Lubimyczytać.pl to:
ponad 664 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Samotność Bogów

Samotność Bogów

Słowianie, baśń, średniowiecze
typ
papier
PaniKa
6.98 (1225 ocen i 92 opinie)

Opis książki

Piękna, nowoczesna baśń rozgrywająca się w czasach średniowiecza i współczesności. Rzecz dzieje się w świecie budowanym z motywów mitologii słowiańskiej i tradycji chrześcijańskiej, elementów rzeczywistości baśniowej i wizji historiograficznej, w którym nowy bóg zajmuje miejsce starych i okrutnych bóstw plemiennych. Przesłaniem autorki jest uświadomienie nie tylko młodemu odbiorcy, konieczności wz...

Przesłaniem autorki jest uświadomienie nie tylko młodemu odbiorcy, konieczności wzajemnej tolerancji między ludźmi żyjącymi w różnych światach, tradycjach i kulturach.
Powieść odznaczona Nagrodą Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych WIOSNA 98 oraz Nagrodą IBBY 98.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Sedii | 2010-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2010

Zło samo w sobie nie istnieje to ludzie je tworzą usprawiedliwiając swe działania religią. "Nie ma złych Bogów to ludzie ich deprawują"

Tajemnica | 2013-10-10

"Tam gdzie rodzą się wątpliwości tam nie ma bezpieczeństwa" łatwiej jest bezmyśnie, według utartych wzorców kroczyć prez życie, ale czy to dobre? "Często kocha się kogoś za jego słabość" - to prawda, wtedy czujemy się lepsi tj. potrzebni. Książke polecam tylko fanom tej autorki, jak dla mnie nudna.

livrer | 2011-10-20
Przeczytana: 16 października 2011

Samotność Bogów, tak głosi tytuł, ale czy o tym naprawdę jest ta książka? Dla mnie traktuje ona raczej o samotności człowieka, uwikłanego w wybory, których nie rozumie i napotykającego na swej drodze siły większe niż on sam równie mu podległe, co nim kierujące. To książka o samotności, rodzącej się z niepewności, z wątpliwości skutkujących zepchnięciem na margines rzeczywistości przez tych, którzy wiedzą lepiej, choć wcale lepiej nie widzą, ba często pozostają ślepi na prawdę, mieniącą się większą ilością odcieni niż zdołałyby pomieścić ich oczy i umysły. A jednak to oni właśnie i dzięki temu właśnie, że nie znają wahania płynącego z poznania więcej niż jednej poprawnej odpowiedzi na to samo pytanie, prą do przodu, stając się ojcami i matkami przyszłości, pozostawiając w tyle zagubionych w pajęczych sieciach refleksji tych, których nazwać można matkami i ojcami przeszłości.

Co jednak ciekawe, książka Terakowskiej uczy pokory płynącej ze świadomości, że potrzebni są jedni i drudzy. In...

Aga | 2013-11-17
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Pani Terakowska jest jedną z moich ulubionych polskich pisarek. Oczywistym jest więc, że wcześniej czy później "Samotność Bogów" musiała wpaść w moje ręce. Książka bardzo mi się spodobało. Opowiada o samotności, poświęceniu się i oddaniu się rzeczom w które inni dawno już przestali wierzyć. O przemianach jakie wcześniej czy później muszą nastąpić w każdym społeczeństwie i wspólnocie. Pokazuje przemiany religijne i charakter religii. Ukazuje trzy sposoby wiary. Stary kapłan nie ma zamkniętego umysłu na wiarę szamana i ludzi z wioski, stara się zrozumieć ich obyczaje i tradycje. Wierzy w nieskończonego Boga Dobroci, który istniał, istnieje i zawsze będzie istniał. Zdaje sobie też sprawę z istnienia innych bogów, którzy jednak, w przeciwieństwie do Boga Dobroci umierają wtedy gdy umiera wiara w nich. Natomiast młody kapłan Isak nie toleruje jakiegokolwiek objawu innowierstwa. Popiera stosy, niszczenie pamiątek rodzinnych i miejsc dawnych kultów. Nie toleruję starego szamana, który nie rob...

Medb | 2014-03-25
Na półkach: Audiobook, Przeczytane
Przeczytana: 23 marca 2014

To dopiero druga książka tej autorki ale już widzę ze jej mocnym punktem jest umiejętność połączenia świata realnego ze światem bajki i zawieranie w tych wymyślnych opowieściach ważnych życiowych kwestii. Te książki w bardzo delikatny, nie nachalny sposób uczą. Uczą bycia wrażliwym, kochającym ale i spostrzegawczym i czujnym. Czujnym na to co czynimy i co nas otacza. W tej książce mówi o cywilizacji o jej złych i dobrych stronach. O tym jak ona wpływa na nasze życiowe wybory..

Olinka | 2013-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2013

Po przebrnięciu tej niewielkiej rozmiarowo książeczki, wciąż zastanawiam się jaki był cel jej napisania. Temat nudny i jak dla mnie takie rozważania filozoficzne, w kółko o tym samym, ale w sumie nie wiadomo o czym, niczemu nie służą. Żadnej baśni, żadnej magii, żadnej interesującej, nowej myśli. Oczywista oczywistość. To się wie i tyle. Wielkie hasła bez ładunku emocjonalnego.
Szkoda mojego czasu.

Wiórek | 2010-06-10

Historia ciekawa, mówi o tym, że nikt nie chce umierać w samotności, choćby był to bóg...

life_scent | 2011-09-04

Jest piękna. Przemyślana w każdym słowie. Znalazłam się koło Jona w jego długiej podróży, ani razu nie miałam dość. Chciałabym więcej takich książek z głębszym przekazem na życie.

paulinkalinka | 2013-11-15
Przeczytana: 14 października 2012

W książce Doroty Terakowskiej "Samotność bogów" odnaleźć można kilka przestrzeni i czasów. Terakowska przenosi akcję swojej książki w czas Puszczy, świat ginących zabobonów i zapomnianych bogów, w czas boomu medycznego, w którym można przeszczepić zamrożone przez Królową Śniegu serce niewinnemu chłopcu, w czas Joanny D'Arc i w czas Jezusa. We wszystkich tych czasach pojawia się Jon przynależący do tego świata. Ma on do wykonania misję Bezimiennego bóstwa, chociaż nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. Jeśli ja wykona wygra bóstwo, a przegra Bóg Dobroci, a jeśli jej nie wykona wygra Bóg Dobroci, a przegra Bezimienny. Ale czy na pewno? Czy świat bogów naprawdę jest podzielony na przegranych i wygranych?

Terakowska w swojej książce porusza sprawy egzystencjalne i wyjaśnia jak powstawali bogowie i jak ginęli. Bo każdy bóg został stworzony przez człowieka i przez człowieka został zamordowany.

ira | 2012-09-09
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 09 września 2012

Zwyciężył z wszystkimi bogami, a przegrał z człowiekiem...

Nie wiem, jak przez 14 lat udawało mi się omijać tę świetną książkę. Mam nadzieję, że nie jest to rodzynek w twórczości Doroty Terakowskiej, ponieważ mam zamiar się z nią dokładnie zapoznać po lekturze "Samotności Bogów".

Polecam wszystkim, którzy lubią powieści rodzące pytania, tym, którzy lubią szukać odpowiedzi, którzy lubią, żeby powieść została z nimi na chwilę po przeczytaniu ostatniej strony.

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku