Vercellae 101 p.n.e.

Okładka książki Vercellae 101 p.n.e. Paweł Rochala
Okładka książki Vercellae 101 p.n.e.
Paweł Rochala Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
historia
Historyczne Bitwy
Bellona
2023-05-05
2013-07-18
starożytność Rzymianie Teutini bitwa wojskowość Republika Rzymska

Książka opowiada o wędrówkach Teutonów i Cymbrów po Europie oraz, trochę wbrew tytułowi oraz ich starciom z Rzymem. Tytułowe Vercellae już jest finalną bitwą, bo autor omawia także inne batalie jak Arausio czy Aquae Sextiae. Habek solidny, wstępne rozdziały omawiają sytuację wewnętrzną Imperium Rzymskiego oraz trasy i przemieszczenie się dwóch już wspomnianych plemion. Potem dość klasycznie jak na serię poznajemy plany, organizację, uzbrojenie walczących stron, najważniejsze postacie tamtych wydarzeń jak konsula Gajusza Mariusza, no i ostatecznie dochodzimy do creme de la creme, czyli opisy bitew. Dużą zaletą jest styl Pawła Rochali. Luźny, trochę śmieszkowaty, bez zbędnego zanudzania, raczej bardzo konkretny, który świetnie sprawdza się w serii popularnonaukowej. Parę fragmentów zapada w pamięć, jak ten o nagich Cymbrach przekraczających Alpy. Nie ma tu jakichś gigantycznych fajerwerków, ale lekturę czyta się przyjemnie.

Na początek krótkie wyjaśnienie oceny, merytorycznie 7/10, ale pozycję tą na tyle dobrze się czyta że podbiłem ocenę o jedną gwiazdkę. Styl na duży plus, Paweł Rochala nie nuży, przeplata narrację szeregiem cytatów z Plutarcha, Appiana, Florusa i innych starożytnych autorów, co czyni narrację bardziej ciekawą. Także układ pracy jest ciekawy, gdyż Autor opisuje ruch plemion Cymbrów i Teutonów z wideł ujścia Łaby i ujścia Odry w 120 r p.n.e., a następnie wędrówkę na południe. Później mamy krótkie nakreślenie kilku zwycięskich spotkań z armią rzymską (w tym słynne Arausio w 105 r p.n.e. gdzie te plemiona pokonały 80.000 siły rzymskie),po czym przechodzimy do głównych wydarzeń, czyli walk w okresie konsulatu Gajusza Mariusza (notabene był on konsulem siedmiokrotnie). Mamy tutaj opisane walki Mariusza w 102 r p.n.e. z Teutonami pod Aquae Sextiae (niedaleko Marsylii) w których rozbił on siły tego plemienia, po czym przenosimy się na drugą stronę Italii towarzysząc uciekającej przed Cymbrami armii Kwintusa Lucjusza Katulusa. Mariusz łączy siły z legionami Katulusa i lądujemy w krwawej bitwie pod Vercellae w 101 r p.n.e. gdzie ostatecznie pokonani zostają Cymbrowie. Koniec książki to krótki rys końcówki życia Mariusza i wojny domowej w której władzę przejmuje Sulla. Oczywiście poza główną narracją Paweł Rochala kreśli problemy ówczesnego Rzymu, rosnącą w siłę grupę partycjuszy i optymatów, którzy zagarniali coraz więcej bogactwa, reformy jakie poczynił w armii Mariusz, organizację legionów, kohort, manipułów, centurii i dekurii oraz jak wyglądała struktura ich dowodzenia. Mamy też trochę taktyki i uzbrojenia. Na prawdę bardzo ciekawa praca która wciąga od pierwszej do ostatniej strony opisująca ważne w dziejach Rzymu wydarzenia, gdzie siły rzymskie najpierw pokonały 130.000 Teutonów, a później zabiły 140.000 Cymbrów a 60.000 wzięły w niewolę (liczby obejmują nie tylko żołnierzy ale też tabor/rodziny które towarzyszyły armii barbarzyńców). Polecam.

Bardzo dobra!!! Polecam nie tylko miłośnikom historii starożytnej. Czyta się ją jak opowieść.

Na półkach: , , , , , , ,

Na samym początku należy zaznaczyć, że książka ta jest de facto drugim wydaniem wcześniejszej pracy P. Rochali: "Imperium u progu zagłady". Różnica polega tylko na materiale ilustracyjnym. Rozdział o armii rzymskiej jest właściwie identyczny jak w "Lesie Teutoburskim". To już zmusza czytelnika, by z pewnym dystansem podchodzić do tej książki. Sam temat został przedstawiony w sposób ciekawy z charakterystycznym dla tego Autora humorem i żywą narracją. To na pewno największy atut tej monografii. Czyta się całość przyjemnie i z pewnością jest to dobre przedstawienie wojny z Cymbrami i Teutonami. Autor korzysta z kilku źródeł, nieraz je porównuje i poddaje przynajmniej pobieżnej analizie. Cytatów źródłowych jest chyba troszkę za dużo, ale ich ilość nie przytłacza i nie sprawia wrażenia, że piszący chciał ująć sobie pracy cytując Plutarcha i jemu podobnych. Bibliografia jest chyba nieco zbyt szczupła, brak w niej kilku pozycji na tematy rzymsko-germańskie. Ogólnie rzecz biorąc jest to niezła rzecz, choć oczywiście do wybitnych nie należy. Przeczytać jednak warto, choćby dla świetnego pióra P. Rochali.

Tomasz Babnis

Solidna książka z solidnej serii. To co zwróciło moją uwagę to styl Pana Pawła Rochali. Jest on lekki, prawie jak by snuł jakąś opowieść przy ognisku. Dzięki temu bardzo łatwo i przyjemne czyta się o jednej z ważniejszych bitew w starożytności. Dodatkowo duża ilość cytatów z tekstów źródłowych ubarwia i tak już plastycznie przedstawiony opis konfliktu zbrojnego.

• Historyczne Bitwy
  • historia