Asystent czarodziejki

Okładka książki Asystent czarodziejki Aleksandra Janusz
Okładka książki Asystent czarodziejki
Aleksandra Janusz Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Kroniki Rozdartego Świata (tom 1) fantasy, science fiction
Kroniki Rozdartego Świata (tom 1)
Nasza Księgarnia
2016-06-15
2016-06-15
gildia magia czarodziejka

Okładka książki Fenix Antologia: Zajdel 2019 Ewa Białołęcka, Paweł Ciećwierz, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Marcin Jamiołkowski, Aleksandra Janusz, Marta Kładź-Kocot, Magdalena Kucenty, Marta Magdalena Lasik, Katarzyna Rogińska, Anna Sikorska, Marta Sobiecka, Dominika Węcławek
Fenix Antologi... Ewa Białołęcka, Paw...
Okładka książki Szortal na wynos - wydanie specjalne (jesień 2016) Dagmara Adwentowska, Agnieszka Biskup, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Marcin Jamiołkowski, Urszula Janiszyn, Aleksandra Janusz, Tomasz Jarząb, Przemysław Karbowski, Andrzej Kozakowski, Kornel Mikołajczyk, Karol Mitka, Antoni Nowakowski, Olaf Pajączkowski, Marek Ścieszek, Łukasz Śmigiel, Konrad Staszewski, Marianna Szygoń, Stanisław Truchan, Jacek Wilkos, Marcin Zwoleń
Szortal na wyn... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Futuronauta - najlepsze teksty futurystyczno-naukowe Jan Jakub Bażela, Dominika Bijoś, Mateusz Bobowski, Jan Borowicz, Michał Celmerowski, Michał Cholewa, Stanisław Czachorowski, Franciszek Fijałkowski, Łukasz Gamrot, Filip Gęsiarz, Justyna Janik, Aleksandra Janusz, Krzysztof Kasparek, Michał Kiełbiński, Marcin Kowalczyk, Łukasz Kowalski, Jan Kulesza, Katarzyna Kutyła, Michał Kutyła, Dominik Łaciak, Michał Lofek, Klaudia Łukasiewicz, Jan Major, Grzegorz Młynarski, Krzysztof Piotrowski, Piotr Przanowski, Szymon Słomczyński, Emil Strzeszewski, Klaudia Szklarczyk, Stanisław Witecki, Tomasz Zając, Przemysław Zańko-Gulczyński
Futuronauta - ... Jan Jakub Bażela, D...

Niestety, kilka ciekawych pomysłów nie ratuje książki przed nijakością.

Niestety, kilka ciekawych pomysłów nie ratuje książki przed nijakością.

Vincent pracuje jako asystent czarodziejki Marqueritte. Jego posługa niedługo jednak ma się skończyć, a on sam planuje spokojne dalsze życie z ukochaną. Niestety, w trakcie, wydawałoby się, zwyczajnej misji coś idzie nie do końca zgodnie z planem i mężczyzna zaczyna orientować się, że los chce od niego czegoś innego.

