Okładka książki Samotność Bogów

Samotność Bogów

Autor:
wydawnictwo
Wydawnictwo Literackie
Słowianie, baśń, średniowiecze
typ
papier
PaniKa
6.97 (1322 ocen i 99 opinii)

Opis książki

Piękna, nowoczesna baśń rozgrywająca się w czasach średniowiecza i współczesności. Rzecz dzieje się w świecie budowanym z motywów mitologii słowiańskiej i tradycji chrześcijańskiej, elementów rzeczywistości baśniowej i wizji historiograficznej, w którym nowy bóg zajmuje miejsce starych i okrutnych bóstw plemiennych. Przesłaniem autorki jest uświadomienie nie tylko młodemu odbiorcy, konieczności wz...

Przesłaniem autorki jest uświadomienie nie tylko młodemu odbiorcy, konieczności wzajemnej tolerancji między ludźmi żyjącymi w różnych światach, tradycjach i kulturach.
Powieść odznaczona Nagrodą Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych WIOSNA 98 oraz Nagrodą IBBY 98.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie

Polecamy

Opinie czytelników
Sedii | 2010-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2010

Zło samo w sobie nie istnieje to ludzie je tworzą usprawiedliwiając swe działania religią. "Nie ma złych Bogów to ludzie ich deprawują"

Medb | 2014-03-25
Przeczytana: 23 marca 2014

To dopiero druga książka tej autorki ale już widzę ze jej mocnym punktem jest umiejętność połączenia świata realnego ze światem bajki i zawieranie w tych wymyślnych opowieściach ważnych życiowych kwestii. Te książki w bardzo delikatny, nie nachalny sposób uczą. Uczą bycia wrażliwym, kochającym ale i spostrzegawczym i czujnym. Czujnym na to co czynimy i co nas otacza. W tej książce mówi o cywilizacji o jej złych i dobrych stronach. O tym jak ona wpływa na nasze życiowe wybory..

Tajemnica | 2013-10-10

"Tam gdzie rodzą się wątpliwości tam nie ma bezpieczeństwa" łatwiej jest bezmyśnie, według utartych wzorców kroczyć prez życie, ale czy to dobre? "Często kocha się kogoś za jego słabość" - to prawda, wtedy czujemy się lepsi tj. potrzebni. Książke polecam tylko fanom tej autorki, jak dla mnie nudna.

livrer | 2011-10-20
Przeczytana: 16 października 2011

Samotność Bogów, tak głosi tytuł, ale czy o tym naprawdę jest ta książka? Dla mnie traktuje ona raczej o samotności człowieka, uwikłanego w wybory, których nie rozumie i napotykającego na swej drodze siły większe niż on sam równie mu podległe, co nim kierujące. To książka o samotności, rodzącej się z niepewności, z wątpliwości skutkujących zepchnięciem na margines rzeczywistości przez tych, którzy wiedzą lepiej, choć wcale lepiej nie widzą, ba często pozostają ślepi na prawdę, mieniącą się większą ilością odcieni niż zdołałyby pomieścić ich oczy i umysły. A jednak to oni właśnie i dzięki temu właśnie, że nie znają wahania płynącego z poznania więcej niż jednej poprawnej odpowiedzi na to samo pytanie, prą do przodu, stając się ojcami i matkami przyszłości, pozostawiając w tyle zagubionych w pajęczych sieciach refleksji tych, których nazwać można matkami i ojcami przeszłości.

Co jednak ciekawe, książka Terakowskiej uczy pokory płynącej ze świadomości, że potrzebni są jedni i drudzy. In...

Aga | 2013-11-17
Przeczytana: 22 grudnia 2012

Pani Terakowska jest jedną z moich ulubionych polskich pisarek. Oczywistym jest więc, że wcześniej czy później "Samotność Bogów" musiała wpaść w moje ręce. Książka bardzo mi się spodobało. Opowiada o samotności, poświęceniu się i oddaniu się rzeczom w które inni dawno już przestali wierzyć. O przemianach jakie wcześniej czy później muszą nastąpić w każdym społeczeństwie i wspólnocie. Pokazuje przemiany religijne i charakter religii. Ukazuje trzy sposoby wiary. Stary kapłan nie ma zamkniętego umysłu na wiarę szamana i ludzi z wioski, stara się zrozumieć ich obyczaje i tradycje. Wierzy w nieskończonego Boga Dobroci, który istniał, istnieje i zawsze będzie istniał. Zdaje sobie też sprawę z istnienia innych bogów, którzy jednak, w przeciwieństwie do Boga Dobroci umierają wtedy gdy umiera wiara w nich. Natomiast młody kapłan Isak nie toleruje jakiegokolwiek objawu innowierstwa. Popiera stosy, niszczenie pamiątek rodzinnych i miejsc dawnych kultów. Nie toleruję starego szamana, który nie rob...

PaniKa | 2010-03-31
Przeczytana: 10 października 2009

Moja szósta książka Terakowskiej. Bardzo podoba mi się styl jej pisania, ale ta książka niestety mnie rozczarowała. Zabierałam się dwukrotnie do jej przeczytania. W końcu udało się i jakoś przez nią przebrnęłam. A nie było łatwo. Przeczytałam ją w niespełna dwa dni, ze względu na to by mieć ją jak najszybciej za sobą. Spodziewałam się czegoś dużo, dużo lepszego. Zwłaszcza iż otrzymała tytuł Książki Roku 1998. Nie będę oceniać czy na nią zasługiwała, czy też nie. Mi natomiast lektura nie przypadła do gustu. Książka jest nudna i rozciągnięta. Czegoś w niej brakuje. Nie jest to ta Terakowska która urzekła mnie w swoich poprzednich książkach.

Olinka | 2013-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2013

Po przebrnięciu tej niewielkiej rozmiarowo książeczki, wciąż zastanawiam się jaki był cel jej napisania. Temat nudny i jak dla mnie takie rozważania filozoficzne, w kółko o tym samym, ale w sumie nie wiadomo o czym, niczemu nie służą. Żadnej baśni, żadnej magii, żadnej interesującej, nowej myśli. Oczywista oczywistość. To się wie i tyle. Wielkie hasła bez ładunku emocjonalnego.
Szkoda mojego czasu.

Wiórek | 2010-06-10

Historia ciekawa, mówi o tym, że nikt nie chce umierać w samotności, choćby był to bóg...

ira | 2012-09-09
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 09 września 2012

Zwyciężył z wszystkimi bogami, a przegrał z człowiekiem...

Nie wiem, jak przez 14 lat udawało mi się omijać tę świetną książkę. Mam nadzieję, że nie jest to rodzynek w twórczości Doroty Terakowskiej, ponieważ mam zamiar się z nią dokładnie zapoznać po lekturze "Samotności Bogów".

Polecam wszystkim, którzy lubią powieści rodzące pytania, tym, którzy lubią szukać odpowiedzi, którzy lubią, żeby powieść została z nimi na chwilę po przeczytaniu ostatniej strony.

life_scent | 2011-09-04

Jest piękna. Przemyślana w każdym słowie. Znalazłam się koło Jona w jego długiej podróży, ani razu nie miałam dość. Chciałabym więcej takich książek z głębszym przekazem na życie.

Załóż konto za darmo!

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku