Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet
- Kategoria:
- reportaż
- Seria:
- Reportaż
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Data wydania:
- 2018-04-25
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-04-25
- Liczba stron:
- 328
- Czas czytania
- 5 godz. 28 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380496699
- Tagi:
- Japonia kobieta tradycja nowoczesność społeczeństwo
- Inne
Japonia – dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł – ról społecznych, ograniczeń i konwenansów, z których tylko niektórym udaje się wyzwolić.
Kobiety, które nie spełniają społecznych oczekiwań, nazywa się różnie: „przegranymi psami”, „kobietami kamieniami”, „świątecznym ciastem”. Jeszcze do niedawna ideałem dla wielu rodzin było wychowanie „córek w pudełkach” - chowanych przed zewnętrznym światem, żeby przejść szybko z domu rodziców do domu męża. Umierające z przemęczenia kobiety z przędzalni były „kwiatami narodu”. Żeńską drużynę siatkówki media nazywały „kwiatem igrzysk”. Kobiety w biurach przez długi czas nazywano „kwiatami biurowymi”, jak ikebanę, kwiatowe aranżacje w lobby dużych korporacji. Długo traktowano je jak bukiet, który można wyrzucić, jak dekorację, którą zmienia się wraz nową porą roku.
Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. I pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności, coraz głośniej mówią o swoich problemach. I coraz częściej mówią „dość”.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 3 877
- 2 632
- 503
- 122
- 105
- 97
- 95
- 92
- 82
- 75
OPINIE i DYSKUSJE
Lekturą września 2024 w Dyskusyjnym Klubie Książki w Rawie Mazowieckiej była książka Karoliny Bednarz „Kawiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet”. Pierwsze strony mnie zachwyciły - opracowanie podnosi nieznany większości Polaków, a pewnie również Europejczyków i nie tylko, temat trudnej sytuacji kobiet w Japonii, zarówno dawnej, jak i dzisiejszej. O ile pierwsze nie dziwi, bo i u nas do niedawna nie było lepiej, o tyle drugie jest odkrywcze. Przynajmniej w pierwszej chwili, bo w trakcie dalszej lektury „dzieło” okazuje się nie literaturą faktu, a jej karykaturą patrzącą bardziej na propagandę wzorowaną na sowieckiej, niż na drodze wskazanej przez Małgorzatę Szejnert czy Swietłanę Aleksijewicz.
Zadaje się, że gdyby Karolina Bednarz ograniczyła się do artykułu prasowego czy w sieci, byłoby to bardzo interesujące. Jednak książka wyszła tragicznie. Autorka rzuciła hasło, które ma przyciągnąć czytelnika poprzez zaszokowanie go tezą „Japonia jest zła i żałosna!” a potem całe „dzieło” oparła na powtarzaniu w koło tych samych argumentów. Na dobrą sprawę po przeczytaniu pierwszych kilku rozdziałów wiemy tyle samo, co po poznaniu całej książki.
Mamy do czynienia z tak czarno-białą narracją, iż jest to aż niesmaczne. Nie dość, że autorka wybiera tylko przykłady potwierdzające wyznaczoną tezę (taką książkę można napisać choćby o Polsce, gdyż i u nas podobnych przykładów jest do wyboru do koloru),nie dość, że przejaskrawia wiele sytuacji i z reguły opisuje poszczególne przypadki nie słowami osób, o których mowa, ale przedstawia je ze swojej perspektywy, która jest delikatnie mówiąc wypaczona, to w swym zacietrzewieniu dopuszcza się nieakceptowalnych w literaturze faktu przekłamań, mam nadzieję że nieświadomych.
Można znęcaś się nad tym „dziełem” chyba w nieskończoność rozbierając je kawałek po kawałku, ale wystarczy przytoczyć statystyki, z których korzysta pisarka, a które nie tylko nie wiadomo czego dokładnie dotyczą i skąd pochodzą, to w dodatku nawet, jak w rozdziale 11, same sobie przeczą. Żenują wręcz ewidentne przekłamania, jak na przykład wmawianie czytelnikowi, że dopiero pod koniec XX wieku (sic!) Japonki zapragnęły wybielać swą karnację czy jednostronna, wypaczona interpretacja zjawiska kawaii.
