Era dinozaurów. Od narodzin do upadku. Nowe odkrycia i fakty o zaginionym świecie

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo: Znak Horyzont
The Rise and Fall of the Dinosaurs: A New History of a Lost World
popularnonaukowa
Ag2S

Człowiek pojawił się na Ziemi kilkaset tysięcy lat temu. Przez miliony należała ona do innego gatunku. Co o tym wiesz? W dzieciństwie fascynowaliśmy się ich światem, ale był dla nas jak bajka. Dziś wiemy, że to najbardziej intrygujący okres w historii Ziemi. Czas poznać kompletne dzieje dinozaurów – od narodzin aż do zagłady – po raz pierwszy całkiem na serio. Ostatnie 30 lat wywróciło do góry...

Ostatnie 30 lat wywróciło do góry nogami wszystko, co o nich wiedzieliśmy. Na świecie co tydzień odkrywane są kości dinozaurów, które należą do nieznanych dotąd gatunków. Wiele z nich znaleziono na terenie Gór Świętokrzyskich. Mimo że to „nasze podwórko”, większość z nas nie jest tego świadoma.

Steve Brusatte to prawdziwy łowca dinozaurów i jeden z tych nietuzinkowych naukowców, którzy nudne wykłady zamieniają w żywiołowe opowieści o nieznanym nam świecie. Jego fascynacja pradawną Ziemią okazuje się bardzo zaraźliwa. Powstawanie kontynentów opisuje z ekspresją godną postapokaliptycznych wizji i sprawia, że paleontologia przestaje kojarzyć się z trudną dziedziną nauki.

Ta książka wciąga jak film akcji. Steve Brusatte odtwarza świat dinozaurów z mistrzowską precyzją. Zdaniem czytelników i specjalistów od tej tematyki to najlepsza i najbardziej kompletna biografia dinozaurów, jaka kiedykolwiek powstała.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Tymciolina | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

Za mało cukru w cukrze - oczekiwałam dużo większej dozy informacji o dinozaurach w książce im poświęconej.

Ma to swoje wady i zalety. Przez nieprzesycenie pozycji wiadomościami oraz momentami wręcz łopatologiczne wytłumaczenie odkryć naukowych, przypadnie ona do gustu kompletnym laikom i dzieciom. Bardziej zaawansowanych ten nieco infantylny styl jakim książka została napisana, może razić (choćby porównanie rozpadu Pangei do rozciągającej się pizzy). Przeszkadza również zbytnie skupienie się na osobach odkrywców dinozaurów zamiast na głównych zainteresowanych. Zdecydowanie można było więcej o dinozaurach napisać, tworząc kompendium wiedzy o nich, a nie tylko zarys ich historii. Zabrakło też większej ilości rycin wymarłych gadów wspominanych w książce.

Poza tym to świetna lektura. Steve Brusatte prowadzi wywód o dziejach dinozaurów w sposób uporządkowany i klarowny. Począwszy od genezy dinozaurów, przechodząc przez okres ich świetności, zatrzymując się tu dla opisania króla...

Zuba | 2018-09-24
Przeczytana: 23 września 2018

* Poniższa opinia powstała w oparciu o wysłuchanie audiobooka w języku angielskim, więc nie zawiera uwag o wydaniu polskim ani o szacie graficznej.

O dinozaurach wiedziałam tyle ile moje dziecko i to co zobaczyłam w pierwszych trzech częściach "Parku Jurajskiego". Do niedawna było tego tylko tyle, bo teraz wiem o wiele więcej. Steve Brusatte uporządkował i uzupełnił moją wiedzę o prehistorycznych gadach, przedstawił ich historię na tle przemian geologicznych Ziemi oraz, trochę na marginesie, pokazał jak pracują współcześnie paleontolodzy.

Książkę rozpoczyna relacja z wyprawy do kamieniołomu w Górach Świętokrzyskich, a jej opis brzmi niemalże jak scena z filmu przygodowego. Mamy okazje podglądać badaczy w akcji w różnych zakątkach świata oraz w ich ultranowoczesnych laboratoriach. Fascynujące było dowiedzieć się jak odkryto, że dinozaury były upierzone i jak można stwierdzić jakiego były koloru. Przecież to czyste science-fiction! Albo jak to było z ich wyginięciem, słuchałam...

