Jedyna historia

Okładka książki Jedyna historia Julian Barnes
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Jedyna historia
Julian Barnes
6,6 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Only Story
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2018-05-23
Data 1. wyd. pol.:
2018-02-01
Data 1. wydania:
2018-02-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380312418
Tłumacz:
Dominika Lewandowska-Rodak
Tagi:
literatura angielska miłość odmiana losu powieść obyczajowa relacje damsko-męskie samotność spotkanie szczęście uczucie wspomnienia
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba….



4229 121 154

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
773 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1858
1510

Na półkach: , , , ,

Stary mężczyzna opowiada historię młodzieńczej miłości do starszej kobiety; zaważyła ona na całym jego życiu. Introspektywna, refleksyjna proza ocierająca się o esej filozoficzny, skłaniająca do zadumy nad naszym życiem. Ale książka jest przegadana, inspirujące fragmenty toną w morzu banałów. Zacząłem słuchać audiobooka w doskonałym wykonaniu Jerzego Schejbala, dokończyłem czytając ebooka.

Stary mężczyzna imieniem Paul opowiada po wielu latach o swojej młodzieńczej miłości (miał wtedy 19 lat), do Susan, kobiety po czterdziestce, która mogłaby być jego matką. Usiłuje zrozumieć, zracjonalizować swoje uczucie, ale czy miłość podlega racjonalizacji, czy można ją obiektywnie i chłodno ocenić?

Kluczowy w książce jest następujący cytat: „Każdy ma swoją historię miłości. Każdy. Taka historia mogła zakończyć się fiaskiem, uczucie mogło wygasnąć, mogło nawet nigdy do niczego nie dojść, wszystko mogło rozgrywać się w wyobraźni, ale to nie czyni jej mniej prawdziwą. Czasem nawet bardziej. Czasem widzi się parę, która wydaje się do głębi sobą znudzona, i nie sposób wyobrazić sobie, by coś ich jeszcze łączyło ani dlaczego nadal są razem. Ale to nie tylko przyzwyczajenie, wygoda, przywiązanie do konwenansów czy coś podobnego. Są razem, bo kiedyś przeżyli swoją historię miłości. Wszyscy ją przeżywają. To jedyna historia.” A opowieść Paula, to właśnie ta jego jedyna historia. Od razu pojawia się pytanie, a jaka jest moja historia? A historia moich rodziców?

Na początku jest sielankowo i pięknie, ale druga część książki, gdy Susan porzuca męża i kochankowie zamieszkują ze sobą, jest bardziej dramatyczna, pojawiają się w tej relacji kłopoty i problemy; Paul nie potrafi sobie z nimi poradzić, jest po prostu za młody, brakuje mu życiowego doświadczenia i przyjacielskiej rady, szamocze się bezradnie przez lata widząc jak traci ukochaną kobietę. Miłość przeistacza się w litość i gniew. Ale nie potrafi odejść od Susan, może powinien, po latach myśli: „Czy byłoby lepiej – to znaczy mniej katastrofalnie – dla niego, dla niej, dla nich obojga, gdyby ich związek istotnie był „francuski”? Starsza kobieta uczy młodszego mężczyznę sztuki miłości, a potem, ukradkiem ocierając wytworną łzę, przekazuje go światu – światu młodszych, bardziej poślubialnych kobiet? Być może.” Być może...

Lubię narrację Barnesa powolną i płynną pełną dygresji i refleksji. W takim duchu czyta audiobooka Jerzy Schejbal, to dosyć kontrowersyjna interpretacja, ale mi się podoba.

Niestety, książka jest przegadana, za dużo tam słów i banałów a ciekawe, poruszające fragmenty czy myśli pojawiają się rzadko. Dlatego w pewnym momencie przestałem słuchać audiobooka i przerzuciłem się na ebooka, którego przyswaja się szybciej.

Nasuwa się porównanie z 'Lektorem' Schlinka, też opowiadającym o miłości młodego chłopaka do starszej kobiety, to uczucie wpłynęło na całe jego życie. Ale w arcydziele Schlinka mieliśmy zwięzłość i siłę, każde słowo ważyło, u Barnesa ciekawe myśli i poruszające fragmenty toną w morzu banałów.

Trochę żal straconej okazji, ale to wciąż inspirująca proza, Barnes nie schodzi powyżej pewnego poziomu.

Stary mężczyzna opowiada historię młodzieńczej miłości do starszej kobiety; zaważyła ona na całym jego życiu. Introspektywna, refleksyjna proza ocierająca się o esej filozoficzny, skłaniająca do zadumy nad naszym życiem. Ale książka jest przegadana, inspirujące fragmenty toną w morzu banałów. Zacząłem słuchać audiobooka w doskonałym wykonaniu Jerzego Schejbala, dokończyłem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    949
  • Przeczytane
    938
  • Posiadam
    167
  • 2018
    41
  • 2019
    39
  • Teraz czytam
    18
  • 2021
    17
  • 2020
    15
  • Audiobook
    15
  • Ulubione
    14

Cytaty

Więcej
Julian Barnes Jedyna historia Zobacz więcej
Julian Barnes Jedyna historia Zobacz więcej
Julian Barnes Jedyna historia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także