Po lekturze „Kwiatów w pudełku” można by dojść do wniosku, że prostytucja i przemoc domowa jest wynalazkiem Japonii i w niej osiąga największe rozmiary na świecie, a w dodatku dotyczy tylko i wyłącznie kobiet.
Wręcz niesmak budzi przedstawianie Japonii jako piekła dzieci przez, bądź co bądź, przedstawicielkę Zachodu, którego coraz większym problemem są takie patologie jak pedofilia i handel ludźmi, w tym właśnie kobietami i nieletnimi.
Reasumując - jestem na nie!
W Klubie głosy rozłożyły się następująco: Nie podobała się - 1, Była OK - 2, Podobała się - 3, Bardzo się podobała - 2. Zachwyciła - 0. Dodam tylko, że wśród głosujących było jedynie 2 meżczyzn.
Lekturą września 2024 w Dyskusyjnym Klubie Książki w Rawie Mazowieckiej była książka Karoliny Bednarz „Kawiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet”. Pierwsze strony mnie zachwyciły - opracowanie podnosi nieznany większości Polaków, a pewnie również Europejczyków i nie tylko, temat trudnej sytuacji kobiet w Japonii, zarówno dawnej, jak i dzisiejszej. O ile pierwsze nie dziwi,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka na zasadzie krótkich reportaży opowiadających losy kobiet żyjących w Japonii. Zarówno kobiet żyjących przed wojną jak i współcześnie. Los tych kobiet poruszył mnie dogłębi. Wszystko we mnie krzyczało że nie zgadzam sie na takie traktowanie kobiet!!
Książka na zasadzie krótkich reportaży opowiadających losy kobiet żyjących w Japonii. Zarówno kobiet żyjących przed wojną jak i współcześnie. Los tych kobiet poruszył mnie dogłębi. Wszystko we mnie krzyczało że nie zgadzam sie na takie traktowanie kobiet!!
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWyjątkowy reportaż. Częściej natrafimy na zachwyty nad Japonią, a nie jest to kraj idealny i mierzy się dalej z wieloma problemami. O wielu kwestiach nie miałam pojęcia, o paru dowiedziałam się trochę więcej. Bardzo wyjątkowa pozycja, pozytywne zaskoczenie. Myślałam, że będzie oklepana, a tutaj świetna książka. Gratuluję autorce za świetny reaserch, tłumaczenie wielu zagadnień, które bez znajomości języka są lekko zawiłe.
Wyjątkowy reportaż. Częściej natrafimy na zachwyty nad Japonią, a nie jest to kraj idealny i mierzy się dalej z wieloma problemami. O wielu kwestiach nie miałam pojęcia, o paru dowiedziałam się trochę więcej. Bardzo wyjątkowa pozycja, pozytywne zaskoczenie. Myślałam, że będzie oklepana, a tutaj świetna książka. Gratuluję autorce za świetny reaserch, tłumaczenie wielu...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toŚwietna książka, choć trochę czuć rozgoryczenie autorki. Mam wrażenie, że idealizowała Japonię, a gdy poznała jej wady rozczarowanie wzięło górę i dlatego w książce skupia się wyłącznie na szokujących, przykrych i trudnych aspektach.
Świetna książka, choć trochę czuć rozgoryczenie autorki. Mam wrażenie, że idealizowała Japonię, a gdy poznała jej wady rozczarowanie wzięło górę i dlatego w książce skupia się wyłącznie na szokujących, przykrych i trudnych aspektach.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMam taki zły nawyk, że jak czytam o czymś co mnie interesuje , postaram się dociągnąć do końca nawet jak wiem, że to co czytam nie jest warte mojego czasu. Niestety tak było z tą książką.
Nie to, że jest grafomańska czy strasznie zły warsztat. Czyta się to trochę jak pracę magisterską - temat jest to się do niego podciąga i to, i owo.
Temat ważny, ale trudny.
