Trzej muszkieterowie

1 405
Les Trois Mousquetaires
klasyka
BlueCarmen

Jedna z najsłynniejszych powieści Alexandra Dumasa, a zarazem klasyk gatunku płaszcza i szpady. Opowieść o dzielnym d’Artagnanie i jego trzech przyjaciołach z elitarnej formacji królewskich muszkieterów stała się pierwowzorem setek podobnych powieści, a diaboliczny kardynał Richelieu i złowieszcza Milady – prototypami czarnych charakterów, koniecznych w tego rodzaju utworach. Cechą charakterystyczną powieści, wielokrotnie później powielaną, jest osadzenie fikcyjnych bohaterów w autentycznych realiach historycznych.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9336

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9336

Filip | 2019-07-09

Kawał dobrej literatury przygodowej z gatunku płaszcza i szpady. Powieść tę czyta się bardzo dobrze nie tylko z uwagi na wartką akcję, ale także na piękny w swej prostocie język. Ponadto mamy możliwość obcowania z pięknymi, charakterystycznymi dla ówczenej epoki wartościami, takimi jak: honor, przyjaźń, poświęcenie, odwaga, miłość. Z czystym sumieniem daję 9/10.

Następcy Książek | 2019-07-07

Odkąd była na musicalu we Wrocławiu (ogromnie polecam) miałam przeogromną ochotę przeczytać książkę i obejrzeć film. Po książkę było mi trudno sięgnąć, gdyż odstraszały mnie gabaryty, ale po "Nędznikach" byłam już gotowa na to. I w ten sposób poznałam tą genialną historię, wspaniałe postaci itp. Żałuję że tak zrozumiałym językiem nie są napisałem wszystkie klasyki, bo wtedy może bym polubiła lektury szkolne. Nie wypowiem się więcej na temat tej książki, gdyż nie czuję się kompetentna. Mogę tylko powiedzieć, że jestem zauroczona i polecam

Oliwia | 2019-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Książka napisana językiem pięknym i dostojnym, a jednocześnie tak prostym, że czytanie jej to sama przyjemność. Nikomu by nie zaszkodziło, gdyby dzisiejsze młodzieżówki były pisane w takim stylu ;) Historia ciekawa i porywająca, wciąga czytelnika niemiłosiernie i potrafi pare razy zaskoczyć. Wielkie uszanowanie trzeba złożyć głównej postaci, który jest postacią ludzką, a nie wyidealizowanym bohaterem i potrafi zdenerwować, lecz to tylko wielki plus dla niego.

FallenAngel214 | 2019-05-20

Książka niesamowicie wciągająca. Raz zaczęłam i nie mogłam skończyć. Aleksander Dumas to autor godny wielkiego uznania. Powieść pełna zwrotów akcji i tajemnic. Choć tytuł jest odrobinę sprzeczny z historią, jest to powieść świetna. Nie bez powodu jest nazywana perłą literatury. Polecam wszystkim, chcącym przeżyć przygodę.

Krzysztof Nalepa | 2019-05-19
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 19 maja 2019

Trudno mi ocenić książkę napisaną prawie 200 lat temu. Nie nudzi, przedstawia kawałek historii Francji, bohaterowie wyraziści, dobrze skonstruowani, momentami jest zabawnie.
Jednak czuć ten upływ czasu. Za dużo tu przypadków, zwłaszcza w końcówce, podstęp jest wyczuwany tylko kiedy antagonista opowiada na głos o swoich intrygach gdy jest podsłuchiwany, a kardynał co rusz nagradza swoich wrogów.

D4w1D | 2019-04-23
Przeczytana: 04 kwietnia 2019

Klasyka literatury przygodowej, która niespodziewanie dobrze zniosła ząb czasu.

Przed rozpoczęciem lektury, miałem obawy, czy historia D'Artagnana oraz jego przyjaciół okaże się dla mnie atrakcyjna. Widziałem przynajmniej kilka adaptacji "Trzech Muszkieterów", więc wyszedłem z mylnego założenia, że niczym zaskoczony nie zostanę. O ile pierwsza część książki faktycznie traktuje o, nadmiernie eksploatowanej przez filmowców, słynnej sprawie spinek Królowej Anny, tak wszystko co miało miejsce dalej nie było już tak oklepane. Pomimo że przedstawiona historia traci momentami odpowiednie tempo, jako całość broni się naprawdę dobrze. Uwierały mnie za to, namnażające się zbiegi okoliczności oraz pewne zdarzenia, które wydały mi się skrajnie nieprawdopodobne, jak na przykład Milady nie rozpoznająca jednego z muszkieterów w "pewnej sytuacji".
Co do samych postaci to zdecydowanie należą się Autorowi wyrazy wielkiego uznania. Richelieu stworzony przez Dumas'a jest chyba najczęściej...

anja27 | 2019-03-23

Świetna przygoda! Spędziłam kilka naprawdę miłych dni przy tej lekturze :) achh te czasy gdzie kobiety nosiło się na rękach a dla miłości schodziło się do piekieł... Piękna książka, o przyjaźni, miłości, sprawiedliwości,akcja goni akcje a to wszystko opisane pięknym językiem. Ale myślę że trzech muszkieterów nie potrzebuje zachęty do czytania bo to klasa sama w sobie :)

Gerard Waldowski | 2019-03-22
Przeczytana: 22 marca 2019

190322 audio G8.
Z wszystkich ekranizacji najbardziej w pamięci utkwił mi serial z dzieciństwa, gdzie muszkieterowie byli pod postaciami psów. Dlatego też czytając w wyobraźni widziałem każdą postać z głową zwierzęcia.
Co do samej powieści to nie odkryję nic nowego - po prostu świetna, kolejne arcydzieło, które udało mi się przeczytać. A sama postać Milady jest genialna.

sai | 2019-03-12
Przeczytana: 12 marca 2019

Kto nie słyszał o trzech muszkieterach i D’Artagnanie ? Sławetnym - "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Szczerze chyba każdy kojarzy muszkieterów, bardziej z ekranu telewizora, bo przecież tyle różnych wersji zostało wypuszczonych. Ja miałem to szczęście że żadnej nie oglądałem, a zaczynam od książki. Szczerze powiedziawszy nie byłem przekonany co do tego tytułu, niemniej jednak jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Przygody naszych głównych bohaterów wciągają, nie ma czasu na przestoje akcja szybko posuwa się do przodu, plusem również same charaktery postaci, wątek miłosny, polityczne potyczki. Czyta się naprawdę przyjemnie, myślałem że będzie problem z samą formą językiem ten jednak jest bardzo zrozumiały. Polecam, przecież tytuł uchodzi za klasyk i myślę że naprawdę warto go przeczytać.

Mirek | 2019-03-06

Klasyka. Komentarz jest zbędny.