Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Mariolka

Japonia – dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł – ról społecznych, ograniczeń i konwenansów, z których tylko niektórym udaje się wyzwolić.

Kobiety, które nie spełniają społecznych oczekiwań, nazywa się różnie: „przegranymi psami”, „kobietami kamieniami”, „świątecznym ciastem”. Jeszcze do niedawna ideałem dla wielu rodzin było wychowanie „córek w pudełkach” - chowanych przed zewnętrznym światem, żeby przejść szybko z domu rodziców do domu męża. Umierające z przemęczenia kobiety z przędzalni były „kwiatami narodu”. Żeńską drużynę siatkówki media nazywały „kwiatem igrzysk”. Kobiety w biurach przez długi czas nazywano „kwiatami biurowymi”, jak ikebanę, kwiatowe aranżacje w lobby dużych korporacji. Długo traktowano je jak bukiet, który można wyrzucić, jak dekorację, którą zmienia się wraz nową porą roku.

Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. I pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności, coraz głośniej mówią o swoich problemach. I coraz częściej mówią „dość”.

źródło opisu: https://czarne.com.pl

źródło okładki: www.czarne.com

eduko7 | 2018-07-30
Przeczytana: 21 lipca 2018

Autorka podejmuje różne ważne problemy społeczne Japonii. Zmiany społeczno-obyczajowe. Sytuację kobiet japońskich przedstawia posługując się powszechnie stosowaną metaforą kwiatów:
„Wyrwane z korzeniami, zamykane w pudełkach, wystawiane na pokaz tylko po to, żeby wylądować chwilę później w koszu. Zapomniane błyskotki, chwilowe miłostki”.
Podaje przykłady ich stygmatyzacji społecznej, wpisania w rolę.
Pisząc o współczesnych Japonkach podkreśla ich dążenie do emancypacji: „coraz częściej idą na studia (…), wkraczają na ścieżkę kariery (…) nie chcą definiować się wyłącznie przez pryzmat rodziny (…) Podróżują, uczą się, szukają w życiu czegoś więcej niż przynależności do firmy”.
Wydaje się jednak, iż niektóre zagadnienia są opisane nieco powierzchownie, z naszej europejskiej perspektywy. Warto przeczytać ten zbiór. Warto również skonfrontować go z innymi opracowaniami dotyczącymi Japonii, jej kultury i panujących w niej stosunków społecznych, by wyrobić sobie własną opinię. Zwłaszcza...

Antoniówka | 2018-09-05
Przeczytana: 04 września 2018

Sięgając po książkę Karoliny Bednarz - absolwentki japonistyki, autorki poczytnego bloga - miałam nadzieję na głębsze poznanie fascynującego, ale i specyficznego kraju jakim jest dla mnie Japonia. Już na wstępie mogę stwierdzić, że niestety moje oczekiwania nie zostały spełnione.

Jeśli miałabym w kilku słowach nakreślić obraz Japonii przedstawiony przez Autorkę to jest to kraj półanalfabetów, szerzącej się prostytucji, poniżania kobiety w każdej możliwej sferze życia, a jedyna postawa zapewniająca szczęście to bycie kawaii.

Każda kolejna strona książki wywoływała we mnie sprzeciw. Przecież nie można w ten sposób pisać reportaży! Rozumiem, że jest to forma dopuszczająca subiektywizm, ale z drugiej strony relacja Autorki jest przesiąknięta współczesnym, europejskim i feministycznym punktem widzenia. Powiem więcej - Karolina Bednarz patrzy na japońską kulturę nieprzychylnym okiem, z feministycznym zacietrzewieniem. Nie ma w tej książce nic dobrego o opisywanym kraju - no może na...

Mariolka | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

To bardziej zbiór esejów, niż reportaży - publicystyka z krytykancką manierą. Jeśli ktokolwiek spodziewałby się przeczytać tu o Japonii choćby jedno dobre słowo, zawiedzie się. Autorka pierze japońskie brudy. Z europocentrycznej perspektywy, z nutką feministycznej wyższości, opisuje kolejne społeczne patologie. Nie mówi nam wprawdzie, że japońska kultura wyłącznie na tym się zasadza, ale nic innego nie pokazuje. Nie ma w tym życia. Czy już powinniśmy zacząć się bać tych mizoginów, dzikusów i przemocowców? W ostatnim rozdziale, jednym niemal zdaniem napomyka, że jednak Japonia (jak i wszystkie inne kraje na naszym, kipiącym przecież globie) podlega zmianom, kobiety się emancypują. Gdybym miała zamknąć moją opinię o tej książce w kilku słowach, powiedziałabym: elegancki tabloid. (Co oznacza, że może się podobać)

Margerytka111 | 2018-04-29
Przeczytana: 2018 rok

,,Kwiaty w pudełku" Karoliny Bednarz to zbiór reportaży o Japonii. To gorzka opowieść o Kraju Kwitnącej Wiśni.
Zdziwiło mnie jak wiele istotnych spraw jest przemilczanych w imię narodowego spokoju (np. dane dotyczące problemu bezdomności).
Japonki uwięzione w sidłach tradycji próbują dochodzić swoich praw.
Jaka jest ich rola we współczesnym świecie? Czym jest stygmatyzacja?
Jeśli chcesz się dowiedzieć kim są "przegrane psy", co to "choroba tańczących kotów" i jak być kawaii - to pozycja dla Ciebie.

zaczytana | 2018-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Kobiety w Japonii?
Ich przekleństwem jest to, że są kobietami.
Szokujące reportaże.

