Bagaż osobisty. Po marcu

Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią
9788362020928
literatura faktu
Dominika

19 maja 1969 rok. Na fali antysemickiej kampanii opuszcza Polskę młody student politechniki, Jurek Neftalin. Odprowadzają go rodzice, przyjaciele, znajomi. Jego wyjazd uwiecznia na zdjęciach Elżbieta Turlejska. Seria 24 czarno białych fotografii z Dworca Gdańskiego jest punktem wyjścia tej historii. Bagaż osobisty. Po Marcu to wielogłosowa opowieść grupy przyjaciół – pomarcowych emigrantów...

Bagaż osobisty. Po Marcu to wielogłosowa opowieść grupy przyjaciół – pomarcowych emigrantów – którzy opuścili Polskę z „dokumentem podróży”, stwierdzającym, że jego okaziciel nie jest już obywatelem tego kraju. Wyjeżdżali pod koniec lat 60. i na początku 70. w skutek propagandowej nagonki w Polsce. Wyjechali do Szwecji, Francji, Danii, USA, Kanady, Izraela.

Autorkami książki Bagaż osobisty. Po Marcu są Agata Tuszyńska oraz uczestniczki warsztatów mistrzowskich prowadzonych przez pisarkę w 2017 roku w Domu Spotkań z Historią: Dorota Barczak-Perfikowska, Grażyna Latos, Elżbieta Strzałkowska i Wioletta Wejman. Po pięćdziesięciu latach autorki odnalazły tych, którzy tego dnia przyszli na dworzec i stworzyły polifoniczną powieść pokolenia ’68 bogato ilustrowaną zdjęciami z archiwów rodzinnych bohaterów

źródło opisu: https://bookstore.dsh.waw.pl/bookstore/172#/top

źródło okładki: https://bookstore.dsh.waw.pl/bookstore/172#/top

GrzesiekLepianka | 2018-12-09

Polifoniczna opowieść o paczce przyjaciół, którzy na fali wzmożonej antysemickiej nagonki z 1968 roku, zostali zmuszeni do wyjazdu z Polski (albo właściwie zostali z niej wygnani) jest smutnym dowodem na bezduszność władzy, która w chwili dziejowego rozdroża na siłę szuka pretekstu do polaryzacji społeczeństwa, szczucia jednych na drugich, wskazywania winnych i robi to, bazując na stereotypach, podgrzewając je, insynuując i siejąc nienawiść. Smutne, że w gruncie rzeczy dość łatwo i skutecznie się to peerelowskiej władzy udało i ogromna część ludzi z żydowskimi korzeniami (większość z nich nie była nawet religijna) rzeczywiście wyjechała, zmuszona codziennym uprzykrzaniem i utrudnianiem życia, odbieraniem możliwości rozwoju oraz zwyczajnym zaszczuciem. Autorki w opowieściach swoich bohaterów i bohaterek uwypukliły antysemityzm, który nawet przed rokiem 1968 był w Polsce czymś powszechnym, ale jednocześnie dobitnie zaznaczyły, że tak naprawdę wygnani byli obywatelami Polski i to...

janaki | 2018-08-06
Przeczytana: 26 lipca 2018

Książka opowiada o losach, kręgu przyjaciół żydowskiego pochodzenia, którzy wyemigrowali po wydarzeniach z roku 1968.

mama_trojki | 2019-03-08
Przeczytana: 16 marca 2019