Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie

Okładka książki Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie Mark Manson
Mark Manson Wydawnictwo: Helion, Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Subtle Art of Not Giving a F*ck: A Counterintuitive Approach to Living a Good Life
Helion, Sensus
2018-02-28
2018-02-28
2013-09-13
Leszek Sielicki
poradnik psychologia rozwój osobisty szczęście

Okładka książki Will Mark Manson, Will Smith
Will Mark Manson, Will S...

Uzupełniam tę opinię po 1,5 r. od przeczytania tej książki i już zupełnie zapomniałem o czym była. To chyba coś o niej mówi?...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie sądziłam że taka książka może mieć na mnie jakikolwiek wpływ, ale myliłam się. Sięgałam po nią wieczorami, po ciężkim dniu i zupełnie przypadkowo, zawsze znajdywałam tam coś, czego potrzebowałam w danej chwili. Przypadek. Ale treść o wymyślaniu sobie problemów totalnie odmieniła moje myślenie, zaczęłam się łapać na tym że to robię i zaczęłam to zmieniać. Mogę uznać że w tej książce rzeczywiście, znajduje się metoda na szczęśliwe życie.

Nie znalazłam w książce odpowiedzi na moje pytania i problemy, jednakże polecam osobom które wszystkim za bardzo się przejmują. Nie ma tu jakiegoś przełomu w myśleniu po przeczytaniu tej pozycji ale nie jest to też typowo coachingowy podręcznik. Bardzo fajny styl pisania na luzie i z humorem oraz dużo ciekawych historyjek urozmaicają psychologiczną nudę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trochę książka o wszystkim i o niczym. Pare myśli i spostrzeżeń ciekawych ale strasznie rozciągniętych i przytłumionych resztą książki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Straszna popelina, tak w skrócie. Może ze 2 odkrywcze myśli w całej książce, poza tym to rozważania chłopka-roztropka. Szkoda czasu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka ta to po części historie z życia wzięte autora, po części próba odpowiedzi na pytanie "jak żyć?" - lub może właśnie "jak NIE żyć?". Autor zwraca naszą uwagę na to, czym zaprzątamy sobie dzisiaj głowy i jaki emocjonalny ładunek to za sobą niesie. Podkreśla fakt, że nie mamy wystarczająco dużo energii w sobie, by przeznaczać ją na wszystko po równo. Twierdzi, iż to nie życie bez problemów może dać ludziom szczęście, a wybór "dobrych" problemów. Takich, którymi warto się trudzić na co dzień.
Książkę tę przesłuchałam jako audiobook w języku angielskim. Przyznam, że skusiłam się na tę pozycję ze względu na chwytliwy tytuł, który fatalnie został przetłumaczony na język polski. Książka została napisana bardzo prostym językiem, jednak wiele sformułowań brzmi po stokroć lepiej właśnie po angielsku, jak choćby "to not give a fuck". Czy przeczytałyście/przeczytaliście tę książkę w języku polskim? Bardzo jestem ciekawa Waszej opinii odnośnie tłumaczenia.
Mimo iż nie często sięgam po książki coachingowe, byłam w stanie przesłuchać całą książkę i w wielu miejscach się z nią zgodzić. Na pewno ułatwił to fakt, iż sama często powtarzam "I have no more fucks to give". Miejscami zbyt długie osobiste historie autora wybijały mnie z rytmu, jednak ogółem przykłady z życia w sposób wyważony przeplatały się z częścią stricte poradnikową.

Dobra, chociaż dość chaotyczna książka

Dobra, chociaż dość chaotyczna książka

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Audiobook. To książka napisana bardzo przystępnym językiem, która nawiązuje do priorytetów, wyborów i schematów życiowych. Autor przekonuje, że nie należy żyć na pokaz, tylko w zgodzie ze swoim własnym światopoglądem. Odnoszę wrażenie, że głównym celem tej książki jest zmotywowanie do zmiany podejścia niż gotowe rady na jego zmianę. Manson dzieli się w niej swoimi własnymi życiowymi doświadczeniami, niejednokrotnie wskazując na własne błędy. To plus, ponieważ wiele amerykańskich książek jest gloryfikacją sukcesu, ich treść tworzą cudowne historie, gdzie wszystko się udaje i problemy życiowe nie istnieją. Bardzo trudno powiedzieć coś więcej o tej publikacji. Moje wrażenia po jej wysłuchaniu były mieszane, ponieważ oprócz ciekawych treści, znajdziemy w niej sporo banałów i oczywistości.
Reasumując - znam lepsze książki z dziedziny rozwoju osobistego. Nie twierdzę, że po tę książkę nie warto sięgać. Myślę, jednak, że nie znajdziemy w niej treści, które zrewolucjonizują nasze podejście do życia. Przykład autora może czytelnika czegoś nauczyć - nie będzie to jednak nic odkrywczego. Bo czy o wyższości stałego związku nad przypadkowymi przygodami seksualnymi musimy przeczytać w książce, żeby dojść do podobnego wniosku? A to tylko jeden z przykładów "wiedzy", którą ta książka oferuje. Niestety niewątpliwy plus jakim jest "luźny klimat" nie przewyższa minusów tej książki, dlatego moja ocena jest średnia.

Dobra książka coachingowa - wiele wnikliwych przemyśleń wartych zgłębienia. Mimo że nie przepadam za tym gatunkiem, wyniosłam z niej kilka wartościowych przemyśleń.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytałem angielskie wydanie, typowo amerykańskie podejście do tematu. Według mnie książka to zbiór banałów. Autor książki prowadzi również podcast o tej samej nazwie i tematyce, i chyba jest to lepsze medium to tego typu treści, na pewno łatwiej się tego słucha niż czyta. Autor wspomina w swojej książce nawiązuje do "The Denial of Death" Ernesta Beckera, którą obrałem za cel jako kolejną lekturę. Więc jakaś wartość dodana wyszła z przebrnięcia przez tę lekturę.

• Audiobooki
  • Psychologia

Mark Manson Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie Zobacz więcej