Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie

Tłumaczenie: Witold Biliński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Bisyssla: Bin, biodling och biprodukter
Witold Biliński
poradniki
Ag2S

Pszczoły = życie. Czytaliście z wypiekami na twarzy Historię pszczół Mai Lunde? Nadszedł czas by dowiedzieć się więcej o tych fascynujących owadach i zaprosić je do swego ogrodu. „Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia” – to zdanie przypisywano przez lata Albertowi Einsteinowi. Dziś biolodzy biją na alarm, a organizacje proekologiczne organizują kolejne...

Pszczoły = życie.

„Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia” – to zdanie przypisywano przez lata Albertowi Einsteinowi. Dziś biolodzy biją na alarm, a organizacje proekologiczne organizują kolejne akcje na rzecz ratowania zmniejszającej się populacji owadów, od których zależy nasze życie i życie naszej planety. Powagę sytuacji pojął Joachim Petterson i z grafika przekwalifikował się na… pszczelarza. A dokładniej stał się pszczelarzem po godzinach i dziś pasji tej poświęca każdą wolną chwilę. Jest znawcą zwyczajów pszczół, wie, jak je obłaskawić i jak zapewnić im idealne warunki życia w przydomowym ogrodzie. W tej książce zebrał wszystkie swoje doświadczenia, anegdoty i przemyślenia. Konkretne porady sąsiadują tu z osobistymi opowieściami o zakładaniu pasieki. O swojej pasji Petterson opowiada z przejęciem i prawdziwym zaangażowaniem, które udzielają się czytelnikom.

Teraz czas na Was! Obudźcie się do życia razem z pszczołami. To najsłodsza książka tej wiosny.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4587/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4587/...»

Pracowite i fascynujące – przedpremierowo o książce „Pszczoły” Joachima Pettersona (ukaże się ona 14 lutego 2018 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego)

„Pszczoły” to opowieść o wielkiej pasji, życiu w zgodzie z naturą, a zwłaszcza z pracowitymi owadami, dzięki którym na naszych stołach gości złocisty smakołyk w postaci miodu.

Joachim Petterson jest sztokholmskim grafikiem i wykładowcą uniwersyteckim. Pierwszy raz zainteresował się pszczołami, będąc dzieckiem, gdy odwiedził wuja swojej mamy. Potem jednak na trzydzieści lat zapomniał o skrzydlatych pracusiach, aż do czasu, gdy po wypadku musiał poddać się długiej rehabilitacji. Zmienił wówczas tryb życia i postanowił zacząć hodować pszczoły.
Najpierw miał to być sposób za wypełnienie wolnego czasu i oderwanie się do problemów. Z czasem jednak pszczelarstwo stało się dla Pettersona tak wielką pasją, że dziś uchodzi on za jeden z autorytetów wśród bartników – i tych zawodowych, i amatorskich.

O swoim hobby autor pisze barwnie i...

Meggie | 2018-02-11

Pszczoły to owady, od których zależy nasze istnienie. Pracowite, pożyteczne i często niedoceniane. Tymczasem w wielu miejscach coraz częściej słyszy się o ich masowym wymieraniu. Nie do końca jest jasne, co jest tego przyczyną, ale z pewnością wpływ ma też coraz bardziej zanieczyszczone środowisko, środki chemiczne, ale także coraz mniej pożywienia. Okazuje się, że nie każdy musi być pszczelarzem, by wspomóc te pracowite owady. Wystarczy niewiele, tylko zaprosić je do ogrodu, czy na balkon poprzez posadzenie odpowiednich roślin. Może to przynieść korzyści, a patrzenie na pszczoły zbierające nektar to czysta przyjemność i chwila oddechu od codziennych obowiązków.

Joachim Petterson – dyrektor artystyczny i grafik. Prowadzi także zajęcia na uniwersytecie w Sztokholmie. Pasjonat pszczelarstwa, który stara się zarazić tą pasją innych poprzez swoją książkę. W jego ogrodzie znajduje się sześć uli, przy których spędza wolne chwile.

Poprzednią książkę dotyczącą pszczół czytałam jakiś czas...

Izabela Pycio | 2018-03-03
Przeczytana: 03 marca 2018

"Zapylenie, którym zajmują się pszczoły i trzmiele, jest niezbędne dla naszego przetrwania. Trzy czwarte tego, co jemy, powstaje dzięki ich ważnemu i olbrzymiemu wysiłkowi, który nie kosztuje nas ani grosza."

