Wyzwanie czytelnicze LC

Powiew ciepłego wiatru

Cykl: Spacer Aleją Róż (tom 5)
Wydawnictwo: Replika
powieść polska, Nowa Huta
fianiebieska

W powieści Powiew ciepłego wiatru Edyta Świętek po raz ostatni zabiera czytelników na Spacer Aleją Róż. Tym razem udajemy się na przechadzkę trwającą od końca lat 70 po upadek władzy ludowej. Obywatele zmagają się z uciążliwościami stanu wojennego. W najmłodszej dzielnicy Krakowa regularnie dochodzi do brutalnych starć mieszkańców z jednostkami ZOMO. Rodziny Szymczaków i Pawłowskich płacą wysoką cenę za pragnienie wolności, lecz ich nadzieje i walka w końcu znajdują oczekiwany finał. Pod koniec 1989 roku z alei Róż znika znienawidzony pomnik Lenina, a młodzi ludzie po raz ostatni wciągają w płuca powietrze przesycone gazem łzawiącym. Na tle historycznych wydarzeń płynie codzienne życie obfitujące w zaskakujące wydarzenia. Miłość i nienawiść, narodziny oraz śmierć splatają się mocno ze sobą, tworząc wiarygodny obraz przeciętnej polskiej rodziny.
Jak bohaterowie powieści przetrwają kolejne zawirowania historii? Kto poniesie krwawą ofiarę za marzenia o wolności? Czy w końcu nastanie dla nich czas szczęścia i spokoju?

źródło opisu: http://replika.eu

źródło okładki: http://replika.eu

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5559

Powieść o rozczarowaniu

Wszystko, co dobre, niestety ma swój koniec. Dotyczy to także ulubionych serii książkowych. Saga nowohucka autorstwa Edyty Świętek liczy pięć tomów. Za mną lektura całego kompletu, przy czym ostatnia część tej znakomitej opowieści okazała się najbliższa memu sercu i zabrała mnie w sentymentalną podróż. Lata, w których rozgrywa się jej akcja (1977-1990), to czasy, których byłam naocznym świadkiem jako przedszkolak i uczennica szkoły podstawowej. Właśnie dlatego tak emocjonalnie przyjęłam opisane wydarzenia i perypetie rodziny Szymczaków, która stała mi się bliska jak własna.

Socjalizm ma się źle, a jego założenia zdecydowanie się nie sprawdzają. Ludzie mają dość. Po chwilowym polepszeniu dzięki Gierkowskiej polityce życia na kredyt, nadchodzą ciężkie czasy – czasy kryzysu, podwyżek, kolejek i totalnego braku wszystkiego poza octem. Żywność i inne dobra są reglamentowane, a to wywołuje opór klasy robotniczej i nie tylko. Także w Nowej Hucie zaczyna wrzeć jak w tyglu. Robi się niespokojnie, a władza nie potrafi przyznać się do błędów i zaczyna tłamsić demonstracje oraz strajki. A nasi bohaterowie? Ci, którzy przyjechali do najmłodszej dzielnicy Krakowa i budowali w pocie czoła pomnik socjalizmu, przeżywają jesień życia. Mają dorosłe dzieci, a na świecie pojawiają się ich wnuki. Starość nie zapowiada się jednak spokojnie, a życiowe bilanse nie są zbyt korzystne. Przychodzi nostalgia i żal młodości, która upłynęła na ciężkiej pracy i nie przyniosła obfitego plonu. Życie nie rozpieszcza, a przyszłość jawi się w niezbyt ładnych barwach.

Szymczakowie i Pawłowscy są reprezentantami pokolenia, które w dużej mierze oszukano. A oni sami budowali ustrój, z którym zarazem walczyli. Pokolenie ich dzieci zdecydowanie podniosło głowy w walce o zmiany i prawdziwą wolność. Ta nadeszła, ale okazała się nie tak piękna, jak się spodziewano.

Ostatni tom tego cyklu to powieść o rozczarowaniu. O walce i gorzkim smaku nie porażki, a zwycięstwa. O tym, że spełnione marzenia nie zawsze okazują się tym, czego chcieliśmy. Fabuła idealnie odzwierciedla opisane czasy. Pokazuje ich szary koloryt i przejaskrawione barwy wywalczonej zmiany, która szybko okazała się brutalna i równie niesprawiedliwa.

Powieść wzrusza, zapiera dech w piersiach oraz nastraja nostalgicznie i melancholijnie. Dużo w niej smutnych scen, dużo wątków nie kończy się happy endem. Walka okazuje się często starciem z wiatrakami, a ludzie płacą ogromną osobistą cenę. Autorka doskonale uwieńczyła swój cykl i świetnie podsumowała życie i trud pokolenia, które odważnie walczyło z komunizmem.

