Tragedia na morzu

Wydawnictwo: Muza
8373194274

Tami Oldham i jej narzeczony, Richard Sharp, przy wspaniałym bezchmurnym niebie wyruszają z Tahiti w swój wymarzony rejs morski na jachcie Hazana. Są młodzi, zakochani i rozmiłowani w żeglarstwie. Dwudziestego dnia żeglugi łódź dostaje się w sam środek straszliwego huraganu. Ich doświadczenie żeglarskie, wiedza i zażarta walka z żywiołem nie na wiele się zdają. Kilka sekund po tym, jak dziewczyna na polecenie Richarda chroni się w kajucie, słyszy jego przeraźliwy krzyk. Potem zapada ciemność. Książka to relacja samotnego rozbitka-dziewczyny, która przez czterdzieści jeden dni dryfuje po oceanie w oczekiwaniu na ratunek, i której udaje się przetrwać dzięki niezwykłej sile woli, odwadze i zaradności.

źródło opisu: wydawca

Matylda Saresta | 2018-07-12

Największą zaletą tej książki, jest autentyczność opowieści.
To, że jest ona oparta na faktach, daje kopa wyobraźni.
Bo narracja zupełnie go nie daje...
Mam wrażenie, że historia opowiedziana jest dla autorki, to jej osobista krucjata, nie bardzo przeznaczona dla innych. Takie z pewnością było założenie, ale nie bardzo to wyszło.
Historię tą spisała osoba, która nie jest pisarzem.
Ciekawe, jaka będzie ekranizacja, bo sama w sobie opowieść wstrząsająca dość.

Maria | 2018-07-14
Przeczytana: 09 lipca 2018

Szkoda, że tej dramatycznej historii nie wziął na warsztat rasowy pisarz. Nie bardzo wypada napisać w komentarzu "zmarnowany temat", skoro historia jest autentyczna i spisana została przez jej bohaterkę. Ale cóż, czytało mi się tę książkę dosyć ciężko, przede wszystkim z powodu polukrowanych aż do przesytu retrospekcji. Początkowo tłumaczyłam to tym, że autorka opisuje wydarzenia sprzed ponad dwudziestu lat, a czas wygładza wszelkie wspomnienia. Ale sądzę, że tak naprawdę zabrakło umiejętności, by nadać opowieści a zwłaszcza jej bohaterom więcej charakteru. Miał wystarczyć huragan i walka o przetrwanie. Wbrew pozorom nie wystarczył. Bo to też słabo zostało oddane. Szkoda.

Oczywiście nie umniejsza to w żaden sposób dzielności dziewczynie, która w 1983 r. stawiła czoło żywiołowi.

written-in-a-sheet | 2018-07-18
Na półkach: Romans, Przeczytane
Przeczytana: 18 lipca 2018

41 dni nadziei, a raczej 41 dni walki o przetrwanie na morzu. To historia o odwadze, sile woli , zaradności i nadziei. Zapierająca dech w piersi potęga matki natury , walka o przetrwanie i próba pozostania przy zdrowych zmysłach w ekstremalnej sytuacji. Dwoje młodych podróżników Tami i Richard poznaje się, zakochuje w sobie i spędza niezapomniane chwile pod palmami malowniczego Tahiti. Oboje kochają podróże i żeglugę. Przeżywają ze sobą piękne chwile, zwiedzając najpiękniejsze miejsca dzikich wysp. Ich sielanka nie trwa długo gdy oboje wypływają w rejs jachtem znajomych Richarda z Tahiti do Californii i wpadają w sam środek największego huraganu . Wiedząc co za chwilę się wydarzy , Richard nakazuje swojej ukochanej schronić się pod pokładem. Chwilę później gigantyczna fala uderza w jacht i Tami traci przytomność. Gdy ją odzyskuje, maszty są połamane , łódź jest zniszczona, a silnik i radionadajnik są uszkodzone... Dziewczyna zostając sama na zdemolowanej łodzi zaczyna w panice...

