Bóg nie jest automatem do kawy. Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem

Okładka książki Bóg nie jest automatem do kawy. Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem Markéta Zahradníková Patronat Logo
Patronat Logo
Markéta Zahradníková Wydawnictwo: Dowody Seria: Nie w serii biografia, autobiografia, pamiętnik
Nie w serii
Postel hospoda kostel
Dowody
2018-04-25
2018-04-25
Julia Różewicz
ateizm chrześcijaństwo Czechy ksiądz wiara wywiad wywiad rzeka życie chrześcijańskie
Inne

Czyny, nie słowa

Już kiedyś o tym wspominałem, że w tym roku będę wyczytywał książki z tych wydawnictw, z których do tej pory nic nie czytałem. Tym sposobem dotarłem już do litery D i do wydawnictwa Dowody na istnienie. Drugim kryterium wyboru jest czy jest to książka polska czy zagraniczna. Tym sposobem 16 lutego rozpocząłem czytać książkę pt. Bóg nie jest automatem do kawy. Jest to wywiad czeskiej dziennikarki Markety Zahradnikovej z pochodzącym z Polski księdzem Zbigniewem Czendlikiem.

Ksiądz opowiada w niej o swoim dzieciństwie, o drodze do kapłaństwa, o tym, jak trafił do Czech oraz jak został proboszczem już na swojej drugiej placówce. Odpowiada on bardzo rzetelnie na zadawane przez dziennikarkę pytania, ukazując przy okazji jak powinien wyglądać współczesny katolik. Drogę, którą wybrał ksiądz Czendlik bardzo mi się podobała, gdyż nie próbuje on nikogo na siłę przekonać do Boga czy Kościoła. Przy tym wszystkim na takie same przywary, jak każdy z nas. Nie robi się świętszy od tego, w którego wierzy. Książka ta jest bardzo potrzebna wielu polskim katolikom oraz tym którzy, co niedziela pędzą przed ołtarze.

Wywiad ten pokazuje także, jak wielkie poczucie humoru ma duchowny. W trakcie lektury wiele razy uśmiałem się do łez.

Książka ta ma 278 stron, które przeczytałem w ciągu pięciu dni oraz ośmiu posiedzeń, co plasuje ją dokładnie na 90 miejscu wśród 164 książek przeczytanych Na Tronie. Polecam ten tytuł tym którzy jeszcze nie mieli z nim do czynienia. Naprawdę warto.

niezła, jeśli odjąć od treści autoreklamę rozmówcy.

niezła, jeśli odjąć od treści autoreklamę rozmówcy.

Mozna przeczytac, ale nie jest to wywiad zapierajacy dech w piersi ;)

Mozna przeczytac, ale nie jest to wywiad zapierajacy dech w piersi ;)

Niektóre historie zabawne i lekkie, inne z głębokimi przemyśleniami, jeszcze inne zwyczajnie nudne albo irytujące. W bardzo wielu miejscach moje poglądy są diametralnie różne od poglądów prezentowanych w książce. Momentami miałam wręcz wrażenie, że kolejne prezentowane w książce opinie stoją w opozycji do prezentowanych na wcześniejszych stronach.

O ile fragmenty dotyczące kwestii wiary były głębokie i wzbogacające, o tyle Zbigniew Czendlik dla mnie nie jest autorytetem w niektórych kwestiach życia społecznego. Jeśli ktoś posiada wrażliwość chrześcijańską o ukierunkowaniu lewicowym czy feministycznym, to może być nieprzyjemnie dotknięty niektórymi generalizacjami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytane dość dawno, ale pamiętam, że była to dobra zabawa, a jednocześnie spotkanie z mądrym, nietuzinkowym, odważnym Człowiekiem.

Markéta Zahradníková Bóg nie jest automatem do kawy rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem, kiedy czytam jakąś książkę, często zaznaczam sobie interesujące mnie fragmenty, cytaty. Nie zawsze jednak i nie w każdej. Lektura rozmowy z księdzem Czendlikiem zakończyła się jednak sporą ilością użytych znaczników, bo niezwykle mądrych, chociaż w wielu momentach bardzo prostych słów, ksiądz używa. Nie jestem znawczynią doktryny katolickiej, nie jest to z resztą kluczowy temat rozmowy, tym niemniej wiele przeróżnych pytań pada ze strony autorki. O Kościół również, chociaż dyskusja toczy się głównie na tematy bardzo uniwersalne, jak chociażby te dotyczące życia, tradycji, szczęścia, samotności, wspólnoty, oczywiście nie może zabraknąć również rozmów dotyczących posługi kapłańskiej. Nie, nie dotyczą one realiów polskich, aczkolwiek te czasem są także przywoływane, a pracy kapłana w Czechach, bo ksiądz Zbigniew Czendlik po ukończeniu nauki w polskim seminarium i krótkim pobycie na polskiej plebanii, wiele już lat temu trafił do Czech i tam został proboszczem.

"Nie obrażając nikogo, uważam, że jesteśmy po prostu niewdzięcznikami i nie doceniamy tego co mamy. Zamiast się z tego cieszyć, nieustannie nad czymś deliberujemy albo składamy reklamacje. Dlaczego ciągle nam mało? Dlaczego wciąż nam czegoś brakuje? Myślę, że to jeden z największych problemów, które Pan Bóg ma z nami. Dostaliśmy życie i całą ziemię do dyspozycji. Czego chcieć więcej? Reszta należy do nas."

Otwarty, charyzmatyczny, używający raczej prostych środków przekazu, otwarcie przyznaje, że nie jest ani idealny, ani też nie zna się na wszystkim. Jego szczerość miesza się w wypowiedziach z humorem, chociaż prowadzi w telewizji swój talk-show, nadal jest skromny, słucha głosu swoich parafian. Brat łata, swój ziomek. Bez zadęcia, przynudzania, a także bez pouczania pokazuje, jakie wartości są w życiu najważniejsze.

Wywiad bardzo ciekawy i przede wszystkim wciągający. Warty przeczytania, by poznać księdza Czendlika. Czasem miałam wrażenie, że temat niewyczerpany, a dziennikarka przechodzi już do kolejnego tematu. Jednak dużo było takich momentów, że bardzo cieszyły mnie obszerne wypowiedzi księdza. Polecam!

Bardzo ciekawy wywiad z niezwykle barwną postacią jaką jest nieznany mi zupełnie przed lekturą ksiądz Zbigniew Czendlik. Jego osoba jest dowodem na to że ksiądz to też człowiek ;) taki z krwi i kości. Czytało się jednym tchem

O księdzu Czandliku przeczytałem w ostatniej książce Mariusza Szczygła pt. "Osobisty przewodnik po Pradze" i bez namysłu postanowiłem sięgnąć po polską wersję wywiadu z tym czeskim celebrytą-duchownym :).
Ksiądz od pierwszych stron książki przypadł mi bardzo do gustu. Po mimo polskich korzeni nie kwestionuje nauczania Papieża Franciszka co często zdarza się ostatnio w Polsce, a wręcz przeciwnie, bo cytuje jego zasady postępowania.
Książka warta przeczytania dla wszystkich zagubionych, zniesmaczonych Kościołem, szczególnie w dzisiaj. Poza aferami które w nim się ostatnio nasiliły, jest też duża grupa normalnych księży, którzy do swojej posługi podchodzą z otwartym sercem i głową. Na ogół o nich nie piszą media, bo nie ma ich pracy niczego atrakcyjnego z ich perspektywy.
Pamiętajcie - dobro zwycięża. Zawsze !

Markéta Zahradníková Bóg nie jest automatem do kawy. Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem Zobacz więcej