Powiew ciepłego wiatru

Cykl: Spacer Aleją Róż (tom 5)
Wydawnictwo: Replika
powieść polska, Nowa Huta
fianiebieska

W powieści Powiew ciepłego wiatru Edyta Świętek po raz ostatni zabiera czytelników na Spacer Aleją Róż. Tym razem udajemy się na przechadzkę trwającą od końca lat 70 po upadek władzy ludowej. Obywatele zmagają się z uciążliwościami stanu wojennego. W najmłodszej dzielnicy Krakowa regularnie dochodzi do brutalnych starć mieszkańców z jednostkami ZOMO. Rodziny Szymczaków i Pawłowskich płacą wysoką cenę za pragnienie wolności, lecz ich nadzieje i walka w końcu znajdują oczekiwany finał. Pod koniec 1989 roku z alei Róż znika znienawidzony pomnik Lenina, a młodzi ludzie po raz ostatni wciągają w płuca powietrze przesycone gazem łzawiącym. Na tle historycznych wydarzeń płynie codzienne życie obfitujące w zaskakujące wydarzenia. Miłość i nienawiść, narodziny oraz śmierć splatają się mocno ze sobą, tworząc wiarygodny obraz przeciętnej polskiej rodziny.
Jak bohaterowie powieści przetrwają kolejne zawirowania historii? Kto poniesie krwawą ofiarę za marzenia o wolności? Czy w końcu nastanie dla nich czas szczęścia i spokoju?

źródło opisu: http://replika.eu

źródło okładki: http://replika.eu

Przede wszystkim muszę zacząć od tego, że to już ostatni tom cudownej pięciotomowej Sagi Spacer Aleją Róż przez który bardzo chętnie spacerowałam. Ciężko rozstać mi się z rodziną Szymczaków i Pawłowskich, z którymi zżyłam się już w pierwszym tomie. Edyta Świętek pisząc tę sagę wykonała kawał świetnej pracy i ja chylę Ci Edytko czoła za to, czego dokonałaś. To była czysta przyjemność móc spędzić czas z bohaterami powieści, a jeszcze większy zaszczyt móc patronować całej sadze.

Osobiście nie przyszło mi żyć w czasach, w których autorka osadziła fabułę, jednak bez trudu mogłam sobie wyobrazić rzeczywisty obraz zmagań rodzin, które walczyły o przywileje, a których walki w większości przynosiły wiele smutku i cierpienia. Muszę przyznać, że ostatni tom okazał się dla mnie chyba najbardziej emocjonalny ze względu na to, iż Edytka nie unikała przykrych zdarzeń, a wręcz nas nimi tu poniekąd zasypała. Wielu bohaterów odchodzi z różnych przyczyn, oczywiście nie zdradzę o kogo chodzi, o tym...

Aneta P | 2018-05-23
Przeczytana: 21 maja 2018

Po raz kolejny autorka zachwyciła mnie i oczarowała! Jest to ostatnie spotkanie z moimi ulubionymi bohaterami, więc dozowałam je sobie najdłużej jak mogłam. Saga „Spacer Aleją Róż” jest jedną z najlepszych sag, jakie miałam przyjemność w życiu przeczytać.
Piąty tom jest przysłowiową wisienką na torcie. Znakomicie uzupełnia całość opisywanej historii. Autorka ponownie porywa czytelnika w wir wydarzeń, wciąga w sieć zmartwień i radości bohaterów, ich nierównej walki o lepszy, znośniejszy byt. Od książki trudno się oderwać! Wszystkie dylematy bohaterów stają się dylematami czytelnika. Historia opisywana jest tak sugestywnie, że czytelnik dosłownie czuje na swoich plecach uderzenia pałki, marźnie od mocnych strumieni wody, którymi atakowano demonstrantów, przeciera załzawione gazem oczy, czy pogrąża się w żalu po stracie najbliższych. Autorka nie oszczędza emocjonalnie czytelnika. Piąty tom sagi obfituje w najbardziej przykre, bolesne wydarzenia. Ponadto Edyta Świętek kolejny raz...

katja_79 | 2018-05-24
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 maja 2018

Ta część to także częściowo mój spacer... Bo tu opisano lata mojego dzieciństwa, wczesnej młodości. I wróciłam na chwilę do wspomnień, do smaku gum Donald, do spódnic "lambadówek: i do słów Kazika. Polecam, idźcie na ten spacer :)

Joasia | 2018-05-24
książek: 2056
lenorka | 2018-05-15
Przeczytana: 23 maja 2018
Patronaty tygodnia

Maj jest miesiącem matur, gorączkowych przygotowań do sesji i pięknej pogody. Dlatego, gdy umyjecie już okna, posprzątacie pokój i zrobicie zakupy, a notatki wciąż będą leżeć rozłożone na biurku, nie pozostaje nic innego jak  zamknąć się w drugim pokoju z dobrą książką. Przedstawiamy wam jeszcze gorące premiery, które skutecznie odciągną waszą uwagę od obowiązków i rzeczywistości.