41 dni nadziei

Okładka książki 41 dni nadziei Susea McGearhart, Tami Oldham Ashcraft Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki 41 dni nadziei
Susea McGearhartTami Oldham Ashcraft Wydawnictwo: Książnica Ekranizacje: 41 dni nadziei (2018) literatura obyczajowa, romans
Red Sky in Mourning: A True Story of Love, Loss, and Survival at Sea
Książnica
2018-07-04
2003-01-01
Piotr Budkiewicz
Ekranizacje:
41 dni nadziei (2018)

Całkiem ok. Historia niesamowita, choć książka jakoś mocno mnie nie porwała.

Całkiem ok. Historia niesamowita, choć książka jakoś mocno mnie nie porwała.

41 DNI NADZIEI to proza autobiograficzna, historia Tami, niepokornej żeglarki, która spędziła 41 dni uwięziona na zniszczonym jachcie, dryfując po oceanie w okolicach Hawajów, po tym, jak huragan Raymond zabrał jej wielką miłość i wspólnika, Richarda. Narratorka szczegółowo opisuje swoje przeżycia, dzień po dniu, od czynności fizjologicznych przez specjalistyczne słownictwo żeglarskie, wspomnienia idealnego związku z ukochanym oraz rozmowy z Głosem, aż do szczęśliwego zakończenia. Historia z pewnością warta opowiedzenia i dobry materiał na film, ale prosty język i brak warsztatu literackiego autorki odbierał mi całkowicie przyjemność z lektury, nie pozwalał nawet na współodczuwanie w trudnej sytuacji. Polecam fanom ludzkich dramatów, niezwracającym uwagi na ładne zdania 😉

---
Ania

Zbyt wiele okreslen dachowych

Zbyt wiele okreslen dachowych

Zaskoczyło mnie, że jest to książka na podstawie prawdziwych wydarzeń. Ciekawe.
Momentami irytował mnie Głos.

Zaskoczyło mnie, że jest to książka na podstawie prawdziwych wydarzeń. Ciekawe.
Momentami irytował mnie Głos.

Spoko książka, ale mnie nudziła.

Spoko książka, ale mnie nudziła.

2026
1962

Książka „41 dni nadziei” Susea McGearhart i Tami Oldham Ashcraft to podróż oparta na prawdziwych faktach.
Dużo zdjęć i język skierowany do ludzi kochających morze i żeglugę. Uwielbiam poznawać wszystko, co jest dla mnie nowe.
Historia kobiety, która przeżyła na otwartym morzu sztorm. Niestety nie może znaleźć ukochanego na łodzi.
Lubię sięgać po książki oparte na prawdziwych wydarzeniach.

Lubię sięgać po książki oparte na...

Choć wspomnienia zakochanej (ze wzajemnością) w Richardzie, jak i w żeglowaniu, głównej bohaterki Tami są bardzo wartościowe, podnoszące na duchu wiary i nadziei na lepsze jutro (które na pewno pozostaną w jej sercu do końca życia),to jakoś nie porwała mnie ta książka. Na początku gubiłam się kiedy autorka opisuje fatalny tragiczny wspólny kurs zakochanych, a kiedy przedstawia chwile spędzone razem z Richardem przed obranym rejsem. Przyznam się szczerze, że sięgając po książkę - spodziewałam się czegoś na wzór dwóch filmów "Ocean strachu" oraz "Ocean strachu II" - również opartych na faktach, które bardziej z impetem i z przytupem do mnie przemówiły...

Opowieść Tami rozpoczyna się, kiedy dziewczyna wypływa razem z ukochanym Richardem w rejs z Tahiti do San Diego.
Są szczęśliwi, zakochani w sobie, w morzu i żegludze. I choć oboje są doświadczonymi wilkami morskimi, to nie wiedzą jeszcze, że tym razem żywioł nie będzie miał dla nich litości.

Książka swoją formą przypomina dziennik. Opisy walki o przetrwanie w czasie wyprawy przeplatają wspomnienia Tami związane z Richardem.

Książka jest krótka, ale momentami ciężko się ją czytało. Dość szczegółowo została tu opisana praca na pokładzie, a co za tym idzie mamy do czynienia ze specjalistycznym językiem - mnóstwo fachowych nazw i zwrotów związanych z żeglowaniem.

I tutaj apel do wydawców: dodawajcie słowniczek na początku książki, a nie na końcu!
Tak, znalazłam go dopiero po przeczytaniu.

Jeśli kiedyś trafię na film, chętnie sprawdzę, czy ekranizacja jest bardziej poruszająca 😊

Książka swoją formą przypomina dziennik. Opisy walki o przetrwanie w czasie...

Gdy morze zamiera ukochanego Tami dziewczyna zostaje sama wśród bezkresnej wody. Musi pokonać żywioł i własne słabości jeśli chce wrócić do domu. Książka lekka, nie długa, czyta się to błyskawicznie. Czasem trudno było się połapać gdzie są aktualne wydarzenia a gdzie wspomnienia bohaterki. Mimo wszystko książka nie jest zła i potrafi też wzruszyć. Zwłaszcza jeśli zdamy sobie sprawę, że zdarzyła się naprawdę.

6,5/10

6,5/10