Przyjemnie było w chłodny zimowy dzień przeczytać o pszczołach i ich aktywności w ciepłych miesiącach roku. Publikacja powstała jako świadectwo ogromnej pasji zajmowania się tymi pożytecznymi owadami, wyrazem szacunku wobec ich pracy, znaczenia dla roślin i mieszkańców naszej planety. Ale to także apel o zwrócenie uwagi na masowe wymieranie pszczół, zaszczepienie przekonania, że każdy z nas, dzięki założonym pasiekom, kwiecistym sadom, ogrodom lub balkonom, może wnieść znaczącą cegiełkę w ich ratowanie. Stwarzanie przyjaznych warunków do hodowli pszczół, zdobywania przez nie pokarmu, to nie tylko inwestycja w dobro pszczół, dbanie o zachowanie ich gatunków, wielu będących zagrożonych wymarciem, ale także ludzkiego pożywienia, zdrowia i samopoczucia.

"Praca z pszczołami,...

jeke | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Pszczoły zbierają nektar i pyłek z kwiatów na drzewach, krzewach i ziołach. Aby zebrać łyżeczkę miodu pszczoła musi odwiedzić pół miliona kwiatów. Te pracowite i pożyteczne owady fascynują mnie od wielu lat i chętnie czytam różne publikacje na ich temat. 14 lutego 2018 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się książka Joachima Pettersona- ,,Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie."

Joachim Petterson jest grafikiem i profesorem na Uniwersytecie w Sztokholmie. Wraz z żoną Sarą prowadzi biuro projektowe Honey, a także zajmuje się pszczelarstwem, które jest jego pasją. Z żoną i dwiema córkami mieszka na przedmieściu Bromma pod Sztokholmem.

W swojej książce Joachim Petterson opisuje jak zaczęła się jego przygoda z pszczelarstwem, gdy jeszcze jako dziecko odwiedzał wujka swojej mamy i razem z nim zbierał miód. Musiało jednak minąć niemal trzydzieści lat zanim sam został właścicielem pasieki. Z wielką pasją dzieli się swoimi przemyśleniami na...

eR_ | 2018-02-13
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Pszczoły bez których nasz świat bardzo szybko przestałby istnieć. Owady które nie tylko wytwarzają pyszny miód, ale i parają się ciężkim zajęciem jakim jest zapylanie roślin. Jako bohaterki opowieści mają także swój udział w poszerzaniu wyobraźni chociażby dzieci, że wspomnę tutaj o bajce o pewnej rezolutnej Mai, czy całkiem poważna lektura dla dorosłych”Historia pszczół”. Wiemy wiele o nich, ale okazuje się że z mnóstwa rzeczy nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego powstała ta książka.

„Pszczoły”. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie. Autor-zapalony pszczelarz stara się przybliżyć nam sylwetkę tego owada, a czyni to wprost porywająco. Nie jest to jakaś naukowa rozprawa, która większość może zanudzić, ale bardzo ciekawa opowieść, w której dzieje się wiele. Petterson przedstawia nie tylko rodzaje pszczół, jakie znamy, ale i snuje historie o tym, dlaczego są takie ważne i co stanie się z nami, gdyby owady te nagle zniknęły. Masowe wymieranie pszczół to nie...

Dominika Rygiel | 2018-02-26
Na półkach: 52 / 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2018

Pszczoły miodne, pszczoły samotnice oraz trzmiele należą do jednych z najważniejszych grup owadów na świecie. Zapylając rośliny umożliwiają ich zapładnianie. Dzięki ich mozolnej pracy, człowiek może nie tylko liczyć na plony roślin, ale i korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest produkcja miodu. Praca owadów jest bezcenna, a one same zdają się być w niej niezastąpione. Swoją pracowitością oraz zaskakująco wysoką inteligencją inspirują i intrygują ludzi. Joachima Pettersona, sztokholmskiego dyrektora artystycznego jednej z agencji reklamowych, zafascynowały tak bardzo, iż postanowił zostać pszczelarzem. Swoją miłością do owadów dzieli się zaś w książce.

Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie to publikacja edukacyjna w formie bogato ilustrowanego, niezmiernie przyjaznego oku albumu. Choć uwagę przyciągają głównie urokliwe zdjęcia oraz ilustracje pszczół i zapylanych przez nie kwiatów, to jednak zawartość merytoryczna wiedzie tutaj prym. To nie tyle...

mirabelka01 | 2018-03-13
Przeczytana: 13 marca 2018

Nigdy bym nie pomyślała, że książka o owadach w ogóle mnie zainteresuje. Nie żebym miała coś przeciwko pszczołom, wręcz odwrotnie, bardzo je doceniam za pracę w moim ogródku. I darzę je prawie uwielbieniem za ten cudowny, niemal boski nektar jakim jest miód. ;) Nie przypuszczałam jednak, że książka w całości poświęcona pszczołom i pszczelarstwu tak bardzo mnie pochłonie i dostarczy tylu, niemal artystycznych atrakcji.