Carmel | 2018-09-22
Przeczytana: 21 września 2018

Moda na popularne pochylanie się nad paleontologią, w szczególności nad budowanym przez specjalistów medialnym obrazem dinozaurów, nie przemija. I dobrze. "Era dinozaurów. Od narodzin do upadku" amerykańskiego badacza młodego pokolenia Steva Brusatte, jest ciekawą propozycją dla szerokiego grona odbiorców, którzy poszukują pełniejszego i bardziej formalnego, niż tylko 'filmowo-parkowojurajskiego', źródła wiedzy o mezozoicznych kręgowcach.

Paleontolog świetnie nakreślił dzieje dinozaurów od ich początków po upadek. Najmocniejszą stroną książki jest jej aktualność. Latami chwytane przeze mnie doniesienia o rewolucyjnych odkryciach z mezozoiku - o pierwotnych dinozaurach z Gór Świętokrzyskich, opierzonych dinozaurach, czyli pra-ptakach z Chin - tu zostały opisane bardziej formalnie w sposób syntetyczny. Przy okazji tych nowych ustaleń, Brusatte opowiedział o podłożu przemian geologiczno-klimatycznych, które dinozaurom zapewniły 180 milionów lat sukcesów.

Praca jest dość nierówna. W...

Macoma | 2018-10-03
Przeczytana: październik 2018

Bardzo mało jest na naszym rynku wydawniczym publikacji z tej tematyki. Najczęściej są to książki i albumy dla dzieci i młodzieży.
Tym bardziej docenić trzeba książkę Steve Brusatte próbującą poszerzyć nasze horyzonty a poprzez swój swobodny i lekki styl pisania zaciekawić kolejne rzesze czytelników.
Era dinozaurów to lekkostrawna lektura ,nieprzeładowana specjalistycznym nazewnictwem przez co powinna zyskać uznanie szerokiego grona odbiorców ,chcących czegoś więcej niż dwie godziny z ,,Parkiem Jurajskim,,.
Taka powinna być literatura popularnonaukowa dla dzisiejszego czytelnika.
Polecam.
Ps. Teraz chyba pójdę za ciosem i zapoznam się z osiągnięciami polskich paleontologów na pustyni Gobi w książce Macieja Kuczyńskiego ,,Zwrotnik Dinozaura,,

Tomiś | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

9 na 10 możliwych gwiazdek. Lektura obowiązkowa, dla rodziców dzieci zafascynowanych dinozaurami. Nie ma co dłużej mówić, książka to poszerzone kompendium wiedzy wszelkich encyklopedii i leksykonów dla dzieci o dinozaurach, które dziesiątkami wydawane są przez większość wydawnictw. Nie ma co ukrywać, nasza wiedza o dinozaurach rośnie wraz z pojawieniem sie dzieci w domu. Ilu z nas oczytanych, mądrych, inteligentnych, dojrzałych i dorosłych jest w stanie wymienić jednym tchem nazwy dinozaurów? Proszę o trzy, cztery nie więcej. Czym różni się Allozaur od Tyranozaura? czy Triceratops i Diplodok żyły razem, mogły się spotkać? Nie wiesz? Spokojnie, spytaj dowolnego czterolatka to odpowie z luzem na każde z tych pytań, lub po prostu sięgnij po książkę "Era dinozaurów". Polecam nie tylko rodzicom, wszystkim tym których fascynuje historia, geografia i świat.

