Stając się sobą. Pamiętnik psychiatry

Wydawnictwo: Czarna Owca
Becoming Myself: A Psychiatrist's Memoir
psychiatria, psychoterapia
Salma

Stając się sobą to autobiografia Irvina D. Yaloma, emerytowanego profesora psychiatrii kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda. Słynny psychoterapeuta o ogromnym doświadczeniu zawodowym i talencie pisarskim bierze na warsztat swoje życie. Yalom dzieli się z nami historią swojego dzieciństwa, dojrzewania i innymi osobistymi doświadczeniami, które ukształtowały go jako człowieka. Dar opisywania i dostrzegania złożonych relacji międzyludzkich przez Yaloma pozwala nam zrozumieć proces formowania się i rozwoju osoby. To nie jest zwykła autobiografia, to zaproszenie do refleksji, kim jesteśmy i co nas ukształtowało.

Irvin David Yalom (ur. 1931), amerykański psychiatra i psychoterapeuta, obecnie prowadzi prywatną praktykę w Kalifornii. Był jednym z pionierów psychoterapii grupowej, stworzył również własną koncepcję psychoterapii egzystencjalnej, koncentrującej się wokół nieodłącznych składników ludzkiego losu: wolności, samotności, potrzeby sensu i śmierci

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/psychologia/stajac_sie_soba,p999603163

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/psychologia/stajac_sie_soba,p999603163

Elżbieta | 2019-01-12
Na półkach: 2019, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Książka jest takim swoistym„przepracowaniem” własnego życia przez światowej sławy psychoterapeutę i autora wielu popularnych książek z dziedziny psychoterapii egzystencjalnej i terapii grupowej. Na początku denerwowało mnie, że takiej światowej sławy profesor opowiada o swoim życiu w sposób tak banalny, jakby jakiś uczniak pisał swoje CV. W miarę czytania oswajałam się z tym stylem i coraz bardziej mnie książka wciągała. Przed jej przeczytaniem nie zdawałam sobie sprawy z tego w jak intymne relacje psychiczne ze swoimi pacjentami wchodzą psychoterapeuci, do tego stopnia, że często sami muszą udawać się na terapie do kolegów po fachu. Autor przyznał, że nie raz uczestniczył w terapii grupowej nie jako prowadzący grupę, a jako jeden z uczestników grupy. W jednej z grup wsparcia bierze udział już ponad dwadzieścia lat. Uczestnicy spotykają się raz w tygodniu i „przepracowują” swoje rozmaite życiowe problemy. Jakież wzajemne zaufanie musi być między uczestnikami takiej grupy, żeby...

jolasia | 2018-07-05

Poniedziałek: Ja
Wtorek: Ja
Środa: Ja-lom
I tak dalej.... itd.
Miałam mieszane uczucia podczas lektury tej książki.
Najpierw doznałam rozczarowania mając wrażenie, że Yalom chce się tanio wykpić i ślizga się jedynie po powierzchni swojego życia, potem wkurzał mnie swoją miłością własną, rozbuchanym ego, patriarchalnym podejściem do życia, jednak pod koniec, jak w dobrej psychoterapii, otworzyłam się i wyszłam mu na spotkanie bez żadnych oczekiwań. I moim zdaniem najlepsza jest ta książka w drugiej jej części, gdy Yalom bardzo szczerze pisze o starości i bliskości śmierci, kiedy spada jego image macho w kapeluszu. Nic na to się nie poradzi, czy to się komuś podoba czy nie, Yalom wielkim jest i basta. Jego opowieści terapeutyczne były przełomem w popularyzowaniu i podejściu do psychoterapii, pomogły wielu ludziom (w tym i mnie). Nie jest może zbyt błyskotliwym pisarzem, niektóre jego książki czyta się topornie, ale przecież nie wartość literacka jest w nich najważniejsza (ile jest...

Northman | 2018-08-25
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Psychiatra - o sobie samym.

Szalenie ciekawa książka już w chwili, gdy bierze się ją do ręki tuż po lekturze opisu. Autobiografia psychiatry? Czyż nie będzie to ciekawe? Będzie :) Nawet bardzo :)

Słów kilka tytułem małego wstępu. Yalom to światowej sławy amerykański psychiatra, obecnie emerytowany. To jeden z pionierów psychoterapii grupowej, twórca (i to chyba w jego rysie zawodowym najważniejsze) koncepcji psychoterapii egzystencjalnej, która skupia się w swoim sednie na nieodłącznych i najważniejszych składnikach ludzkiego losu: samotności, wolności, lęku, śmierci i na potrzebie sensu. Nieszablonowy w podejściu do pacjenta, niejednokrotnie sięgający daleko do przodu w swoich pomysłach, wielka postać w obszarze psychiatrii. To bez wątpienia.

A jaki to człowiek? O tym bowiem jest (i w założeniu miała być) ta książka... To człowiek o trudnych relacjach rodzinnych, już od czasów dzieciństwa, ktoś przeżywający także swoje wnętrze, nie tylko wnętrza własnych pacjentów - przez to...

