Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie

Okładka książki Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie
Mark Manson Wydawnictwo: Helion, Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Subtle Art of Not Giving a F*ck: A Counterintuitive Approach to Living a Good Life
Helion, Sensus
2018-02-28
2018-02-28
Data 1. wydania:
2013-09-13
Leszek Sielicki
poradnik psychologia rozwój osobisty szczęście

Okładka książki Will Mark Manson, Will Smith
Ocena 7,5
Will Mark Manson, Will S...

Zabawna a zarazem piękna historia rozwoju i dawka wiedzy

Zabawna a zarazem piękna historia rozwoju i dawka wiedzy

"Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie" to przykład na to jak można napisać książkę w duchu stoickim bez bezpośredniego odwoływania się to tego nurtu. Jest humorystyczna, bezpośrednia i klarowna. Łączy w sobie wiele konceptów z psychologii i filozofii. Wzbogacają je doświadczenia z burzliwego życia autora oraz gwiazd rocka. Skąd takie połączenie? Mark Manson - jako zbuntowany nastolatek - chciał być muzykiem. Od razu mnie tym kupił oraz faktem, że jest moim rówieśnikiem. Mieliśmy podobnych idoli, etapy życia i wyzwania stojące przed naszym pokoleniem. Zagłębiając się w jego opowieść miałem okazję porównać efekty swoich lektur i rozmyślań. Łechce mnie, że obaj doszliśmy do bardzo podobnych wniosków.

Znalazło się jednak parę koncepcji, które mnie przyjemnie zaskoczyły. Jedna z nich mówi, że szczęście wynika z rozwiązywania problemów. Trudności zawsze będą, nie ma sensu przed nimi uciekać. Jeśli będziemy je rozwiązywać, to z czasem pozostaną nam ciekawsze przeszkody do pokonania. Sami możemy je zresztą dla siebie wybierać.

Inna część książki tłumaczy skąd biorą się postawy roszczeniowe. Osoby wchodzące w rolę ofiary będą oczekiwać rozwiązania swoich problemów przez innych. Będą opluwać niesprawiedliwy świat i chować się w swoim cierpieniu. Drugą - komplementarną - postawą jest wchodzenie w rolę ratownika. Oznacza to pomaganie innym, ale w zamian za uznanie. Buduje to poczucie wartości, a więc wskazuje na roszczenia wobec innych w tym zakresie. Do trójkąta dramatycznego brak jeszcze agresora, ale tej charakterystyki autor nie podaje. Nowością dla mnie było pokazanie tej koncepcji w zupełnie innym świetle. Pozwala to lepiej zrozumieć, co się dzieje w nas, ludziach.

Chcecie wiedzieć, dlaczego Dave Mustaine czuje się przegranym, choć osiągnął niebywały sukces jako muzyk? Wartości, według których żyje, czynią go nieszczęśliwym. Takie to proste. Po wyrzuceniu za wybryki z Metallicy postanowił, że osiągnie sukces większy od nich. Przyznaje to w jednym z wywiadów. Pech chciał, że wszyscy ci goście są utalentowani.

W takich przykładach autor tłumaczy nam jak żyć lepiej i bez spiny. Przecież i tak umrzemy ;) Kwestię tą przedstawia odwołując się do książki „Zaprzeczanie śmierci” Ernesta Beckera. Wedle niej, bardzo wiele energii poświęcamy, aby zaprzeczyć własnej śmiertelności. Chcemy zapisać się na kartach historii lub po prostu w pamięci innych. Wyzwolić z tego może nas zgoda na bycie kimś zwyczajnym. Przeczy to obecnym realiom. Bombardowani jesteśmy treściami, które ukazują nietrywialnych ludzi w niebywałych okolicznościach. Prawdziwe życie jest szare. Nawet pokolenie płatków śniegu nie jest wyjątkowe. Jeśli uwolnimy się od walczenia o wyjątkowość, uwolnimy się od napięć, jakie to powoduje.

