Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet

Okładka książki Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet Karolina Bednarz
Czarne
2020-04-05
2020-04-05
9788381910392
Japonia kobieta tradycja nowoczesność społeczeństwo
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (21) / wrzesień 2019 Jon Lee Anderson, Karolina Bednarz, Lisa Brennan-Jobs, Anna Cieplak, Zosia Dzierżawska, Darek Foks, Karol Grygoruk, Jarosław Kociszewski, Zuzanna Kowalczyk, Samuel Kretes, Karolina Lewestam, Mateusz Matuszczak, Artur Rojek, Krzysztof Siwczyk, Filip Springer, Izabela Szymańska, Marcin Wicha, Urszula Zajączkowska
Pismo. Magazyn... Jon Lee Anderson, K...
Okładka książki Non/fiction. Numer 4: Zwierzę Karolina Bednarz, Dorota Groyecka
Non/fiction. N... Karolina Bednarz, D...
Okładka książki Non/fiction. Numer 3: Praca Karolina Bednarz, Dorota Groyecka
Non/fiction. N... Karolina Bednarz, D...

Bardzo przyjemnie napisana i lekka. Dobra na początek by zrozumieć nieco lepiej japońską kulturę, zwłaszcza pozycję kobiet w społeczeństwie.

Japonia nie taka przyjemna, jakby się wydawało. Los kobiet w tym kraju dotychczas był raczej ponury. Wiele się zmieniło, ale kobiety nadal są tą gorszą częścią społeczeństwa. Mają dużo obowiązków i niewiele przywilejów. Muszą być przymilne i usłużne. Warto przeczytać tę książkę, aby pogłębić wiedzę na temat tego egzotycznego kraju.

Muszę przyznać, że przeorała mnie ta książka psychicznie i emocjonalnie. Japonia fascynuje mnie, marzę by ją zwiedzić, zobaczyć, poczuć. Jednak mgiełka piękna orientu została mi zdjęta z oczu odsłaniając te ciemniejsze zakamarki i dając pogląd na zupełnie odmienny od kreowanego powszechnie świata. Kraju Kwitnącej Wiśni.

To mocny reportaż. Porusza ciężki temat i uświadamia jak wielkie różnice kulturowe wciąż są na świecie. Autorka zaczyna od przedstawienia statusu kobiet w minionych epokach przechodząc płynnie do czasów współczesnych. Opisuje wpływy wydarzeń z historii na ludzi w Japonii i tego jak to wszystko odbijało się na życiu kobiet. I choć to co działo się kiedyś jest ciężkie do przetrawienia najgorsze wydaje się to, że kraj jawiący się niesamowicie rozwojowym technologicznie wciąż ma tak ograniczone podejście do praw kobiet.

Audiobook wywołał we mnie naprawdę masę emocji i momentami miałam ochotę wyłączyć go i wrócić do bańki nieświadomości. Uderzył mnie za równo jako kobietę jak i matkę. Zostawił w poczuciu sporego dyskomfortu. Szkoda, że autorka nie napisała dla równowagi jakiś pozytywów, nie pokazała, że nie wszyscy mężczyźni w omawianym kraju są tacy jak Ci w przytoczonych opowieściach . Z jednej strony rozumiem - w ten sposób wydźwięk jest naprawdę mocny; z drugiej chciałabym zobaczyć, że jest jednak tez inaczej, a postęp i uświadamianie robi swoje na plus.

To mocny reportaż. Porusza ciężki temat i uświadamia...

Jakże potrzebna, biorąc pod uwagę aktualną sytuację w kraju.

Jakże potrzebna, biorąc pod uwagę aktualną sytuację w kraju.

Jak dla mnie chaotyczna książka. Uwielbiam reportaże, ale ta wręcz męczyłam 2 miesiące

Bardzo ciekawa historia opisana oczami wielu kobiet. Trochę mnie zastanawia, czy sytuacja Japonek jest aż tak zła, jak pisze autorka.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Dotychczas Japonia kojarzyła mi się niezwykle pozytywnie, chciałabym zwiedzić ten kraj i poznać ich mieszkańców. Tymczasem w tym reportażu poznamy niewiele pozytywnych aspektów dotyczących Japonii, wręcz przeciwnie. Każdy rozdział ukazywał coraz to mroczniejszą stronę tego kraju, a kobiety przedstawiono tutaj wręcz jako męczennice. Raczej nie będę miała pozytywnych skojarzeń z tą książką. A szkoda, bo poznawanie innych krajów dzięki reportażom pozwalają osobom takim jak ja na "zwiedzanie" różnych miejsc oczami ich autorów. Mam nadzieję, że kiedyś trafię na lepszy reportaż o tym kraju.

Przyznam, że do momentu sięgnięcia po ten reportaż miałam bardzo romantyczną i idealistyczną wizję Japonii. Kwitnące wiśnie na tle ośnieżonej góry Fudżi, piękne gejsze, zapracowani ludzie mieszkający w czystym, dostatnim państwie, a w tle Hello Kitty i szalone teleturnieje przeplatana z anime. Tak, to nadal jest jeden z elementów opisujących Japonię ale jak zawsze, prawdziwy obraz jest dużo mroczniejszy i bardziej skomplikowany, szczególnie jeśli się spojrzy na wszystko z perspektywy kobiet.

