Trzej muszkieterowie

Tłumaczenie: Joanna Guze
Cykl: Trzej muszkieterowie (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
1 330
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Les trois mousquetaires
832070426X
literatura francuska
farfallam

Młody szlachcic gaskoński, d'Artagnan, wyrusza do Paryża. W przydrożnej gospodzie staje się mimowolnym świadkiem spotkania dwojga tajemniczych nieznajomych. Nie zdaje sobie sprawy, jak dalece zaważy to na jego dalszych losach zawiązana wówczas intryga sięga bowiem najwyższych kręgów królewskiego dworu. Czy młodzieniec i jego trzej przyjaciele, Atos, Portos i Aramis, wywiążą się z nałożonej na nich przez samą królową Annę Austriaczkę misji i czy unikną przy tym gniewu króla Ludwika XIII oraz wszechmocnego kardynała Richelieu.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

chrispu | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Kawał dobrze napisanej literatury awanturniczo przygodowej osadzonej w mniej lub bardziej prawdopodobnych realiach Francji za czasów panowania króla Ludwika i kardynała Richelieu. Świetnie pokazane charaktery głównych bohaterów (każdy jest indywidualistą na swój sposób ale i również wierny przyjaciołom), kapitalnie pokazane "czarne charaktery", interesujący wątek miłosny oraz polityczny. Akcja goniąca akcję, pojedynki, pościgi, kilka zaskakujących zwrotów sytuacji - nie można się nudzić (o ile oczywiście lubi się taką literaturę). Co prawda na potrzeby powieści autor nagina tu trochę prawdę historyczną, pokazując ją tylko z jednego punktu widzenia (ludzi wiernych królowi) ale to specjalnie nie przeszkadza w odbiorze treści. Kto by sobie tam głowę zawracał czy król lub kardynał miał rację - grunt, że wszystko to trzyma się kupy i nie ma jakichś zauważalnych absurdów.

Nie zliczę ile razy w życiu, przeczytałam tę powieść. To jedna z moich powieści ulubionych, wśród ulubionych, i moim zdaniem – jest to arcydzieło powieści historycznej.

Autor wybrał moment historii Francji, stworzył bohaterów fikcyjnych, ale odpowiadających realiom epoki oraz zanurzył w przygodach, uczuciach i związkach z bohaterami historycznymi. Podziwiam Dumasa za jego kunszt, język, styl. Podziwiam go za każdego z bohaterów fikcyjnych – zwłaszcza tytułową trójkę muszkieterów oraz bohatera głównego. Podziwiam go za stworzenie jednej z najwspanialszych femme fatale w literaturze. Podziwiam go za każdą postać historyczną, zwłaszcza kardynała Richelieu, króla Ludwika XIII, a nawet księcia Buckingham:). Cenię nawet każde rozminięcie się z prawdą historyczną, bo zawsze, służyło to jakiemuś celowi:)

Ale najważniejsze jest to, że w tej powieści, gdzie akcja goni akcję, a jedna przygoda, w tempie błyskawicznym, ustępuje kolejnej, gdzie mamy do czynienia z pojedynkami, pościgami,...

książek: 1903
kryptonite | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Dla innych powieść z lat dzieciństwa i młodości, dla mnie... jeszcze kilka dni temu nie miałabym co napisać w miejsce tych kropek. Wcześniej zniechęcono mnie do tej pozycji poprzez milion adaptacji filmowych i telewizyjnych, gdzie każdy reżyser miał inną wizję historii trzech muszkieterów i d'Artagnania. Jednak w tym roku, bez większego oczekiwania sięgnęłam po oryginalną powieść Dumasa ojca, którego syn swoją 'Damą kameliową' nawet mnie nie oczarował.
Dosyć już tego narzekania z mojej strony, ponieważ teraz przyjdzie czas na wielbienie;-) - nie sądziłam, że 'Trzej muszkieterowie' tak mnie wciągną, mimo iż nie przepadam za powieściami przygodowymi (nie jestem wielką fanką Sienkiewicza, który przecież wzorował się na Dumasie ojcu!). Świetnie napisana historia, wyraziste postaci (nie tylko d'Artagnan, Atos, Portos i Aramis, ale też słynna Milady), ciągła akcja, zaskakiwanie czytelnika... Brawa dla autora! Jestem pewna, że jeszcze sięgnę po inne jego powieści. Na jakim świecie ja żyłam?!

