Hitman

Wydawnictwo: Agora SA
einsatz

„Kto myśli, że Juliusz Machulski jest wyłącznie najlepszym reżyserem komedii w Polsce, ten będzie zaskoczony tą książką. Julek też świetnie pisze (nie tylko scenariusze, jak widać). Dopiero teraz zobaczyłam, jak bardzo jego filmy są osobiste. Jakim czułym i uważnym obserwatorem jest ich autor. I jak mimo sukcesów, rozczarowań i upływu lat wiernie służy swym pierwszym miłościom, zachowując ciekawość i wrażliwość tego chłopca, którego spotkałam jako studenta pierwszego roku reżyserii. Przeczytałam `Hitmana` jednym tchem ze wzruszeniem, rozbawieniem i wdzięcznością”.
Agnieszka Holland

„Każdy rozdział jego życia to nowelka filmowa często z przedowcipnymi dialogami. On sam w głównej roli z imponującą pamięcią szczegółów. A przede wszystkim z tym arcyinteligentnym poczuciem humoru, którym zawsze nas uwodził”.
Jerzy Stuhr

źródło opisu: Wydawnictwo Agora, 2012

źródło okładki: http://bi.gazeta.pl/im/32/f6/be/z12514866Q.jpg

mieszka | 2019-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2019

Nie czytam za dużo biografii, autobiografii, i zazwyczaj jak ktoś sygnuje swoim nazwiskiem coś co ma przypominać opowieść o swoim życiu – to też omijam. Nieliczne czytam z zaciekawieniem… Hitman to felietony o życiu, nie powiem, że nie kolorowym i ciekawym, Pana Juliusza Machulskiego, znanego reżysera. Szanuje każdego twórcę, czy to pisarz, malarz czy reżyser, ale też oceniam. Z drugiej strony rzadko proponuje coś konkretnego komuś do przeczytania, obejrzenie itp. bo nie lubię autorytarnie stwierdzać, że komuś się spodoba to co mnie.
Średnio mi z Machulskim po drodze, ale:
Zdziwiłam się kilak razy, np. wtedy kiedy okazało się że debiutem reżyserski w filmie fabularnym był Vabank. UUUAAAŁŁ. Szacunek.
Jeden z felietonów był mistrzowsko skonstruowany, bo miał akcje i niespodziewane zakończenie.
Mimo megalomanii, niektóre felietony były dobre, śmieszne lub ciekawe (zwłaszcza te z początku tomu).
Nie było źle.

ozziris | 2018-04-05
Przeczytana: 2015 rok

Zawiodłem się. Spodziewałem się więcej ciekawostek i anegdot. Za dużo tu "self-promotion", które co prawda dzisiaj jest bardzo modne i przydatne ale niestety lekko drażniące. Owszem, pisane jest to ciekawym językiem, ale jakoś nie urzekło mnie. Tak jak niestety kilka ostatnich filmów, które lekko obiżyły loty.

Pleban | 2018-02-17
Przeczytana: grudzień 2017

Gdy się za nią zabierałem, byłem przekonany, że to autobiografia. Taka, która składa się z ważnych wydarzeń w życiu reżysera, tworzących kolejne rozdziały. I właściwie to jest autobiografia, ale składająca się z szeregu felietonów. Okazało się, że ta oryginalna forma znakomicie uzupełnia się z treścią. Książek czytałem ostatnio dużo, ale bardzo niewiele "pochłonąłem" tak jak tę.

Slavo Mirius | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Bardzo ciekawa książka (raczej zbiór felietonów) dla każdego, kto jest zainteresowany polską kinomatografią, polskim filmem oraz ich zakulisowymi ciekawostkami. Bardzo łatwa w odbiorze. Zresztą podobnie jak filmy Machulskiego. W pamięci utkwił mi fakt, w jaki autor "wbijał szpilki" innym artystom. N.p. Kosińskiemu (Malowany ptak), który gdzieś w Szwajcarii fotografując okolicę w obecności Machulskiego rzekł, że do rzeczy materialnych w ogóle nie przywiązuje wagi. Machulski spłentował to, że Kosiński z pewnością nawet fotki pstrykał pożyczonym aparatem. Inny przykład: Kieślowski nigdy nie wypowiadał się na temat filmów zrobionych przez Machulskiego. Kwitował to raczej uśmiechem. Machulski z kolei oceniał kino Kieślowskiego jako nudne. Kieślowski był bardzo bliskim współpracownikiem innego Krzysztofa. Zanussiego. Zanussi był (jest)? przez studentów nazywany profesorem i wiadomo, że jego kino jest kinem intelektualnym, wartościowszym, głębszym. Machulski w swojej książce opisał, że...

