Życie z Merlem

2008-01-01
978-83-7579-032-0
Eleonora Karpuk

Okładka książki Endal Allen Parton, Sandra Parton
Endal Allen Parton, Sandr...
Okładka książki Jak wychować dziecko, psa, kota... i faceta Dorota Krzywicka, Irena A. Stanisławska, Dorota Sumińska
Jak wychować d... Dorota Krzywicka, I...
Okładka książki Trzy filiżanki herbaty Greg Mortenson, David Oliver Relin
Trzy filiżanki... Greg Mortenson, Dav...

'Życie z Merlem' to wzruszająca opowieść o niezwykłej sile przyjaźni, oddaniu i miłości zrodzonej pomiędzy człowiekiem a psem.
Napisana lekkim, przyjemnym, momentami bardzo zabawnym językiem. Ponadto, wzbogacona zagadnieniami popularnonaukowymi, co czyni ją jeszcze bardziej interesującą.
Zdecydowanie, obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników psów!

Zdecydowanie, obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników psów!

Po wielu książkach z zakresu medycyny sądowej czy seryjnych zabójców musiałem sięgnąć po jakiś przerywnik. Tak w me ręce trafiła ta książka. Wspaniała pozycja opisująca wyjątkową relację pomiędzy psem a jego właścicielem. Łapiące za serce wątki mieszają się z "psimi" ciekawostkami, a prosty i przyjemny język sprawia że ta książka była dla mnie świetnym przerywnikiem. Ponoć Ted Kerasote napisał dalszą część już poświęconą następczyni Merla, suczce o imieniu Pukka. Polecam.

Kształcąca lektura, która przy okazji przemyca trochę delikatnego humoru, a także wzrusza do łez (chusteczki pod ręką wskazane!). Autor opisuje tu historię swojej kilkunastoletniej przyjaźni z psem o imieniu Merle, przy czym obserwacje Teda Kerasote’a mają również bardziej uniwersalny charakter, przydając się dzięki temu wszystkim posiadaczom szczekających pupili. Co więcej, kronika życia tytułowego czworonoga została zgrabnie ubarwiona takimi popularnonaukowymi treściami jak ciekawostki przyrodnicze czy informacje z dziedziny badań genetycznych, archeologicznych i behawioralnych.

Szerzej na temat książki wypowiadam się w blogowej recenzji:

Piękna książka o życiu, przyjaźni i miłości Teda i psa Merla. Wspaniale opisana historia od czasu znalezienia psa /miał 8 miesięcy/ do końca jego życia. Psia bezgraniczna miłość, oddanie Teda i ogromna znajomość psiej psychiki. Gdyby tak wszyscy właściciele czworonogów rozumieli psią naturę, na pewno schroniska dla zwierząt nie byłyby przepełnione. Polecam przeczytanie tej książki.

Sięgając po tę książę myślałam, że będzie to kolejna miła i lekka lektura typu "ja i mój zwierzak".
Teraz wiem, że bardzo się pomyliłam :-),autor szerze opowiedział historię kilkunastu lat swojego wspólnego życia z czworonożnym druhem.
Bardzo cenne jest to, iż pozycja ta zwiera wiele informacji dotyczących m.in. pochodzenia Canis familiaris, zachowań wilków, nawyków dzikich psów, wplecionych w główny wątek przygód (życia) Merla.
Wspaniale, że są na świecie takie miejsca jak Kelly, gdzie nie ma parkanów i płotów, a psy mogą swobodnie biegać, nie stresując przy tym nikogo, a ludzie są tolerancyjni i wyrozumiali.
Bardzo poruszył mnie opis starzenia się i związanych z tym chorób oraz ostatecznego odchodzenia Merla. Ileż pracy, cierpliwości, pomocy i uczuć włożył Ted w umożliwienie spokojnego i bezbolesnego przejścia Merla do krainy wiecznych łowów.
Oby każdemu z nas w tych ostatecznych chwilach towarzyszył Taki Przyjaciel.

Fajna książka :-)

Fajna książka :-)

Książkę dość długo czytałam, sama nie wiem dlaczego. Na pewno nie dlatego że była nudna, bo zupełnie nie była.
Bardzo mądra, niesamowicie wzruszająca. Autor posiada ogromny talent przelewania emocji na papier, przez co wylałam tonę łez przy ostatnich dwóch rozdziałach. Ted Kerasote trochę inaczej patrzy na psa, niż zwykły właściciel psa - na pewno w polskich realiach nie można by było pozwalać psu biegać bez opieki, jest zbyt wielu ludzi, którym zwierzak by przeszkadzał... Zdecydowanie warto przeczytać :)

Wiadomo. Nie jest to ani James Joyce, ani Henry James. Ale to jedna z bardziej uroczych książek, jakie przeczytałam.

PS Prawda jest taka, że pod koniec płakałam jak bóbr.

PS Prawda jest taka, że pod koniec płakałam jak bóbr.

Nigdy nad żadną książką tak nie płakałam. Wspaniała książka.

Nigdy nad żadną książką tak nie płakałam. Wspaniała książka.

Warta przeczytania. Nie tylko dla miłośników zwierząt, ale właśnie dla tych, którym one zawadzają

• Literatura obca
  • Psy