Aleksandra Janusz to autorka, z którą mam bardzo ciepłe wspomnienia. Jej „Dom wschodzącego słońca” był dość chaotyczny, ale podobały mi się w nim relacje pomiędzy postaciami i ich ogólna kreacja. Znam też część z jej opowiadań i naprawdę za nimi przepadam. Dlatego w końcu zabrałam się za pierwszy tom z cyklu „Kroniki rozdartego świata”, czyli za powieść „Asystent czarodziejki”.
Nim przejdę do samej książki, wydaje mi się, że powinnam napisać parę słów o historii samego cyklu. Z tego co się orientuje, ta wydana w 2016 roku książka była swego rodzaju eksperymentem wydawniczym Naszej Księgarni jeśli chodzi o wydawanie tytułów fantastycznych. Niestety, w trakcie coś poszło nie tak i po trzech tomach seria została wstrzymana. Należy tutaj jednak zwrócić uwagę na to, że z tego co mi wiadomo, dwie pierwsze części stanowią zakończoną historię, więc jak najbardziej można je bez obaw czytać.
Ta powieść to high fantasy, osadzone w świecie, który kilkaset lat wcześniej został rozdarty na dwie części, dwa osobne wymiary/uniwersa. Nasi bohaterowie żyją w świecie Arborii, która wciąż boryka się z pewnymi problemami, będącymi właśnie wynikiem konfliktu sprzed lat. Z jednej strony więc mamy w powieści Aleksandry Janusz całkiem ciekawe światotwórstwo, z drugiej: to zdecydowanie powieść rozrywkowa, dość humorystyczna.
I mój prywatny problem z tym tytułem wynika chyba właśnie z tego drugiego powodu. Gdy „Asystent czarodziejki” pojawił się w 2016 roku na półkach, nie było dostępu do aż takiej ilości tego typu literatury. Niełatwo było znaleźć lekkie fantasy, które bazowałoby na lekkim humorze, nawiązującym do współczesności, wbijającym nam szpile w lekki sposób, nie próbując głębiej analizować istniejących problemów, a po prostu je zauważając. Obecnie takie książki są jak najbardziej w modzie i mam wrażenie, że wyskakują zza każdego rogu, co wiąże się z tym, że jestem nimi już nieco zmęczona. Dlatego powieść Janusz nie wciągnęła mnie aż tak mocno, jakby mogła przy moim innym nastawieniu/nastroju.
Jednocześnie w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że takie powieści cały czas są „w cenie”. Jeśli więc szukacie tego typu lekkiego fantasy, w którym będzie ciekawy pomysł na świat, ale w którym nie będzie nadmiaru romansu, w którym bohaterzy będą dość wyraziści i w którym będzie pojawiała się pewna dawka humoru (bez przekleństw i odniesień fekalnych) – to może być dobra opcja dla Was.
Poza tym to ogólnie rzecz ujmując, przyjemna i lekka powieść przygodowa, która ma swój własny, indywidualny charakter. Opiera się na pewnych schematach, ale przełamuje je w wystarczającym stopniu, aby w trakcie nie wiało nudą. Akcja jest wartka, dzieje się tu całkiem sporo, a system magiczny jest naprawdę dość ciekawy.
Mimo wiec tego, że troszkę kręciłam w trakcie czytania nosem, chętnie prędzej czy później zapoznam się z dalszą częścią historii Vincenta, bo tego typu książki są świetnym przerywnikiem pomiędzy trudniejszymi lekturami.

Aleksandra Janusz to autorka, z którą mam bardzo ciepłe...

Początek był dość nużący dla mnie, ale ostatecznie wszyła z tego całkiem niezła opowieść z dużym potencjałem na kontynuacje. Dość ciekawy świat, interesujący system magii, postacie, które da się lubić i nieskomplikowana, ale wciągająca fabuła.

Ha, miło że bohater ma wiecej niż 16 lat. Niestety jego zachowanie i problemy mówią co innego... Poza wciśnięciem nastoletnich rozważań w postać mężczyzny w średnim wieku, opowieść jest ciekawa i ładnie rozwinięta. Naiwność bohaterów i mnogość trików zastosowanych przez autorkę by uatrakcyjnić fabułę nie razi w oczy. Zastosowany smok jest uroczo zły - w sensie: z ł y. HA, HA.

Fabuła z wierzchu jest typową opowieścią o rozdartych światach. Posiada jednak interesujący system magiczny, który wydaje się skomplikowany do nauczenia oraz dorosłych bohaterów (w tym tytułowego asystenta czarodziejki). To taka miła odmiana, bo większość ich poczynań jest przemyślana. Lubię dopracowane postaci i tutaj je dostałam.
Poproszę tylko więcej smoków i będzie idealnie.

Poproszę tylko więcej smoków i będzie...

Typowa fantastyka. Tutaj z ciekawym podejściem do magii. Kocham to, jak została pokazana przemiana języka i jego ewolucja. Zakończenie jednak nie satysfakcjonuje.

Przeczytane w marcu 2023 i w listopadzie 2023

Przeczytane w marcu 2023 i w listopadzie 2023

Chociaż uwielbiam książki fantastyczne i w "Asystencie czarodziejki" autorka zaprezentowała ciekawe podejście do magii, to jednak nie podszedł mi klimat tej książki. Jest to taki średniaczek.

Przyjemnie się czyta. Bardzo ciekawie wykreowany świat, wyjątkowe autorskie podejście do magii i jej użytkowników, nawet wciągająca fabuła. Jedynym problemem na jaki może cierpieć ta książka jest narracja pierwszoosobowa spłycająca charakter głównego bohatera do takiego stopnia, że w pewnym momencie można odnieść wrażenie, że nie posiada on praktycznie żadnych charakterystycznych cech.

W końcu coś oryginalnego w polskim fantasy. A za zastosowanie śląskiego brawa!

W końcu coś oryginalnego w polskim fantasy. A za zastosowanie śląskiego brawa!

• Audiobooki