rozwiń zwiń

#NocnyRegał. Dla tych książek warto zarwać noc!

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.09.2019

Przepięknie ilustrowana bajka na dobranoc? Przeszywający kryminał? A może fascynujący reportaż? Co warto czytać przed snem? Wspólnie z partnerami akcji Noc Księgarń przygotowaliśmy zestawienie książek, które warto czytać po zmroku. Dla wielu z nich naprawdę warto zarwać noc.

#NocnyRegał. Dla tych książek warto zarwać noc!

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2009 roku przez University of Sussex, już sześć minut czytania przed snem zmniejsza stres aż o 68%. Zdaniem naukowców książka relaksuje bardziej niż muzyka. Czytanie oczyszcza umysł i przygotowuje ciało do snu. David Lewis, autor badania, twierdzi, że lektura książki to idealny trening dla mózgu przed odpoczynkiem: „Kiedy umysł jest zaangażowany w świat zbudowany przez słowa, napięcie spada i ciało relaksuje się, torując drogę do snu”.

#NocnyRegał. Co czytać po zmroku?

Do czytania książek po zmroku zachęcają także organizatorzy akcji Noc Księgarń. Pierwsza edycja wydarzenia organizowanego przez dystrybutora książek OSDW Azymut odbędzie się już 20 września. Na czytelników czeka kilkaset wydarzeń w ponad 110 księgarniach w całej Polsce. W programie m.in. spotkania autorskie, kiermasze, konkursy, koncerty, wystawy, wykłady, a nawet literackie potańcówki. Pełny program wydarzeń jest dostępny na stronie www.nocksiegarn.pl. Lubimyczytać.pl jest oficjalnym partnerem akcji.

#NOCNYREGAŁ DLA DOROSŁYCH

Książki polecają wydawcy – partnerzy akcji Noc Księgarń.

Katarzyna Grochola, „Zranić marionetkę”, Wydawnictwo Literackie

Katarzyna Grochola po raz pierwszy w swej karierze została autorką kryminału. „Zranić marionetkę” to porywająca opowieść o dobru i złu, o nienawiści i miłości, a także o tym, jak trudno czasem jedno odróżnić od drugiego. Katarzyna Grochola będzie gościem Nocy Księgarń – zapraszamy na spotkanie z pisarką do księgarni Skład Główny w Koluszkach.

 

Sebastian Fitzek, „Pacjent”, przeł. Krzysztof Żak, Wydawnictwo Amber

Kolejna przerażająca podróż w głąb podświadomości. Najnowszy bestseller Sebastiana Fitzka, mistrza thrillera psychologicznego. Sześcioletni Maks zaginął rok temu. Co się z nim stało, wie tylko sprawca. Ale teraz jest pacjentem na oddziale psychiatrii sądowej o maksymalnym rygorze. I milczy. Zrozpaczony ojciec Maksa decyduje się na desperacki krok: sam zostaje pacjentem.

 

Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński, „Mara”, Wydawnictwo Dolnośląskie

Zatuszowane zabójstwo. Wyparta przeszłość. I szkielet pod twoim domem. „Mara" to pełna tajemnic historia dziennikarza, który powraca do rodzinnej Dąbrowy Tarnowskiej. Sebastian mierzy się ze skomplikowaną historią miasteczka i wojenną przeszłością swojej rodziny. Próbuje dotrzeć do prawdy o przodkach, ale ta prowadzi go do tajemniczej zbrodni...
"Mara" to historia kryminalna, którą czyta się z zapartym tchem.

