poradniki
KasiaJulka

Praktyczny podręcznik dobrych manier Dlaczego japoński gospodarz oczekuje na prezent, ale wcale nie spieszy się, by go otworzyć? Czy wypada odmówić kieliszka partnerowi biznesowemu z Dalekiego Wschodu? I czy możemy się spodziewać, że Japończyk odpisze na SMS-a? Etykieta japońska w zwięzły i przystępny sposób pokazuje, jak poruszać się w meandrach obcej kultury – mocno sformalizowanej,...

Praktyczny podręcznik dobrych manier

Etykieta japońska w zwięzły i przystępny sposób pokazuje, jak poruszać się w meandrach obcej kultury – mocno sformalizowanej, wymagającej i całkowicie odmiennej od europejskiej. Autorzy tłumaczą między innymi, na co należy zwrócić uwagę w trakcie spotkania biznesowego, jakie zasady obowiązują w łaźni publicznej czy podczas wizyty w restauracji.

To obowiązkowa lektura dla każdego, kto planuje wyjazd do Japonii, współpracuje z Japończykami lub po prostu pasjonuje się ich kulturą.

źródło opisu: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3031,strona...(?)

źródło okładki: https://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,3031,strona...»

KuLtUrAlNiE | 2017-10-18

Co znajdziemy w środku?
Przede wszystkim dowiemy się, w jaki sposób należy zachowywać się podczas przywitania
i podawania ręki w Japonii i że nie należy jej potrząsać - jest to uważane za wielki nietakt.
Poza tym o co chodzi z tymi ukłonami?:) Okazuje się, że nie są to ot tak głębokie skłony, lecz każdy ma określoną wysokość, a w zasadzie "niskość" kłaniania się - jest pewien matematyczny schemat w tym wszystkim. Tak, jak kłanianie ma odpowiednie wytyczne w swym zastosowaniu, tak też trzymanie pałeczek w restauracji jest osnute swoistym rytuałem. Nieodpowiednie trzymanie tychże pałeczek, niesie za sobą czasem niepotrzebne niezrozumienie i nieprzyjemne sytuacje.
W poradniku znajdziecie także informacje dotyczące ciekawego rytuału picia i parzenia herbaty po japońsku, obchodzenia świąt i festiwali ulicznych, obdarowywania prezentami - jakimi? Przydatne będą też wiadomości na temat zachowania się w domu japońskim, restauracji, czy środkach masowego przekazu - powiem...

książek: 1955
Tinkerbelle | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018

Książka może rzeczywiście dla osób, które wiedzą sporo o Japonii, nie jest bardzo odkrywcza. Mimo to, wiedza jest ładnie zebrana w krótkich rozdziałach, dzięki czemu nie mamy do czynienia z nudną pracą naukową. Ci bardziej obeznani mogą polecać tym niezorientowanym jako ciekawe źródło wiedzy odnośnie zachowania Japończyków.
Osobiście bardzo mi się podobała, było to miłe odświeżenie wiedzy, w końcu nie wszyscy siedzimy w tej kulturze po uszy ;)

Eljot | 2018-05-17
Przeczytana: 14 maja 2018

Idealna książka dla mnie. Fascynat Japonią ze mnie, więc to był strzał w dziesiątkę. Autor zwraca uwagę na takie rzeczy, których w żadnej innej książce nie wyczytałam np w jaki sposób się kłaniać poszczególnym osobom w hierarchii społecznej, że nie należy potrząsać ręką, jak trzymać pałeczki, jak spożywać posiłek, jak się zachować u kogoś w domu... A może chcecie poznać rytuał picia i parzenia herbaty? Jeżeli tak, to na pewno tu go znajdziecie.