Alex Ritter | 2015-01-26
Na półkach: Przeczytane, Ebooki

Po książkę sięgnęłam z ciekawości. Chciałam porównać ekranizację, które widziałam z pierwowzorem.
Książkę bardzo szybko się czyta. Co chwilę się coś dzieje.

FannyBrawne | 2017-08-15

Czy ktoś nie słyszał o trzech muszkieterach i ich młodym przyjacielu D’Artagnanie? Większość osób wie, że byli oni najlepszymi żołnierzami króla Francji i wrogami kardynała Richelieu. Jednak ich historia została wielokrotnie przekształcona, min. w filmie ,,Człowiek w żelaznej masce” czy serialu BBC ,,Muszkieterowie”(swoją drogą, serial jest cudowny). Warto jednak poznać oryginał Dumasa, bo dostarcza on naprawdę wielu wrażeń i w niczym nie ustępuje najlepszym filmom przygodowym.

Chociaż tytuł brzmi ,,Trzej muszkieterowie” to fabuła powieści Dumasa skupia się przede wszystkim na czwartym z nich. D’Artagnan to młody Gaskończyk, który przybywa do Paryża, by zrealizować swoje marzenie o zostaniu muszkieterem. Spotyka tam trzech doświadczonych muszkieterów – Atosa, Portosa i Aramisa i zaprzyjaźnia się z nimi. Cała czwórka będzie musiała stawić czoło wszechwładnemu kardynałowi Richelieu i demonicznej piękności Milady.

Ta książka to dla mnie dowód na to, że literatura lekka i przyjemna...

Wkp | 2017-03-28

MUSZKIETEROWIE CZTEREJ

Można się sprzeczać czy „Trzej muszkieterowie” to najbardziej znane dzieło Aleksandra Dumasa (ojca) czy może jest nim „Hrabia Monte Christo”, ale chyba nikt nie powie, że istnieje utwór bardziej reprezentacyjny dla gatunku płaszcza i szpady niż przygody młodego d'Artagnana. Tym bardziej nikt nie zaprzeczy ich wielkości i miejscu w historii literatury. Dlatego niezależnie czy jest się miłośnikiem książek historyczno-przygodowych czy też nie, warto je poznać i przekonać się przy okazji, że mimo upływu ponad 170 lat, jakie minęły od powstania powieści, wciąż ma ona wiele do zaoferowania, a styl, jakim została napisana urzeka i fascynuje.

Akcji „Trzech muszkieterów” chyba nikomu nie trzeba przybliżać. Ponad dwadzieścia filmowych adaptacji i niezliczone wersje inspirowane klasyką zrobiły swoje, każdy więc w mniejszym bądź większym stopniu kojarzy treść, nie mniej i tak warto przypomnieć, że powieść przybliża losy osiemnastoletniego Gaskończyka d'Artagnana, który...

Łukaszo | 2017-10-11

Francja w pierwszej połowie XVI wieku. Do oberży wchodzi młody Gaskończyk. Schyla głowę w przywitaniu oberżyście. Siada przy wolnym stoliku. Głowę młodzieńca zaczyna wypełniać marzenie o dołączeniu do elitarnej jednostki muszkieterów królewskich. Marzy również o życiu pełnym przygód i życiu z którego rodzina byłaby dumna. D'Artagnan - bo tak ów młodzian ma na imię, szybko jednak powraca do rzeczywistości, po czym szybko zbiera się z powrotem w drogę, a droga ta prowadzi do stolicy i upragnionego celu.