 

Antonina Kasprzak, „Wiłka smocza dziewczynka”, Wydawnictwo BIS

Gdy mama Poli i Bułeczki trafia do szpitala, życie dziewczynek bardzo się zmienia. Zapracowany tata nie może im poświęcić zbyt wiele czasu. Usamodzielniające się siostry wyruszają w drogę. Pewnego razu natrafiają na trop tajemniczej dziewczynki, zamkniętej w domu przez matkę-smoczycę. „Wiłka smocza dziewczynka” to fascynująca historia, dla której warto zarwać noc. Książka została nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

 

Dominika Słowik, „Zimowla”, Wydawnictwo Znak

Z jeziora wyłowiono ciało, ojciec rzucił pracę w urzędzie i został wróżem, a Pszczelarz wytresował swój rój. Misza w wolnych chwilach sprowadza trawkę ze Słowacji. Naga Dygnarówna spaceruje nocą po ulicach. Mieszkańcy albo czekają, aż wydarzy się kolejny cud, albo gorączkowo szukają skarbu. Czy uda się odkryć najściślej strzeżony sekret? Nowa, mroczna powieść Dominiki Słowik to idealna lektura do czytania nocą!

 

Lars Berge, „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo”, przeł. Irena Kowadło-Przedmojska, Wydawnictwo Czarne

Jak to możliwe, że w sercu najnowocześniejszego kraju na świecie stado oswojonych wilków zaatakowało i zabiło człowieka? Co zawiodło? Procedury czy wciąż niewystarczająca wiedza? A może pycha i chciwość wzięły górę nad rozsądkiem? Bez względu na odpowiedzi porozumienie człowieka ze zwierzęciem zostało zerwane. A może tak naprawdę nigdy go nie było?

 

Chris Carter, „Nocny prześladowca”, przeł. Katarzyna Procner-Chlebowska, Wydawnictwo Sonia Draga

Na zapleczu nieczynnego sklepu mięsnego policjanci znajdują niezidentyfikowane zwłoki młodej kobiety. Po serii brutalnych morderstw do akcji wkraczają detektyw Robert Hunter i Whitney Myers. Kto zabija? Co dzieje się po zmroku w LA? Dokąd prowadzi tajemnicze śledztwo pełne poszlak? „Nocny prześladowca” to kolejny przeszywający thriller Chrisa Cartera.

 

Paweł Kapusta, „Gad. Spowiedź klawisza”, Wydawnictwo Wielka Litera

Paweł Kapusta oddaje głos gadom – tak w gwarze więziennej nazywa się klawiszy. Oddziałowi, dowódcy zmian, wychowawcy, dyrektorzy mówią o brudzie tej roboty, już do końca życia pozostającym w psychice. Opowiadają o codziennym kontakcie z bandytami, z którymi na wolności nikt nie chciałby mieć do czynienia. To druga mroczna książka Kapusty – finalisty Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym”.

 

Łukasz Lamża, Marcin Łobejko, „Co się dzieje w świecie kwantów?”, Copernicus Center Press

Najnowsza publikacja Copernicus Center Press to owoc wyjątkowej na polskim rynku współpracy pomiędzy fizykiem i filozofem. Autorzy wprowadzają czytelnika w dwa klasyczne eksperymenty fizyczne, rekonstruując je drobiazgowo, krok po kroku, odwołując się przy tym do serii specjalnie wykonanych dla tej książki szczegółowych ilustracji. Doskonała lektura dla ciekawych świata fizyki!

 

#NOCNYREGAŁ DLA DZIECI – KSIĄŻKA NA DOBRANOC

Katy Hudson, „Wyścig po Złotego Żołędzia”, przeł. Małgorzata Cebo-Foniok, Wydawnictwo Amber

Nowe szalone przygody Królika, który miał ZA DUŻO MARCHEWEK, i jego przyjaciół. Trzeci tom bestsellerowej serii. Kolejna przepięknie ilustrowana książka Katy Hudson pokazuje, że w życiu nie zawsze trzeba być zwycięzcą. Najmłodsi odkryją tu takie wartości, jak przyjaźń, umiejętność przebaczania, bycia i działania w grupie. Mądra i cudowna lektura na dobranoc!