Justyna | 2018-07-27

Główni bohaterowie, Richard oraz Tami, od samego początku wiedzą, że są dla siebie stworzeni. Oboje mają takie same pasje i uwielbiają się jej oddawać za wszelką cenę. Nowa para spędza ze sobą piękne chwile, zwiedzając wyspy i dzikie miejsca. Postanawiają wypłynąć razem w rejs jachtem pożyczonym od przyjaciela Richarda. Oboje są z tego faktu niezwykle zadowoleni i cieszą się na wspólną przygodę. Niestety radość dość szybko się kończy, ponieważ wpadają w sam środek szalejącego huraganu, który nie odpuszcza ani na chwilę. Richard za wszelką cenę stara się ocalić siebie, swoją kobietę oraz jacht. Tami schodzi pod pokład i czeka na rozwój sytuacji. Młoda kobieta stara się zapanować nad sytuacją, próbuje wypompować wodę, jednak wszystko na nic. Rozpoczyna się poszukiwanie lądu i walka o przetrwanie. Co się z nimi stanie? Jak sobie poradzą? Co z Richardem?

Bohaterowie przedstawieni w powieści są wyjątkowi i pełni werwy. Oboje mają pasje, dla których są w stanie poświęcić naprawdę wiele...

Cantata | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018

Setki tysięcy ton wody, niezbadany żywioł, który szybko może się zmienić w śmiertelną pułapkę. Wyobraźcie sobie dwójkę maluczkich na środku oceanu, w łódeczce jak łupinka, dwójkę zakochanych dla których jedyną nadzieją są własne umiejętności i doświadczenie. Czasem to niestety za mało. Dochodzi do tragedii i dalej musimy żeglować samotnie przez może naszego umysłu i wspomnień. "41 dni nadziei" to nie tylko książka o przetrwaniu i walce z żywiołem, to burza emocjonalna, która rozgrywa się w umyśle głównej bohaterki. Mocna i wzruszająca rzecz, tym bardziej przerażająca, że wydarzyła się naprawdę. Jest to historia, której warto wysłuchać, historia o zwykłych ludziach, których zdradziły własne pasje i marzenia.

Pełna recenzja na blogu : https://czytankanadobranoc.blogspot.com/2018/07/41-dni-nadziei-tami-oldham-ashcraft.html

Jola | 2018-07-24
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 lipca 2018

Książka niczym pamiętnik albo raczej dziennik pokładowy. Poruszająca historia dramatycznej podróży i miłości. Lubię czasami poczytać coś innego niż thrillery czy romanse. Jedynym, co mi przeszkadzało było dużo słownictwa specjalistycznego, z którego niewiele wiedziałam. Chętnie obejrzę film.

Ewelina | 2015-03-14
Przeczytana: 14 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dzięki tej książce mogłam się rozmarzyć, sprawdzałam zwiedzane wyspy i spotkane papugoryby w necie. Coś pięknego. Natomiast pytanie "Nic Pani nie jest?" sprawiło, że płakałam razem z bohaterką. Myślami jestem jeszcze z tą historią. Szkoda, że książka mam mało strona i można ją przeczytać w jeden dzień.

Weronika | 2018-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Bardzo ciekawa historia, opowiedziana w mało interesujący sposób. Za dużo fachowego języka żeglarskiego oraz nawiązań do przeszłości. Kartkowalam strony, by dowiedzieć się co się stało z Tami. Niestety już na pierwszej stronie dowiedziałam się jaki los spotkał Richarda...

alekso | 2018-08-09

Cudowna historia, piękna i wzruszająca. Głębokie uczucie w obliczu okropnej tragedii. Jednak trochę ciężko mi się ją czytało, za dużo żeglarskiej terminologii. Niemniej jednak polecam.

Paula | 2018-08-14