Bardo

Wydawnictwo: W.A.B.
LubimyCzytać

Kapitalna powieść o Polsce i Polakach w krzywym zwierciadle. Do Barda Śląskiego, gdzie znajduje się Matka Boska Płacząca, udaje się autokarem niezwykła pielgrzymka. Patrioci, narodowcy, męczennicy, emeryci, narzeczeni, single szukający szczęścia na portalach randkowych, a nawet adepci wiedzy ezoterycznej – wszyscy jadą do Bardo w nadziei na cud, który odmieni ich dotychczasowe życie. Na czele...

Kapitalna powieść o Polsce i Polakach w krzywym zwierciadle.

Do Barda Śląskiego, gdzie znajduje się Matka Boska Płacząca, udaje się autokarem niezwykła pielgrzymka. Patrioci, narodowcy, męczennicy, emeryci, narzeczeni, single szukający szczęścia na portalach randkowych, a nawet adepci wiedzy ezoterycznej – wszyscy jadą do Bardo w nadziei na cud, który odmieni ich dotychczasowe życie. Na czele grupy stoi pilotka-przewodniczka – charyzmatyczna matka Małgorzata, siostra przeorysza. A to, co wydarzy się podczas nietypowej podróży przypominać będzie momentami sceny z pełnych absurdalnego humoru filmów Quentina Tarantino.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Bosy_Antek | 2018-05-27

Tania, żeby nie powiedzieć, przeceniona satyra na Polskę i Polaków. Bliżej (chociaż nie wiem, czy sama autorka tego chciała) tej książce do "skeczy" prezentowanych pod szyldem "Pożar w burdelu", niż do solidnej i mądrej szydery spod znaku Mrożka czy też Gombrowicza. Wszystko tu jest jakieś "bieda" - bieda-humor, bieda-bohaterowie, bieda-fabuła...

Polska jest niewyczerpywanym źródłem tematów dla satyryków, a jednak autorka uparła się, by wiercić paluchem w oku tego Kowalskiego, który do kościoła chodzi, w Boga wierzy, flagę wywiesi i hymn będzie go wzruszał. Cóż, niestety ta "satyra" nie wzbija się ponad pułap memów produkowanych przez lewicowe portale i feministyczne składy.

Chociaż wiadomo, że lewa strona w memy nie umie.

I "Bardo" jest tego najlepszym dowodem.

Odradzam. A gdy już ktoś się struł, na przeczyszczenie polecam Ignacego Krasickiego.

Radosław Gabinek | 2018-05-29
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane
Przeczytana: 17 maja 2018

Osinskipoludzku.blogspot.com

Świetnie napisana satyra na to co obecnie możemy zaobserwować przyglądając się polskiemu społeczeństwu. Agnieszka Szpila nie oszczędzała tutaj nikogo i w sposób bardzo demokratyczny potraktowała wszelkie plagi, które od kilku a może kilkudziesięciu lat trawią Polaków. Zrobiła to zaś w taki sposób, że nadal mi się micha cieszy kiedy sobie przypominam niektóre sceny z tej książki, a piszę tę opinię że sporym poślizgiem.

Kto interesuje się trochę naszym południowym sąsiadem ten być może tak jak ja zazdrości Czechom autoironii i dystansu do siebie. Słuchając opowieści Mariusza Szczygła jak to Czesi potrafią się śmiać z samych siebie tak bardzo żal, że tego samego za grosz nie potrafią nasi rodacy wiecznie napinający się na cień choćby satyry. Polacy bowiem pokazują już od wieków, że z trudem przychodzi im akceptowanie własnych przywar, a ponad próbę jakiejkolwiek autorefleksji wolą odreagowywanie frustracji poprzez zawiść do wszystkiego co inne....

konto_usuniete | 2018-05-01
Przeczytana: 01 maja 2018

Nie rozumiem dlaczego na książce jest napisane "powieść lustro, w którym przejrzy się cała Polska". Po przeczytaniu książki mam wrażenie, że chyba autorka i ja mieszkamy w różnych krajach.

