Rok we mgle

Seria: Bestselery New York Timesa
Wydawnictwo: Videograf II
The Year of Fog
Pistacia

Znakomicie oceniana przez krytyków pasjonująca powieść amerykańskiej pisarki Michelle Richmond, zdobywczyni prestiżowych nagród literackich. Książka przez kilka miesięcy utrzymywała się na czołowych miejscach listy bestsellerów "New York Timesa", zyskała tytuł Najlepszej Książki Roku 2007 nadany przez prestiżowe pismo "Library Journal" oraz zajęła wysokie pozycje w rankingach "Kirkus Reviews", "Washington Post" i "San Francisco Chronicle". Została przetłumaczona na osiem języków, a aktualnie trwają prace nad jej filmową wersją.

Bohaterką powieści jest Abigail - młoda kobieta zajmująca się fotografią i szczęśliwa partnerka Jake'a, z którym zamierzają się pobrać. Pewnego dnia wybiera się na plażę z jego córeczką Emmą. Zaczyna robić zdjęcia i na kilkanaście sekund traci Emmę z oczu. Chwilę potem stwierdza, że dziewczynka zniknęła we mgle. Rozpoczynają się poszukiwania dziewczynki, jednak nie udaje się jej odnaleźć.

Abigail czuje się winna zniknięcia dziecka i zaczyna poszukiwania na własną rękę. Poddaje się hipnozie i odkrywa nową wskazówkę, która prowadzi ją na Kostarykę. Ten wyjazd oznacza koniec związku z Jake'iem, ale Abby stawia wszystko na jedną kartę. Po roku poszukiwań odkrywa, co się stało z Emmą i jaki jest związek byłej żony Jake'a z tajemniczą parą właścicieli żółtej furgonetki, którą widziała w pobliżu plaży.

Wzruszająca i miejscami zabawna książka o miłości, tęsknocie i niepozornych chwilach, które mogą odmienić życie.

[opis wydawcy]

źródło opisu: okładka

źródło okładki: wydawca

Madi | 2014-05-20
Na półkach: Obyczajówka, 2014, Przeczytane
Przeczytana: 19 maja 2014

Zgadzam się z niektórymi opiniami ,że książka choć ciekawa,z dobrą fabułą,to trochę toporna i ciężko się ją czyta.
Jak dla mnie jest w niej zbyt dużo szczegółowych opisów-choć z tym dałam sobie radę,po prostu je omijałam ,a to, że wplątane są wspomnienia jedynie sprawia ,że książka nie jest monotonna ,a raczej ciekawsza.
Podoba mi w niej to jak autor przedstawił stadium psychiki głównej bohaterki po stracie ukochanego dziecka-najpierw jest poczucie winy i ogromny ból, później dochodzi wielka determinacja,walka i nadzieja.
Nie podobało mi się natomiast zachowanie ojca dziewczynki pod koniec powieści- byłam wręcz na niego zła.
Książka ta jest przede wszystkim o wielkich uczuciach -cierpieniu i miłości .

kasandra_85 | 2011-08-11
Przeczytana: sierpień 2011

magda | 2013-02-19

Bohaterką jest Abigail - młoda kobieta, zawodowo zajmująca się fotografią, a prywatnie szczęśliwie zakochana w Jake’u, który samotnie wychowuje sześcioletnią córeczkę - Emmę. Abby ma świetny kontakt z dziewczynką i jest przekonana, że po ślubie z jej ojcem stworzą szczęśliwą i kochającą się rodzinę. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy w pewien chłodny, letni poranek nasza bohaterka wybiera się z małą Emmą nad ocean. Spacerują plażą, nad którą unosi się gęsta, biała mgła. W pewnym momencie coś przykuwa na chwilę uwagę Abby. Kobieta odwraca wzrok, zaczyna robić zdjęcia i na kilkanaście sekund traci Emmę z oczu. Po chwili stwierdza, że dziewczynki nie ma w pobliżu, zupełnie jakby rozpłynęła się we mgle.

Policja prowadzi śledztwo, niestety prowadzona na szeroką skalę akcja poszukiwawcza nie przynosi rezultatów. Nie ma żadnych podejrzanych, żadnych tropów ani wskazówek. Wydaje się, że z każdym dniem szansę na odnalezienie dziecka dramatycznie maleją. Pomimo wszystko życie Abby i...

lacerta | 2012-05-26
Przeczytana: 26 maja 2012

Jakoś nie bardzo mnie wciągnęła. Napisana trochę "topornie", za dużo opisów, za dużo wstawek z przeszłości, które tylko odbiegały od tematu. Chociaż nie można zaprzeczyć, że autorka potrafi trzymać w napięciu. Gdyby nie to już na samym początku odłożyłabym książkę na bok.

Irena | 2012-02-09
Przeczytana: 07 lutego 2012

„Czym jest poszukiwanie, jeśli nie zmaganie się z nadzieją i beznadziejnością? Nadzieja sprawia, że w ogóle poszukiwanie jest możliwe, beznadziejność, że staje się, niemal w tej samej chwili, absurdalne.”*

Życie nie zawsze układa się jak chcemy. Nawet tych spokojnych, dobrych, niczego nie spodziewających się może dotknąć tragedia. Szczęście jest ulotne i trzeba cieszyć się nim póki je mamy, docenić kiedy trwa, a nie dopiero wtedy gdy je stracimy. Doceńmy co mamy bo nie wiemy kiedy możemy to stracić i czy uda nam się odzyskać...

