Czy ogień boi się strażaka?

Okładka książki Czy ogień boi się strażaka? Paweł Rochala
Okładka książki Czy ogień boi się strażaka?
Paweł Rochala Wydawnictwo: Dragon popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Dragon
2020-10-14
2020-10-14
strażak straż pożarna edukacja zawody ogień

Okładka książki O kolędach. Gawęda Emilia Kiereś, Marianna Oklejak
O kolędach. Ga... Emilia Kiereś, Mari...
Okładka książki Wiatr Agata Dudek, Małgorzata Nowak, Anna Tyczyńska-Skowrońska
Wiatr Agata Dudek, Małgor...
Okładka książki Księga kości 10 wyjątkowych rekordów w świecie zwierząt Gabrielle Balkan, Sam Brewster
Księga kości 1... Gabrielle Balkan, S...

Są książki, a czasami i filmy (w tym animowane) które pod pozorem kierowania ich do najmłodszych odbiorców są kierowane w znaczącej części fabuły do rodziców i opiekunów, żeby nie nudzili się podczas czytania czy kinowego seansu. Dzięki zaś dużej ilości obrazków samodzielne czytanie przez najmłodszych czytających jest mocno ułatwione.

Do tego część Autorów traktuje swojego docelowego odbiorcę z należytą powagą i nie patrząc, czy ich Czytelnik jest już samodzielny, czy w zapoznaniu się z treścią nie musi im jeszcze pomagać ktoś starszy, przekazują wiedzę w sposób poważny i rzetelny.
Paweł Rochala należy do tych Autorów, o których wspomniałem powyżej. Uznaje bowiem, że tematyka, którą porusza jest na tyle uniwersalna, a z drugiej strony rzadko łatwo przystępna, ponieważ piszący o straży pożarnej albo starają się przekaz nieco „uinfantylnić” na potrzeby najmłodszych Czytelników, lub piszą w sposób ciężko strawny dla osób spoza branży, używając sformułowań hermetycznych, bądź w języku pożarniczym znaczące zupełnie co innego, niż w ich popularnym, codziennym znaczeniu.

Ta książeczka pomoże dorosłym przyswoić wiedzę, która z jakiś powodów do Nich nie dotarła, a najmłodszym – zrozumieć już na wczesnym etapie pewne aspekty strażackiego rzemiosła.
Jednym z pytań jest takie, które pewnie nurtuje wiele osób, a jak nie mają „pod ręką” zaprzyjaźnionego strażaka, to jest trudno je zadać, zwłaszcza osobom dorosłym. Chodzi np. o to, co robi strażak, jak podczas akcji zachce Mu się …siusiu, albo pić.
Na takie oraz inne pytania dotyczące po części prawa jak i praktycznych aspektów funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego znajdziecie w książce Bardzo Ważnego Funkcjonariusza Komendy Głównej PSP a jednocześnie prywatnie – Dziadka, który dzięki temu mógł przygotować się na nietypowe pytania.

Do tego część Autorów traktuje swojego...

„Kiedy słyszy alarmu dźwięk, gotów jest ratunek nieść” jakoś tak rozpoczyna się bajka "Strażak sam". W kolejnej książeczce z serii o zawodach od wydawnictwa Dragon st. bryg. Paweł Rochala zdradza tajniki tej profesji.

Treść

Powiem prosto z mostu, znalazłam w tej publikacji wszystko czego od niej oczekiwałam. Skąd bierze się ogień? Kiedy staje się niebezpieczny? Jak zachować się w sytuacji zagrożenia i wezwać pomoc? Czym dokładnie zajmuje się straż pożarna, jak jest zorganizowana, w jaki sposób można do niej dołączyć, jakimi umiejętnościami trzeba się wykazać (np. do których przedmiotów w szkole trzeba się przyłożyć)? Wreszcie szczegóły dotyczące akcji m.in czym gasi się ognień, jak strażak jest ubrany i co znajdziemy w wozie strażackim. Przeczytamy o niebezpieczeństwach z jaki ten zawód się wiąże i o wielkiej dumie, którą się odczuwa, kiedy można komuś pomóc.

Forma

30 pytań i 30 odpowiedzi na temat pracy strażaka. Publikacja jest przejrzysta, uporządkowana i konkretna. Paweł Rochala ma to coś, co sprawia, że jego wywód jest zajmujący. Potrafi wyjaśnić nie zawsze proste tematy, bo chociażby gaszenie pożaru związane jest z chemią. O swojej pracy opowiada z radością, pasją i dumą.

