Bóg nie jest automatem do kawy. Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem

Tłumaczenie: Julia Różewicz
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
LubimyCzytać

Najpopularniejszym księdzem w ateistycznych Czechach jest Polak. Ksiądz Zbigniew Czendlik przyjechał do Czech w 1992 roku i szybko zdobył wielką popularność. Ugruntowały ją programy telewizyjne, które prowadził oraz książka Postel, hospoda, kostel – co po polsku znaczy: łóżko, knajpa, kościół – w której odpowiadał na pytania Markéty Zahradníkovej. W Czechach książka stała się bestsellerem i zdobyła literackie nagrody.

Na kazaniu ksiądz Zbigniew oznajmia, że Bóg nie jest ciekawy tego, co zrobiliśmy źle – ciekawi go to, co zrobiliśmy dobrze.

Początek pierwszej mszy w niedzielę przesunął z ósmej rano na wpół do dziesiątej. Kobiety protestowały, że nie zdążą ugotować obiadu, ale młodzieży to odpowiadało. („Dla mnie – mówi w książce – to i tak jest wciąż za wcześnie, przecież msza święta jest pamiątką ostatniej wieczerzy, a nie pierwszego śniadania”).

W seminarium nudziło go analizowanie Biblii, zwłaszcza Starego Testamentu. („Do Pisma Świętego podchodzę jak do listu miłosnego. Zachwycam się jego treścią, ale przecież nie będę mu robił sekcji zwłok”).

​Lubi szczerość i nieudawanie. A nie przepada za tymi, którzy dążą do świętości. („Zbytnia świętość przeszkadza w rozwoju”). Żartuje, że ten biedny Pan Bóg już nie wie, gdzie się schować przed kimś obsesyjnie dążącym do świętości.

​Jego celem jako proboszcza nie jest pełny kościół. („Nie jestem menagerem gwiazdy rocka, żebym napełniał stadiony”). Stawia na jakość relacji z tą nieliczną garstką, która z przekonaniem wierzy.

W niszczejącej części plebani wybudował dom dla rodzin adopcyjnych, które nie miały szans na mieszkanie.

W przeciwieństwie do innych proboszczów ma dodatkowe źródło zarobków w telewizji, prowadzi talk-show. Uważa, że jego popularność służy temu, żeby ludzie go słuchali jako księdza. To, co zarabia, rozdaje potrzebującym. A jeśli coś mu zostanie, kupuje francuską wodę kolońską i sery.

Ksiądz prymas powiedział publicznie, że jeden ksiądz taki jak on, to jeszcze nie jest w Kościele katolickim problem. Byłby, gdyby pojawiło się takich księży dziesięciu.

„Ksiądz Czendlik u nas nie mógłby się zachowywać jak w Czechach. Mam wrażenie, że jest on trochę polskim uchodźcą. Drodzy Czesi, dlaczego nam go nie zwrócicie? Może i ja, który uważam się za niewierzącego, wróciłbym pod jego skrzydłami do Kościoła. Zbigniew Czendlik wywołuje we mnie chęć poszukiwania w Kościele czegoś nowego” – z tekstu Mariusza Szczygła do czeskiego wydania książki Bóg nie jest automatem do kawy.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

wkwiatki | 2018-04-02

Intrygująca książka, jeszcze bardziej intrygujący człowiek. Nie mówię "dobra", ale intrygująca właśnie. Bo zaczyna się nierówno; jakby trema ją zjadła i choć miała przygotowany szablon i określony temat, w ostatniej chwili zmieniła zdanie i zaczęła mówić o czymś mniej wstydliwym. Dlatego właśnie byłam rozczarowana, ale tylko na początku. Sytuacja się zmieniła. Muszę powiedzieć, że napawa mnie pocieszeniem i wzruszeniem, że są jeszcze w pobliżu księża, którzy najpierw są ludźmi i myślą po ludzku, a dopiero później są księżmi. O Czendliku chciałoby się powiedzieć: normalny, zwyczajny, prosty. A nie można, bo w obecnych realiach normalność jest inna. Wszystkim, którzy chcą nauczyć się patrzeć na życie ot tak, którzy nie wierzą, bo nie widzą normalności wśród kleru, którzy zapętlili się w wyznawaniu zasad, razem z Czendlikiem przypominamy, że Pan Bóg stworzył ich tylko 10. A poza tym stworzył Czendlika i nie jest to wcale mniejsza zasługa.

Pióreczko | 2018-05-19
Przeczytana: 16 maja 2018

Czym jest religia? Czy tylko duchowymi uniesieniami, obrzędami, modlitwą?
Bardzo mnie smuci to, że do nas Chrześcijan przylepiono łatkę "oderwani od rzeczywistości". Jeszcze bardziej dobija mnie fakt, że znajdą się osoby, które są z tego dumne.
Nie. Jesteśmy normalnymi ludźmi. Brakuje mi takich prostych księży jak Czendlik.
Którzy otwarcie mówią, że chodzą do knajpy, lubią jedzenia z górnej półki, a na drzwiach do sypialni mają napisane "Budzić w razie pożaru lub zniesienia celibatu"!
Bardzo dobra książka. Bardzo dobry człowiek. Polecam!

magda | 2018-05-19
Ewiszcz | 2018-05-07
Mateusz1992 | 2018-05-05
riotdreamer | 2018-04-25
Bulwarowy proboszcz

Urodził się w Brennej, dorastał w Dębowcu. Po skończeniu seminarium w Katowicach wyjechał do Chorzowa, a potem – do Czech. Dziś jest proboszczem w niewielkim Lanškrounie i – według gazety „Denik” – jednym z dziesięciu najbardziej wpływowych Czechów. Ma swój talk-show w telewizji i program w radiu, przyjaźni się z celebrytami. Media nad Wełtawą okrzyknęły go nową twarzą czeskiego Kościoła.

Patronaty tygodnia

Pierwszy tom nowego cyklu Vincenta V. Severskiego, zbiór opowiadań brytyjskiej pisarki nigeryjskiego pochodzenia, poradnik Magdaleny Witkiewicz o tym, jak wydostać się z Czarnej D., książki o chłopakach, którzy lubią robić na drutach i dziewczyna, które lubią się bić - to tylko niektóre z naszych propozycji. Zobaczcie sami jakie tytuły polecamy w tym tygodniu.