Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
Street of Eternal Happiness: Big City Dreams Along a Shanghai Road
literatura faktu

Współczesny Szanghaj to światowa metropolia w okresie najbardziej intensywnego rozwoju. Każdego dnia pojawiają się w nim marzyciele, gotowi zanurzyć się w szalonym żywiole kapitalizmu, idei i możliwości. Elegancka panorama miasta z imponującymi, nowoczesnymi wieżowcami inspiruje ich sny o własnej świetlanej przyszłości. Rob Schmitz, który od lat mieszka w Szanghaju, poznał to miasto od...

Rob Schmitz, który od lat mieszka w Szanghaju, poznał to miasto od podszewki. Nawiązując bliskie, przyjacielskie relacje z sąsiadami, dowiadywał się coraz więcej o ich pragnieniach, zmaganiach, osiągnięciach i porażkach. Co dzień zaglądał do kwiaciarni Zhao, dumnej matki z determinacją zabiegającej o lepszą przyszłość dla swoich synów, zachodził na placki do wujka Fenga i obserwował kolejne chybione inwestycje jego żony, cioci Fu, gorliwej kapitalistki i świeżo nawróconej chrześcijanki, wpadał do baru Chen Kaia, zwanego CK, który ciągłymi eksperymentami z menu próbował trafić w gusta nowych szanghajczyków, odwiedzał Starego Kanga, desperacko walczącego o zachowanie domu ze skorumpowanymi urzędnikami i chciwym deweloperem.

W Szanghaju Schmitza spotyka się kilka pokoleń Chińczyków; w ich historiach odbijają się dzieje współczesnych Chin, od klęski głodu i rewolucji kulturalnej po politykę jednego dziecka. Dziś, w czasach dramatycznej transformacji, każdy z nich śni swój własny „chiński sen”.

Książka zdobyła tytuł Książki Roku według „Telegraph” oraz „World Magazine”.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ulica-wiecznej-szczesliwosci

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Hubert Igliński | 2018-08-22
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Ciekawa próba opisania współczesnych Chin przez pryzmat jednej ulicy i kilku jej mieszkańców wraz z ich rodzinami. Ci których oczekują przydatnych info o Szanghaju, bo się do niego wybierają, albo szczegółowej pracy o Chinach będą zawiedzeni. I słusznie, bo zapewne nie taki był cel Autora. Nota bene bardzo kompetentnego, aby o Chinach opowiedzieć bo znającego język, żonatego z Chinka i pracującego oraz mieszkającego tam od wielu lat.
Odebrałem tę książkę, jako bardzo dobry wstęp do dalszych lektur, zresztą dość licznie przywołanych w bibliografii, co ułatwia dalsze studia. Książka daje wgląd w ekstremalnie trudny czas komunizmu (te czasy są fenomenalnie opowiedziane oddające całą makabrę tamtych czasów przez Liao Yiwu - "Prowadzący umarłych" i "Za jeden wiersz") i bardzo dynamiczne przemiany w ostatnich mniej więcej 20 latach.
Początek świetny i dobre tempo do ok. 2/3 książki, potem niestety pewne wątki i historie przywoływane są ponownie i dynamika siada, co jednak nie zmienia...

Tinkerbelle | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Zdecydowanie jestem na tak. Może dlatego, że nie przeczytałam dużej ilości książek o Chinach? Nie wiem. Na pewno autor swoim stylem opowiadania przypadł mi do gustu. Są to nieliczne historie, ale jestem w stanie uwierzyć, że układane były one w całość latami. Czuję, że chińska mentalność została mi przybliżona w bardzo dużym stopniu. Co więcej, bez moralizowania i oceniania, a to naprawdę coś.

bartek | 2018-07-04

Oczekiwałem reportażu bardziej przekrojowego jeśli chodzi o samo miasto i społeczeństwo. Autor skupił się niestety tylko na jednej osobie i jego rodzinie. W zasadzie niczego się nie dowiedziałem o Szanghaju. Jest wiele innych pozycji o Azji/Chinach znacznie ciekawszych. Liczyłem na intrygujące fakty. Trochę szkoda czasu.

Marta | 2018-10-15
Na półkach: 2018, Przeczytane