Rzecz o sowach

Tłumaczenie: Michał Radziszewski
Wydawnictwo: Muza
The Hidden Lives of Owls
Taczka

Sowy od dawien dawna rozbudzają ludzką wyobraźnię. Uważne spojrzenie wielkich oczu przyglądających się wszystkiemu zawzięcie sprawia, że fantazjujemy na temat legendarnej mądrości tych ptaków, a ich złowrogie pohukiwanie, bezszelestny lot i drapieżność przyczyniają się do postrzegania ich jako symbolu tajemnych mocy.

źródło opisu: https://muza.com.pl/zapowiedzi/2903-rzecz-o-sowach-9788328708693.html

źródło okładki: https://muza.com.pl/zapowiedzi/2903-rzecz-o-sowach-9788328708693.html

Mollinka_90 | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

"Nie sądź książki po okładce" - w tym przypadku nie da się obok okładki przejść obojętnie - jest jedną z najpiękniejszych, jakie widziałam, a dodatkowo książka opowiada o sowach - ptakach, które wzbudzają wiele emocji i ciekawość człowieka od zarania dziejów.

Leigh Calvez jest biologiem, mieszka i pracuje w USA. W swojej książce zdaje relacje ze spotkania z 11 gatunkami sów, które żyją w Stanach Zjednoczonych. Tajemniczość tych ptaków, wyjątkowy wygląd i przystosowania do życia poszczególnych gatunków odkrywa wraz z miłośnikami tych ptaków, innymi biologami i ornitologami, którzy ich obserwacjom poświęcili całe życie. Każdy rozdział książki jest niedługi, ale treściwy. Poprzedza go również czarno-biała rycina z podobizną sowy.

Książka w warstwie językowej nie jest idealna, czyta się ją z zainteresowaniem, lecz brakuje jej tego nieuchwytnego "czegoś", co pozwala daną lekturę uznać za rewelacyjną (biorę jednak pod uwagę kwestię tego, że może być to winą niezbyt dobrego, niestety,...

żabot | 2018-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2018

Pisać każdy może. Tylko po co? Od 2-3 lat zauważam spory wysyp książek o tematyce przyrodniczej. Powinienem się cieszyć, ale… W sporej większości to baaardzo popularne pozycje które trudno nazwać popularnonaukowymi i przeznaczone są raczej dla – proszę mi wybaczyć – mało wymagającego i bezkrytycznego czytelnika. Tym razem w moje ręce (szpony? ;-) ) wpadła „Recz o sowach”. Po raz pierwszy cieszę się, że polski wydawca postanowił zmienić oryginalny tytuł – „The Hidden Lives of Owls”. Mam już po dziurki w nosie różnych żyć tajemniczych, tajemnych, ukrytych, intymnych etc. Zaroiło się tego na rynku całkiem sporo a jedno podobne do drugiego.
Nie wiem, co dla autorki w życiu sów jest ukryte, chyba że to, że zdecydowana większość tych ptaków jest aktywna późnym wieczorem, po zmroku i w nocy, więc dla laika faktycznie ich życie jest jakby ukryte. Ale to samo można powiedzieć o setkach i tysiącach innych zwierząt. Ale do rzeczy.
Gdybyż to była w ogóle książka o sowach. Ale nie jest. Głównym...

Elwira | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Jako biolog Leigh Calvez świetnie wie o czym pisze i robi to moim zdaniem całkiem dobrze, bo w relacjach o kilkunastu gatunkach sów, żyjących w Stanach, przybliża nam te niesamowite i tajemnicze ptaki. Każda z sów jest też przedstawiona piękną ryciną.

Językowo może bez fajerwerków, ale mnie się podobało, tym bardziej że to moja pierwsza książka o sowach i porównania nie mam.

Jako „ornitolog totalny amator” chłonęłam wiedzę zawartą w tej książce niczym gąbka i jadąc na wieś na majówkę, spróbuję znaleźć jakąś sówkę.

Książkę Leigh Calvez objęła patronatem NOC SÓW z hasłem „Jestem na Ptak!”

Tinkerbelle | 2018-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Przyklasnę każdej książce o ptasiej tematyce. Niestety ta była najsłabsza ze wszystkich. Jak dla mnie autorka za bardzo skupia się na sobie, a nie na sowach.
Tu zjadła śniadanie, tam ubrała się w kilka warstw ubrań, tu bała się, że zadaje niemądre pytania... a gdzie w tym wszystkim sowy? To nie rzecz o sowach, to pamiętnik o autorce w poszukiwaniu sów... to naprawdę duża różnica. Szkoda, bo z wielką chęcią poczytałabym O SOWACH.