Książka jest ilustrowana.

Powiedziałabym, że Miro Charkot ma dość ostrą kreskę, jak na standardy publikacji dla dzieci, ale osłodził swoje rysunki uśmiechem. Tak, tak. Z każdej strony patrzą na nas radośni ludzie, a kiedy dołożymy do tego dużo żółci, czerwieni i pomarańczowego koloru robi się cieplutko jak przy ognisku.

Podsumowanie

Dziecko ma dużo czasu, żeby zastanowić się kim chce zostać w przyszłości. Preferencje mojego przedszkolaka zmieniają się jak w kalejdoskopie, ale - jakoś tak się śmiesznie składa - wydawnictwo Dragon szybko na nie odpowiada. Po tym jak nasz piesek był chory M. była zafascynowana zawodem weterynarza, wtedy czytaliśmy "Czy krowy jeżdżą do weterynarza?". Od badania zwierzątek doszliśmy do badania w ogóle i M. z lekarską torbą oglądała "Skąd lekarz wie jak leczyć?". Niedawno córeczka polubiła "Strażaka Sama", a wydawnictwo Dragon wypuściło "Czy ogień boi się strażaka?". Czytają nam w myślach.

Czy polecamy tę książkę? Polecamy zarówno ją jak i cała serię o zawodach. Kierowana jest do dzieci 7+ i myślę, że dostosowana słownictwem, poziomem wiedzy, wyglądem itp., a najważniejsze, że poszerza horyzonty.

Treść

Dlaczego takie książki nie są lekturami szkolnymi? Przecież to genialny przekaźnik wiedzy, która w życiu bardzo nam się może przydać.

Sama czytałam tą książkę z wielkim zainteresowaniem i polecam ją wszystkim znajomym.

Bardzo interesujące ilustracje, ciekawy podział tekstu i czasem nietypowe pytania, które dzieci z pewnością zadałyby strażakom gdyby miały taką możliwość.

Świetna książka. Jestem zachwycona. W serii są dostępne także inne np. o lekarzach.

Dzień dobry, dziś przychodzę do Was z bardzo ciekawą propozycją dla małych fanów straży pożarnej "Czy ogień boi się strażaka" Pawła Rochali. Jest to książka opisująca zawód strażaka ale i nie tylko.
Znajdziemy tu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania strażakom np: "czy wóz strażacki jest szybszy od innych samochodowych?" Albo "co zrobić jak się pali choinka?" Albo "kto może zostać strażakiem?" Mój syn od kilku dobrych lat twierdzi że będzie strażakiem jak dziadek. Z racji tego że na rynku jest mało książek w tej tematyce byliśmy bardzo ciekawie tej, tym bardziej że napisał ją sam strażak. Bardzo dużą dawka wiedzy, przekazana w bardzo prosty i przejrzysty sposób. Pomimo że syn dużą wiedzę już posiada dowiedział się np Kim byłby komendant Straży Pożarnej gdyby był w wojsku. Jest to zdecydowanie fenomenalna książka którą gorąco polecam.
Praca strażaków jest bardzo trudnym zajęciem, nie tylko ze względu na pracę w przeróżnych warunkach atmosferycznych, nie tylko ze względu na działania podejmowane w budynkach, które grożą zawaleniem, nie tylko dlatego, że pracują pod wodą, na lądzie i w powietrzu, ale przede wszystkim, że najczęściej strażacy są świadkami dramatycznych wydarzeń.
Strażacy cechują się niebywałą odwagą i chęcią niesienia pomocy drugiej osobie. Muszą być bardzo sprawni fizycznie, zdrowi, ale przede wszystkim muszą być świetnie wyszkoleni. Opanowanie oraz szybkość podejmowania decyzji przez strażaków często przesądzają o sukcesie lub porażce akcji.
Bardzo istotną umiejętnością strażaków jest zdolność do pracy w grupie. Nie każdy ma takie predyspozycje, są osoby, które polegają wyłącznie na sobie, jednak nie w Straży. Działanie w zespole jest niezmiernie ważnym elementem tej pracy. Trzeba mieć pełne zaufanie do kolegów z grupy, współpracować, wzajemnie sobie pomagać.
Strażak to najczęściej człowiek czynu. Bo strażakiem trzeba się urodzić jak mawia mój syn.