Abigail to trzydziestoletnia Pani fotograf, szczęśliwie zakochana w Jake’u. Jej mężczyzna ma córeczkę Emmę, którą się opiekuje czasem i próbuje do siebie przekonać ponieważ zamierzają się pobrać. Dziewczynka początkowo boi się, że Aby zabierze jej ojca lub będzie chciała być jej matką (która ich zostawiła bo nie dawała sobie rady jako matka), gdy jednak się przekonała, że tak nie będzie polubiła Panią fotograf.
Pewnego dnia gdy Jake pojechał...

kwiatek29 | 2012-05-24
Przeczytana: 23 maja 2012

Abigail zawodowo zajmuje się fotografią i jest w szczęśliwym związku z Jakiem.Pewnego dnia,wybiera się na plażę razem z jego córeczką Emmą.Zaczyna robić zdjęcia i na kilkanaście sekund traci Emmę z oczu.Dziewczynka znika bez śladu.Rozpoczynają się poszukiwania.Abigail poszukuję dziewczynkę na własną rękę.Zmaga się z poczuciem winy,poddaję się nawet hipnozie,gdyż wydaje jej się,że pojawi się jakiś szczegół,który wcześniej jej umknął.Zaginięcie Emmy sprawia,że narzeczeni oddalają się od siebie,a planowany ślub zostaje odwołany na czas nieokreślony.Świetna powieść psychologiczno-obyczajowa,ze smutno-optymistycznym zakończeniem.

blackbird | 2015-04-13

Nie pamiętam wielu dni, wydarzeń ze swojego życia – zapewne dlatego, że było zbyt wiele dni podobnych do siebie, tak zwykłych i rutynowych, że twarze i słowa zamazują się i w końcu znikają. Może i dlatego, że nie myślę o tym, co przeżyłam, niektóre wspomnienia ożywają tylko w określonych, podobnych sytuacjach, na co dzień są skompensowane w jakimś mrocznym kącie mojego mózgu. Większość zapamiętuję nie jako konkretne obrazy, jednak jako uczucia, zapewne intensywniejsze od tego, co widziałam, a te, co jakiś czas wracają i wtedy nie potrafię ich wyrzucić. Dziwny to stan – zamiast obrazów i dźwięków, tylko uczucia. Zawsze takie same. Na szczęście są wśród nich także te dobre, bardzo dobre, które staram się przywoływać jak najczęściej, tkwiąc w szarej rutynie. Drugą sprawą jest także oderwanie od moich najwcześniejszych wspomnień, jakby dotyczyły zupełnie innej osoby. Być może to przez brak ciągłości,...

Maleństwo | 2010-06-08
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 31 maja 2010

Książkę poleciła mi "Kudłata", którą wożę do pracy. "Rewelacyjna, mówię Ci, pochłonęłam w dwa wieczory!" No dobra, biorę - pomyślałam. Na szczęście przez "zaczęciem" (jak to mówi Starsza) przeczytałam recenzję na blogu Badziewiarki. Troszkę się ostudziłam w zachwytach i dzięki temu czytało się całkiem dobrze.
Książka przedstawia opowieść trzydziestokilkuletniej kobiety Abby, która pewnego pechowego dnia wraz z córką swojego narzeczonego wybrała się na spacer nadmorską plażą. W pewnej chwili jej uwagę przyciągnęła martwa foka. Przyglądając się jej na kilka chwil spuściła dziewczynkę z oczu. To wystarczyło, aby dziewczynka zniknęła, a Abby spędziła rok we mgle.
Historię opowiada Abby - kobieta fotograf, która poświęciła rok ze swojego życia nieustając w poszukiwaniach dziewczynki. Ważnym czynnikiem tej powieści jest retrospekcja - historia poszukiwań przeplatana jest opowieściami o dzieciństwie Abby, jej związkach, uczuciach. Wiele jest też informacji o fotografii i o surfingu, co...

magdalena | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Książka, która mówi o największej tragedii jaka może spotkać rodziców. Opowiedziana jest jednak na spokojnie, obiektywnie, w przejmujący, ale nie dramatyczny sposób. Abby szuka swojej niedoszłej pasierbicy, robi to z pełnym poświęceniem, odkrywa wiele prawd na temat pamięci. Przez rok szuka w zakamarkach pamięci jakiegokolwiek śladu, który zaprowadzi ją do małej Emmy.
Rok we mgle to książka o nadziei, przywiązaniu i obowiązku. Porusza, wyzwala wiele emocji. Ale robi to w bardzo wyważony sposób, nie bazuje na tanich emocjach. Gasi rozsądkiem i spokojem. Wzrusza.

Magdalena | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Męczyłam się z "Rokiem we mgle" przez ponad trzy tygodnie i naprawdę cieszę się, że w końcu dobrnęłam do końca. Nie nazwałabym tej książki pasjonującą. Absolutnie. Jak dla mnie była smętna i nudna, a postawa Abby desperacka, ale z drugiej strony - niezwykle zdeterminowana. Być może, żeby zachwycić się ową pozycją trzeba być po prostu w odpowiednim nastroju, a ja trafiłam na ten nieodpowiedni okres w życiu. Nie wykluczam takiej opcji.