Książka jest przesiąknięta stereotypami. Rozumiem, że miała być prześmiewcza, ale dla mnie się nie udało. Do tego ilość nagromadzonych dramatów w jednej powieści jest absurdalna.

Plusy za to, że język jest potoczny, a całość można przeczytać w krótkim czasie i dłużej się nie męczyć.

zetbasia | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Polska w krzywym zwierciadle? czy może w zwykłym lustrze? Niestety raczej w lustrze. Takich ludzi spotykamy na ulicy tyle, że nie znamy ich myśli i uczuć. Chwilami straszne, chwilami śmieszne... ot samo życie, skeczem trącące.

Hubert Igliński | 2018-05-05
Przeczytana: 05 maja 2018

Dawno nie czytałem niczego tak złego. Fatalna pod każdym względem. Kompletny brak konceptu, złożoność fabuły podobna do budowy cepa. "Humor" wagi ekstra ciężkiej, taki że siekierę można zawiesić.
A jeszcze gorzej, że dobre, przynajmniej kiedyś wydawnictwo, publikuje takie rzeczy.
Zdecydowanie odradzam!

Seticzek | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Bezprecedensowo ostra satyra na polskość; nie znająca umiaru w swoim antykatolicyźmie i szowinistycznym feminizmie. Śmieszna i przerażająca. Brutalne opisy gwałtów i śmiałe herezje... Jak tego można nie lubić??? :P

Piotr | 2018-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Tak to na pewno książka o moim kraju. Nie o całym społeczeństwie, ale wiele twarzy z książki widziałem w swoim życiu.
Wszyscy winni tylko nie my. Smutne i prawdziwe. A koniec książki czyli sygnał z kosmosu to Polska w pigułce.

CZYTAMITU | 2018-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Co może się wydarzyć kiedy nasze fobie, skrajne poglądy, opinie oraz zaściankowe, stereotypowe myślenie wsadzimy do autokaru? Co jeśli zgraja skrajnie odmiennych ludzi, działających sobie wzajemnie na nerwy swoim postępowaniem wyrusza wspólnie na pielgrzymkę do sanktuarium Matki Boskiej Bardzkiej.
Agnieszka Szpila postanowiła w swojej książce ,,Bardo" obnażyć nasze wady, przywary czy błędy do jakich czasem wstyd się przyznać.
Sposób jaki to robi, wzbudza skrajne emocje, albo zrozumiesz, uderzysz się w pierś i polubisz, lub znienawidzisz i spluniesz na książkę, twierdząc co za bełkot.
Ja jestem gdzieś po środku, chowając się za swoim własnym zdaniem. Wszystkie typy osób opisanych działają mi na nerwy. A co mnie w nich wkurza? To, że zamykają się na swoje poglądy nie dopuszczając logicznej prawdy. O ile prostsze byłoby życie, gdyby każdy skupił się na swoim nosie i zaczął zmiany od siebie.
Wielowątkowa, pełna sarkazmu i ironii historia o naszym społeczeństwie.
Język prosty w...

Barni | 2018-05-28
Przeczytana: maj 2018

Bardzo specyficzna.
Albo ktoś ją pokocha albo znienawidzi.
Ja polubiłam bo kilka razy bardzo mnie rozbawiła.
Bardzo stereotypowa.
Aż za bardzo przejaskrawiona.
Książka lustro? Chyba nieee.
Aż tak z naszym narodem nie jest źle!
Potoczny język nie ułatwia czytania niestety. Zdania są długie, długaśne wręcz, chaotyczne i trzeba czasu żeby wejść w ten "tryb".

ForwardFuture | 2018-05-02

Prawdopodobnie najzabawniejsza powieść, jaką w życiu przeczytałem. Z pewnością najzabawniejsza polska powieść.