978-83-7648-468-6
Łazuka, kino
Pistacia

Bohdan Łazuka ma wyjatkowo znaną w Polsce twarz i nazwisko, choć przecież zwykle nie grał główych ról. Pozycję zawdzięcza talentowi, osobowości, perfekcyjnie opanowanemu warsztatowi. W latach 60. poprzedniego stulecia młody Łazuka był u szczytu popularności. Obdarzony sympatią widzów swobodnie poruszał się na scenach festiwalowych, kabaretowych, teatralnych, na planach filmowych i wśród artystycznej bohemy. W kolejnej dekadzie dojrzały już Łazuka umocnił wizerunek świetnego aktora, zwłaszcza komediowego, w filmach Stanisława Barei, Tadeusza Chmielewskiego, Jerzego Gruzy. Do historii przeszła jego rola w „Nie lubię poniedziałku”, gdzie był jakby sobą samym, artystą, który w Warszawie, po nocnym recitalu, w nonszalanckim nastroju, bez cienia stresu wędruje do domu wzdłuż torów tramwajowych z korbą od samochodu. Nie ma chyba słynniejszej korby od tej właśnie. W latach 80. i 90. Łazuka częściej wybierał kabaret. Dużo jeździł z koncertami po Polsce i świecie. Pozostał wędrującym aktorem do dziś. Ostatnio częściej znów widać go w filmach. Ma też stałą przystań w postaci Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

Wielu wrażeń dostarcza Bohdanowi Łazuce nie tylko życie zawodowe, ale też prywatne. Lubi rozmowy z przyjaciółmi i z przygodnie spotkanymi osobami. Miał cztery żony. Przyznaje, że wciąż nie wie, dlaczego kobiety są tak atrakcyjne. Jego biografię można utkać z samych anegdot. Wiele z nich znajdą czytelnicy tej książki. Często są to miniaturowe, czasem dłuższe opisy, śmieszne, ale nierzadko głęboko refleksyjne. Bohdan Łazuka dzieli się też swoimi przemyśleniami nad rodziną, zawodem aktora, Polską, cywilizacją. I prosi, żeby nie traktować jako historii jako zamkniętej. Ma jeszcze wiele nowego do powiedzenia, ale wyznaje, że bywają momenty, kiedy stokroć wymowniejsze wydaje się mu milczenie.

[opis wydawcy]

Monika | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

Do połowy bardzo ciekawie. Potem już było troszkę nudnawo, choć Bohdan Łazuka opowiada ze swadą, w stylu, który znamy z jego wystąpień telewizyjnych.
Podobała mi się opowieść o jego starcie w zawodzie. Absolutnie ujmujący był hołd jaki aktor złożył swoim mistrzom. Naprawdę po tylu latach umiał docenić tych, którzy przekazywali mu wiedzę, czy dzielili z nim teatralne garderoby.
Trochę anegdotek (choć niektóre już znałam, tylko inne były nazwiska uczestników- ach, ta ulotna ludzka pamięć;)). Sporo o sporcie (nie moja tematyka). Ciekawe wypowiedzi znajomych o panu Bohdanie.
Podsumowując- przyjemna lektura na jeden wieczór.

lobo_tommy | 2013-10-11
Przeczytana: 01 marca 2013

strasznie mało interesująca książka, a spodziewałem się dużo więcej. Zestaw anegdotek w których pan Łazuka opisuje jaki to jest utalentowany, zabawny i ile osób zna. Nie krytykuję, bo może i ma do tego prawo, ale mnie to nie interesuje. Nie dokończyłem jej nawet czytać, może kiedyś jak będę się naprawdę nudził to doczytam.

Marek | 2014-04-29
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Bardzo ciekawa postać polskiego kina i teatru można powiedzieć, że wręcz kultowa ale sama książka drętwa i laurkowa.

jolunia559 JOLA | 2012-01-10
Przeczytana: 2011 rok

Kolejna książka,która okazała się bliską mojemu sercu.Kolejna biografia genialnego człowieka,mojego ukochanego aktora-Bohdana Łazuki.Czy jest ktoś w Polsce,kto nie zna i nie podziwia cudownych kreacji stworzonych przez tego pana?Chyba nie.Mało jednak wiedzieliśmy tak naprawdę o nim samym,jego życiu i jego drodze do sławy.Karmiono nas wiadomościami o jego ślubach i rozwodach pomijając jakby od niechcenia jego dokonania artystyczne.Niesłusznie.Bohdan Łazuka to uczeń samego Sempolińskiego.Aktor,który uczył się i pracował z największymi.Adolf Dymsza,Stanisława Perzanowska,Bogumił Kobiela to tylko kilka wielkich postaci,z którymi był bardzo blisko.to niezapomniany aktor,grający w Kabarecie Starszych Panów.To wreszcie cudowny artysta estradowy.Książka jest wspaniałym wywiadem z panem BohdanemPełno w niej humoru i historyjek,które uległyby zapomnieniu,lub nigdy byśmy o nich nie usłyszeli.Przypomina nam postacie i wydarzenia niesłusznie zapomniane i oddalone w niebyt.Dobrze,że powstają...

Weronika | 2014-04-08

Przeczytana: 2011 rok

Moja recenzja:

Lena | 2012-08-29
Przeczytana: marzec 2012

Bardzo dobrze się czyta! Łazuka ma do siebie duży dystans, a jednocześnie emanuje od niego miłość do życia. Artysta niezwykle łapczywie chwytający życie i próbujący wycisnąć z niego wszystkie soki. Książka to skarbnica wielu ciekawostek z życia teatru, gwiazd, PRL-u. Łazuka jakby głaszcze swoją przeszłość i wszystko co się z nią wiąże, wzdycha z tęsknotą za prawdziwym teatrem, za sztuką, za artystami-aktorami, a jednocześnie uśmiecha się do współczesności, która może trochę przestała go doceniać, a szkoda!

Paula | 2012-03-15
Przeczytana: marzec 2012

Nie przepadam jakoś szczególnie za bohaterem tej książki, ale chyba przyjdzie mi zmienić zdanie. Ciekawy człowiek i ciekawa opowieść o czasach PRL-u.

Renoowa | 2016-02-05
Gravior | 2015-10-21