Tartaruga | 2018-09-30

Lata 90-te były okresem prawdziwej dinozauromanii, głównie na wskutek "Parku Jurajskiego" ekranizującej solidną powieść Michaela Crichtona. Dorastając w tym okresie tejże manii doświadczyłem. Kolekcjonowało się gumowe figurki "dinusiów", czytało książki popularnonaukowe (na przykład klasyczne "Jak żyły dinozaury" Steve Parkera z serii "Świat wczoraj i dziś") i czasopismo "Dinozaury!" wydawnictwa DeAgostini. W telewizji oglądało się "Zaginiony Świat" (https://www.youtube.com/watch?v=KGlUBOzpkjY) czy "Ekstremalne Dinozaury" (https://www.youtube.com/watch?v=VI__EW_fPJs). Prawdziwą ucztą było oglądanie "Wędrówek z dinozaurami" BBC, którego intro (https://www.youtube.com/watch?v=qj9qCA91NqA) do dziś wywołuje ciary na plecach. Dzieciaki na podwórkach chciały zostać paleontologami i zadziwiali dorosłych zapamiętując pokraczne nazwy w rodzaju "Quetzalcoatlus". Widząc zatem na półce Empiku tę pozycję, kupiłem ją z czystego sentymentu za latami dzieciństwa.

Generalnie jest to książka od...

Pawello | 2018-10-23

Za styl i formę wypowiedzi dałbym dyszkę ale za samą ilość informacji już o wiele mniej. To w zasadzie jedyna poważna wada tej książki. Zbyt mało informacji o dinozaurach. Poza tym mamy fascynującą gawędę o kolosach (i nie tylko) zamieszkujących kiedyś Ziemię (inną dodajmy). Czyta się jak rasowy reportaż. Autor posiłkował się najnowszymi źródłami i to jest niezaprzeczalna zaleta tej książki. Polecam bo warto.

Ania Kazior | 2018-11-13
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 listopada 2018

Dinozaury kojarzą się mi od zawsze z mitycznymi stworami, krwiożerczymi potworami lub łagodnymi olbrzymami z długimi szyjami, do czego w dużym stopniu przyczyniło się kino dzięki takim obrazom jak „Park jurajski”. To chyba jeden z popularniejszych tematów zainteresowań dzieciaków, które, poza ciężarówkami, samolotami, ciałem człowieka czy porami roku uwielbiają zdobywać wiedzę o tych prehistorycznych gadach. To właśnie o dzieciach myśląc, sięgnęłam po książkę „Era dinozaurów”, bo wydawało mi się, że może to być bogata i rozwijająca lektura dla młodych. Trochę chyba jednak przesadziłam, przynajmniej z wiekiem potencjalnych odbiorców, bo mimo że książkę czyta się dość lekko i z wypiekami na twarzy, to będzie dobrą lekturą dopiero dla starszych dzieciaków, względnie młodszej młodzieży (mam tu na myśli mocno zainteresowanych tematem trzynastolatków). Dla dorosłych oczywiście też.
Książka opisuje wszystko, co wiemy o dinozaurach od czasu, kiedy się pojawiły, aż do momentu, gdy wymarły....

Cantata | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Czy jest wśród nas ktoś, kogo nie fascynują dinozaury? Ktoś kto nie oglądał "Parku Jurajskiego" z szeroko otwartymi czy przeglądając encyklopedię nie zatrzymywał się na "tym" rozdziale troszeczkę dłużej? Wielkie kilkutonowe gady, które przez miliony lat rządziły światem pasjonują nas od setek lat. Steve Brusatte paleontolog włoskiego pochodzenia, zabiera na w podróż w przeszłość, do czasów kiedy dinozaury znajdowały się na dnie łańcucha pokarmowego, stopniowo ewoluowały by w końcu stać się królami permu. Wraz z nimi przeżywamy zderzenie z asteroidą i post apokaliptyczne lata, które nastąpiły po tym wydarzeniu. Na sam koniec autor daje nam nadzieję, że nie wszystko stracone. Ewolucja nie próżnowała i kolejny raz potwierdziło się powiedzenie, że nic w naturze nie ginie. Dinozaury przetrwały i spotykamy się z nimi codziennie, choć nawet nie zwracamy na to uwagi. A wystarczy tylko wyjrzeć przez okno.

Pełna recenzja na blogu :...

Michał Jarosław | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Niestety książka powinna nazywać się ,,Ciekawostki z życia paleontologów'', ale są też dobre momenty. Plus za rozdział o Górach Świętokrzyskich, czy raczej o polskim paleontologu, koledze autora książki.