Okrzyki pogromowe

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Ag2S

Najnowsza książka Joanny Tokarskiej-Bakir dotyczy sytuacji Żydów ukrywających się po likwidacji gett we wsiach regionu kielecko-sandomierskiego, w szczególności stosunku do nich miejscowej ludności chrześcijańskiej oraz partyzantów, zarówno formacji podporządkowanych Armii Krajowej, jak i Armii Ludowej. Istotnym przedłużeniem głównego tematu są dzieje Żydów tego rejonu po zakończeniu wojny, z cezurą pogromu kieleckiego w lipcu 1946, a następnie dzieje pamięci o tych wydarzeniach: porównanie zapisanych relacji, zeznań sądowych bądź wysłuchanych opowieści żydowskich i polskich. Autorka stroni od uogólnień, pokładając nadzieję raczej w studiach dobrze udokumentowanych przypadków. Z nich najbardziej dramatyczne są historie dwóch partyzanckich oddziałów: AL „Świt” i AK „Wybranieckich” – oba bezlitośnie zabijały Żydów zgłaszających się na ochotnika do walki z Niemcami oraz ukrywających się po lasach, niekiedy dokonując egzekucji pod pozorem fikcyjnego wyroku sądu specjalnego za rzekomą współpracę z okupantem. Książka opowiada też dzieje relacji jednego z żołnierzy oddziału „Barabasza”, Ryszarda Maja, którego wstrząsająca opowieść o wykonywanych przez partyzantów egzekucjach Żydów nie została dotąd ujawniona wskutek obaw jej posiadacza i oporów jego doradców.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2012

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

almos | 2014-10-24
Przeczytana: sierpień 2013

Książka jest zbiorem artykułów publikowanych poprzednio, a dotyczących stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny i po wojnie. Tak naprawdę to książka antropologiczna, a ja się w antropologii mało wyznaję, raczej odbieram ją, jako przyczynek do skomplikowanych stosunków tych dwóch narodowości.

Najbardziej wstrząsający są artykuły o pogromie kieleckim z 1946r., o którym wielu mówi, że była to prowokacja UB. Teza to kontrowersyjna, wprawdzie UB i milicja wykazały się całkowitą indolencją i niekompetencją, ale też antysemityzmem. Przy czym trzeba powiedzieć, że całe miasto wtedy aż kipiało od antysemityzmu, plotki o mordach rytualnych latały w powietrzu, i trzeba były tylko iskry aby doszło do pożaru. W ogóle antysemityzm był u nas bardzo silny zaraz po wojnie, przecież w innych miastach (Kraków) też dochodziło do pogromów w tym czasie.

Sama dokładna kronika pogromu, i okrzyków wznoszonych z tłumu w trakcie tegoż, robi wstrząsające wrażenie, włosy stają dęba. Widzimy jak...

Zuzanna | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Zbiór tekstów, zawierających niewygodną prawdę o polskim antysemityzmie. Autorka z obsesyjną skrupulatnością odsyła do źródeł - jeden rozdział potrafi mieć 300 przypisów. Najbardziej ruszyły mnie fragmenty odnoszące się do postępowania AK, naszych bohaterów (hahaha!).

Maciek | 2016-09-18
Przeczytana: 2016 rok

Zgadzam się z jedną z opinii, że autorka jest bardziej subtelna od Grossa, jednocześnie ta książka opisuje szersze spektrum problemu antysemityzmu w Polsce i dlatego jest nawet bardziej wstrząsająca.
Szczególnie interesujące są rozdziały o morderstwach dokonywanych przez "żołnierzy" partyzantki, jest to kwestia prawie całkowicie przemilczana w polskiej historiografii, a tym bardziej świadomości powszechnej. Czasami ktoś jeszcze powie o mordowaniu Żydów przez NSZ, ale o tożsamych działaniach AK, Bch, czy AL w ogóle się nie mówi, a obciążają one przede wszystkim nieskazitelny, mityczny wizerunek AK, wykreowany na potrzeby polityki historycznej przez różne rządy po 89 roku.
W debacie historycznej należałoby może przeprowadzić bilans zysków i strat społecznych, wynikających z prowadzenia wojny partyzanckiej, w której największe ofiary ponosi ludność cywilna, z jednej strony rabowana i (jak udowadnia choćby ta książka) mordowana przez "swoich", z drugiej strony masowo rozstrzeliwana w...

marcjn | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Świetne rozliczenie polskiej hagiografii podziemia dające obraz rzecywistej postawy "bohaterów" wobec Żydów.

Książka ta ukazuje niewygodną prawdę o polskim antysemityzmie i ciemnocie przejawiającej się wiarą w "legendę o krwi" nie będąc jednocześnie li tylko jednoznacznym potępieniem. Pokazuje ona dlaczego władze Polski Ludowej nie były wyrywne jeśli chodziło o zbrodnie Polaków na Żydach i jak antysemityzm potrafił łączyć komunistów i antykomunistów.

Pozycja warta przeczytania i przemyślenia.

pntb | 2017-09-07
Bagienka | 2016-05-29