Przedsmak zła

Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Cykl: Maggie O'Dell (tom 0.5)
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Before Evil
HarperCollins

Ciało zwisało z sufitu. Ręce i nogi były związane kablem, a ściany pokrywały rozbryzgi krwi. W kuchni stało otwarte pudełko na jedzenie na wynos, nad którym unosiła się chmara much. W środku znajdowała się ludzka śledziona, a może wątroba, trudno powiedzieć. Taki widok zastała agentka Maggie O’Dell na miejscu zbrodni. Pierwszym, które oglądała na własne oczy, a nie na zdjęciach policyjnych...

Taki widok zastała agentka Maggie O’Dell na miejscu zbrodni. Pierwszym, które oglądała na własne oczy, a nie na zdjęciach policyjnych techników. Dotąd próbowała przeniknąć umysły zabójców zza biurka, jednak przy tworzeniu profilu tego mordercy ma jej pomóc praca w terenie.
Giną kolejne ofiary, sprawca działa według określonego wzorca, ale do czasu. Nieoczekiwanie skupia uwagę na Maggie O’Dell i zmienia zasady gry. Prowokuje i zaprasza do okrutnej zabawy, w której zwycięży ten, kto pierwszy dopadnie przeciwnika.

źródło opisu: www.harpercollins.pl

źródło okładki: www.harpercollins.pl

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 382

Poznajcie agentkę Maggie O’Dell

Przykład Alex Kavy pokazuje, że dryg do pisania chwytliwych historii i angażująca czytelników główna bohaterka to trochę za mało, aby zdobyć bezgraniczną sympatię fanów. Z pozoru, amerykańska autorka ma wszystkie atuty niezbędne do tego, aby ze spokojem myśleć o niezachwianej pozycji na rynku wydawniczym. Jednak pośród ponad dwudziestu powieści, dotychczas przez Kavę opublikowanych, trafiały się zarówno niezłe fabuły, jak i książki, o których specjalnie nie chce się pamiętać. Tak to już bywa, szczególnie w odniesieniu do serii, które mają prawo do wzlotów i upadków. Cykl z agentką Maggie O'Dell także nie jest wolny od gorszych momentów. Uczciwie pisząc, powieści Kavy (a przeczytałem wszystkie) należą do moich czytelniczych guilty pleasure i choć często mam obiekcje co do rozwiązań fabularnych proponowanych przez pisarkę, to z przyjemnością właśnie sięgam po kolejny tytuł spod jej pióra. Nie mogłem zatem nie przeczytać „Przedsmaku zła”, szczególnie, że to prequel „Dotyku zła”, powieści od której zaczęła się kariera Maggie O'Dell. Przez chwilę miałem wątpliwość, czy aby Kava nie zaczyna odcinać kuponów od sławy, ale przyznam, że książkę czyta się dobrze, choć tego i owego można się przyczepić.

Maggie O'Dell jest cenioną profilerką, bez pracy której każde policyjne śledztwo trwałoby zdecydowanie dłużej. Po latach nauki i miesiącach spędzonych przy biurku, O'Dell dostaje propozycję działania w terenie. I to od razu przy mocnej sprawie seryjnego mordercy, nieuchwytnego, przebiegłego i okrutnego. Agentce trudno nie skorzystać z takiej możliwości i to śledztwo na zawsze ukształtuje ją jako policjantkę. Szybko okazuje się, że morderca zrobi wszystko, aby zaimponować inteligentnej O'Dell i tym samym uczynić ją jeszcze jedną ofiarą chorej wyobraźni. Krok po kroku zbliża się do Maggie, ale nadal pozostaje nieuchwytny. Rozpoczyna się, uwielbiana przez czytelników, gra nerwów - nieodzowny element klasycznego thrillera.