Mam taki zły nawyk, że jak czytam o czymś co mnie interesuje , postaram się dociągnąć do końca nawet jak wiem, że to co czytam nie jest warte mojego czasu. Niestety tak było z tą książką.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie to, że jest grafomańska czy strasznie zły warsztat. Czyta się to trochę jak pracę magisterską - temat jest to się do niego podciąga i to, i owo.
Temat ważny, ale trudny.
Lubie literaturę faktu, zwłaszcza, gdy dotyczy tematów feministycznych.. .książka mnie porwała!
Lubie literaturę faktu, zwłaszcza, gdy dotyczy tematów feministycznych.. .książka mnie porwała!
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTreść ciekawa, akcentuje mniej znane oblicze Japonii, ale ciężko powiedzieć, że jest to raportaz obiektywny, bo nie znała się ani jedna historia z happy endem - ani jedna szczęśliwa kobieta spełniająca się w wybranej przez samą siebie roli.
Według mnie za dużo było w tym tekście autorki, irytował mnie też schemat kostruowania rozdziałów - co któryś kończył się zdaniem w stylu "Tylko (czy aż?) tyle", "Z męskiego punktu widzenia", "Tylko czy na pewno? Od niektórych rzeczy nie da się uciec", jakby autorka zakładała, że czytelnik może nie dojść do zakładanych wniosków, jeśli nie wyłoży kawy na ławę.
Treść ciekawa, akcentuje mniej znane oblicze Japonii, ale ciężko powiedzieć, że jest to raportaz obiektywny, bo nie znała się ani jedna historia z happy endem - ani jedna szczęśliwa kobieta spełniająca się w wybranej przez samą siebie roli.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWedług mnie za dużo było w tym tekście autorki, irytował mnie też schemat kostruowania rozdziałów - co któryś kończył się zdaniem w...
Ten reportaż odczarowuje japońską kulturę. Ukazuje jej bezwzględność wobec kobiet, meandry zależności kulturowych i ucisk, jakiemu zostają poddane od najmłodszych lat. Każdy rozdział to kolejna, frustrująca czytelnika historia, obok której trudno przejść obojętnie.
Język jest prosty, sugestywny, co jest wielką siłą tej książki.
Ten reportaż odczarowuje japońską kulturę. Ukazuje jej bezwzględność wobec kobiet, meandry zależności kulturowych i ucisk, jakiemu zostają poddane od najmłodszych lat. Każdy rozdział to kolejna, frustrująca czytelnika historia, obok której trudno przejść obojętnie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJęzyk jest prosty, sugestywny, co jest wielką siłą tej książki.
Jako osobie która jest zafascynowana kultura Japońską i już dość dużo wiedziałam na tego jak żyje się w tym kraju, nadal ciężko czyta się o takich historiach. W każdym kraju w którym rządy sprawują mężczyźni można odnaleźć takie lub jeszcze gorsze zwierzenia kobiet. Pociesza mnie jednak fakt, że płeć piękna jest silna i potrafi zawalczyć o swoje prawa i godność. Wiem, że to wymaga czasu, ale mam nadzieję, że coraz więcej kobiet będzie potrafiło zawalczyć z szowinizmem jaki kreują mężczyźni w Japonii i nie tylko. Kobiety nareszcie zaczynają rozumieć, że to jest spowodowane strachem mężczyzn przed utrata władzy nad według ich mniemaniu słabą płcią jak postrzegają kobiety, na szczęście nic nie trwa wiecznie i one w końcu zburzą te swoje pudełka i zaczną żyć dla siebie.
Jako osobie która jest zafascynowana kultura Japońską i już dość dużo wiedziałam na tego jak żyje się w tym kraju, nadal ciężko czyta się o takich historiach. W każdym kraju w którym rządy sprawują mężczyźni można odnaleźć takie lub jeszcze gorsze zwierzenia kobiet. Pociesza mnie jednak fakt, że płeć piękna jest silna i potrafi zawalczyć o swoje prawa i godność. Wiem, że to...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo dobry reportaż, dobrze napisana książka, polecam)
Bardzo dobry reportaż, dobrze napisana książka, polecam)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to