Rok we mgle

Okładka książki Rok we mgle Michelle Richmond
Okładka książki Rok we mgle
Michelle Richmond Wydawnictwo: Videograf II Seria: Bestselery New York Timesa kryminał, sensacja, thriller
Bestselery New York Timesa
The Year of Fog
Videograf II
2008-10-31
2008-10-31
Krzysztof Uliszewski
dziewczynka zniknięcie tajemnice uczucia poszukiwania

Abigail tylko na na kilka sekund odwraca wzrok. Robi zdjęcie martwej foce na plaży, a kiedy podnosi wzrok, we mgle nie widzi już Emmy. Sześcioletnia córka jej narzeczonego znika bez śladu. Policja próbuje ją przekonać, że dziewczynka utonęła. Jake, ojciec Emmy, też w końcu się do tego przekonuje. Ale nie Abigail. Mimo że Emma nie jest jej rodzoną córką, kobieta ją kocha i czuje z nią więź, która nie pozwala jej przestać szukać. Idąc za tropami, z których część może być ślepa, prowadzi poszukiwania.
"Rok we mgle" to przede wszystkim bardzo smutna książka. Wyobrażacie sobie stracić w ten sposób bliską osobę? Choćby i dorosłą, która teoretycznie potrafi sobie sama poradzić z kłopotami. A cóż dopiero sześcioletnie dziecko. Nie wiedzieć czy umarło czy żyje i cierpi, czy czeka na ratunek. Może jest tuż obok, w domu sąsiadów, może minęło się je na ulicy dwa dni temu i nie rozpoznało, w końcu dzieci tak szybko się zmieniają. W którym momencie poszukiwań można odpuścić? Kiedy, mimo braku ciała, uznać, że ono już nie żyje? Jak zamknąć ten rozdział i pójść dalej, bez ciągłego oglądania się za siebie?
Perspektywa Abigail świetnie pokazuje całą głębię smutku, bezradności i nadziei, że w końcu pojawi się jakiś trop, że komuś coś się przypomni, że zdarzy się cud. Fabuła bardzo wciąga. Bardzo zaangażowałam się w tę historię i musiałam pilnować się, żeby nie podejrzeć zakończenia. A jest ono mocno zaskakujące i nietypowe. Smutne, jak i cała książka.
Gorąco polecam. "Rok we mgle" to historia tragiczna, pełna emocji, skłaniająca do refleksji. Ale też bardzo dopracowana i wręcz naszpikowana informacjami na temat pamięci czy surfingu. Niezbyt oczywiste połączenie z zaginięciem dziecka, prawda? A jednak historia skonstruowana jest bardzo dobrze, trzyma dobre tempo i co chwilę podrzuca nam kolejne elementy łamigłówki. To kolejna książka autorki po "I że cię nie opuszczę", która okazała się naprawdę świetna.

Książka, która po przeczytaniu pozostaje na długo w pamięci.

Książka, która po przeczytaniu pozostaje na długo w pamięci.

#1033 - Rok we mgle - Michelle Richmond - Wydawnictwo Otwarte
#183/52/2022

"Kochać mężczyznę to jedna rzecz, ale kochać dziecko to już coś zupełnie innego - pochłania w całości. Gdy wcześniej ludzie mówili mi jak wielką miłość może wyzwolić w nas dziecko, nie wierzyłam im."

Książka ma 400 stron. Swoją premierę miała dnia 19.08.2022 roku.

Abby próbuje ułożyć sobie życie po śmierci partnera. Na swojej drodze spotyka Jake'a, który samotnie wychowuje córkę Emmę.

Pewnego dnia Abby i Emma wywybrały się na plażę, aby nawiązać lepszy kontakt i zbudować przyjacielską relację.

W pewnym momencie dziewczynka znika kobiecie z oczu. Czy uda się ją odnaleźć ?

#1033 - Rok we mgle - Michelle Richmond - Wydawnictwo Otwarte
#183/52/2022

Książka ma 400 stron. Swoją premierę miała dnia 19.08.2022 roku.

Abby próbuje ułożyć sobie życie...