Kiedy zorientowałem się, że „Przedsmak zła” to prequel serii o agentce Maggie O'Dell, zacząłem się zastanawiać, czy aby taka powieść ma większy sens. Do tej pory czytelnik miał okazję zupełnie dobrze poznać bohaterkę, która pojawia się w jedenastu tomach. Owszem, jej życie osobiste i zawodowe bywało skomplikowane, ale dość dużo wiadomo o policyjnej profilerce. A jednak najnowsza powieść pozwoliła spojrzeć na Maggie z trochę innej perspektywy, skupiając się zarówno na problemach natury osobistej, jak i pokazując codzienną pracę policjantów, w tym samej O'Dell. Miłośników serii Kava specjalnie nie zaskakuje, proponując wciągającą fabułę, w narracji której naprzemiennie oddaje pola kilku bohaterom. Jej seryjny morderca jest na swój sposób intrygujący, ponieważ pisarka odsłania motywy jego postępowania i pokazuje mechanizm rodzenia się zła. Dynamiczna akcja odpowiednio buduje napięcie, stawiając czytelnikom i bohaterom książki wiele znaków zapytania.

Nie udało się autorce uniknąć wady innych jej fabuł, a mianowicie powierzchowności. Czytając „Przedsmak zła”, owszem dobrze się bawimy lekturą powieści gatunkowej, ale chwilami aż prosi się, aby niektóre wątki czy tematy rozbudować, pogłębić. Nie satysfakcjonuje mnie również finał książki - przemyka na ostatnich stronach powieści tak szybko, że właściwie można go przegapić. I choć trudno wymienionych elementów nie uznać za wady, to jednak powieść trzyma poziom i pozwala wciągnąć czytelnika w sam środek skomplikowanego śledztwa i równie absorbującej gry emocjami. Kończąc, napiszę tylko, że mam nadzieję, iż tą powieścią Alex Kava wraca do formy.

Tomasz Radochoński

Nareszcie, chciałoby się krzyczeć! Coś co wydawało się nierealne, niemożliwe i tak odległe, że człowiek nawet o tym nie marzył w snach, stało się faktem. Autorka kryminalnych bestsellerów Alex Kava powróciła z prequelem serii o Maggie O’Dell.

„Przedsmak zła” jest książką, na którą wielu z nas czekało. To powrót do korzeni. To rozwiązanie tajemnic i zagadek, które ciągnęły się niewyjaśnione przez jedenastotomową serię i momentami doprowadzały do szału. To historia początków charyzmatycznej policjantki O’Dell, ale przede wszystkim nowa bardzo wciągająca fabuła.

Nie wiem jak Kava to robi, ale historie przez nią pisane, w tym jej najnowsza powieść, to prawdziwy majstersztyk. Niby proste, ale nie da się przestać czytać. Znacie to uczucie……już tylko jeden rozdział i odkładam książkę 😊. W głowie tysiące myśli, tysiące pytań, kto, co jak i gdzie. Finalnie i tak okazuję się, że tylko autorka zna prawdziwe rozwiązanie.

Akcja „Przedsmak zła” toczy się dwutorowo, co dodatkowo dodaje...

Wioleta Sadowska | 2018-03-29
Przeczytana: 29 marca 2018

"Żeby wierzyć w zło, trzeba wierzyć w piekło. I trzeba wierzyć w niebo".

Miałam możliwość zapoznać się przedpremierowo z pierwszymi sześcioma rozdziałami prequela cyklu książek o agentce FBI Maggie O'Dell i już wtedy wiedziałam, że nie czeka na mnie rozczarowanie. Każdy z nas przecież wie, że z prequelami ulubionych serii, bywa różnie. "Przedsmak zła" to Kava w dobrym, starym stylu, z charakterystycznym dla tej pisarki, pazurem.

Alex Kava to amerykańska bestsellerowa autorka thrillerów, która od dziecka marzyła o tym, by pisać książki. Po skończeniu szkoły, założyła własną firmę, a także pracowała jako szefowa PR. W końcu rzuciła pracę i zaczęła zawodowo zajmować się pisaniem. Autorka mieszka obecnie w Omaha z dwoma psami.

Maggie O’Dell, początkująca agenta FBI do tej pory wnikała w umysły morderców z biurka swojego pokoju. Bohaterka po raz pierwszy wyrusza do pracy w terenie, gdzie ma za zadanie stworzyć profil człowieka, przez którego giną kolejne ofiary. Nieoczekiwanie...

