Rzecz o sowach

Wydawnictwo: Muza
The Hidden Lives of Owls
popularnonaukowa
Taczka

Sowy od dawien dawna rozbudzają ludzką wyobraźnię. Uważne spojrzenie wielkich oczu przyglądających się wszystkiemu zawzięcie sprawia, że fantazjujemy na temat legendarnej mądrości tych ptaków, a ich złowrogie pohukiwanie, bezszelestny lot i drapieżność przyczyniają się do postrzegania ich jako symbolu tajemnych mocy.

źródło opisu: https://muza.com.pl/zapowiedzi/2903-rzecz-o-sowach-9788328708693.html

źródło okładki: https://muza.com.pl/zapowiedzi/2903-rzecz-o-sowach-9788328708693.html

Kazik | 2019-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2019

Pasja działa na tajemnicze sposoby. Jednego dnia zajmujesz się badaniem wielorybów na Hawajach, a następnego znienacka odkrywasz, że nie możesz oprzeć się sąsiadującym z tobą ptakom, i jeździsz za nimi coraz dalej, i dalej, aż orientujesz się, że na tym jeżdżeniu minął ci rok.

Dawno pisanie recenzji nie okazało się dla mnie tak problematyczne. Teoretycznie wszystko w tej książce jest w porządku: ciekawy punkt wyjścia (zawodowy przyrodnik zostaje amatorem na zupełnie nowym polu), różnorodność (w sumie poznajemy 11 sylwetek z 13 gatunków zamieszkujących Wybrzeże Północno-Zachodnie w USA), autorka pozwala prowadzić się doświadczonym przewodnikom, trochę jest o budowie sów, trochę jest o kulturze, trochę jest o ochronie przyrody, trochę jest zachwytu, trochę o pracy zawodowców, trochę o działalności hobbystów... Może właśnie to "trochę" leży u podstaw problemu. Calvez nie może zdecydować się konkretny temat-centrum ani wyraźny styl, przez co całość ostatecznie wypada dość nijako. Coś...

Waww | 2019-05-01
Na półkach: Przeczytane, Przyroda
Przeczytana: 01 maja 2019

Rzecz o sowach jest kolejną pozycją z wielu, które można nabyć w księgarniach głównie na fali wielkiej popularności sekretnego życia drzew innego autora. Mnie omawiana pozycja przypadła do gustu, jednak wiele osób może być zawiedzionych mylącym tytułem. Książka jest opowieścią badań autorki, które poświęciła sowom. Mnie taka forma poprowadzenia narracji przypadła do gustu. Książkę czytałem dosyć długo i z przerwami, nie jest to pozycja na jeden dzień bądź weekend. Mimo to polecam, szczególnie fanom przyrody! Osobom chcącym rozpocząć swoją przygodę czytelniczą ze światem fauny i flory radzę chwilę poczekać i zapoznać się najpierw z dziełami Wohllebena by czytanie tej pozycji stało się przyjemniejsze.

Maa | 2019-02-04

Gdy zobaczyłam tę książkę na stronie wydawnictwa MUZA, to stwierdziłam, że muszę ją mieć. Od 3 lat pasjonuję się sowami, zbieram wszystko co jest związane z tą tematyką. Dodatkowym atutem książki było to, że jest to jakby druga książka z serii Rzecz o... . Pierwsza była to Rzecz o ptakach, która bardzo mi się podobała. No właśnie... . Myślałam, że ta książka będzie w podobnym, naukowym stylu. I niestety pomyliłam się. Książka jest napisana w bardzo luźnym, typowo amerykańskim stylu i bez polotu. Informacje zawarte w książce są interesujące i zapadają w pamięć, ale styl autorki jest okropny. To jest autobiografia samotnej matki piszącej o przygodach z ornitologami, bo ona sama takowym nie jest. Muszę wspomnieć, że jest to trzecia książka autorki, więc był czas na poprawienie stylu pisania, ale jeśli się nie ma talentu, to takie są efekty.
Fajne w tej książce jest umieszczenie planszy z wielkością sów. Książka jest wydana w takim samym stylu jak poprzednia, czyli: każdy gatunek...

krolewna_smieszka | 2019-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Świetna książka dla ornitologów-amatorów pasjonujących się sowami.

Jamniczek90 | 2018-12-18
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Pisać, pisać każdy może, jeden lepiej drugi gorzej, ... Rzecz o Sowach to tak naprawdę Rzecz o autorce. W książce znajdziemy mnóstwo informacji o poszukiwaniach sów, nazwisk amerykańskich badaczy przyrody oraz odczuć autorki, natomiast mało fachowej wiedzy. To raczej esej pamiętnik niż pozycja popularno-naukowa. Jedyna zaleta tej książki jest piękna, zapadająca w pamięć okładka, ale ... nie ocenia się książki po okładce! Omijać szerokim łukiem.

agasala | 2018-11-15
Przeczytana: 13 listopada 2018

Książka, dzięki której przypomniałam sobie sowiarski obóz na Łotwie i zapragnęłam znów pojechać na Akcję Bałtycką. To zapis obserwacji i przeżyć z bezpośrednich spotkań z sowami. Jeśli jednak ktoś sięga po tą książkę w poszukiwaniu ciekawostek i informacji o ptakach, może poczuć się zawiedziony. To bardziej osobisty zapis podróży w kierunku ornitologicznej pasji, niż książka popularnonaukowa.

