Samotność Bogów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
6,99 (1367 ocen i 102 opinie)
Słowianie, baśń, średniowiecze
PaniKa

Inne wydania

Piękna, nowoczesna baśń rozgrywająca się w czasach średniowiecza i współczesności. Rzecz dzieje się w świecie budowanym z motywów mitologii słowiańskiej i tradycji chrześcijańskiej, elementów rzeczywistości baśniowej i wizji historiograficznej, w którym nowy bóg zajmuje miejsce starych i okrutnych bóstw plemiennych. Przesłaniem autorki jest uświadomienie nie tylko młodemu odbiorcy,...

Przesłaniem autorki jest uświadomienie nie tylko młodemu odbiorcy, konieczności wzajemnej tolerancji między ludźmi żyjącymi w różnych światach, tradycjach i kulturach.
Powieść odznaczona Nagrodą Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych WIOSNA 98 oraz Nagrodą IBBY 98.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie

Mogą Ciebie również zainteresować

• Ekspozycja
  • Szturmując niebo
  • Podziemny labirynt
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Pół świata

7,11 (9 ocen i opinii)
Podziemny labirynt
James Rollins

6,32 (73 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

Sekret Sonji
Åsa Hellberg

7,75 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Shimik | 2015-07-24

W świecie stworzonym przez autorkę przeplatają się dawne religie ze współczesnymi i ciężko jest stwierdzić która jest lepsza. Akcja dzieje się po części współcześnie a po części w dawnych czasach.
Jak dla mnie jest to trochę za bardzo poplątane przez co sam efekt jest zaledwie dobry, a mógłby być znacznie lepszy:)

Sedii | 2010-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2010

Zło samo w sobie nie istnieje to ludzie je tworzą usprawiedliwiając swe działania religią. "Nie ma złych Bogów to ludzie ich deprawują"

Medb | 2014-03-25
Przeczytana: 23 marca 2014

To dopiero druga książka tej autorki ale już widzę ze jej mocnym punktem jest umiejętność połączenia świata realnego ze światem bajki i zawieranie w tych wymyślnych opowieściach ważnych życiowych kwestii. Te książki w bardzo delikatny, nie nachalny sposób uczą. Uczą bycia wrażliwym, kochającym ale i spostrzegawczym i czujnym. Czujnym na to co czynimy i co nas otacza. W tej książce mówi o cywilizacji o jej złych i dobrych stronach. O tym jak ona wpływa na nasze życiowe wybory..

livrer | 2011-10-20
Przeczytana: 16 października 2011

Samotność Bogów, tak głosi tytuł, ale czy o tym naprawdę jest ta książka? Dla mnie traktuje ona raczej o samotności człowieka, uwikłanego w wybory, których nie rozumie i napotykającego na swej drodze siły większe niż on sam równie mu podległe, co nim kierujące. To książka o samotności, rodzącej się z niepewności, z wątpliwości skutkujących zepchnięciem na margines rzeczywistości przez tych, którzy wiedzą lepiej, choć wcale lepiej nie widzą, ba często pozostają ślepi na prawdę, mieniącą się większą ilością odcieni niż zdołałyby pomieścić ich oczy i umysły. A jednak to oni właśnie i dzięki temu właśnie, że nie znają wahania płynącego z poznania więcej niż jednej poprawnej odpowiedzi na to samo pytanie, prą do przodu, stając się ojcami i matkami przyszłości, pozostawiając w tyle zagubionych w pajęczych sieciach refleksji tych, których nazwać można matkami i ojcami przeszłości.

Co jednak ciekawe, książka Terakowskiej uczy pokory płynącej ze świadomości, że potrzebni są jedni i...

Aga | 2013-11-17
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Pani Terakowska jest jedną z moich ulubionych polskich pisarek. Oczywistym jest więc, że wcześniej czy później "Samotność Bogów" musiała wpaść w moje ręce. Książka bardzo mi się spodobało. Opowiada o samotności, poświęceniu się i oddaniu się rzeczom w które inni dawno już przestali wierzyć. O przemianach jakie wcześniej czy później muszą nastąpić w każdym społeczeństwie i wspólnocie. Pokazuje przemiany religijne i charakter religii. Ukazuje trzy sposoby wiary. Stary kapłan nie ma zamkniętego umysłu na wiarę szamana i ludzi z wioski, stara się zrozumieć ich obyczaje i tradycje. Wierzy w nieskończonego Boga Dobroci, który istniał, istnieje i zawsze będzie istniał. Zdaje sobie też sprawę z istnienia innych bogów, którzy jednak, w przeciwieństwie do Boga Dobroci umierają wtedy gdy umiera wiara w nich. Natomiast młody kapłan Isak nie toleruje jakiegokolwiek objawu innowierstwa. Popiera stosy, niszczenie pamiątek rodzinnych i miejsc dawnych kultów. Nie toleruję starego szamana, który nie...

Tajemnica | 2013-10-10

"Tam gdzie rodzą się wątpliwości tam nie ma bezpieczeństwa" łatwiej jest bezmyśnie, według utartych wzorców kroczyć prez życie, ale czy to dobre? "Często kocha się kogoś za jego słabość" - to prawda, wtedy czujemy się lepsi tj. potrzebni. Książke polecam tylko fanom tej autorki, jak dla mnie nudna.

PaniKa | 2010-03-31
Przeczytana: 10 października 2009

Moja szósta książka Terakowskiej. Bardzo podoba mi się styl jej pisania, ale ta książka niestety mnie rozczarowała. Zabierałam się dwukrotnie do jej przeczytania. W końcu udało się i jakoś przez nią przebrnęłam. A nie było łatwo. Przeczytałam ją w niespełna dwa dni, ze względu na to by mieć ją jak najszybciej za sobą. Spodziewałam się czegoś dużo, dużo lepszego. Zwłaszcza iż otrzymała tytuł Książki Roku 1998. Nie będę oceniać czy na nią zasługiwała, czy też nie. Mi natomiast lektura nie przypadła do gustu. Książka jest nudna i rozciągnięta. Czegoś w niej brakuje. Nie jest to ta Terakowska która urzekła mnie w swoich poprzednich książkach.

Olinka | 2013-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2013

Po przebrnięciu tej niewielkiej rozmiarowo książeczki, wciąż zastanawiam się jaki był cel jej napisania. Temat nudny i jak dla mnie takie rozważania filozoficzne, w kółko o tym samym, ale w sumie nie wiadomo o czym, niczemu nie służą. Żadnej baśni, żadnej magii, żadnej interesującej, nowej myśli. Oczywista oczywistość. To się wie i tyle. Wielkie hasła bez ładunku emocjonalnego.
Szkoda mojego czasu.

life_scent | 2011-09-04

Jest piękna. Przemyślana w każdym słowie. Znalazłam się koło Jona w jego długiej podróży, ani razu nie miałam dość. Chciałabym więcej takich książek z głębszym przekazem na życie.

Wiórek | 2010-06-10

Historia ciekawa, mówi o tym, że nikt nie chce umierać w samotności, choćby był to bóg...