kamson89 | 2017-12-03
Na półkach: Przeczytane, 2017

Dawno nie rozbawiła mnie tak żadna książka :-D Machulski, jak na scenarzystę przystało, zgrabnie (to nawet mało powiedziane!) przelatuje przez swoje bogate życie, gdzie jak stwierdził Jerzy Stuhr, niemal każdy rozdział, to gotowy przepis na film. Film komediowy, rzecz jasna, w którym kapitalne role odgrywają m.in. Paul Newman, Czesław Miłosz czy Andrzej Wajda.

"Hitman" to poza zabawną treścią, wyśmienity przewodnik po polskim kinie, do którego docieramy dosłownie od kuchni. Ileż tu anegdot (młody Juliusz i jego brawurowe wybrnięcie z braku pracy domowej na temat "Trenów" Kochanowskiego), paradoksów (pomysł na film "Deja Vu" tak spodobał się amerykańskiemu producentowi, że aż w końcu nie powstał?!) , smaczków i kawy rzuconej wprost na ławę, (np: w końcu wiem jak to było z hollywoodzką wersją "Kilera", co nie wyszło i dlaczego lub to, że Juliusz nie boi się mówić wprost, że gdyby nie jego ojciec, nie doszedłby do tego miejsca, w którym jest).

P. S. Czytając "Hitmana", już po 2-3...

Wojciech Gołębiewski | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Juliusz (ur. 1955), syn Jana (1928 – 2008), wydał tych 48 felietonów w 2012 roku. Felietony były pierwotnie drukowane w magazynie "Bluszcz" i niewątpliwie mogły się podobać, l wydane w formie książki przyniosły mnie srogi zawód. Bo np "Marcin" na LC pisze o nich entuzjastycznie:

"...Zbiór kilkudziesięciu felietonów dla magazynu BLUSZCZ wydany w formie książki. Wybitny reżyser komedii , przedstawia szereg wydarzeń ze swojego życia: absurdy socjalizmu i życia w PRL, pierwsze wyjazdy na zachód,kulisy powstania filmów, niespełnione marzenia o karierze filmowej w Hollywood, i wiele innych interesujących tematów. Wszystko doprawione inteligentnym, niesztampowym poczuciem humoru, który znany jest od lat z filmów Machula Juniora. Czyta się świetnie."

.....lecz daje zaledwie 6 gwiazdek. Ja mam słabość do Machulskiego, szczególnie za jedną z najlepszych komedii jakie w moim długim życiu oglądałem tj za ...

Radosław Ostrowski | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Dowcipnie i lekko reżyser opowiada o swoim życiu. Imponuje przywiązanie do detali, refleksje na tematy filmowe oraz anegdoty. Mam cichą nadzieję, że Machulski napisze scenariusz na takim poziomie jak ta książka.

kotek | 2015-09-03
Przeczytana: 03 września 2015

W przyjemny sposób znany reżyser przedstawia kulisy powstawania swoich filmów,kreuje obraz swojej rodziny. Można znaleźć ciekawostki ze świata filmu.
Felieton okazuje się ciekawą formą na wspomnienia. Bez zbędnego odsłaniania szczegółów ze swojego życia autor przedstawia ciekawe wydarzenia związane ze swoim życiem.
Da się zauważyć,że autor to reżyser i scenarzysta niektóre fragmenty to wręcz gotowe sceny filmowe.
Sporą zaletą jest to ,że zawsze można wrócić do wybranego felietonu

lila2103 | 2015-01-25
Na półkach: Przeczytane, Różne
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Felieton to jedna z moich ulubionych form literackich.Urzeka mnie swoją przewrotnością.Nie wiedziałam natomiast , że Machulski jest takim "zgrabnym" feletonistą.te historyjki , gdyby je pogłębić, to prawie scenariusz filmowy!

graoszron | 2014-09-05

Juliusz Machulski należy do moich ulubionych reżyserów, dlatego nie mogłam nie sięgnąć po tę książkę. Nie zawiodłam się w żadnym aspekcie.