami tajemnice relacji dwóch sióstr - to jak najbardziej.
W każdej rodzinie znajdzie się jakaś "czarna owca", ale gdy pewne zachowania wymakają się całkowicie spod kontroli co wtedy?
Podjęte przez rodziców drastyczne decyzje odbijają się echem na życiu obu córek,
ale czy można było postąpić inaczej, by ocalić je obie?
Trudne wybory, wstrząsające tajemnice, wstydliwe sekrety i refleksyjne zakończenie....
Miłość rodzicielska nie zna granic, ale potrafi być krzywdząca.

Znam_czytam _szanuję | 2018-10-07
Przeczytana: 05 października 2018

Więcej o tej książce przeczytacie na znam-czytam-szanuje.blogspot.com
Fragment recenzji:

"Pozwolę, żeby przeszłość odeszła (...). Bez względu na to, jak okropne lub zostawiające trwałe ślady na psychice były czyny moich bliskich. Bo my jesteśmy nimi, a oni nami. Jesteśmy rodziną."

Liczyłam na fajerwerki, sięgając po "Moją siostrę". Na wielkie bum, genialne twisty. Niestety zapomniałam, że mam do czynienia z powieścią debiutancką. Powieścią, po której mogę się raczej spodziewać nieskomplikowanej fabuły i banalnych zwrotów akcji, niż porywającej treści. Dlatego trochę się na tej książce zawiodłam, przyznaję. Bo, biorąc ją po raz pierwszy do ręki, miałam nadzieję, że po jej przeczytaniu będę mogła krzyknąć: "Hej, ludzie! Tak dobrego thrillera to ja jeszcze w ręce nie miałam! No po prostu rzućcie wszystko i czytajcie, teraz, zaraz, już!". A trafiłam na kolejny thriller, który podobał mi się... i nic poza tym. I w którym spotkałam parę zgrzytów. Irytujących zgrzytów. Przynajmniej...