Tinkerbelle | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

Można narzekać, że autorka skupia się tylko na negatywnych stronach, ale mamy już tyle bałwochwalczych pozycji na temat Japonii, że taka jest wręcz miłą odskocznią. Dodatkowo wiemy, że feminizm i równouprawnienie ma się kiepsko ogólnie na świecie, co dopiero w kraju takim jak Japonia. Nie odczuwam tu szukania "dziury w całym". Podjęto tematy niewygodne i ciężkie, trudno opisać je pozytywnie, skoro takie nie są.

chiave | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Pierwszy wniosek jaki nasuwa się po tej lekturze, to że życie w Japonii jest doprawdy nie do zniesienia. A już życie kobiety, a zwłaszcza feministki, to w ogóle jeden wielki padół łez, cierpień i nieustającej dyskryminacji ze strony szowinistycznych samców. Książka Karoliny Bednarz ma wszystkie cechy feministycznej politgramoty i co rusz ogarniała mnie pokusa, żeby zamknąć ją z hukiem, ale... wciągnęła mnie. Jest doskonale napisana, zawiera też naprawdę spore kwantum wiedzy o współczesnej Japonii. Problem polega na tym, że owoce badań i imponująco szerokiego researchu, rzeczy bez zastrzeżeń wartościowe i ciekawe mieszają się w niej z prostacką, wręcz łopatologiczną ideologią. A także na wybiórczym traktowaniu faktów, przerysowaniach i mieszaniu interpretacji z informacją. Książka jest też zbyt "zachodocentryczna", nie uwzględnia specyfiki japońskiej odmienności, ocenia zjawiska społeczne bez odnoszenia się do ich cywilizacyjnego i kulturowego uwarunkowania. Czasem tylko pojawia się...

Magrat | 2018-06-02
Na półkach: Orient, Przeczytane, Reportaż

Rozczaruje się "Kwiatami w pudełku" każdy spodziewający się tchnących egzotyką opowieści o gejszach, mistyce wschodu, czy wielkomiejskim życiu w Tokio. Z reportażu wyłania się przykry obraz kraju pełnego hipokryzji, którego mieszkańcy nie potrafią odnaleźć się pomiędzy konserwatywną tradycją a nowoczesnością i połączyć ich w uzupełniającą się całość. To świat konwenansów, wypierania, zachowawczości, pełen podskórnego strachu przed zmianami. Mentalność i spojrzenie na świat, którego człowiek zachodu tak naprawdę nigdy do końca nie zrozumie. Reportaż jest poświęcony społecznym problemom kobiet, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że i mężczyźni nie są szczęśliwi próbując sprostać wymaganiom i narzuconym wartościom.

Autorka skupia się na traumach, nie ma w jej reportażach kobiety spełnionej, która nie musiała czegoś poświęcić i która nie ma trudnego bagażu doświadczeń. To nieustanne podkreślanie przegrania i beznadziei trochę mnie zdystansowało od lektury - świat Japonii jest dla nas...

eR_ | 2018-05-25
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 17 maja 2018

Japonia większości z nas kojarzy się z poszanowaniem tradycji, nowoczesnością i przede wszystkim miłymi ludźmi. Ta wizja ugruntowała w społeczeństwie obraz, w którym wszystko jest możliwe a ludziom żyje się dostatnio i szczęśliwie. To kraj, który po koszmarze II wojny światowej dwóch bombach atomowych potrafił podnieść się z ruiny i wyprzedzić technologicznie inne państwa, które nie były aż tak doświadczone cierpieniem i beznadzieją. Pomyślałby ktoś, iż Japonia to kraj idealny do zamieszkania dla wszystkich, jednak czytając książkę – a ściślej rzecz biorąc reportaż –„Kwiaty w pudełku” odnosi się całkiem inne wrażenie.

Autorka kreśli nam obraz społeczeństwa, w którym nie ma miejsca na odmienność czy inne od utartego schematu zachowania. Kobiety nadal są tam traktowane, jako – można by rzec – ozdoby, a ich prawa są respektowane jedynie w ostateczności. Japonki niespełniające społecznych oczekiwań, często nazywane są „przegranymi psami” lub „świątecznym ciastem”. Idealna kobieta...

WisemantheWise | 2018-07-04
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Książka Karoliny Bednarz ukazuje rzeczywiste "oblicze" współczesnego społeczeństwa japońskiego, które różni się od wizerunku znanego chociażby z mediów. Aczkolwiek jest bardziej prawdziwe, zbadane i udokumentowane na podstawie rozmów i wywiadów. Współczesna Japonia niestety nie radzi sobie z rozwiązywaniem istniejących problemów i zjawisk społecznych dotyczących trudnej sytuacji kobiet, ale też osób starszych czy innych obywateli, w ten czy inny sposób "odbiegających" zachowaniem od powszechnie przestrzeganych norm i zwyczajów. Rodzi to dyskryminację części społeczeństwa i budowanie wzajemnych animozji, konfliktów. Autorka, przytaczając konkretne historie bohaterek "Kwiatów w pudełkach" - kobiet z różnych względów izolowanych lub szykanowanych w codziennych sytuacjach pokazuje, jak wiele należy zmienić w postrzeganiu rzeczywistości w społeczeństwie japońskim aby wszyscy traktowani byli równo i sprawiedliwie. Książka na pewno może zburzyć "medialny" wizerunek Kraju...