Monika | 2018-07-15
Przeczytana: lipiec 2018

Odnosi się wrażenie, że to autobiografia psychiatry i pisarza, nie zaś męża i ojca. Tytuł „Stając się profesorem psychiatrii” adekwatniej odzwierciedliłby zawartość książki. Autor namiętnie kreśli aurę tworzenia swoich dzieł i kolejne etapy ścieżki zawodowej. Płeć temu niewątpliwie sprzyjała.

Pozycja tylko dla osób naukowo zainteresowanych tematem.

Radosław Gabinek | 2018-08-24
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Osinskipoludzku.blogspot.com

Irvin D. Yalom to człowiek instytucja. Dla mnie jest on uosobieniem wszystkiego co powinien reprezentować sobą psychoterapeuta, a jednocześnie stanowi ogromny autorytet jako człowiek. Jest on najlepszym dowodem na to, iż nieistotne czy twoje wartości wywodzą się z tradycji chrześcijańskiej, judeochrześcijańskiej czy islamu, w życiu chodzi po prostu o to by być dobrym człowiekiem. Cały sekret, który prezentuje Yalom w swoich książkach, polega na tym, że aby skutecznie pomagać pacjentom należy mieć poukładaną wizję siebie i relacje z otaczającym światem.

"Stając się sobą" to próba autobiografii w wykonaniu jednego z najbardziej znanych psychiatrów na świecie. Mimo swojego podeszłego wieku dr. Irvin D. Yalom ciągle jest aktywny zawodowo, a jednocześnie znalazł czas, aby dokonać podsumowania swojej jakże interesującej kariery. Towarzyszymy mu już od czasów dzieciństwa kiedy to zmaga się z ciężarem przekonań i oczekiwań rodziców. Wraz z nim analizujemy jak...

Salma | 2018-07-27
Przeczytana: 19 lipca 2018

Ostatnio udało mi się przeczytać kilka bądź to autobiografii, bądź to rozmów-rzek o życiu znanych ludzi. Na tle tych wcześniej przeczytanych autobiografia Yaloma wypada niezwykle słabo. Dzięki analizie słów, jakich używa autor opisując swoje życie, a także przez sposób przedstawienia poszczególnych przypadków, skupianie się na niektórych i bagatelizowanie innych, możemy ocenić czym życie dla poszczególnej osoby jest/było. I tak np. dla Lejba Fogelmana jest niepowtarzalną przygodą, wielką niewiadomą, ciekawym wyzwaniem, dla Mariny Abramović jest ciągłym testowaniem siebie, odkrywaniem świata, ludzi, przekraczaniem granic, fascynującą podróżą. Dla Yaloma natomiast życie jest, albo było w zasadzie - zadaniem. I w ten sposób powstała w sumie nudna autobiografia, gdzie jej bohater i zarazem autor odhacza kolejne punkty swojego życia, a szczególnie: szkoły, staże i praktyki, twórczość naukowa i praca akademicka, praktyka zawodowa. Bardzo skąpo opowiada o zwykłym życiu, tak jakby było dla...

Jarosław Jastrzębski | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Uwielbiam kontakt z tego typu umysłami.

Urszula | 2019-02-21
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2019

1. Książka tylko dla zainteresowanych tematyką terapii i samego autora.
2. Zdecydowanie czuć, że jest to forma podsumowania życia, wręcz większość książki jest mało ciekawa dla czytelnika - jakby się czytało rozpiskę z kalendarza życia autora.
3. O tym jak kształtowała się terapia grupowa, o tym jak wyglądało życie naukowca od lat 50.
4. O historii życia i ewolucji człowieka. O tym jak patriarchalny był/jest świat. O poświęceniu całej rodziny dla jednego człowieka.
5. NIe polecam nawet fachowcom bo niewiele wnosi do fachowego rozumienia tematyki a raczej jest pamiętnikiem starszego pana - mimo że wybitnego.

yeay | 2018-09-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2018

W mojej ocenie pozycja dość przeciętna. Z jednej strony autor uchylał rąbka informacji o swoim życiu prywatnym, jednak głównym celem było chyba podsumowanie całego jego dorobku literackiego.

Na początku książki się wciągnąłem, zaczynała się bowiem historiami z życia młodego autora, co mnie zaciekawiło. Następnie przyszła nuda, gdzie wymieniał swoje staże, praktyki, prace w różnych miejscach, nie było w tym większego polotu. Końcówka lektury była znowu ciekawsza, ponieważ były opisywane motywacje pisania poprzednich książek.

sarabooklover | 2019-05-06
Przeczytana: maj 2019

Niezwykle ciekawa autobiografia psychiatry. Irvin D. Yalom, od młodości specjalizujący się w terapii grupowej, pasjonat filozofii, kierujący się w stronę psychologii egzystencjalnej. Autor wielu podręczników z dziedziny psychiatry oraz powieści. "Pamiętnik psychiatry" to jego ostatnia książka, jednocześnie będąca próbą autoanalizy i podsumowania własnego życia. Bardzo interesująca pozycja.