MoznaPrzeczytac | 2018-05-07
Przeczytana: 07 maja 2018

Sowy nie są zwykłymi ptakami. Mają w sobie coś wyjątkowego - niezwykle drapieżną naturę, zadziwiające ewolucyjne przystosowanie ciała, majestatyczny wygląd jakby były powiernikiem tajemnicy świata natury. Może dlatego sowy stały się w wielu kulturach, również w naszej - symbolem mądrości i dostojności. Może też z tych właśnie względów Leigh Calvez, autorka książki “Rzecz o sowach” zdecydowała się wyruszyć w fascynującą podróż poznania życia i śmierci sów. W książce znajdziemy wiedzę o konkretnych gatunkach, z których każdy jest bohaterem innego rozdziału. Dzięki temu mamy okazję przybliżyć sobie nie tylko życie, nawyki i zwyczaje sów, ale również poznać całe skomplikowanie i różnorodność tego królestwa ptaków.

Pełna recenzja książki na stronie:

Alderamin | 2018-07-08

Zawód i niedosyt. Wbrew tytułowi i opisie na okładce bardzo mało tu o sowach. Jest to w zasadzie zbiór luźnych pamiętników-esejów, których motywem przewodnim jest obserwacja jednego z gatunków amerykańskich sów - przy czym o sowach dowiadujemy się bardzo mało. Owszem, są rzucane fakty, ciekawostki czy naprawdę ciekawe opisy pracy biologów w terenie, ale większą część tekstu stanowią nic nie znaczące opisy pogody, krajobrazu, zawierania znajomości z ornitologami czy nudne jak flaki z olejem przemyślenia autorki. Jedyne przydatne dla mnie informacje znalazłam we wstępie - nazwiska badaczy zajmujących się symboliką sów w różnych kulturach. Niech to będzie przykładem jak bardzo "sowia" ta książka jest.

Ted | 2018-06-09

Opowieść o sowach i autorce...Trochę mało o sowach a dużo o autorce, która uczy się sów od specjalistów...Kilka informacji interesujących...Trochę szkoda że ta książka dotyczy gatunków amerykańskich a nie europejskich ...Polacy więcej wiedzą o lwach, tygrysach, surykatkach niż o puchaczu, sóweczce czy włochatce....Szkoda... Jest sporo publikacji zachodnich o sowach, które zdecydowanie można wydać w Polsce

Aneta | 2018-03-21
Przeczytana: 20 marca 2018

Mam świra na punkcie sów, więc oczywistym było, że dorwę się do tej książki od razu.
Autorka opowiada w niej o tym jak poznawała różne gatunki tych ptaków, ich zwyczaje, sposoby polowania i rozmnażania. Przy okazji spotyka mnóstwo ciekawych ludzi oddanych sowom zawodowo i hobbystycznie. Opisując swoje poszukiwania różnych gatunków, autorka wplata informacje o nich oraz ich związki z przyrodą i człowiekiem. Historie skupiają się głównie na USA, bo tam mieszka i pracuje Leigh Calvez.
W książce nie ma zdjęć, jedynie grafiki przy rozdziałach i porównanie gatunków, które pozwala przekonać się jak wielkie różnice istnieją wśród sów. Wyklejka za to jest piękna, ale w okładce od początku wątpliwości budziło we mnie to nieszczęsne "o" - biedna sowa wygląda jakby ktoś podbił jej oko.
Nie wiem czy to wina autorki czy tłumacza, ale w książce jest mnóstwo powtórzeń (sowa sowa sowa sowa sowa sowa sowa... a zaraz po tym ciągle ptak ptak ptak ptak ptak...) i trochę niezgrabności językowych, przy...

Piotr Kamiński | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Spodziewałem się czegoś innego: więcej o sowach i ich życiu, a tu spotkania autorki z ptakami. Ale dało się czytać.

Jacek | 2018-05-10
Na półkach: Posiadam ebook, Przeczytane
Przeczytana: 09 maja 2018

Jeśli ktoś lubi oglądać seriale przyrodnicze w telewizji i interesują go ptaki a w szczególności sowy to jest to właściwy wybór lektury. Narracja jest utrzymana w klimacie serialu przyrodniczego, aż żal że pod koniec każdego rozdziału nie ma informacji "czytała Krystyna Czubówna".

Książka o sowach i miłośnikach sów. Opisane zostały gatunki sów zamieszkujących tereny Stanów Zjednoczonych oraz projekty badawcze i ochronne związane z sowami. Poznajemy różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami, jak różne gatunki sów się rozmnażają, gdzie lubią gniazdować. Pozycja pełna ciekawostek o sowach i dygresji osobistych. Z pewnością nie jest to pozycja dla miłośników wiedzy encyklopedycznej. Jest to książka skierowana do amatorów takich jak ja.