Bagaż osobisty. Po marcu

Okładka książki Bagaż osobisty. Po marcu
Grażyna LatosElżbieta Strzałkowska Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią reportaż
340 str. 5 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Dom Spotkań z Historią
Data wydania:
2018-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-19
Liczba stron:
340
Czas czytania
5 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362020928
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
688
319

Na półkach:

Polifoniczna opowieść o paczce przyjaciół, którzy na fali wzmożonej antysemickiej nagonki z 1968 roku, zostali zmuszeni do wyjazdu z Polski (albo właściwie zostali z niej wygnani) jest smutnym dowodem na bezduszność władzy, która w chwili dziejowego rozdroża na siłę szuka pretekstu do polaryzacji społeczeństwa, szczucia jednych na drugich, wskazywania winnych i robi to, bazując na stereotypach, podgrzewając je, insynuując i siejąc nienawiść. Smutne, że w gruncie rzeczy dość łatwo i skutecznie się to peerelowskiej władzy udało i ogromna część ludzi z żydowskimi korzeniami (większość z nich nie była nawet religijna) rzeczywiście wyjechała, zmuszona codziennym uprzykrzaniem i utrudnianiem życia, odbieraniem możliwości rozwoju oraz zwyczajnym zaszczuciem. Autorki w opowieściach swoich bohaterów i bohaterek uwypukliły antysemityzm, który nawet przed rokiem 1968 był w Polsce czymś powszechnym, ale jednocześnie dobitnie zaznaczyły, że tak naprawdę wygnani byli obywatelami Polski i to antysemici uczynili z nich syjonistów. Wiadomo, że wygnanie było traumą, a rozstanie z Polską, przyjaciółmi, rodziną oraz własnym domem zaważyło na całym życiu wygnanych bohaterów i bohaterek, ale patrząc z boku, zastanawiam się, czy więcej stracili oni sami, czy raczej Polska i twierdzę, że raczej ta ostatnia, bo wygnała ludzi w dużej mierze niesamowicie wartościowych i którzy swojej ojczyźnie mieliby wiele do zaoferowania, gdyby zostali. W sumie to chyba zawsze się tak dzieje, gdy zaszczuwa się tzw. innych w imię unifikacji społeczeństwa, bo w dłuższej perspektywie to to społeczeństwo traci podwójnie. Nasza - Polek i Polaków - dzisiejsza dość łatwa sterowalność jest w pewnym stopniu pokłosiem tego, że jesteśmy wszyscy jako społeczeństwo dość jednolici, a w związku z tym mamy raczej niski poziom empatii, kiepską wyobraźnię i spore przyzwolenie na krzywdę innych. Niestety. Dodam, że książka jest pięknie wydana, grafik odwalił kawał dobrej roboty, a Autorki z chaosu wielu naprzemiennych głosów stworzyły wielowymiarowy obraz manipulowanego społeczeństwa, w którym dla osiągnięcia politycznych celów władza szuka kozła ofiarnego i wskazuje go jako wroga ludu. Skąd my to znamy w P(iS)olsce?

Polifoniczna opowieść o paczce przyjaciół, którzy na fali wzmożonej antysemickiej nagonki z 1968 roku, zostali zmuszeni do wyjazdu z Polski (albo właściwie zostali z niej wygnani) jest smutnym dowodem na bezduszność władzy, która w chwili dziejowego rozdroża na siłę szuka pretekstu do polaryzacji społeczeństwa, szczucia jednych na drugich, wskazywania winnych i robi to,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    69
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    5
  • Polska
    2
  • Judaica
    2
  • Ebooki
    2
  • Książki 2018
    1
  • 2021
    1
  • Izrael
    1
  • Literatura faktu, reportaże
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bagaż osobisty. Po marcu


Podobne książki

Przeczytaj także