Witajcie w Rosji

Insignis
2017-05-11
2017-05-11
Paweł Podmiotko

Super horror, swoista nowożytna odsłona zbrodni i kary. Jedyny mój mankament to taka nieprzyjemna scena samogwałtu głównego bohatera. Prócz tego książka cudo!

Parafrazując klasyka, książka powinna zaczynać się od mocnego uderzenia, a potem napięcie powinno tylko wzrastać. I dwa pierwsze opowiadania sprawily, że oblizalem sie lubieżnie cmokajac na lewo i prawo. Natomiast później euforia opadła i lekko śmiechnąłem jeszcze przy opowiadaniu z gośćmi z kosmosu. To wszystko. Reszta opowiastek była przewidywalna. Znamy wszystkie grzechy komuny, bo niedawno u nas była, a u niektórych rodaków ciągnie się do dzisiaj. Zachowaniem, myśleniem, działaniem itd. Może dla czytelnika z USA lub Brazylii te klimaty są obce i odbiorą je jako swoiste novum. Dobrze autor to napisał, takie krótkie formy są podchwytliwe, trzeba ogarnąć i zapakować całość na ograniczonej liczbie stron. Szkoda jednak, że - wg mnie - nie trzymało to poziomu pomysłowości z początku.

Przeczytane w jedno południe. Bardzo ciekawy zbiór opowiadań, które pozostają ze sobą fabularnie powiązane, obnażający ludzką głupotę i pęd do władzy za wszelką cenę. Ponadto można znaleźć tam nawiązania do teorii spiskowych np. O reptalianach.

Nie wiem, czy to akurat te opowiadania, czy tłumaczenie. Ale coś po prostu mi nie siadło.

Koncepty i sceny są genialne, prześmiewczo absurdalne i czasem aż zakrawające o groteskę, ale też szczerze realne. No ale rzecz w tym, że miejscami czułem po prostu nudę. Niektóre rzeczy były po prostu za krótkie, niektóre ciągnęły się wręcz bez celu, i tak jak na ogół jest wielkim fanem Glukhovskiego, tak tutaj przebrnąłem już tylko z zasady. Język jakby się nie kleił, ale znów, może to problem tego tłumaczenia.

Tym razem jestem już trochę znudzona, bo chwilę wcześniej czytałam "to samo" w jego książce "Opowieści o ojczyźnie".

Świetne, prześmiewcze opowiadania. Uśmiałem się w kilku miejscach.

Świetne, prześmiewcze opowiadania. Uśmiałem się w kilku miejscach.

Bardzo dobra książka, Głuchowski opisując w kilkunastu opowiadaniach swoją ojczyznę w kuriozalny sposób przeplata wiele emocji, a każdy z tekstów potrafi nas w pewien sposób zrazić do polityki Rosji, a jednocześnie rozweselić. Polecam

Kilka krótkich opowiadań o społeczeństwie Rosjan, niektóre wręcz zahaczające o granice absurdu. Trochę jakbym czytała skecz o stereotypowych Rosjanach, tylko, że autor próbuje mi powiedzieć, że to wcale nie skecz. Być może tak jest, nigdy nie byłam w Rosji, więc nie jestem w stanie powiedzieć na ile to prawda, a na ile próba wyśmiania własnego narodu.

Na niektórych częściach bawiłam się świetnie, inne lekko przynudzały. Całość jednak wypadła całkiem dobrze.

Na niektórych...

Opis:
Długo oczekiwana i zaskakująca książka Dmitrija Glukhovsky'ego. Być może pierwsza od wielu lat próba uczciwego opowiedzenia o Rosji widzianej oczami nowego pokolenia.

Witajcie w Rosji to mieszanka wybuchowa: fikcja przeplata się tu z rzeczywistością, satyra i ironia sprawiają, że nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać, a wszystko to w ulubionej Glukhovsky'emu konwencji science fiction. To wyjątkowa książka, mówiąca o problemach współczesnej Rosji w sposób niezwykle oryginalny, dosadny i nad wyraz trafny

Opinia:
Glukhovsky jest autorem o którego twórczości słyszałam już od lat i od początku mnie zainteresowała, jednak kiedy tylko już miałam zabrać się za "Metro 2023” coś stawało mi na drodze. Później dowiedziałam się, że autor ma w swoim dorobku także inne teksty jak "Witajcie w Rosji", czy "Opowieść o Ojczyźnie", o tej drugiej porozmawiamy już niedługo, a teraz zabieram was w podróż po Rosji oczami Glukhovsky'ego.

Książka składa się z zbioru opowiadań, każde przedstawia inną historię opowiedzianą w niesamowicie oryginalny i przyjemny w odbiorze sposób. Przeczytałam całość na raz i nie mogłam się oderwać! Autor w niesamowicie sprytny i pomysłowy sposób opisuje swoją ojczyznę nie szczędząc satyry. Szczerze muszę przyznać, że pomimo przyjemnego poczucia humoru książka ma bardzo smutny wydźwięk i na długo zostaje w pamięci. W każdym rozdziale dotyka się innego problemu, który w dość przerysowany sposób z domieszką elementów science-fiction naprawdę mocno wybrzmiewa i uderza czytelnika.

Pierwszy raz miałam styczność z tego typu literaturą i nie powiem, żebym czuła się całkowicie komfortowo czytając "Witajcie w Rosji, ale zdecydowanie jestem jeszcze bardziej zaintrygowana twórczością Glukhovsky'ego.

Jeśli temat was zainteresował, to zachęcam was do sprawdzenia tej pozycji, bo jest to naprawdę wyjątkowa książka.

Opis:

Ebook