Wow! Nie spodziewałam się, że w książce poświęconej pracy strażaków znajdzie się tyle ciekawych informacji! „Czy ogień boi się strażaka?” autorstwa st. bryg. Pawła Rochala to ekstra pomysł na edukację dzieciaków odnośnie ognia, wody i niebezpieczeństw z nich płynących. Ponadto książka zaspokoi potrzeby nawet najbardziej ciekawskich dzieciaków, a te maluchy, które marzą o poskramianiu pożarów w przyszłości, będą zachwycone.

Książka odpowiada na 30 pytań związanych z zawodem strażaka. Wraz z nimi prześledzimy historię tej profesji, rozbierzemy na czynniki pierwsze wóz, dowiemy się dlaczego czasem strój strażaka ma srebrną barwę i że waży aż 25 kg! Przyjrzymy się krokom kariery zawodowej, no i oczywiście nie zabraknie opowieści o tym, czego najbardziej boją się strażacy i co może okazać się najbardziej niebezpieczne w ich pracy. Mało? Otóż, to nie wszystko! W tej pozycji nie brakuje anegdot. Czy wiedzieliście na przykład, że sekwoja amerykańska to drzewo, której szyszka otwiera się jedynie w ogniu? Oznacza to, że do rozmnażania tego gatunku drzewa w warunkach naturalnych konieczny jest … pożar!

Całość w bardzo interesujący sposób przekazuje wiedzę, która może pomóc w trudnej sytuacji. A w towarzystwie tak fajnych ilustracji autorstwa Miro Charkot zapamiętuje się lepiej!

Kim wasze dzieci chciałyby zostać w przyszłości? Czy fascynuje je praca strażaka, albo astronauty? A może po prostu ciekawi je wszystko co jest związane z kosmosem?
Wydawnictwo Dragon przygotowało fascynującą serię poświęconą różnym zawodom. Ostatnio ukazały się dwie najnowsze części "Ile waży astronauta?" i "Czy ogień boi się strażaka".
Obie książki pełne są specjalistycznej wiedzy, podanej w ciekawej formie, ciekawostek i fajnych ilustracji.
Jak wyglądał zawód strażaka w przeszłości? Czy strażacy zajmują się tylko pożarami? Jak gasi się ogień? Ile waży strój strażaka i z czego składa się jego ekwipunek osobisty? Co wchodzi w skład wyposażenia wozu strażackiego?
Poza podstawową wiedzą kim jest astronauta, dzieci dowiedzą się na jakiej zasadzie działają rakiety, jak bardzo ważna jest nauka i specjalistyczna wiedza, albo czy są jacyś Polacy, którzy byli w kosmosie. Z pewnością niektóre z dzieci nawet nie zdają sobie sprawy jak ciężko jest umyć się na stacji kosmicznej, albo, że dłuższe przebywanie w kosmosie może być szkodliwe dla zdrowia.
Jestem pod wrażeniem tych dwóch pozycji. Obawiałam się nudnych faktów, a w rzeczywistości dziecko dostało dwie fantastyczne książki, które zaspokoiły jego głód wiedzy o strażakach i astronautach. Za każdym razem jak siadaliśmy do czytania, Maciek miał problem, po którą z nich sięgnąć dziś.
Będą w sam raz dla starszych przedszkolaków i młodszych uczniów podstawówki.
Serdecznie polecamy! Sprawiły Maćkowi dużą frajdę.

Obie książki pełne są...

Całość na feminadomi.blogspot.com
Pytań w książce jest 30 i na każde została udzielona odpowiedź. Książka jest ciekawa, napisana językiem, które 7- letnie dzieciaki spokojnie sobie przyswoją i wszystko zrozumieją, a co najważniejsze napisana w sposób wzbudzający zainteresowanie, tak aby młody czytelnik przyswoił sobie odpowiedzi i nie odłożył książki dopóki nie uzyska ich wszystkich :)

Książka urozmaicana jest ilustracjami z przymrużeniem oka. Wspaniałe, zabawne, kolorowe, miejscami komiksowe - świetne! Idealnie wzbogacające prezentowane treści.

Całość na feminadomi.blogspot.com

• WyzwanieLC2021
  • Czytane dziecku
  • Samodzielne
  • Dzieci

Dodaj cytat z książki Czy ogień boi się strażaka?