Nataala | 2018-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2018

Fajna i ciekawa książka, bardzo szybko i przyjemnie się ją czyta, autorka opisuje swoje przygody ze sowami, bardzo pięknymi i tajemniczymi ptakami, chyba wiekszośc miłośników przyrody chciałoby spotkać choć jedną sowe i miec mozliwosc przyglądania się pracy naukowcow i badaczy, mimo, że książka bardzo mnie sie podobała nigdy bym jej nie przydzieliła do książek popularnonaukowych, podane infprmacje na temat tych gatunków były fragmentaryczne, mało profesjonalne, to bardziej zbiór opowiadań na temat poszukiwań sów niż książka o samych ptakach.

Anna_Anna | 2018-09-26
Na półkach: Przeczytane, 2018

Chyba jestem przesycona książkami o naturze albo może sowy jakoś tak bardzo mnie nie kręcą (choć uważam, że są zjawiskowo piękne), bo przeczytałam bez żadnych ochów czy achów. Język autorki jest lekki, jej opowieści właściwie ciekawe, ale czegoś mi brakowało. Może zdjęć? Czarno białe szkice nie pozwalały wyobraźni pracować, a suche opisy zwierząt, których nigdy nie widziało się na oczy nie pomagały i w efekcie było ciężko do nich poczuć sentyment. Może przeszkadzała mi monotonia, bo właściwie każda wyprawa była bardzo podobna do poprzedniej, a wtórne, repetytywne opisy z każdym rozdziałem coraz bardziej mnie nudziły? A może to, że czułam się jak laik zabierany na profesjonalne ekspedycje i właściwie niewiele z nich wynoszący?

Każdy ma swoją pasją – dla niektórych będą to konie, dla niektórych wieloryby, a dla niektórych sowy i świetnie, że są prawdziwi zapaleńcy właściwie każdej żywej istoty na tej planecie i prowadzą badania, notatki i cykają fotki. No cóż, przekonałam się,...

Alcatraz | 2018-09-03
Przeczytana: 02 września 2018

Gdyby nie dopisek na okładce brzmiący „Ptaki z pogranicza światów – symbol mądrości i tajemnych mocy”, pewnie nie sięgnąłbym po tę książkę. Sowy od zawsze interesowały mnie właśnie ze względu na ich funkcjonowanie na pograniczu dwóch światów – dnia i nocy. Interesuje mnie również ich dwojakie postrzeganie przez ludzi, którzy z jednej strony widzą w sowach symbol mądrości, z drugiej zaś łączą ich obecność z zapowiedzią śmierci kogoś z domowników. Najwięcej tego typu historii znajdziemy oczywiście w podaniach ludowych, ale również w ogólnej świadomości sowy są ptakami symbolicznymi.

W książce niestety nie ma praktycznie ani jednego zdania, które mówiłoby o tej symbolice. Autorka opisuje swoje spotkania z różnymi gatunkami sów żyjących przede wszystkim na terenie Stanów Zjednoczonych, w tym dość rzadkich, ale w żaden sposób nie prezentuje tych zwierząt w kontekście „tajemnych mocy”, z jakimi są kojarzone. Owszem, można zrozumieć emocje towarzyszące spotkaniu z rzadkim i nieuchwytnym...

żabot | 2018-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2018

Pisać każdy może. Tylko po co? Od 2-3 lat zauważam spory wysyp książek o tematyce przyrodniczej. Powinienem się cieszyć, ale… W sporej większości to baaardzo popularne pozycje które trudno nazwać popularnonaukowymi i przeznaczone są raczej dla – proszę mi wybaczyć – mało wymagającego i bezkrytycznego czytelnika. Tym razem w moje ręce (szpony? ;-) ) wpadła „Recz o sowach”. Po raz pierwszy cieszę się, że polski wydawca postanowił zmienić oryginalny tytuł – „The Hidden Lives of Owls”. Mam już po dziurki w nosie różnych żyć tajemniczych, tajemnych, ukrytych, intymnych etc. Zaroiło się tego na rynku całkiem sporo a jedno podobne do drugiego.
Nie wiem, co dla autorki w życiu sów jest ukryte, chyba że to, że zdecydowana większość tych ptaków jest aktywna późnym wieczorem, po zmroku i w nocy, więc dla laika faktycznie ich życie jest jakby ukryte. Ale to samo można powiedzieć o setkach i tysiącach innych zwierząt. Ale do rzeczy.
Gdybyż to była w ogóle książka o sowach. Ale nie jest. Głównym...