Magnis | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Sięgając po Przedsmak zła Alex Kavy nie spodziewałem się po niej za wiele, bo prequel cyklu zawsze niesie ryzyko dostania nie takiej książki na jaką liczy się. Napisanie o pierwszej sprawie agentki Maggie O'Dell zajmującej się ściganiem morderców było ciekawym posunięciem. Wobec czego pomimo obaw jakie miałem wiedziałem spowodowane wydawanymi obecnie jej książkami, które nie są już takie jak obecne jej thrillery. Swoje pierwsze przygody z jej książkami wspominam bardzo dobrze, ale później już tak dobrze nie było. Miałem nadzieje na przyzwoity thriller przedstawiający początki kariery naszej bohaterki. Dlatego postanowiłem przeczytać.
Siedząca zazwyczaj za biurkiem agentka Maggie O'Dell za sprawą otrzymanych informacji stara się rozszyfrować i przekazać jak najwięcej wniosków mogących przybliżyć do złapania sprawców. Bezpieczna ze zdjęciami od techników kryminalistycznych próbuje wniknąć w umysł zabójcy. Za sprawą swojego szefa zostaje wysłana do zbadania w terenie okrutnej...

Bożena | 2018-09-06
Przeczytana: sierpień 2018

"Przedsmak zła" to całkiem niezłe wprowadzenie do serii z agentką specjalną Maggie O’Dell. Autorka przedstawia nam pierwsze kroki młodziutkiej agentki w szeregach FBI a przy okazji wyjaśnia wiele spraw z jej życia prywatnego. Dla miłośników thrillerów Kavy będzie to przede wszystkim uzupełnienie losów Maggie ale też okazja do bliższego poznania seryjnego mordercy Alberta Stucky'iego - psychopaty, który nie raz napsuł krwi naszej bohaterce.
Jeżeli, ktoś planuje sięgnąć po "Dotyk zła" niech najperw przeczyta "Przedsmak zła" - troszkę to dziwne, że to co było na początku ukazuje się na końcu ale tak jest.
Polecam !!! lekki styl, czyta się szybko a jednocześnie fabuła wciąga i emocjonuje - wartka akcja, wiele emocji i mocnych wrażeń, stopniowanie napięcia, makabryczne opisy zdarzeń i oryginalne zakończenie - to jest to co lubię w książkach Alex Kavy.

Roland | 2018-10-15
Przeczytana: 15 października 2018

Kryminalne aperitife

Czasami warto zacząć od początku. Chyba tak na wstępie można podsumować „Przedsmak zła” , powieść stanowiącą początek przygód Maggie O’Dell w świecie psychopatycznych morderców. Alex Kava dała się poznać jako autorka wciągających, mrocznych oraz enigmatycznych thrillerów psychologicznych. Owszem tak w istocie było w przypadku jej pierwszych powieści z cyklu o Maggie O’Dell. Jednakże w miarę upływu lat autorka bardziej brnęła w kierunku sensacji niż thrillera i co tu dużo ukrywać poziom jej kolejnych książek w najlepszej ocenie był przeciętny. Wyjściem z tak patowej sytuacji miało być rozpoczęcie nowego cyklu z udziałem Rydera Creeda, który w ogólnej mierze również przeszedł bez echa. Wydawać by się mogło, że wena autorki gdzieś przepadła, lecz w „Przedsmaku zła” Alex Kava wraca do korzeni i efektywnie jej się to udało. Powieść początek całej historii swą stylistyką, atmosferą oraz podłożem psychologicznym nawiązuje poziomem do pierwszych powieści...

