Bardo

2018-04-18
2018-04-18
katastrofa literatura polska pielgrzymka Polacy Polska wypadek
Inne

Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 2 (62) / 2023 Edyta Bystroń, Krystyna Dąbrowska, Mirosław Filiciak, Karol Jachymek, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Patryk Pufelski, Redakcja magazynu Pismo, Mateusz Roesler, Wojciech Śmieja, Filip Springer, Taras Szewczenko, Agnieszka Szpila, Emily Witt, Bohdan Zadura, Małgorzata Żebrowska
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Krys...

Witkacy pisał o czystej formie, a tutaj mamy do czynienia z czystą grafomanią. Chyba miało być zabawnie, prowokacyjnie i obrazoburczo, a wyszło żenująco i tandetnie.
Nie oburzają mnie ewokowane obrazy, nie obrusza blasfemia, jednak za tym musi iść styl i język, cokolwiek. W książce zaś mamy argumenty niczym ze szkolnej rozprawki zbuntowanej nastolatki i frazę podpatrzoną u pensjonarki zakażonej krętkiem bladym. Toporne porównania, niezdarne sformułowania, ordynarny infantylizm. Straszna szmira. Opowiadania pornograficzne publikowane w "Twoim Weekendzie" miały większy potencjał literacki. Dziesięciominutowa scena gwałtu w "Nieodwracalnych" Gaspara Noégo była mniej traumatyzującym doświadczeniem i miała więcej polotu tudzież wrażliwości niż "Bardo" Agnieszki Szpili. Anilingus w "Shortbusie" miał w sobie więcej głębi niż to "arcydzieło".
Jak pisał poeta: "Ludzie to kupią, byle na chama, byle głośno, byle głupio". Szkoda, że wydawnictwo WAB zdecydowało się w tym cyrku uczestniczyć. To nawet nie jest konfekcyjne, bo trudno tu o jakiekolwiek doznania artystyczne czy estetyczne. Minęło kilka tygodni od lektury, niesmak pozostał.

*Dałem 2/10, ponieważ jestem, cholera, przeszczęśliwy, że nie wydałem ani grosza na tego gniota.

Dramat. Chciałabym się doszukać dobrych stron tej pozycji, ale nie dam rady :-(

Dramat. Chciałabym się doszukać dobrych stron tej pozycji, ale nie dam rady :-(

Świetna analiza stanu nakręcania się spirali nienawiści i polaryzacji w Polsce. Barwnie, krwiście, zamaszyście i bezkompromisowo. Bez znieczulenia i bez półcieni. Oraz, co najważniejsze z pokazaniem Hedonistycznego liberalizmu z jednej strony i nieinkluzywnej, toksycznej bigoterii z drugiej strony. U mnie na półce sąsiaduje z "Lubiewem" Michała Witkowskiego. Polecam gorąco.

Zaskakujący i zdumiewający obraz polskiej wsiowej bigoterii i zacofania z jednej strony, oraz postępowości i liberalizmu postaw z drugiej. Książka sygnalizująca nadciągającą społeczną apokalipsę narastającej wewnętrznej nienawiści, napędzaną przez medialną korbę polaryzacji, która zaczyna się kręcić coraz prędzej.

Przez takie przedstawianie naszego kraju przez nas samych, utrwalamy i umacniamy złą opinię o Polakach. Szkoda, że Agnieszka Szpila dołożyła do tego swoją cegiełkę. Szkoda, że nie przedstawiła dwóch przeciwstawnych biegunów polskiego społeczeństwa, a skupiła się tylko na tym, co nosi znamiona szeroko pojętej patologii. Ani to śmieszne, ani smutne, a lustro przystawione Polsce do twarzy jest mocno popękane i zniekształca obraz.

Żenująca historyjka nic nie wnosi do życia, warsztat autorski to istny nadir.
Intelektualnie książeczka na poziomie autora

Żenująca historyjka nic nie wnosi do życia, warsztat autorski to istny nadir.
Intelektualnie książeczka na poziomie autora

Fajna historia, fajny pomysł położone przez braki warsztatowe.

Fajna historia, fajny pomysł położone przez braki warsztatowe.

Cudowny język a czyta się wyśmienicie. prawie Tokarczuk :-)

Cudowny język a czyta się wyśmienicie. prawie Tokarczuk :-)

Dotąd nie miałam przyjemności, by zapoznać się z twórczością pani Agnieszki Szpili i troszkę się tego obawiałam. Wiedziałam, że albo kompletnie nie przypadnie mi do gustu, albo zainteresuje. Zdarzyło się to drugie.
Powieść jest przemyślana, dobrze napisana, a postaci ciekawie wprowadzone. Książka podzielona jest na części, a każda z nich dodaje coś do akcji, ale w inny sposób.
Co do postaci - autorka przedstawia czasami przekoloryzowany na potrzeby powieści obraz, lecz częściej - z niedowierzaniem popartym doświadczeniem życia w polskim społeczeństwie - przystawia lustro, w którym odbija się (niestety nadal) spora część Polaków.
Pani Agnieszka Szpila napisała wiele, ale do całości naszego narodowego, i nie tylko, obrazu dołączyć można byłoby jeszcze bardzo dużo (dlatego nie zgadzam się z twierdzeniem, że w "Bardo" przejrzy się cała Polska).
Jeżeli chodzi o minusy, przeszkadzała mi forma prologu. Bardzo zniechęcił mnie do dalszego czytania. Okrutnie długie zdania i liczne, niepotrzebne wtrącenia nie były przyjemnym zetknięciem się z powieścią.
Polecam :)

Może by mnie bawiło gdybym przeczytał to w 2001 roku, gdy tego typu literatura była jeszcze czymś nowym, świeżym i odważnym, a mnie jeszcze śmieszyło gdy ktoś z ostatniej ławki głośno beknął na lekcji. Teraz jestem wyłącznie zażenowany tym co przeczytałem.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Bardo