Przyznacie, że to rozsądne receptury na szczęśliwe życie? Więcej znajdziecie w książce.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę się czytało bardziej jak jakiś długi artykuł, niż książkę. Na pewno było to coś orzeźwiającego po wielu przeczytanych książkach motywacyjnych/rozwojowych/inspirujących. Faktycznie określenie sprzeczna, dobrze pasuje do tej książki, ponieważ w pewnym sensie jest przeciwieństwem większości książek typu self-help. Podobało mi się to, że autor, bez filtra, przedstawia nam poważną filozofię życia w... niepoważny sposób, tak jakby się rozmawiało z prawdziwym, bezlitośnie szczerym przyjacielem. Myślę, że gdybym osobiście nie znał wielu przemyśleń po wcześniejszych duchowych książkach to książka by zrobiła na mnie niesamowite wrażenie, a zrobiła tylko... "bardzo dobre". Zdecydowanie nie była to strata czasu i gorąco ją polecam.

Dużo zdrowego rozsądku, poczucia humoru, również i powagi, gdy potrzeba. Język miejscami niewybredny, ale i tak warto. Autor szczerze pisze o swoich porażkach i koncentruje na ukazaniu rozwiązań, które naprawdę pomagają ludziom. Przy czym nie kreuje się na guru, wręcz przeciwnie.
Aha, wolałam przeczytać oryginał, bo polski tytuł odstrasza, więc miałam spore obawy, jak wypadło tłumaczenie treści.

Och ta książka dała mi do myślenia na bardzo wielu poziomach. Po pierwsze przyszła w idealnym momencie mojego życia kiedy zastanawiałam się nad tematami, o których później przeczytałam w książce. A po drugie idee opisane w niej dają nie tylko trochę odpowiedzi, ale też oddechu. Metod jak się ogarnąć, by po prostu żyć.

Robi wrażenie, nawet na osobie, która psychologią i rozwojem osobistym interesuje się od kilku dekad. Zupełnie inne spojrzenie na smutek nowoczesnego świata, odległe od "keep smiling", chociaż może tylko pozornie... Przykłady zbyt rozwlekłe, czytam drugi raz i je sobie daruję, natomiast wiele fragmentów zaznaczyłam na żółto - do przemyślenia.

Nigdy nie byłam fanką tego typu książek, czytałam ich kilka, a niektóre z nich nadal leżą gdzieś z zostawioną zakładką najwyżej w połowie. Mansona również czytałam dosyć długo, ale tylko dlatego, że "tak trzeba było". Z pewnością jest to książka, która zostawiła po sobie ślad.

Bodaj pierwsza książka z gatunku "motywacyjna", która do mnie przemówiła. Choć dla niektórych może być demotywacyjna, bo nie sprzedaje wielkich marzeń i nie wciska kitu jacy to jesteśmy wyjątkowi i czego nam się nie należy. Wręcz przeciwnie, jesteśmy zwyczajnymi normikami, którzy powinni znać swoje miejsce i sięgać po to, co osiągalne, a nie skupiać się na nierealistycznych marzeniach. Żyj skromnie, ale szczęśliwie. Trochę tu minimalizmu, nihilizmu, jednak całość nie ma wydźwięku negatywnego.
Mam nadzieję, że zmierzch tych wszystkich poradników pozytywnego myślenia, motywacyjnych wypocin etc. jest już blisko, na co może wskazywać pewien sukces książki Marka Mansona. Jeśli miałbym polecić zgrabnie napisaną i wartościową pozycję o takiej tematyce, to byłaby właśnie ona.
P.S.
Osoba odpowiedzialna za polski tytuł książki powinna za karę przeczytać sto razy "Sekret".

Ciekawe przemyślenia na temat życia, miło mi się słuchało audiobooka przy obowiązkach domowych, wydałem na niego niecałe 13 zł to bardzo dobra cena.

Na półkach: , , , , ,

O boziu właśnie zobaczyłam, jak oryginalny tytuł został przetłumaczony na język polski - o fuck masakra xD

Książka super, lekka, zabawna i daje dużo do myślenia.

Książka super, lekka, zabawna i daje dużo do myślenia.

Mark Manson Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie Zobacz więcej