KochamLitery | 2018-04-03

Zawsze obawiam się prequelów. Zawsze mam wrażenie, że mogły być pisane na siłę. Że to odgrzewany kotlet przewrócony na drugą stronę.
W tym wypadku wszystkie obawy były niesłuszne!
Świetna książka. Dowiadujemy się jak Kavowska Maggie rozkręca swą karierę. Lubiana przeze mnie bohaterka jest jeszcze nieopierzonym kurczęciem. Przyjemnie się ją poznaje na nowo.
Intryga jest mocna i mroczna. Czasem u Kavy mi tego brakowało. Tym razem jest naprawdę wyraziście. Dwutorowa akcja nie rozprasza, a sadystyczny psychopata intryguje. Czyta się szybko i z wielkim zaciekawieniem.
Napięcie chwilowo siadło gdzieś w okolicach połowy książki, ale to tylko krótki zastój. Zresztą zdaje się, że celowy i uzasadniony fabularnie.
Dobra książka.
Jedna z najlepszych Kavy.

Gola | 2018-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Zdecydowanie TAK. Zmuszona odłożyć książkę zastanawiałam się co będzie dalej i nie mogłam się doczekać kiedy znowu znajdę czas na lekturę. To chyba najlepsza ocena. W książce poznajemy początki agentki O'Dell.Polecam.

Wkp | 2018-03-19

ZANIM DOTKNĘŁO ICH ZŁO

Kariera Alex Kavy zaczęła się całkiem nieźle, bo jej pierwsze dwie powieści miały w sobie to coś, niestety potem zaczęło być już tylko słabiej i słabiej. Z każdą kolejną książką autorka pisała w coraz gorszy sposób, prostszy (ale nie w dobrym tego słowa znaczeniu) oraz płytki, powielając przy tym niezliczone schematy i popadając w coraz większą sztampę. Na szczęście „Przedsmak zła” to powrót do lepszej formy. Może dlatego, że Kava w końcu się opamiętała? A może po prostu sprawił to powrót do początku, bo niniejsza powieść to nic innego, jak prequel jej debiutu, a zarazem zapis wydarzeń, o których czytelnicy niejednokrotnie w formie wspomnień czytali w jej książkach.

Hrabstwo Shenandoah, Wirginia. Pewien mężczyzna przygotowuje się do polowania. Kupuje kuszę z maksymalną siłą naciągu, taką, jakiej nie dostanie w innych Stanach, gdzie są ostrzejsze uregulowania prawne, idzie do lasu i… Cóż, ostrzegał kobietę, że pożałuje zakupu pomarańczowych odblaskowych...

ikatka | 2018-03-24
Przeczytana: 24 marca 2018

Znakomicie było znów spotkać się z Maggie i poznać ją w czasach przed znanymi już przygodami. Mamy do czynienia z historią jednego z największych psychopatów z którymi walczyła Maggie. Opowieść jest znakomita, bardzo w charakterze całej serii i przynajmniej mi narobiła apetytu - i to na coś dla mnie nietypowego, czyli na ponowne przeczytanie całej serii. Dla wielbicieli Maggie O'Dell pozycja obowiązkowa, dla fanów rasowych kryminałów zresztą też.

Fantasy-Bestiarium | 2018-04-17

Korzystając z uprzejmości wydawnictwa HarperCollins Polska, miałem możliwość zapoznania się z książką będącą prequelem cyklu o Maggie O’Dell. Od dawna jestem miłośnikiem książek Alex Kavy, jak i jej niesztampowej bohaterki, dlatego nie mogłem odmówić sobie przyjemności zapoznania się z kolejną świetnie zapowiadającą się powieścią. Losy nieustraszonej agentki FBI potrafią sprawić mocniejsze bicie serca, a niesztampowe wątki fabularne zaskakują raz po raz. Maggie O’Dell znów tropi najgroźniejszych seryjnych morderców, a my będziemy mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z pracą agentów FBI od kuchni.

Alex Kava w realistyczny i ciekawy sposób przedstawia prowadzenie spraw o morderstwo. Czytelnicy od razu wsiąkają w niebezpieczny i brutalny świat najtrudniejszym zagadek kryminalnych. Podczas lektury stwierdziłem, że klimat poprzednich tomów cyklu został zachowany, a Alex Kava po raz kolejny spisała się znakomicie, oddając w ręce czytelników ciekawą historię. Maggie O'Dell jak zwykle...