"Rok we mgle" to powieść psychologiczna z dobrze zapowiadającą się fabułą. Fabułą, którą powinna ociekać silnymi emocjami, niekiedy obsesyjnym poszukiwaniem, cierpieniem i nadzieją. I taka też jest ta historia. Niestety, posiada ona również sporo nudnych i monotonnych fragmentów, które niszczą akcję.
Główną bohaterka jest jedyną osobą, którą wykazuje się tutaj jakimś charakterem i siłą. Jest zawzięta, zdeterminowana i samotna. Niemalże przez rok poszukiwała zaginionej Emmy. Gdy inni się już poddali, ona dzielnie i z uporem walczyła bo każde wspomnienie, które przybliży ją do rozwiązania i odnalezienie dziewczynki. Narażała swoje życie i zdrowie, bo czuła się winna, a poza tym pokochała to dziecko, choć nie było jej.
W sumie to już od połowy domyślałam się, kto stoi za tym tajemniczym zniknięciem Emmy. Jednakże z ciekawością czekałam na poznanie szczegółów, motywów i finału tej historii. A zakończenie nieco mnie rozczarowało, bo nie tego się spodziewałam po Jake'u. Zresztą trochę na finiszu tej historii jest pewne niedopowiedzenie, jakby czegoś brakowało. Przecież to nie tak miało być- gdzie ten happy end?

Główną bohaterka jest jedyną osobą, którą wykazuje się tutaj jakimś...

Książka swoją fabułą wciąga czytelnika już od pierwszego wersu i nie pozwala się oderwać od lektury, aż do samego końca. Polecam!

To nie jest thriller, ani kryminał, to powieść obyczajowa z wątkami psychologicznymi.
Męczyłam się z tą książką okropnie, główna bohaterka strasznie irytująca, a rozwiązanie zagadki tragiczne.
W tym " thrillerze" nie ma żadnego plot twistu.
Wątki są niedokończone, niewyjaśnione.
Szkoda czasu, nie polecam.

W tym " thrillerze" nie ma żadnego plot twistu.
Wątki są niedokończone, niewyjaśnione.
Szkoda czasu, nie polecam.

takiego gniota dawno nie czytałam. nie polecam strata czasu

takiego gniota dawno nie czytałam. nie polecam strata czasu

Ja dla mnie świetna. Wiele wątków psychologicznych, dająca do myślenia nie tylko co do akcji samej powieści , ale też i otaczającego świata

"(...) jakoś znajdzie się sposób, by poradzić sobie z najgorszymi rzeczami, rzeczami, które w naszym pojęciu mogą nas zabić. (...) Dni mijają jeden po drugim, a ty żyjesz wraz z nimi - czasem zaskoczony, nie do końca czujący ulgę, ale w końcu dociera do ciebie, że wciąż żyjesz."

Abigail, którą czytelnicy znają głównie jako Abby, to kobieta, która próbuje ułożyć sobie normalne życie mimo śmierci partnera. Zakochuje się w Jake'u, który po rozwodzie z byłą żoną samotnie wychowuje ich córkę, Emmę. Abby chce nawiązać z dziewczynką jak najlepszy kontakt, gdyż niedługo ma zostać jej macochą, lecz chce być dla niej przede wszystkim przyjaciółką. Wszystko zmienia się, gdy obie wybierają się na plażę, a Abby odwraca wzrok na kilkanaście sekund. Gdy próbuje odnaleźć Emmę okazuje się, że dziewczynka zniknęła. Jakie jest prawdopodobieństwo, że się odnajdzie?
"Rok we mgle" to historia, która ma ogromny potencjał, mnie jednak odrobinę zawiodła. Owszem, był momenty, które bardzo trzymały w napięciu, ale już kilka stron później akcja zwalniała i nieco się dłużyła. Zakończenie dało się przewidzieć przynajmniej w pewnej części. Mimo wszystko książka nie była zła, ale nie wiem czy zabiorę się za nią kiedykolwiek po raz drugi.

Czasami chwila nieuwagi wystarczy aby dziecko mogło zaginąć. Taka właśnie sytuacja została przedstawiona w książce pt."Rok we mgle" autorstwa Michelle Richmond. Już na samym początku książki przez chwilową nieuwagę głównej bohaterki znika kilkuletnia dziewczynka (Emma),która jest córką jej narzeczonego. Kobieta powiadamia policję i zaczynają się poszukiwania, które trwają przez prawie całą książkę. Nikt nie wie co mogło stać się z dziewczynką. Policja uważa, że mogła się ona utopić w morzu, ale główna bohaterka nie chce w to uwierzyć. Czy Emma się odnajdzie? Czy już na zawsze pozostanie zaginiona? Aby poznać odpowiedź zachęcam do przeczytania.
Książka jest dobrze napisana i podobała mi się, choć momentami fabuła trochę się dłużyła i brakowało mi jakieś większej akcji. W porównaniu z poprzednią książką autorki "I że Cię nie opuszczę" ta zajmuje drugie miejsce, ponieważ w poprzednich była większa akcja i tym samym była trochę ciekawsza