Era dinozaurów. Od narodzin do upadku. Nowe odkrycia i fakty o zaginionym świecie

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo: Znak Horyzont
The Rise and Fall of the Dinosaurs: A New History of a Lost World
popularnonaukowa
Ag2S

Człowiek pojawił się na Ziemi kilkaset tysięcy lat temu. Przez miliony należała ona do innego gatunku. Co o tym wiesz? W dzieciństwie fascynowaliśmy się ich światem, ale był dla nas jak bajka. Dziś wiemy, że to najbardziej intrygujący okres w historii Ziemi. Czas poznać kompletne dzieje dinozaurów – od narodzin aż do zagłady – po raz pierwszy całkiem na serio. Ostatnie 30 lat wywróciło do góry...

Ostatnie 30 lat wywróciło do góry nogami wszystko, co o nich wiedzieliśmy. Na świecie co tydzień odkrywane są kości dinozaurów, które należą do nieznanych dotąd gatunków. Wiele z nich znaleziono na terenie Gór Świętokrzyskich. Mimo że to „nasze podwórko”, większość z nas nie jest tego świadoma.

Steve Brusatte to prawdziwy łowca dinozaurów i jeden z tych nietuzinkowych naukowców, którzy nudne wykłady zamieniają w żywiołowe opowieści o nieznanym nam świecie. Jego fascynacja pradawną Ziemią okazuje się bardzo zaraźliwa. Powstawanie kontynentów opisuje z ekspresją godną postapokaliptycznych wizji i sprawia, że paleontologia przestaje kojarzyć się z trudną dziedziną nauki.

Ta książka wciąga jak film akcji. Steve Brusatte odtwarza świat dinozaurów z mistrzowską precyzją. Zdaniem czytelników i specjalistów od tej tematyki to najlepsza i najbardziej kompletna biografia dinozaurów, jaka kiedykolwiek powstała.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Zuba | 2018-09-24
Przeczytana: 23 września 2018

* Poniższa opinia powstała w oparciu o wysłuchanie audiobooka w języku angielskim, więc nie zawiera uwag o wydaniu polskim ani o szacie graficznej.

O dinozaurach wiedziałam tyle ile moje dziecko i to co zobaczyłam w pierwszych trzech częściach "Parku Jurajskiego". Do niedawna było tego tylko tyle, bo teraz wiem o wiele więcej. Steve Brusatte uporządkował i uzupełnił moją wiedzę o prehistorycznych gadach, przedstawił ich historię na tle przemian geologicznych Ziemi oraz, trochę na marginesie, pokazał jak pracują współcześnie paleontolodzy.

Książkę rozpoczyna relacja z wyprawy do kamieniołomu w Górach Świętokrzyskich, a jej opis brzmi niemalże jak scena z filmu przygodowego. Mamy okazje podglądać badaczy w akcji w różnych zakątkach świata oraz w ich ultranowoczesnych laboratoriach. Fascynujące było dowiedzieć się jak odkryto, że dinozaury były upierzone i jak można stwierdzić jakiego były koloru. Przecież to czyste science-fiction! Albo jak to było z ich wyginięciem, słuchałam...

Carmel | 2018-09-22
Przeczytana: 21 września 2018

Moda na popularne pochylanie się nad paleontologią, w szczególności nad budowanym przez specjalistów medialnym obrazem dinozaurów, nie przemija. I dobrze. "Era dinozaurów. Od narodzin do upadku" amerykańskiego badacza młodego pokolenia Steva Brusatte, jest ciekawą propozycją dla szerokiego grona odbiorców, którzy poszukują pełniejszego i bardziej formalnego, niż tylko 'filmowo-parkowojurajskiego', źródła wiedzy o mezozoicznych kręgowcach.

Paleontolog świetnie nakreślił dzieje dinozaurów od ich początków po upadek. Najmocniejszą stroną książki jest jej aktualność. Latami chwytane przeze mnie doniesienia o rewolucyjnych odkryciach z mezozoiku - o pierwotnych dinozaurach z Góra Świętokrzyskich, opierzonych dinozaurach, czyli pra-ptakach z China - tu zostały opisane bardziej formalnie w sposób syntetyczny. Przy okazji tych nowych ustaleń, Brusatte opowiedział o podłożu przemian geologiczno-klimatycznych, które dinozaurom zapewniły 180 milionów lat sukcesów.

Praca jest dość nierówna....

Tomiś | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

9 na 10 możliwych gwiazdek. Lektura obowiązkowa, dla rodziców dzieci zafascynowanych dinozaurami. Nie ma co dłużej mówić, książka to poszerzone kompendium wiedzy wszelkich encyklopedii i leksykonów dla dzieci o dinozaurach, które dziesiątkami wydawane są przez większość wydawnictw. Nie ma co ukrywać, nasza wiedza o dinozaurach rośnie wraz z pojawieniem sie dzieci w domu. Ilu z nas oczytanych, mądrych, inteligentnych, dojrzałych i dorosłych jest w stanie wymienić jednym tchem nazwy dinozaurów? Proszę o trzy, cztery nie więcej. Czym różni się Allozaur od Tyranozaura? czy Triceratops i Diplodok żyły razem, mogły się spotkać? Nie wiesz? Spokojnie, spytaj dowolnego czterolatka to odpowie z luzem na każde z tych pytań, lub po prostu sięgnij po książkę "Era dinozaurów". Polecam nie tylko rodzicom, wszystkim tym których fascynuje historia, geografia i świat.

footprints | 2018-09-16
Kuba Sołdon | 2018-09-26