Autor książki – Joachim Pettersen, nie jest tylko teoretykiem, sam bowiem posiada ule i wszystko co opisuje, ukazuje na podstawie swojego doświadczenia. Za pomocą przyjemnego, lekko gawędziarskiego momentami stylu, opowiada o rodzajach pszczół, charakterystyce ich zachowania, chorobach czy pożywieniu. Udziela mnóstwo rad na temat rozpoczęcia przygody z pszczelarstwem, tego jak założyć własną pasiekę i co zrobić, by uchronić pszczoły przed wyginięciem. Niezwykle interesujące są też rozdziały dotyczące produktów wytwarzanych przez te małe owady, takich jak np. miód,...

1991monika | 2018-04-02

„Pszczoły” to opowieść o pasji i miłości do pszczół. Każdy z nas wie, że pszczoły wytwarzają miód, ale ile z nas wie i zastanawia się nad tym jak ważną rolę w życiu pełnią te owady oraz jak długa jest droga to wytworzenia tego dobra? Ta książka to wspaniałe źródło informacji o tych pracowitych stworzeniach.

Joachim Petterson wraz z żoną Sarą prowadzi agencję reklamową. Jest dyrektorem artystycznym, a także grafikiem. Jednak to pszczelarstwo jest jego prawdziwą pasją, bez której nie wyobraża sobie życia.

Książka rozpoczyna się krótkim rozdziałem, w którym autor zdradza czytelnikowi skąd wziął się pomysł na założenie hodowli. Miał on dość poukładane życie, ale w 2002 roku przydarzył mu się dość poważny wypadek, po którym przebył długą rehabilitację. Był to dla niego czas refleksji, zaczął się zastanawiać nad tym, co w życiu jest ważne i ma znaczenie. Postanowił w swoim życiu zmienić wiele rzeczy, a jedną z tych zmian było założenie własnej pasieki.

Książka została podzielona na...

Bibliofilem_być | 2018-03-04
Na półkach: 2018, Przeczytane

Kto by pomyślał, że małe istoty mogą narobić tyle szumu? O zagrożeniu związanym ze zmniejszającą się populacją pszczół jest coraz głośniej, na wagę złota więc są książki, w których autorzy poruszają ten temat i przybliżają nam wiedzę o owadach. «Pszczoły» Joachima Pettersona to pozycja wyjątkowa z kilku powodów, chciałabym wam opowiedzieć dlaczego.

Petterson na co dzień prowadzi agencję reklamową w Sztokholmie, a pszczołami zajmuje się hobbystycznie po godzinach. Ma kilka uli, które trzyma na tyłach swojego domu przy ulicy domów jednorodzinnych. W swojej książce przybliża życie pszczół, opowiada o ich istotnej roli w świecie oraz zachęca do tego, aby założyć własną pasiekę.

Zacznijmy od strony edytorskiej, bo ta w recenzjach zazwyczaj jest pomijana (jak zauważył jeden z moich wykładowców na studiach). Myślę, że dotyczy to raczej beletrystyki, bo nie da się nie powiedzieć nic przy tak pięknie wydanej książce, jaką są «Pszczoły». Twarda płócienna oprawa, oddzielnie klejony grzbiet...

Lost-In-My-Books | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

W tamtym roku miałam okazję przeczytać niezwykle mądrą i dobrze napisaną powieść ,,Historię pszczół". Powieść ta zrobiła na mnie bardzo wielkie wrażenie i dała do myślenia. Kiedy zobaczyłam, że wydawnictwo wydaje kolejny irygujący tytuł o pszczołach koniecznie chciałam przeczytać!

Książka już od razu wprawiła mnie w zachwyt, jest tak przecudownie wydana, że nacieszyć same oczy to mało. Oprawę ma jakby z materiału, co jest niezwykle fajne w dotyku, cudowne złote litery na grzbiecie, dzięki czemu będzie bajecznie wyglądać na półce. A w środku!? Kurczę, jeszcze piękniejsza. Mnóstwo pięknych zdjęć, które sprawiły, że bardzo zatęskniłam za latem. Tekst jest przyjemnie sformatowany i ubarwiony.

Naprawdę jest tak śliczna, że warto ją mieć choćby po to aby stała na półce i ładnie wyglądała.

Ale czy treść jest równie fascynująca, co oprawa?

I tutaj powiem Wam, że sama była bardzo zaskoczona. Jest to powiedziałabym bardziej typowo naukowo-przyrodnicza książka o pszczołach, więc...