Monika Utnik-Strugała, „Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy”, ilustracje: Małgorzata Piątkowska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Co dzieje się po ciemku? Jakie tajemnice skrywa noc? Książka Moniki Utnik-Strugały to obowiązkowa lektura dla najmłodszych czytelników, którzy wybierają się na Noc Księgarń. „Po ciemku” to połączenie fascynującej przygody z ciekawostkami ze świata biologii, ekologii, historii czy astrologii.

 

James Doyle, „Dlaczego gwiazdy migocą?”, przeł. Magdalena Rabsztyn-Anioł, Wydawnictwo Naukowe PWN

Nauka jest wszystkim, co kiedykolwiek się wydarzyło w całej historii cywilizacji. Czy macie ten rodzaj ciekawskiego i dociekliwego umysłu, który jest konieczny, żeby ją zgłębić? Czy potraficie poradzić sobie z tymi wszystkimi fantastycznymi możliwościami, które nauka nam daje? Interesują was fascynujące fakty i niezgłębione tajemnice? Jeżeli tak, to ta książka jest dla was!

 

Tina Oziewicz„Awaria elektrowni”, ilustracje: Rita Kaczmarska, Wydawnictwo Dwie Siostry

W ciepłą letnią noc w elektrowni dochodzi do awarii – i cała okolica pogrąża się w ciemności. Gdy w mieście gasną światła, żyjące w nim zwierzęta wychodzą z kryjówek. W końcu mogą spokojnie załatwiać swoje sprawy – i nikt nie świeci im w oczy. Urzekająca atmosferą książka wprowadza czytelników w nocny świat zwierząt: puchacza, lisa, ropuchy, raka, jeża i wielu innych…

 

Katarzyna i Paweł Ziemniccy, „Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku”, Wydawnictwo Literatura

Mówimy o nim: wielki astronom, ale czy wiemy, że na życie zarabiał głównie jako lekarz? A jakim był dzieckiem? Jakich przedmiotów uczył się w szkole? I co tak naprawdę sprawiło, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię? Zapraszamy w niezwykłą podróż. Zaczyna się ona w XV-wiecznym Toruniu, a kończy… Ależ nie, nie kończy – ona ciągle trwa. I niewykluczone, że w ślady Kopernika ruszy ktoś z was…

 

Ulf Stark, Charlotte Ramel, „Tej nocy Miś chce być duży”, przeł. Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki

Tej nocy Miś chce być duży i spać sam. Jednak gdy zapada zmrok, ciemność wypełnia się odgłosami. Co to za dźwięk dochodzi z kuchni? Prosta, ciepła historia o zasypianiu. O wieczornych lękach, o bezsenności, o patrzeniu na gwiazdy i nocnym buszowaniu w lodówce. Aż w końcu… przychodzi sen!

 

Artykuł sponsorowany


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
McRap1972 10.09.2019 09:46
Bibliotekarz

Czekam niecierpliwie na "Marę" Kuźmińskich. Ebook już zamówiony :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Babaryba 10.09.2019 12:06
Bibliotekarka

Też czekam :))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
EdyMon 10.09.2019 12:06
Czytelniczka

Chyba też się skuszę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kasia b 10.09.2019 01:42
Czytelniczka

A czemu "Wiłka..." nie jest w propozycjach dla dzieci?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tree 09.09.2019 21:22
Bibliotekarka

Pierwszą moją reakcją po przeczytaniu kilka tygodni temu wzmianki o Nocy Księgarń był zachwyt, autentyczny, szczery zachwyt. Potem wzięcie urlopu na 20 września bo godziny pracy nie pozwoliłyby mi uczestnictwo. Niestety po ogłoszeniu programu dla mojego miasta odpuściłam, anulowałam urlop bo to by była strata czasu ... nocne czytanie książek dzieciom to nie jest to na co...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
EdyMon 09.09.2019 14:58
Czytelniczka

"Zimowla" już zamówiona. Mam wobec niej spore oczekiwania. Oby mnie nie rozczarowana.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 09.09.2019 12:21
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post