Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk

Reportaż
Czarne
2018-07-11
2018-07-11
Ameryka Północna Aztekowie dawne wierzenia historia Ameryki literatura faktu Meksyk mentalność obyczaje przesądy religia reportaż tradycja życie codzienne

Okładka książki Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady Ola Synowiec, Arkadiusz Winiatorski
Ocena 0,0
Na poboczu Ame... Ola Synowiec, Arkad...
Okładka książki Znak nr 761 Wojciech Bonowicz, Manfred Frank, Józefa Hennelowa, Angelika Kuźniak, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Grzegorz Strumyk, Ola Synowiec
Ocena 5,5
Znak nr 761 Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Teatr Klinika Lalek. 30 lat niezwykłej odysei w świecie sztuki Anna Hernik, Ola Synowiec
Ocena 9,5
Teatr Klinika ... Anna Hernik, Ola Sy...
Okładka książki Meksyk - Złota seria Zofia Siewak-Sojka, Ola Synowiec
Ocena 6,0
Meksyk - Złota... Zofia Siewak-Sojka,...

Oficjalne recenzje i

W samym sercu zdumiewającego Meksyku

Link do recenzji

1528 316 236

poprawny reportaż, ale jak dla mnie mało ciekawie poprowadzona narracja; szkoda - kultura meksykańska wydaje mi się być przebogata i ogromnie interesująca

"W co wierzy Meksyk?" - pyta w podtytule swojej książki Synowiec, a następnie próbuje odpowiedzieć na to pytanie w kilku krótkich rozdziałach. Nie jest to analiza życia religijnego Meksykanów, nie znajdziemy tu też informacji o największych wyznaniach kraju. Synowiec w "Dzieciach Szóstego Słońca" skupia się na powracających i powstających w Meksyku kultach, odłamach większych religii albo na obrzędach, które czasem nie mają nawet wiele wspólnego z wiarą. Na tych przykładach autorka pokazuje, jak różnorodny jest to kraj i jak silna w Meksykanach jest potrzeba własnej wiary i własnych zwyczajów. Dominujący w kraju katolicyzm to dla wielu narzucona religia hiszpańskiego okupanta, a próby odtworzenia indiańskich obrzędów stanowią swoisty powrót do korzeni.
"Dzieci Szóstego Słońca" to książka, która zdecydowanie nie wyczerpuje tematu - to właściwie tylko lekkie i przystępne wprowadzenie do współczesnych meksykańskich kultów. Synowiec podróżowała po kraju, rozmawiała z ludźmi i próbowała zrozumieć, co stoi za coraz to nowymi obrzędami, które pojawiają się w różnych regionach i szybko przyciągają zainteresowanie mediów i turystów. Poza pieniędzmi, naturalnie ;). Z niektórymi tematami zetknęłam się wcześniej i tutaj Synowiec niewiele więcej miała do dodania - może jedynie parę wypowiedzi ludności miejscowej zaangażowanej w ceremonie. Czytelnik interesujący się Meksykiem, mający jakąś wiedzę o jego wierzeniach, może się poczuć lekturą rozczarowany - autorka większość tematów porusza dość pobieżnie. Mi to podeszło, bo Meksyk nie znajduje się wśród moich zainteresowań, po książkę sięgnęłam jako ciekawostkę, by dowiedzieć się czegoś nowego o obcym państwie - w tej roli spełniła się świetnie. Podszedł mi styl, podeszła lekko snuta opowieść o ludziach i odprawianych przez nich obrzędach. To dobra książka na początek, ale jeśli chcecie bardziej zgłębić temat - potrzeba tu innych lektur :).

Reportaż poprawny. Dla osób, które interesują się tematyką Meksyku i społeczeństwa meksykańskiego, może się zawieść, ponieważ reportaż nie porusza niczego nowego czy nadzwyczajnego, jest wręcz napisany "po łebkach".
Ale dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś o Meksyku o jego tradycjach czy wierzeniach, bez posiadania większej wiedzy to pozycja idealna, która powinna zainteresować.

Każdy z rozdziałów niezwykle interesujący i przedstawiający inną religię/obrzęd. Książka opowiada głownie o wierzeniach, ale zahacza jednocześnie o tematy społeczne jak i historyczne, co dla mnie bardzo na plus. Ciekawie przedstawione genezy święta zmarłych, czczenia coca-coli, powrotu do wierzeń indiańskich i wielu innych. Szczególnie ujęła mnie inwencja Meksykanów w wymyślaniu orszaku świętych każdej potrzeby (od patronów przemytników na Świętej Śmierci kończąc). Był to mój pierwszy reportaż związany z Meksykiem, czuję że nieco bardziej pogłębiłam swoją wiedzę i oceniam książkę bardzo pozytywnie :)

Mało zajmujące i mało wnikliwe. Niby reportaże są napisane w sposób poprawny, do niczego nie można się przyczepić, ale były dla mnie wyjątkowo trudno przyswajalne. Gdy już wbiłam się w dany temat i zaczął on budzić moje zaciekawienie, rozdział nagle się kończył.

W książce przewijają się bardzo popularne motywy związane z meksykańską kulturą - dia de muertos, grzyby halucynogenne, przenikanie się wierzeń chrześcijańskich i rdzennych. Brakuje w niej wnikliwego opracowania każdego z tematów, a autorka skupia się wyłącznie na przykuwających uwagę czytelnika przykładach rodem z telewizyjnego show.

To dobra pozycja dla osoby zaczynającej się interesować tematem, a pokazane przez autorkę błyskotki z łatwością zachęcą niejedną osobę do dalszych czytelniczych podróży w ten rejon świata.

To dobra pozycja dla osoby...

Książka zbiera w kilku rozdziałach różne aspekty wierzeń w meksyku. Z jednej strony odziera je z mitów i obnaża ich "turystyczne" funkcje, z drugiej strony stara się zrozumieć ich genezę i przyczyny stanu obecnego.
Reportaż krótki, lekko napisany i wydaje mi się ciekawy.

Reportaż krótki, lekko napisany i wydaje mi się ciekawy.

Przyzwoite, ale nieszczególnie zajmujące. To jeden z tych reportaży, w których autorka nie musiała się zbytnio wysilać, bo do napisania go wystarczyło sam długoletni pobyt w Meksyku i podróże do co bardziej barwnych jego regionów. Brakuje tutaj większej głębi (bo końcowe humanistyczne wnioski o poznawaniu człowieka brzmią wyjątkowo naiwnie) i lepszej podbudowy teoretycznej związanej z historią i kulturą.

Na półkach: , , , ,

Lekka książka składająca się z kilku reportaży. Polecam!

Lekka książka składająca się z kilku reportaży. Polecam!

Lekka i krótka. W sam raz na 1 wieczór.

Lekka i krótka. W sam raz na 1 wieczór.

Dodaj cytat z książki Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk