Betonia. Dom dla każdego

Okładka książki Betonia. Dom dla każdego
Beata Chomątowska Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią reportaż
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2018-05-23
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-23
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380496750
Tagi:
literatura polska blokowiska ludzie
Inne
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek, Katarzyna Uchowicz
Ocena 8,0
MUR. Ilustrowa... Beata Chomątowska,&...
Okładka książki HERITO nr 37-38 Beata Chomątowska, Łukasz Galusek, Lidia Pańków, Grzegorz Piątek, Redakcja kwartalnika HERITO, Anna Syska, Katarzyna Trzeciak, Miłosz Waligórski, Michał Wiśniewski (architekt), Aleksandra Wojtaszek, Marcin Zgliński
Ocena 7,0
HERITO nr 37-38 Beata Chomątowska,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
272 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
381
380

Na półkach:

Betonia. Dom dla każdego (2018) – Beata Chomątowska

Trochę architektury i urbanistki, trochę socjologii i historii. W proporcjach atrakcyjnych dla czytelnika nie będącego ani architektem, ani urbanistą, ani socjologiem, ani zawodowym historykiem. Plus reporterska gra z czytelnikiem, czyli ciekawa narracja.

Betonia miała być początkowo książką o Gropiusstad, wydaną w serii Sulima*. W trakcie gromadzenia materiałów autorka zdała sobie jednak sprawę że nie sposób pisać o berlińskim osiedlu bez odwołań do innych realizacji, głównie europejskich – które poprzedzają rozwiązania i koncepcje wdrożone na peryferiach ówczesnej zachodniej enklawy. Uznawszy że taka książka będzie ciekawsza od monografii kompleksu Waltera Gropiusa, zdecydowała się na szersze podejście do tematu blokowisk, i ukazanie pewnych prawidłowości, analogii, oraz różnic, na przykładach polskich, niemieckich, francuskich, brytyjskich i amerykańskich. Dominują polskie i niemieckie. W jednej z rozmów zamieszczonych w serwisie YouTube określiła tę książkę jako dotyczącą „Berlina i Polski. [...] fenomenu tzw. blokowiska [...] Osiedli z wielkiej płyty**”. Koncepcyjnie reporterska książka eksplorująca temat berlińskiego osiedla wydaje się intrygująca, ale nie z perspektywy polskiego czytelnika, który ma dodatkowo podobne przykłady na własnym podwórku. Dlatego odejście od pierwotnych założeń było właściwe. Jednak książka wydaje się niepełna, bo domy z betonu stawiano masowo także w Sojuzie, Jugosławii, wszystkich krajach tzw. demokracji ludowej, i innych zakątkach świata. To co dzieje się w budownictwie mieszkaniowym w ChRL od czasów reformy Deng Xiaopinga, to co powstało w Hongkongu za panowania brytyjskiego, co tworzy tkankę miejską Singapuru, Tokio, dużych miast Ameryki Łacińskiej – także zasługuje na omówienie.

Pod każdym rozdziałem podano kursywą jakiego osiedla się tyczy, ale prócz tego zadeklarowanego pojawiają się i inne: jako kontrast, dopełnienie, rozwinięcie. Tworzy to pewien chaos, i stawia pod znakiem zapytania sens takiego rozwiązania – zwłaszcza że o innych pisze się tu równie obszernie jak o tytułowych.
Ogólnie odbiór książki jest pozytywny, ale fakt że tak dużo miejsca poświęcono wielkiej płycie z RFN i NRD zaburza proporcje reportażu, i stwarza wrażenie obcowania z przeróbką. Autorka ma dobre wyczucie języka, nie zagłębia się zanadto w zagadnienia techniczne, niezrozumiałe dla laika, umiejętnie odnosi się do emocji. Byłoby miło gdyby powstała druga część Betonii, przybliżające podobne założenia architektoniczne z innych krajów, choć zgromadzenie informacji to zajęcie na kilkanaście miesięcy. W wydaniu II warto by wprowadzić kilka poprawek, bo do tekstu wkradło się niestety parę błędów, w tym niestety merytoryczne, ale nie ma ich wiele***.

(Termin Betonia pada w książce raz, i jest on użyty jako synonim osiedla-blokowiska).



* Mówi o tym tutaj: Beata Chomątowska [Niemcy, bloki] #rozmoWyliczanki [ep55]
https://www.youtube.com/watch?v=wdThMK5OvZ4
Inne rozmowy z BCh:
https://www.youtube.com/results?search_query=beata+chom%C4%85towska
** Beata Chomątowska i całkiem nowy Muranów (Dwójka)
https://www.youtube.com/watch?v=ZB1spYS7Fwg
*** Str. 62 – to tutaj czy na równinie? (chyba że mówimy o kraju, krainie – ale jest to niejasne); str. 78 - choć-choć (stylistyka, drugie można by zastąpić MIMO ŻE); str. 118 – Gropius-Haus (na zdjęciu jest Gropiushaus); str. 151 - świat z bloku naprzeciwko nie zniknie po zgaszeniu światła w pokoju; Jarocka czy Jarocina?; str. 179 – narracja do poprawy, niejasne; str. 231 i 232 – zagroda na pół hektara (czyli 50 x 50 m) – "Mysie Miasto" oraz "Królestwo Gryzoni" wielkości pokoju, jakim cudem to drugie jest większe?; str. 300 – pizze z KFC?; str.326 – powtórzenie informacji nt. Gomułki i budynków-pomników; str. 357 – „zmniejszenia [liczby] oczekujących”; str.433 – za narodziny blokowiska uważa moment kiedy zaczęto stawiać blokowiska (humor z zeszytów szkolnych); str. 452 – jej (jego) – tj. tego Centrum (chyba że chodzi o Marzahn). Str. 466 – Zacisze nie jest częścią Bródna, administracyjnie jest to osiedle wchodzące w skład dzielnicy Targówek, tak samo jak Bródno (i o to idzie cytowanej osobie); str. 500 – Rumunów? W latach 90-tych i tysięcznych Polacy nazywali tak Cyganów, przez co zromanizowani potomkowie Daków zyskali w naszym kraju bardzo zły PR.

PS Autorka wspomina o „Wieżowcu” Ballarda z 1975 (w 2015 nakręcono ekranizację), a ja rzuciłbym kilka zdań nt. „Świętego Wrocławia” Orbitowskiego, i kilku innych wczesnych opowiadań, oraz ogólnie motywu osiedla w jego pisarstwie.

maj 2019, Stegny (gdzie w latach 80-tych powstał hit „W domach z betonu nie ma wolnej miłości”).

Betonia. Dom dla każdego (2018) – Beata Chomątowska

Trochę architektury i urbanistki, trochę socjologii i historii. W proporcjach atrakcyjnych dla czytelnika nie będącego ani architektem, ani urbanistą, ani socjologiem, ani zawodowym historykiem. Plus reporterska gra z czytelnikiem, czyli ciekawa narracja.

Betonia miała być początkowo książką o Gropiusstad, wydaną w serii...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    768
  • Przeczytane
    370
  • Posiadam
    92
  • Teraz czytam
    41
  • Architektura
    15
  • 2018
    14
  • Reportaż
    10
  • 2019
    10
  • Chcę w prezencie
    8
  • Polska
    6

Cytaty

Więcej
Beata Chomątowska Betonia. Dom dla każdego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także