Agnieszka | 2017-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2017

Jak wygląda japońska ceremonia parzenia herbaty? Dlaczego chorym nie daje się w Japonii kwiatów doniczkowych? Skąd wziął się zwyczaj noszenia przez Japończyków maseczek zasłaniających nos i usta? Czym różni się japoński uścisk dłoni od europejskiego? Wreszcie: jak zrozumieć, jacy naprawdę są Japończycy i z czego wynika oryginalność i egzotyka ich kultury?

„Etykieta japońska” Boyé Lafayette’a De Mente’a i Geoffa Bottinga to przewodnik poświęcony typowym dla Japonii sposobom zachowywania się, tamtejszym formom towarzyskim i ceremoniałom. Wiedzie nas do świątyń i chramów, do metra i łaźni publicznych, do restauracji i na spotkania biznesowe, abyśmy – odbywając „interesującą i pouczającą podróż” – poznali zwyczaje „jednego z najbardziej fascynujących społeczeństw świata”. Ponieważ społeczeństwo Japonii cechuje swoiste połączenie tradycji z nowoczesnością, ale też dążenie do harmonii, rytualizacja różnych stron życia i poszanowanie natury, odkrywamy kraj postępowy, gościnny i coraz...

Karolina Sosnowska | 2018-01-16
Przeczytana: 27 grudnia 2017

"„Etykieta japońska” podzielona jest na krótkie rozdziały, a każdy opisuje jedno zagadnienie. Proste zdania i zwięzły charakter zapisków pozwalają łatwo i szybko zapoznać się z egzotycznymi dla nas zasadami. Jest to wiedza bardzo praktyczna, podana jednak w taki sposób, że można poznać wiele ciekawostek i nie czuć się znużonym lekturą, nawet jeśli nie planuje się wizyty w Japonii, a po prostu chce się dowiedzieć czegoś więcej o kraju."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/01/16/etykieta-japonska-b-l-de-mente-g-botting/ :)

jabajbaj | 2017-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Jestem bardzo zawiedziona tą pozycją. Co prawda spodziewałam się, że wiele nowego się z niej nie dowiem, jednak nie sądziłam, że nie wyciągnę z niej absolutnie żadnej nowej informacji.
Autor tylko prześlizguje się po poszczególnych kwestiach dotyczących etykiety. I to niestety robi to niezdarnie, kompletnie bez wyczucia. Czułam się tak, jakby zasady etykiety tłumaczyła mi osoba, która po prostu pobyła w Japonii jakiś czas i trochę zobaczyła, ale nie do końca to rozumie. Widać, że najwięcej autor wie na temat relacji biznesowych i to na tym powinien się skupić.
Na pewno nie jest to pozycja dla osób, które posiadają choć trochę informacji na temat Kraju Kwitnącej Wiśni, a już na pewno nie dla tych, którzy tą tematyką interesują się ciut więcej. To cieniutka książeczka zwierająca absolutne podstawy wiedzy na temat japońskiej etykiety i w żaden sposób nie rozwijająca żadnego z prezentowanych tematów.

Zakuwatorka | 2018-04-27
Na półkach: 2018, Japonia, Przeczytane
Czytamil | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018
maroon17 | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018
Nadia | 2018-01-07
Kultura Japonii w trzech odsłonach

Daleki Wschód, a już w szczególności Japonia, budzi wyjątkowo ciepłe uczucia wśród polskich czytelników. Może się wydawać, że historię japońskich wysp, opowieści o honorowych samurajach i pięknych gejszach czy intrygujące wytwory współczesnej popkultury, z mangą i anime na czele, znamy już na wylot. Kulturę można jednak poznawać na wiele sposobów. Oto trzy, nieco mniej standardowe propozycje.

Dobre maniery z Dalekiego Wschodu

Zawiłości savoir-vivre’u obowiązującego w naszym kręgu kulturowym potrafią przysporzyć niemałego kłopotu. Jednak prawdziwe wyzwanie zaczyna się, kiedy chcemy zachować ogładę towarzyską w kontaktach z mieszkańcami odległych krajów. Zwłaszcza, jeśli są tak skrupulatni jak Japończycy.