Sinobrody i inne opowiadania

Wydawnictwo: Horror Masakra
horror
Flora2811

„Istota tak plugawa, tak bezbożna, iż na samo wspomnienie jego wizyty ogarnia mnie obłęd. Leżałem sparaliżowany strachem, a ciemny kształt rozrastał się na mych oczach, formując z ciemnych smug swa ohydna bryłę. Poczułem energię tak złą, że aż mnie zemdliło. Gdybym mógł się poruszyć, pewnie czym prędzej pobiegłbym do łazienki i zwrócił niestrawione resztki kolacji. Jednak byłem sparaliżowany od stóp do głowy, owinięty kokonem niemocy, zdolny jedynie chłonąć obezwładniająca energię ciemnej materii. Czułem się niczym bezimienny kolos wyciosany w kamieniu, zdany na łaskę twórcy, który chciał zakląć w mej duszy opowieść.

On przybył, aby rzec mi coś ważnego.

On był niegdyś człowiekiem.

Z mroku wyjrzały żarzące się pochodnia ślepia: Odbita w nich piekielna czeluść, gorzała nienawistnie, kpiąc z mej ludzkiej ułomności.

- Też kiedyś byłem człowiekiem – zaśmiał się, roztaczając swe ciemne macki nad mą głową.

- Imię moje Gilles De Rais. Zwą mnie Sinobrodym.
A teraz posłuchaj. Opowiem ci moja historię…"

źródło opisu: https://www.facebook.com/zinHorrorMasakra/

źródło okładki: https://www.facebook.com/zinHorrorMasakra/

alak | 2018-05-07
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Maciej Szymczak, filozof, agent turystyczny i przede wszystkim pisarz. Jest autorem opowiadań z gatunku horror. Laureat konkursów, publikuje na znanych portalach i w magazynach literackich oraz w antologiach. Jest człowiekiem nie obawiającym się zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi, gdyż pewność siebie może zaprowadzić na manowce wiedzy. Szuka u źródeł, jeśli tylko są w zasięgu ręki, a czego nie jest pewien, wplata bez obaw w treść, zostawiając margines odpowiedzi czytelnikowi, który wciągnięty w nić fabuły sam przyłapuje się na szukaniu wiedzy nie tylko w podręcznikach lecz także w swojej podświadomości.
Przedstawiony zbiór opowiadań odkrywa przed czytelnikiem nieznane obszary psychologii strachu i zła. Skąd się bierze zło? Jak długo nami kieruje i ku czemu zmierza? Czy wiara jest jedna i sprawiedliwa? A jeśli jest coś jeszcze, o czym nikt nam nie mówi? Do jakiego stopnia okrutny jest człowiek i jak bardzo potrafi zranić, nim zada ostateczny cios?
Zapraszam czytelników...

Flora2811 | 2018-06-14
Przeczytana: 2018 rok

"Okrucieństwo natury i historii"

"Maciej Szymczak to polski pisarz grozy, który specjalizuje się zwłaszcza w tematyce mitologicznej, historycznej i filozoficznej oraz popularyzator słowiańskiej spuścizny. Jego teksty ukazywały się m.in. w antologiach: "Szlakiem odmieńców", "Lustra zbrodni", "Krew zapomnianych bogów", "Krwawnik 2", "Tabu", "Słowiańskie koszmary" i "Narratorem śmierć". "Sinobrody..." to jego pierwszy samodzielny zbiór opowiadań, zawierający zarówno nowe, jak i opublikowane już niegdyś opowieści. Znając wcześniejsze dokonania Szymczaka i sięgając po "Sinobrodego i inne opowiadania", spodziewałam się prozy nieszczędzącej odbiorcy krwawych, naturalistycznych scen, nawiązującej garściami do starożytnych wierzeń i pełnej refleksji dotyczącej duchowego życia człowieka, brutalnej, podejmującej ważkie tematy, ale też dość klimatycznej i pełnej akcji. Co...

marindek | 2018-07-08
Na półkach: Przeczytane, Horror

Generalnie jest to bardzo dobry zbiór opowiadań grozy, ale jak często bywa w antologiach, są teksty zarówno wybitne, jak i te gorsze, które nie zapadają szczególnie w pamięć.
Autora tego zbioru, Macieja Szymczaka kojarzyłem z innego "dziecka" wydawnictwa Horror Masakra pt. "Tabu", więc miałem obraz czego się spodziewać. Wydaje mi się, że lepiej udały mu się te opowiadania, których akcja dzieje się w odległych czasach jak np: tytułowy "Sinobrody", "Walkiria" czy "Biblia szatana", aczkolwiek te, które toczą się współcześnie też były świetne - "Dłużnik", "Hotel Nawia" oraz "Pajęczyna". Do gustu nie przypadły mi zbytnio "Przymierze" i "Słoneczny wojownik", ale były bardzo krótkie, więc przebrnąłem przez nie bezboleśnie.
Podsumowując: "Sinobrody i inne opowiadania" to bardzo dobra, choć nie pozbawiona wad antologia grozy rodzimego pisarza i choćby z tego względu warto ją przeczytać...

underluk | 2018-05-09

“Sinobrody i inne opowiadania” to solidny zbiór, co do którego życzyłbym sobie by był grubszy. A to już samo w sobie może być zaletą bo oznacza, że po przeczytaniu zawartych w nim jedenastu tekstów, nie czułem się zmęczony ani zniechęcony. Mało tego, chciałbym więcej. Maciej Szymczak potwierdził tym zbiorem, że umie świetnie kreować klimat w swoich historiach i czerpiąc inspiracje z różnych źródeł, nawet na chwilę nie traci z oczu obranego celu. Może dlatego w większości tych opowiadań znajdziemy coś więcej niż posępną atmosferę i litry przelanej krwi.

Pełna recenzja na: http://bramygrozy.pl/literatura/225/sinobrody-i-inne-opowiadania.html

Athanati Este | 2018-06-10

Pełna recenzja: http://fantastycznarzeznia.blogspot.com/2018/06/horror-10-maciej-szymczak-sinobrody-i.html
"(...) Zdecydowanie najlepiej Szymczak wypada w opowiadaniach historycznych oraz słowiańskich. Poza tym, że widać, iż w tych tematach czuje się najlepiej to jeszcze broni się ogromną wiedzą oraz sprawnym piórem, które nie nuży czytelnika nawet w znienawidzonych przez wielu opisach. Cieszy mnie, że Maciek sięga do osób stosunkowo mało znanych laikom - tytułowa postać zbioru to przecież Gilles de Rais, niegdyś walczący u boku Joanny d'Arc. Ją znacie wszyscy, nieprawdaż? A kto niewtajemniczony w historię może cokolwiek powiedzieć o jej zamieszanym w makabryczne zdarzenia towarzyszu? Ile osób niezaangażowanych w rodzimą mitologię kojarzy Chorsa czy Welesa? W porównaniu z tak mainstreamowym Perunem czy Światowidem raczej niewielu. Osobiście po przeczytaniu całej książki odczuwam niedosyt, ale wierzę, że autor jeszcze pozytywnie zaskoczy mnie w następnym tomie słowiańskiej antologii...

opiet | 2018-07-17
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2018

Książka wypożyczona od autora, Macieja Szymczaka :)

Sinobrody – 7,5/10

Katharsis 5,5/10

Walkiria 6,5/10

Słoneczny Wojownik 7/10.

MORNER8 | 2018-04-24

Krwawo ! Okrutnie i Makabrycznie .

Bardzo ciekawy zbiór , bardzo ciekawych opowiadań .

CherryRED | 2018-05-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Horror