Przypuszczam, że wątpię

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Jego biografię można utkać z samych anegdot. Bohdan Łazuka, choć zwykle nie grał głównych ról, zawsze cieszył się sympatią widzów. Książka „Przypuszczam, że wątpię” to zapis pasjonującej rozmowy z tym znanym i lubianym w Polsce aktorem, piosenkarzem i satyrykiem. To opowieść o środowisku, które Bohdan Łazuka poznał i współtworzył, o aktorstwie, kobietach, o barwnym i jednocześnie zgrzebnym życiu w PRL-u.

W latach 60. ubiegłego stulecia młody Łazuka był u szczytu popularności. Rozchwytywany przez reżyserów, kochany przez publiczność, swobodnie poruszał się na scenach festiwalowych, kabaretowych, teatralnych, na planach filmowych i wśród artystycznej bohemy. Zawsze w doborowym towarzystwie. W kolejnej dekadzie umocnił wizerunek świetnego aktora, zwłaszcza komediowego, w filmach Stanisława Barei, Tadeusza Chmielewskiego, Jerzego Gruzy. Do historii przeszła jego rola w „Nie lubię poniedziałku”, gdzie był jakby sobą samym, artystą, który w Warszawie, po nocnym recitalu, w nonszalanckim nastroju, bez cienia stresu wędruje do domu wzdłuż torów tramwajowych z korbą od samochodu. W latach 80. i 90. Łazuka częściej wybierał kabaret. Dużo jeździł z koncertami po Polsce i świecie. Pozostał wędrującym aktorem do dziś. Ostatnio częściej znów widać go w filmach. Ma też stałą przystań w postaci Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

Dowcipny, elegancki, szarmancki, a kiedy trzeba dosadny. Lekkoduch, który docenił wartość rodziny. Miał cztery żony, jednak wciąż nie wie, dlaczego kobiety są tak atrakcyjne. W rozmowie z Karoliną Prewęcką dzieli się swoimi przemyśleniami na temat rodziny, zawodu aktora, Polski, cywilizacji. I prosi, żeby nie traktować jego historii jako zamkniętej. Ma jeszcze wiele do powiedzenia, ale wyznaje, że bywają momenty, kiedy stokroć wymowniejsze wydaje mu się milczenie.

Atutem książki są smakowite anegdoty ze świata artystycznego oraz wypowiedzi przyjaciół i znajomych Bohdana Łazuki, m.in.: Daniela Olbrychskiego, Olgi Lipińskiej, Grażyny Szapołowskiej, Marii Czubaszek, Jerzego Owsiaka, Krzysztofa Kowalewskiego, Barbary Krafftówny i Vadima Brodskiego.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Przypuszczam__ze_watpie-p-35780-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Przypuszczam__ze_watpie-p-35780-1-30-.html

Monika | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

Do połowy bardzo ciekawie. Potem już było troszkę nudnawo, choć Bohdan Łazuka opowiada ze swadą, w stylu, który znamy z jego wystąpień telewizyjnych.
Podobała mi się opowieść o jego starcie w zawodzie. Absolutnie ujmujący był hołd jaki aktor złożył swoim mistrzom. Naprawdę po tylu latach umiał docenić tych, którzy przekazywali mu wiedzę, czy dzielili z nim teatralne garderoby.
Trochę anegdotek (choć niektóre już znałam, tylko inne były nazwiska uczestników- ach, ta ulotna ludzka pamięć;)). Sporo o sporcie (nie moja tematyka). Ciekawe wypowiedzi znajomych o panu Bohdanie.
Podsumowując- przyjemna lektura na jeden wieczór.

Łukasz | 2015-12-10
Przeczytana: 2011 rok

Moja recenzja:

Marek | 2014-04-29
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Bardzo ciekawa postać polskiego kina i teatru można powiedzieć, że wręcz kultowa ale sama książka drętwa i laurkowa.

Weronika | 2014-04-08
Na półkach: Przeczytane, Mam, Zrecenzowane
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Moja recenzja:

Recenzja Lucasa:

lobo_tommy | 2013-10-11
Przeczytana: 01 marca 2013

strasznie mało interesująca książka, a spodziewałem się dużo więcej. Zestaw anegdotek w których pan Łazuka opisuje jaki to jest utalentowany, zabawny i ile osób zna. Nie krytykuję, bo może i ma do tego prawo, ale mnie to nie interesuje. Nie dokończyłem jej nawet czytać, może kiedyś jak będę się naprawdę nudził to doczytam.

Lena | 2012-08-29
Przeczytana: marzec 2012

Bardzo dobrze się czyta! Łazuka ma do siebie duży dystans, a jednocześnie emanuje od niego miłość do życia. Artysta niezwykle łapczywie chwytający życie i próbujący wycisnąć z niego wszystkie soki. Książka to skarbnica wielu ciekawostek z życia teatru, gwiazd, PRL-u. Łazuka jakby głaszcze swoją przeszłość i wszystko co się z nią wiąże, wzdycha z tęsknotą za prawdziwym teatrem, za sztuką, za artystami-aktorami, a jednocześnie uśmiecha się do współczesności, która może trochę przestała go doceniać, a szkoda!

Paula | 2012-03-15
Przeczytana: marzec 2012

Nie przepadam jakoś szczególnie za bohaterem tej książki, ale chyba przyjdzie mi zmienić zdanie. Ciekawy człowiek i ciekawa opowieść o czasach PRL-u.

jolunia559 JOLA | 2012-01-10
Przeczytana: 2011 rok

Kolejna książka,która okazała się bliską mojemu sercu.Kolejna biografia genialnego człowieka,mojego ukochanego aktora-Bohdana Łazuki.Czy jest ktoś w Polsce,kto nie zna i nie podziwia cudownych kreacji stworzonych przez tego pana?Chyba nie.Mało jednak wiedzieliśmy tak naprawdę o nim samym,jego życiu i jego drodze do sławy.Karmiono nas wiadomościami o jego ślubach i rozwodach pomijając jakby od niechcenia jego dokonania artystyczne.Niesłusznie.Bohdan Łazuka to uczeń samego Sempolińskiego.Aktor,który uczył się i pracował z największymi.Adolf Dymsza,Stanisława Perzanowska,Bogumił Kobiela to tylko kilka wielkich postaci,z którymi był bardzo blisko.to niezapomniany aktor,grający w Kabarecie Starszych Panów.To wreszcie cudowny artysta estradowy.Książka jest wspaniałym wywiadem z panem BohdanemPełno w niej humoru i historyjek,które uległyby zapomnieniu,lub nigdy byśmy o nich nie usłyszeli.Przypomina nam postacie i wydarzenia niesłusznie zapomniane i oddalone w niebyt.Dobrze,że powstają...