Sporo czytałam o sytuacji kobiet w krajach latynoskich i wydawało mi się, że tam jest to szczególnie trudne. Dlatego, gdybym czytała ,,Kwiaty w pudełku" bez podanej nazwy kraju, którego dotyczy, moje pierwsze skojarzenia biegłyby w kierunku Ameryki Południowej. Pod otoczką idealnego państwa, wysokiej kultury kryje się opresyjny system, którego ofiarami najczęściej są właśnie kobiety. W Japonii odbiera się im prawo do wykształcenia, awansu, szacunku, są ofiarami mobbingu, seksizmu, molestowania. Brzmi strasznie i zupełnie odbiega od tego co Japonia chce i pokazuje światu. Infantylizacja kobiet przez sprzedawanie w świat kultury kawaii jest jednym elementów, które mają ograniczać prawa kobiet. Ale to zaledwie wstęp do poznania wielu innych bolesnych, trudnych, wręcz nie do uwierzenia historii. Próbuje się wprowadzać prawa, które mają pomóc ale w większości są one martwymi zapisami. Nie wiele można zrobić przeciwko gwałtom, molestowaniu w środkach komunikacji miejskiej czy nienormalnemu dokładaniu obowiązków zawodowych tak aby kobieta nie była w stanie pogodzić pracy i rodziny. Mężczyźni jak zwykle nie widzą problemów, są przekonani że ich jedyną rolą jest zarabianie pieniędzy a nie pomoc w domu. I kiedyś jedna pensja spokojnie wystarczała jednak czasy prosperity w Japonii także dobiegły końca. Zamiast dążyć do zmian społecznych, Kraj Kwitnącej Wiśni próbuje tkwić w tradycji .... która tak naprawdę tradycją nie jest bo narodziła się stosunkowo niedawno, jakieś 200 lat temu.

,,Kwiaty w pudełku" Karoliny Bednarz odczarowują obraz Japonii. Nie jest to już kraj marzeń i radości ale kraj targany mnóstwem problemów, które próbuje się zamiatać pod dywan. Wiele aspektów bardzo długo udawało się skutecznie ukrywać póki gospodarka prężnie funkcjonowała i była mniejsza wymiana kulturowa. Teraz to wszystko zaczyna wychodzić na wierzch. Coraz mocniej daje się odczuć postępujące ubożenie społeczeństwa, jego starzenie a jak zawsze, w takich sytuacjach, na pierwszy ogień idą kobiety, którym odmawiano praw i sprowadzano tylko do roli służebnej. Mocny, dosadny reportaż jednak zapisany z ogromną wrażliwością i szacunkiem dla bohaterek. Otwiera oczy i zupełnie zmienia spojrzenie. Polecam!

Długo biłam się z myślami, ale jednak pamiętając ile frustracji wywołała u mnie ta książka - nie mogę jej ocenić na więcej. Po prostu obiektywnie jest to słaby reportaż. Autorka przyznaje się, że była na warsztatach z pisania tego gatunku, ale zrezygnowała z wielu zasad, parafrazując.

Nie powinno się jechać do obcego kraju (i to tak oddalonego - 15h lotem od Polski) i brać miarą naszych europejskich przekonań. Dodatkowo analizować tylko smutne historie i generalizować (pomijając, że też nie wszystkie dotyczyły tylko problemów kobiet, a po prostu grup dyskryminowanych),wykorzystując je na poparcie swojej tezy. Po zakończeniu lektury moją pierwszą myślą było, że muszę sięgnąć po jakiś wiarygodny reportaż, bo autorce tego nie wierzę. Myślę, że bardzo podobną opowieść dałoby się napisać o Polkach, o każdym kraju, ja nie poczułam, żeby kultura japońska była tu dobrze opisana i żebym poznała cały przekrój społeczeństwa. Czy naprawdę jedno z najbogatszych krajów na świecie, z najdłuższa średnią życia żyje się jak w piekle? I cieszę się, ze byłam w tym kraju, bo inaczej bym się zraziła. W reportażach o reżimach można znaleźć więcej szacunku do kultury i dowiedzieć się o fascynujących kwestiach kulturowych.

Z plusów: wciąga.

Przeczytałam tę książkę, szykując się na wycieczkę do Japonii. Jest absolutnie wstrząsająca. Zdawałam sobie sprawę, że obraz Japonii, jaki mam w głowie, został wykreowany przez popkulturę i stereotypy, ale skonfrontowanie mojej wizji z tym reportażem było boleśniejsze niż się spodziewałam.

Jedyne, co mi przeszkadzało w tej książce, to dosyć chaotyczna narracja. Mam wrażenie, że przez to nie miałam szansy przyswoić i zapamiętać wielu ważnych informacji, które są podawane przez autorkę jakby mimochodem. Mimo wszystko poleciłabym tę pozycję każdej osobie zainteresowanej Japonią i pozycją kobiet w świecie ogólnie.

Jedyne, co mi przeszkadzało w tej książce, to dosyć chaotyczna narracja. Mam...

• Reportaż
  • Japonia