Ten tom czytałam z wielką tęsknotą. Była to niesamowita podróż do lat dzieciństwa, które mimo szarości miały swój urok i smak. Nie obyło się bez łez, odsłuchania wspomnianych w tekście piosenek i obejrzenia zdjęć Nowej Huty z tamtych lat. Po przeczytaniu ostatniego zdania nadszedł smutek z powodu pożegnania ulubionych bohaterów i miejsc, które stały mi się bliskie.

Ta pięciotomowa saga to wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju cykl, który zasługuje na wielkie uznanie. To ambitna seria pełna prawdziwej historii i skomplikowanych ludzkich losów. Gorąco polecam te książki zakochanym w sagach i lubiącym lektury obyczajowe, w których ton fabule nadaje autor i historia.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Roman Dłużniewski | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

I to już koniec spaceru Aleją Róż. Mojego spaceru.
To był uroczy, cudowny spacer. To była podróż przez całe przaśne lata peerelu. Podróż pokazująca nieliczne wzloty i całe pasmo wyrzeczeń i cierpień pokolenia, któremu dane było żyć w Nowej Hucie lat 1949-1991.
Obyłem tę podróż, ten mój spacer w przemiłym towarzystwie. Były ze mną Julitka i Bogusia. Byli Wawrzek i Bronek. Dorotka i Ksawery. I jeszcze wiele innych kochanych postaci z Wiolką-Fasolką na czele.

Przepiękny tom, przepiękna cała saga.

Kiwi_Agnik | 2018-06-12
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Piąty tom sagi o rodzinie Szymczak.

Lektura lekka i przyjemna, szybko się czytała, język przyswajalny.
Autorka jak zwykle zaserwowała czytelnikowi ogromną dawkę wydarzeń historycznych.

Czytając tę część poczułam ogromny sentyment, bo właśnie ta część jest mi bliska, bo sama urodziłam się i wychowałam w tych czasach, o których pisze autorka.

Wszystko szeroko rozpisane, pisarka nie szczędziła bohaterom łez, wzruszeń, poruszeń, ale i śmiechu i radości.

Dlaczego więc tylko 5 gwiazdek?

Niektóre wątki były zbyt pośpieszne, akcja zbyt szybko pędziła, bez problemu dawkowałam sobie czas na czytanie tej lektury, mimo, że byłam na urlopie i czasu na czytanie było więcej, nie "ciągnęło" mnie do owej pozycji.

Może albo chyba nie jest to najlepszy czas na sagi rodzinne.
Nawiąże trochę do Sagi pani Ałbeny o losach Winnych, z Winnymi bardzo się zżyłam, a tutaj brakuje mi więzi z rodziną Szymczak.
Brak mi większych wzruszeń, emocji, czytania z wypiekami na twarzy, brak mi tego...

Monika | 2018-12-10

Moja przygoda z rodzinami Szymczaków i Pawłowskich dobiegła końca.

Żal, że już, że tak szybko. Naprawdę z czystym sumieniem mogę polecić cały cykl (autorka do końca nie zaniżyła poziomu!). Ktoś kto szuka pasjonującej sagi rodzinnej mocno osadzonej w powojennej historii Polski na pewno nie będzie zawiedziony.

Cieszę się, że trafiłam na tak interesujące książki! A wszystko przez przypadek. Trochę wolnego czasu, książka zostawiona przez kogoś na parapecie (na szczęście tom pierwszy ;-)) i wsiąkłam:-)

Warto!

Ta część jakoś najmniej mnie emocjionalnie zaangażowała. Może dlatego, że przedstawia czasy mojego wczesnego dzieciństwa. Pamiętam tylko, że byliśmy przerażająco biedni mimo tego, że moi rodzice bardzo ciężko pracowali. Jakoś nie mam ochoty do tych czasów wracać. Saga o Nowej Hucie jest na pewno godna polecenia. Pierwsze dwie części należą do moich ulubionych ale całość jest na bardzo wysokim poziomie.

Anna | 2018-10-28
Przeczytana: 27 października 2018

Walka o wolną Polskę, niezależną od wschodniego sąsiada, bez ciągłej inwigilacji służb, bez agresji milicji i ZOMO wobec demonstrujących robotników, z nadzieją na lepsze dni i normalne życie zakończyła się (czy aby na pewno?) 4 czerwca 1989 roku, kiedy upadł wreszcie znienawidzony komunizm.

