Kompendium i atlas Świata Dysku

2015-10-22
Piotr W. Cholewa
Świat Dysku

Okładka książki Miasta do góry nogami Piotr Kałuża, Joanna Lamparska
Miasta do góry... Piotr Kałuża, Joann...
Okładka książki Folklor Świata Dysku Terry Pratchett, Jacqueline Simpson
Folklor Świata... Terry Pratchett, Ja...
Okładka książki Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha" Stephen Briggs, Terry Pratchett
Żółw przypomni... Stephen Briggs, Ter...

Każdy szanujący się świat fantasy musi mieć mapkę ‒ to niepisana tradycja, i gdy sięgamy po książkę z tego gatunku, podświadomie spodziewamy się, że autor wszystko nam rozrysował, żebyśmy wiedzieli, jakie państwo z kim sąsiaduje, gdzie leżą Nieprzekraczalne Góry, którędy płynie Rwąca Rzeka, a z którego Mrocznego Bagniska wyłażą potwory. Wraz z rosnącym dorobkiem pisarza, gdy jego świat rozrasta się, ubywa białych plam na mapie, a uniwersum staje się coraz bogatsze, mapka czy nawet parę mapek już jednak przestaje wystarczać. Potrzebne jest solidne kompendium wiedzy.
W Polsce ukazało się już kilka takich pozycji. Z mniej efektownych, chociaż nadal atrakcyjnych treściowo można wymienić „Koło Czasu” Roberta Jordana i Teresy Patterson czy „Ilustrowany przewodnik po zamku Amber” Rogera Zelaznego i Neila Randalla. Najbardziej imponującą rozmachem i oprawą publikacją jest „Świat Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina, Elia Garcii i Lindy Antonsson. Najnowszym dziełem z tej kategorii jest zaś „Kompendium i atlas Świata Dysku”. W pięknie wydanej publikacji (twarda oprawa, pełen kolor, bogactwo ilustracji) na ponad stu dwudziestu stronach czytelnicy znajdą malownicze i zabawne opisy miejsc, zarówno doskonale znanych z kart powieści Terry’ego Pratchetta, jak tych zaledwie wspominanych, a tutaj zaprezentowanych bardziej szczegółowo. Dopełnieniem całości jest olbrzymia mapa, która aż prosi się o oprawę i zawieszenie na ścianie.
Warto jednak mieć na uwadze, że „Kompendium…” jest pozycją dość hermetyczną. Dla miłośników Dysku będzie to nie lada gratka i wspaniała ozdoba kolekcji, jednak dla postronnych, nieznających cyklu odbiorców pozbawiony fabuły atlas obcego im świata nie będzie tak atrakcyjny, nawet jeśli dostrzegą i docenią humor wylewający się z każdej strony tej książki.

[recenzja opublikowana pierwotnie w "Nowej Fantastyce" 12/2018]

Świetne geograficzne uzupełnienie książek ze Świata Dysku. Opisy krain w najlepszym pratchettowskim stylu w stylu rześkie wiatry nad krainą, gdzie głównym bogactwem jest kapusta czy rytuał pawia po ceremoniach jedzenia wołu popitego mszalnym piwem. Dodatkowo bardzo ładnie zrobiona, szczegółowa mapa Dysku. Polecam!!!

Świetna książka jeżeli ktoś chce uaktualnić i posegregować informacje o Świecie Dysku :)

Kupiłem z pełną premedytacją. Mam nadzieję, że w trakcie czytania kolejnych książek cyklu „Świat Dysku” będę do niej wracał w celu uszczegółowienia informacji.
Plusy:
- pięknie wydana, świetny papier, rewelacyjne ilustracje, idealna czcionka;
- oryginalna mapa nad którą spędziłem wiele czasu;
- wymyślone i opisane światy pokazują bezmiar wyobraźni Terry’go;
- pomysł na opisane współrzędnych geograficznych;
- ciekawe nazewnictwo poszczególnych królestw, krajów, regionów itp.
- wymyślenie dominujących działów gospodarki dla poszczególnych krain (np. uprawa kapusty we wszelkich jej odmianach i wersjach),to cały Terry;
- świat na grzebiecie żółwia jest po prostu niewyobrażalnie niesamowity.
Minusy:
- jak to zauważyli inni brak Terry’go i jego humoru;
- trochę, za dużo suchych opisów, za mało mapek i rysunków.
Ogółem książka dobra.
Pozycja obowiązkowa dla fanów Pratchetta.

Plusy:
- pięknie wydana, świetny papier, rewelacyjne ilustracje, idealna czcionka;
- oryginalna mapa nad którą spędziłem wiele czasu;
- wymyślone i opisane światy pokazują bezmiar wyobraźni Terry’go;
- pomysł na...

Pozycja obowiązkowa dla fanów Świata Dysku. I tyle w temacie :)

Pozycja obowiązkowa dla fanów Świata Dysku. I tyle w temacie :)

Liczyłam na więcej rysunków, taka jest prawda. W praktyce to głównie opisy, opisy i jeszcze raz opisy. Tak się złożyło, że zakupiłam ją przez internet, z lenistwa nie oddałam i została. Gdybym natrafiła w księgarni, to nawet nie pomyślałabym o zakupie. Niestety.

Ostatnie spojrzenie na Świat Dysku.

Ostatnie spojrzenie na Świat Dysku.

Pięknie wydany album, opisujący zakamarki magiczne i atlas przedstawiający tajemnicze miejsca tego niezwykłego świata jest wisienką na torcie całej serii. Niewidoczny Uniwersytet z dumą prezentuje: wWydanie, które zachwyca, świat który wciąga, mapy po których można podróżować palcem. Wymyślone światy, których zawsze warto mieć jak najwięcej : ).

Szata graficzna wręcz zachwyca!

Szata graficzna wręcz...

Jest taki stereotyp, że ładne kobiety są puste. Ja się z tym stereotypem nie zgadzam, choć pewnie bywają takie przypadki. Pasuje on natomiast idealnie do tej książki. Jest prześliczna, ma cudowną mapę, przepiękny papier, świetne dobrane czcionki, fantastyczne ilustracje, pachnie idealnie i w ogóle same superlatywy. To czego jej brakuje? Terry'ego.

Bardzo ładnie wydana pozycja z fajnym dodatkiem jakim jest mapa Dysku. Osobiście chciałbym aby format tej książki był większy i przypominał atlas do nauki geografii ze szkoły podstawowej.
Myślę, że dla fanów Pratchetta pozycja obowiązkowa.

Myślę, że dla fanów Pratchetta pozycja obowiązkowa.

• Terry Pratchett
  • Świat Dysku