Pierwszy raz do czynienia z "Trzema Muszkieterami" miałem do czynienia jeszcze w dzieciństwie. Wtedy to za sprawą filmowej adaptacji rozmiłowałem się w barwnym i pełnym przygód świecie Atosa, Portosa, Aramisa i ich nowego druha D'Artagnana. Teraz po tylu latach postanowiłem zmierzyć się z literackim pierwowzorem i muszę przyznać była to fantastyczna podróż...

Degamisz | 2015-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Chyba żadna książka w moim życiu nie czekała aż tyle na swoją kolej. „Trzech muszkieterów” dostałem w prezencie 20 lat temu i od tej pory powieść zalegała na mojej półce prosząc się o przeczytanie. Wreszcie się udało.

Aleksander Dumas należy do klasyków, a „Trzej muszkieterowie” do kanonu arcydzieł literackich. Muszę przyznać, że początkowo uznałem, że to na wyrost bowiem powieść wydawała mi się nijaka. Jednak w miarę czytania zmieniałem zdanie ze strony na stronę, bowiem dostałem epicką powieść historyczną. Rzecz jasna dużo bardziej wolę nasze polskie powieści chociażby Sienkiewicza czy Szczuckiej ale i Dumas zapewnił mi świetną rozrywkę. Rewelacyjne tło siedemnastowiecznej Francji, świetna fabuła, dużo ciekawych wątków i świetne postaci muszkieterów. Chociaż, nie wiedzieć czemu, do gustu bardzo mi przypadła postać sługi D’Artagnana czyli Plancheta.

Aczkolwiek spodziewałem się jakichś potężnych, imponujących scen batalistycznych. Tego chyba mi zabrakło najbardziej. Poza tym...

książek: 2018

Aleksander Dumas (ojciec) był niezwykle płodnym XIX-wiecznym pisarzem i i dramaturgiem. Największą sławę przyniosły mu powieści historyczne i przygodowe: „Hrabia Monte Christo”, cykl o muszkieterach („Trzej muszkieterowie”, „W dwadzieścia lat później”, „Wicehrabia de Bragelonne”) oraz cykl o Walezjuszach („Królowa Margot”, „Pani de Monsoreau” i „Czterdziestu pięciu”). Wnuk markiza i czarnej niewolnicy z San Domingo, syn generała i córki oberżysty, prowadził ciekawe i niezwykle rozrzutne życie. Pozostawił po sobie ponad 200 utworów.

Każdy przynajmniej raz w życiu zetknął się z tytułem „Trzej muszkieterowie” - nie bez powodu zalicza się on do klasyki literatury światowej, do tego ma ponad dwadzieścia adaptacji filmowych i niezliczone wersje inspirowane jego fabułą, a zatem każdy w mniejszym lub większym stopniu zna treść tej powieści Dumasa (ojca). Mimo wszystko nakreślę ją skrótowo dla osób, które jakimś trafem się uchowały i nie wiedzą o tym tytule nic.

Akcja „Trzech...

Elina | 2010-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2010

"Klasyka to coś , co wszyscy chcieliby przeczytać i czego nikt nie czyta"

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, kto jest najlepszym recenzentem? Najbardziej obiektywnym, i nieczułym na zmieniające się mody, czy poglądy?
To Czas. Próba czasu to najtrudniejsze wyzwanie postawione przed każdym dziełem literackim.
I zapewniam Was , że niewiele wychodzi z nich obronną ręką.
Powieść jednak, którą mam zamiar Wam przedstawić przeszła tą trudną i wymagającą próbę.
I wiecie co? Wygrała!

"Trzej muszkieterowie" ukazali się bowiem po raz pierwszy w roku 1844. To pierwsza z trylogii opisującej fascynujące przygody czwórki przyjaciół - Atosa, Portosa, Aramisa i d'Artagnana.
Zostały osadzonę w wieku XVII , okresie ciągłej walki między człowiekiem o niezwykle ciekawej biografii, politykiem pełnym tajemnic- kardynałem Richelieu i królem Ludwikiem XIII.
Nie brak tutaj dworskich intryg, niespodziewanych zabójstw, pojedynków na śmierć i życie. Och, doprawdy nasze życie w wydaje się niezwykle...