Nowa Huta niełatwo odpuszczała komunistycznym władzom; strajki, protesty, wiece, kolportaż ulotek były na porządku dziennym. Nikt nie unikał walki, choć działania represyjne były okrutne. Dwukrotna wizyta Ojca Świętego w kościołach Nowej Huty budziła w ludziach wiarę i nadzieję. Podejmowano próby usunięcia znienawidzonego pomnika Lenina, stojącego w centrum miasta. Życie wszystkim dawało się mocno we znaki.

Nie wszyscy z rodziny Szymczaków i Pawłowskich doczekali tej chwili; jedni zmarli z uwagi na wiek lub choroby, inni w wyniku brutalnych działań bezpieki. Karol, syn Julii i Wawrzyńca, po raz kolejny przeżył dramat; stracił ukochaną Gabrysię, matkę trójki swych dzieci, która zmarła w...

deana | 2018-05-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2018

Nieubłaganie nadszedł moment, kiedy trzeba pożegnać się z sagą Edyty Świętek. Po raz ostatni zaglądamy do Nowej Huty, tym razem obserwując po raz kolejny zmagania życiowe rodzin Szymczaków i Pawłowskich, teraz na tle ostatniej dekady PRL-u.

Choć wydawać by się mogło, że los już wystarczająco doświadczył bohaterów, nadal nie zapanował upragniony spokój. Jak zawsze powieść ma dwa wyraźne, główne wątki. Z jednej strony obserwujemy zmiany jakie zachodzą w polityce, sytuacji społecznej, historycznej, gospodarczej, z bliska obserwujemy wielkie i znaczące wydarzenia historyczne w których bohaterowie mają mniejszy lub większy udział. Ale to przede wszystkim bardzo dobra powieść społeczno-obyczajowa. Zmienia się układ pokoleń. Jedni się starzeją, oddając pola młodszym, z dystansu obserwując lub próbując reagować i zapobiec błędom, drudzy - szukają własnej drogi, popełniają błędy, szaleństwa, czasem płacą za to najwyższą cenę. Nie brak bolesnych rozstań, nieoczekiwanych pożegnań, trudnych...

kajsa | 2018-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Skończyłam spacer Aleją Róż.Ba, pod koniec mogę powiedzieć,że nawet biegłam.
Jest to jakieś doświadczenie czytelnicze,ale przede wszystkim kolejna lekcja,że to co podoba się wielu,wcale nie musi nas zachwycać.
Niestety,nie zaliczę pani Świętek do swoich ulubionych pisarzy.

Pinacolada | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Skończyłam "Spacer Aleją Róż". Przez te pięć tomów zdążyłam się przywiązać do rodzin Szymczaków i Pawłowskich.
Jednak muszę stwierdzić że bardziej będę tęsknic za tą "starszą" czescia rodu. Młoda część została nam słabo zarysowana.
Nie można było się z nimi zżyć. Zostali dopiero nakreśleni w ostatniej części. Żałuję że jest to już koniec.
Saga bardzo dobra, wszystkim serdecznie polecam.

Teresa | 2018-06-28

Z wielką przyjemnością przeczytałam ostatni tom sagi i z ciężkim sercem rozstaje się z bohaterami rodziny Szymczaków i Pawłowskich z którymi się zżyłam od pierwszego tomu i wspólnie z nimi przeżywałam ich upadki i wzloty kibicując im do samego końca.Wielkie podziękowania dla Pani Edyty Świętek za stworzenie przepięknej sagi która chwyta za serce i pozostaje w pamięci na zawsze Dziękuje! Polecam.

Biblioteczka Rudej | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

"Jakże mało pozostaje po umarłych, gdy ich rzeczy doczesne znikają z mieszkania.Zachowuje się kilka zdjęć w albumie, garść historyjek, których w następnym pokoleniu już nikt nie będzie opowiadał, czasami jakiś list, który oparł się porządkom, czasami drobiazg. Szczoteczka do zębów, ubrania, zapachy - to odchodzi najszybciej. Potem zaciera się przed oczami widok ukochanej twarzy. Uszy zapominają tembr głosu".

Ostatni raz przeszłam się Aleją Róż. To był piękny i nostalgiczny spacer, na który wybrałabym się jeszcze nie raz, bo Pani Edyta potrafi czarować słowem i literki, które układają się słowa,a te w zdania, które same znikają sprzed oczu,z których czasem kapnie zdradziecka łza, a czasami błysną w uśmiech.
Tym razem autorka zabiera nas na spacer, który trwa od końca lat 70 do upadku władzy ludowej. Na tle burzliwych wydarzeń historycznych poznajemy dalsze losy rodziny Szymczaków i Pawłowskich, którzy zmagają się z codziennością,ale starają trzymać się razem i wspierać w ciężkich...